Рішення від 27.05.2021 по справі 140/2585/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2021 року ЛуцькСправа № 140/2585/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання бездіяльності протиправною щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії на підставі чинної довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) від 21.03.2018 № 1129, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області у розмірі 90 % грошового забезпечення та зобов'язання провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за вислугу років починаючи з 01.01.2016 у розмірі 90 % грошового забезпечення згідно з довідкою Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 21.03.2018 № 1129 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з виплатою заборгованості, яка виникