Рішення від 20.05.2021 по справі 500/696/21

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/696/21

20 травня 2021 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Подлісної І.М.

за участю:

секретаря судового засідання Павловського Ю.Б.

представника позивача Чорненький В.В.

представника відповідача Вербицька Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Тернопільводоканал" до Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування п.2 припису від 20.08.2020 року за №01-15/10, -

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство "Тернопільводоканал" звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування п.2 припису від 20.08.2020 року за №01-15/10.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що В період з 05.08.2020 по 18.08.2020 Головним управлінням Держпродспоживслужби у Тернопільській області проведено позаплановий захід із здійснення державного нагляду (контролю) у Комунальному підприємстві "Тернопільводоканал" з питань дотримання вимог законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих тарифів на послугу з централізованого водовідведення для Комунального підприємства Великоберезовицької селищної ради "Аква-Сервіс". За результатами перевірки складено Акт №01-15/12 від 18.08.2020.

Не погоджуючись з висновками, викладеними в Акті, КП "Тернопільводоканал" подало зауваження та заперечення №2913/20 від 18.08.2020, проте Відповідачем вони не були враховані. Натомість Головне управління Держпродспоживслужби у Тернопільській області видало Припис про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін №01-15/10 від 20.08.2020, яким, зокрема, вимагається Комунальному підприємству "Тернопільводоканал" провести перерахунки необґрунтовано нарахованої плати (за період з 18.09.2019 по 04.02.2020) за послугу з централізованого водовідведення для КП "Аква- Сервіс" (п.2 Припису).

На думку позивача, висновки Головного управління Держпродспоживслужби у Тернопільській області, викладені в Акті №01-15/12 від 18.08.2020, та п.2 Припису №01-15/10 від 20.08.2020 суперечать законодавству України та підлягають скасуванню.

Ухвалою від 22.02.2021 судом прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу надано п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 12.03.2021. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові, та в обґрунтування своїх заперечень зазначає наступне.

З 01 травня 2019 року введено в дію Закон України від 09.11.2017 № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон №2189), практична реалізація норм і положень якого, зокрема, що регулюють надання та оплату комунальних послуг, здійснюватиметься з переходом на нові договірні відносини між виконавцями комунальних послуг і споживачами.

При цьому Законом №2189 чітко визначено умови перехідного періоду.

По-перше, передбачено, що до дати набрання чинності договорами про надання комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом (тобто, до дати набрання чинності новими договорами про надання послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами), договори про надання комунальних послуг, які укладені до введення в дію цього Закону (до 01.05.2019), зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами (пункт 3 розділу VI Закону);

По-друге, передбачено, що нові договори про надання комунальних послуг між споживачами та виконавцями цих послуг мають бути укладені протягом одного року з дати введення в дію цього Закону (до 01.05.2020) (пункт 3 та 4 розділу VI Закону);

По-третє, Законом №2189 встановлено, що не пізніш як протягом одного року з дня введення в дію цього Закону (тобто, не пізніше ніж 01.05.2020) співвласники багатоквартирних будинків незалежно від обрано! ними форми управління багатоквартирним будинком зобов'язані прийняти рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електричної енергії та природного газу) щодо кожного виду комунальної послуги згідно з частиною першою статті 14 цього Закону (пункт 4 розділу VI Закону);

По-четверте, передбачено, що у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не приймуть рішення про вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги протягом строку, визначеного Законом (до 01.05.2020), між виконавцем та кожним співвласником укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги відповідно до частини сьомої статті 14 цього Закону (пункт 5 розділу VI Закону).

Отже, до переходу на нові договори про надання комунальних послуг, що укладатимуться за правилами, визначеними Законом №2189, та відповідно до типових договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України окремо для різних моделей організації договірних відносин, продовжують діяти старі договори про надання комунальних послуг, що укладалися за вимогами Закону України від 24 червня 2004 року № 1875-IV «Про житлово-комунальні послуги» (із змінами) та Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630, як для споживачів багатоквартирних будинків, так і для споживачів приватного сектору. На цю норму посилається позивач, але при цьому не зауважує, що порушує істотні умови уже укладених договорів, укладає нові договори (із порушенням норм Закону №2189, який вступив в дію з 01.05.2019 та є чинним на дату укладених нових договорів), та які не відповідають типовим договорам, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 05 липня 2019 № 690, та, при цьому, застосовує нові тарифи введені в дію з 17.09.2019 (затверджені постановою НКРЕКП від 16.06.2016 № 1141 в редакції постанови від 17.09.2019 № 1968).

Оскільки тарифи на комунальні послуги є однією із істотних умов договорів про надання комунальних послуг, в умовах дії договорів про надання комунальних послуг, що укладалися до 01.05.2019, до споживачів застосовуються тарифи, встановлені відповідним уповноваженим органом до 01.05.2019 року. Отже, до моменту укладення нових договорів про надання комунальних послуг за вимогами і правилами Закону №2189, нарахування плати за комунальні послуги підприємствами тепло-, водопостачання та водовідведення здійснюється за тарифами відповідно до умов договорів, укладених до 01.05.2019.

Відповідач зазначив, що з 01.05.2019 року Законом №2189 змінено не лише назви комунальних послуг, а й змінено підходи до їх надання, обліку, адміністрування, порядку формування та встановлення тарифів.

Також було вказано, що відповідні роз'яснення щодо введення в дію з 01.05.2019 Закону України від 09.11.2017№ 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон) було розміщено на офіційному сайті Мінрегіону (wyvyv.minregion.gov.ua), а також листом Мінрегіону від 02.05.2019 № 7/10.1/7260-19, який надіслано на адреси обласних, Київської міської державних адміністрацій.

Отже, вимоги Закону № 2189 та роз'яснення Мінрегіону, викладені в листі Мінрегіону від 02.05.2019 № 7/10.1/7260-19, твердження позивача КП «Тернопільводоканал» у позовній заяві щодо правомірності застосування ним умов договорів, укладених із споживачем послуг по централізованому водовідведенню КП «Аква-Сервіс» у відповідності з вимогами Закону України «Про житлово-комунальні послуги» в редакції 2004 року (втратив чинність з 01.05.2019 року) та у відповідності до Типового договору, затвердженого постановою КМУ №630 від 21.07.2005 року, що була прийнята на виконання Закону України «Про житлово-комунальні послуги» в редакції 2004 року - є необґрунтованими та такими, що не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства. А тому представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 06.02.2021 ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання та призначено судове засідання на 26.04.2021 о 11:30 год.

Позивачем подано відповідь на відзив, в якій останній наголошує, що заперечення відповідача щодо наведених позивачем обставин є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Ухвалою суду від 26.04.2021, постановленою в судовому засіданні, без виходу до нарадчої кімнати, згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) оголошено перерву до 20.05.2021 о 09:45 год. для підготовки до надання нових пояснень по справі.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити з підстав, викладених в адміністративному позові та відповіді на відзив.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі з підстав, викладених у відзиві на позов.

Заслухавши сторін, розглянувши подані ними документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

10 липня 2020 року на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області від Південно-західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України відповідно до Закону України «Про звернення громадян» надійшло за належністю для розгляду колективне звернення мешканців селища Велика Березовиця Тернопільського району щодо формування та встановлення КП «Тернопільводоканал» тарифів на послуги центрального водовідведення для суб'єкта господарювання у сфері централізованого водовідведення КП Великоберезовицької селищної ради «Аква-Сервіс» (№72-01/1275 від 07.07.2020).

Відповідно до абзацу п'ятого ч.І ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів погоджено проведення Головним управлінням позапланового заходу державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з централізованого водовідведення на підставі колективного звернення мешканців смт.Велика Березовиця про порушення їх законних прав комунальним підприємством «Тернопільводоканал» (№16.2- 6/2/10346 від 15.07.2020).

У відповідності до Наказу Головного управління від 03.08.2020 № 1308-п та посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю) завідувачкою сектору та головним спеціалістом сектору контролю за регульованими цінами Головного управління в період з 05.08.2020 по 18.08.2020 проведено перевірку на предмет дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з централізованого водовідведення КП «Тернопільводоканал».

За результатами проведеного позапланового заходу посадовими особами відповідача 18.08.2020 складено Акт №01-15/12, якому зафіксовано наступні виявлені порушення вимог законодавства:

- порушення вимог п.3 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №2189-111 (далі - Закон), а саме : Постановою НКРЕКП від 16.06.2016 №1141 (в редакції постанови № 1968 від 17.09.2019) встановлені нові тарифи з 17.09.2019 року на послугу з централізованого водовідведення без наявності укладених типових договорів за правилами, визначеними Законом та Постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 №690, а КП «Тернопільводоканал» здійснювало нарахування за вказані послуги КП «Аква-Сервіс» із застосуванням цих тарифів. Таким чином, встановлені нові тарифи з 17.09.2019 року на послугу з централізованого водовідведення відповідно до Постанови НКРЕКП від 16.06.2016 №1141 (в редакції постанови № 1968 від 17.09.2019 ) вводяться в дію при укладенні нових типових договорів про надання комунальних послуг, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 №690.

Тобто, КП«Тернопільводоканал» необґрунтовано нараховано плату за послугу з централізованого водовідведення для КП «Аква-Сервіс» за період з 18.09.2019 по 04.02.2020 без наявності укладених типових договорів за правилами на суму 18 854 грн.;

- органами місцевого самоврядування погоджено річний план ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення КП «Тернопільводоканал» на 2020 рік без врахування обсягів споживача, який є суб'єктом господарювання у сфері централізованого водовідведення,та, відповідно, відсутній розрахунок тарифів на централізоване водовідведення для споживачів, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання таабо централізованого водовідведення, та для споживачів, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання таабо централізованого водовідведення. В порушення вимог п.5 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення Постановою НКРЕКП від 16.06.2016 №1141 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення» (в редакції постанови №283 від 04.02.2020) НКРЕКП не затверджено тарифи споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водовідведення.

За результатами позапланової перевірки Головним управлінням 20.08.2020 складено припис, за вимогами якого встановлено усунути порушення порядку формування, встановлення та застосування тарифів на послугу з централізованого водовідведення для споживача який є суб'єктом господарювання у сфері централізованого водовідведення:

1. КП «Тернопільводоканал» відповідно до вимог Постанови НКРЕКП від 24.03.2016 №364 «Про затвердження Процедури встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення» розробити та погодити з органами місцевого самоврядування річний план ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення з врахуванням обсягів споживача, який є суб'єктом господарювання у сфері централізованого водовідведення та подати на затвердження до уповноважених органів розрахунок тарифів на централізоване водовідведення для споживачів якіє суб'єктами господарювання у сфері централізованого водовідведення.

2. КП «Тернопільводоканал» провести перерахунки необґрунтовано нарахованої плати за період з 18.09.2019 по 04.02.2020 за послугу з централізованого водовідведення для КП «Аква-Сервіс» відповідно до договорів укладених до 01.05.2019 року на загальну суму 18 854 грн. з 18.09.2019 відсутні укладені нові типові договори, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 №690. При цьому, КП «Тернопільводоканал» застосувало нові тарифи, затверджені постановою НКРЕКП від 16.06.2016 № 1141 (в редакції постанови від 17.09.2019 № 1968).

Вважаючи припис протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно з положеннями статті 26 Закону України «Про захист прав споживачів», центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, здійснює державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечує реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і має право: 1) давати суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про припинення порушень прав споживачів; 2) перевіряти додержання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері торгівлі і послуг, вимог нормативно-правових актів щодо безпеки продукції, а також правил торгівлі та надання послуг шляхом безперешкодного відвідування та обстеження відповідно до законодавства будь-яких виробничих, торговельних та складських приміщень таких суб'єктів.

Крім того, відповідно до частини першої статті 6 Закону України від 05.04.2007 №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №877-V, у редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин), підставою для здійснення позапланових заходів є, зокрема, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

Згідно з частиною 6 статті 7 Закону №877-V, за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.

Відповідно до частини 7 статті 7 Закону №877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Відповідно до частини 8 статті 7 Закону №877-V припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З 01 травня 2019 року введено в дію Закон України від 09.11.2017 № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон №2189), практична реалізація норм і положень якого, зокрема, що регулюють надання та оплату комунальних послуг, здійснюватиметься з переходом на нові договірні відносин між виконавцями комунальних послуг і споживачами.

При цьому Законом №2189 чітко визначено умови перехідного періоду.

По-перше, передбачено, що до дати набрання чинності договорами про надання комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом (тобто, до дати набрання чинності новими договорами про надання послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами), договори про надання комунальних послуг, які укладені до введення в дію цього Закону (до 01.05.2019), зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами (пункт 3 розділу VI Закону);

По-друге, передбачено, що нові договори про надання комунальних послуг між споживачами та виконавцями цих послуг мають бути укладені протягом одного року з дати введення в дію цього Закону (до 01.05.2020) (пункт 3 та 4 розділу VI Закону);

По-третє, Законом №2189 встановлено, що не пізніш як протягом одного року з дня введення в дію цього Закону (тобто, не пізніше ніж 01.05.2020) співвласники багатоквартирних будинків незалежно від обрано! ними форми управління багатоквартирним будинком зобов'язані прийняти рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електричної енергії та природного газу) щодо кожного виду комунальної послуги згідно з частиною першою статті 14 цього Закону (пункт 4 розділу VI Закону);

По-четверте, передбачено, що у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не приймуть рішення про вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги протягом строку, визначеного Законом (до 01.05.2020), між виконавцем та кожним співвласником укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги відповідно до частини сьомої статті 14 цього Закону (пункт 5 розділу VI Закону).

Отже, до переходу на нові договори про надання комунальних послуг, що укладатимуться за правилами, визначеними Законом №2189, та відповідно до типових договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України окремо для різних моделей організації договірних відносин, продовжують діяти старі договори про надання комунальних послуг, що укладалися за вимогами Закону України від 24 червня 2004 року № 1875-IV «Про житлово-комунальні послуги» (із змінами) та Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630, як для споживачів багатоквартирних будинків, так і для споживачів приватного сектору. На цю норму посилається позивач, але при цьому не зауважує, що порушує істотні умови уже укладених договорів, укладає нові договори (із порушенням норм Закону №2189, який вступив в дію з 01.05.2019 та є чинним на дату укладених нових договорів), та які не відповідають типовим договорам, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 05 липня 2019 № 690, та, при цьому, застосовує нові тарифи введені в дію з 17.09.2019 (затверджені постановою НКРЕКП від 16.06.2016 № 1141 в редакції постанови від 17.09.2019 № 1968).

Оскільки тарифи на комунальні послуги є однією із істотних умов договорів про надання комунальних послуг, в умовах дії договорів про надання комунальних послуг, що укладалися до 01.05.2019, до споживачів застосовуються тарифи, встановлені відповідним уповноваженим органом до 01.05.2019 року. Отже, до моменту укладення нових договорів про надання комунальних послуг за вимогами і правилами Закону №2189, нарахування плати за комунальні послуги підприємствами тепло-, водопостачання та водовідведення здійснюється за тарифами відповідно до умов договорів, укладених до 01.05.2019.

Слід зауважити, що з 01.05.2019 року Законом №2189 змінено не лише назви комунальних послуг, а й змінено підходи до їх надання, обліку, адміністрування, порядку формування та встановлення тарифів.

Застосування тарифів на комунальні послуги, передбачених статтею 5 Закону (послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами), які встановлені уповноваженими органами (органами місцевого самоврядування та Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) після 01.05.2019, може здійснюватися виключно в умовах переходу на нові договори про надання комунальних послуг.

Встановленню уповноваженими органами тарифів на комунальні послуги, що визначені статтею 5 Закону № 2189 (тарифів на послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами), має передувати:

- отримання підприємством інформації щодо споживачів, яким надаватиметься відповідна комунальна послуга, з урахуванням обраних співвласниками багатоквартирних будинків моделей організації договірних відносин (у т.ч. будинків, у яких створено ОСББ та ЖБК);

- формування економічно обґрунтованих витрат, пов'язаних з наданням комунальних послуг, враховуючи необхідність виведення зі складу тарифів на комунальні послуги витрат, пов'язаних із абонентським обслуговуванням (в частині багатоквартирних будинках, де буде укладено індивідуальні договори та виставлятиметься до оплати окремий платіж - плата за абонентське обслуговування);

- повного перегляду підприємствами діючих тарифів і їх структури з урахуванням положень Закону, а також порядків формування тарифів, приведених у відповідність до вимог цього Закону.

Суд звертає увагу, що відповідні роз'яснення щодо введення в дію з 01.05.2019 Закону України від 09.11.2017№ 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон ) було розміщено на офіційному сайті Мінрегіону (wyvyv.minregion.gov.ua), а також листом Мінрегіону від 02.05.2019 № 7/10.1/7260-19, який надіслано на адреси обласних, Київської міської державних адміністрацій.

У роз'ясненні Мінрегіону зазначається, зокрема:

«Згідно з вказаним Законом визначено нову класифікацію житлово-комунальних послуг, нову систему взаємовідносин, що виникатимуть у процесі надання та споживання цих послуг, передбачено різні моделі договірних відносин у сфері комунальних послуг, а також визначено особливості укладання, зміни і припинення договорів про надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку, змінено підходи до формування тарифів на комунальні послуги та нарахування плати споживачам, запроваджено відповідальність за неналежне виконання договору як для виконавців комунальних послуг, так і для споживачів цих послуг.

Практична реалізація нововведень, передбачених Законом, можлива за умови укладення договорів про надання комунальних послуг за правилами та особливостями, визначеними Законом (тобто, нових договорів про надання комунальних послуг)...

Враховуючи особливості перехідного періоду, а саме періоду від моменту введення в дію Закону (01.05.2019) до моменту укладення нових договорів про надання комунальних послуг пунктом 3 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону передбачено, що договори про надання комунальних послуг, укіадені до введення в дію цього Закону (тобто, до 01.05.2019), зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Такі договори мають бути укладені між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом одного року з дати введення, в дію цього Закону (тобто, до 01.05.2020). У разі якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.

Після 01.05.2019 органи місцевого самоврядування та Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг не можуть встановлювати (у тому числі за результатами коригування) тарифи на комунальні послуги, що надаються за договорами, украденими до введення в дію Закону.

Відповідно до пункту 2 частини третьої статті 4 Закону та статті 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін тарифів на комунальні послуги відповідно до закону.

З 01.05.2019 комунальними послугами у розумінні статті 5 Закону є, зокрема, послуги з:

постачання теплової енергії,

постачання гарячої води,

централізованого водопостачання, централізованого водовідведення.

Таким чином, з 1 травня 2019 року органи місцевого самоврядування можуть (мають повноваження) встановлювати тарифи саме на ці комунальні послуги.

Повноваження щодо встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення, централізованого постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), із зазначеної дати у органів місцевого самоврядування відсутні.

Також відповідальні повноваження відсутні у НКРЕКП (Законом внесено зміни до ст. 1 Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг")...

Тож до моменту укладення нових договорів про надання комунальних послуг за вимогами і правилами Закону, нарахування плати за комунальні послуги підприємствами тепло-, водопостачання та водовідведення здійснюватиметься відповідно до договорів, укладених до 01.05.2019.»

Як зазначалось, відповідно до Закону України від 09.11.2017 № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон №2189) відносини, що виникають у процесі надання та споживання послуг регулюються договорами, які укладаються відповідно до типових договорів (стаття 12 Закону та п. 6 Правил № 690, №1070).

Стаття 8 Закону №2189 передбачає, що виконавець комунальної послуги зобов'язаний готувати та укладати із споживачем договори про надання комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов їх виконання згідно з типовим договором.

Відповідно до Постанови НКРЕКП №1141 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення» в редакції постанови від 17.09.2019 року №1968, якою на підставі подання КП "Тернопільводоканал» з 17.09.2019 року затверджено тарифи на комунальні послуги з централізованого водовідведення, які надаються позивачем споживачам.

Тобто, на час встановлення тарифів постановою НКРЕКП від 17.09.2019 року №1968 та їх введення з 17.09.2019 року - діяли норми Закону України від 09.11.2017р. № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (вступив в дію з 1 травня 2019 року) та норми Постанови КМУ від 05.07.2019 №690 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення» (набрала чинності 13.08.2019 року).

Отже, введення нових тарифів на послуги з централізованого водопостачання га централізованого водовідведення згідно з постановою НКРЕКП від 17.09.2019 року №1968 було можливим виключно за умови укладення позивачем КП «Тернопільводоканал» із КП Великоберезовицької селищної ради «Аква-Сервіс» нового договору про надання послуг з центрального водовідведення у відповідності до умов Типового договору, затвердженого Постановою КМУ від 05.07.2019 № 690 на виконання Закону України від 09.11.2017р. № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги».

Аналогічний правовий висновок зроблено Сьомим апеляційним адміністративним судом при винесенні постанови від 30.07.2020 у справі № 686/10097/20 з аналогічним предметом судового спору, Шостим апеляційним адміністративним судом при винесенні постанови від 09.02.2021 у справі № 620/3952/19 та при винесенні постанови від 09.02.2021 у справі № 320/3579/20.

Відповідно до статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 2 статті 73 КАС України передбачено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Вимогами статті 76 КАС України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно вимог частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, з урахуванням досліджених доказів, суд дійшов висновку про відсутність підстав для скасування оскаржуваного припису.

Враховуючи встановлені судом обставини справи, досліджені в судовому засіданні докази, норми законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими, доказів, які б спростовували правомірність дій відповідача позивачем не представлено, а судом таких доказів не здобуто, в зв'язку з чим суд приходить до переконання, що в задоволенні позову слід відмовити.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства "Тернопільводоканал" до Головного управління Держпродспоживслужби у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування п.2 Припису про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін №01-15/10 від 20.08.2020 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 25 травня 2021 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- Комунальне підприємство "Тернопільводоканал" (місцезнаходження/місце проживання: вул. Танцорова 7,м. Тернопіль,46008, код ЄДРПОУ/РНОКПП 03353845);

відповідач:

- Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Микулинецька, 20,м. Тернопіль,46008, код ЄДРПОУ/РНОКПП 40310895).

Головуючий суддя Подлісна І.М.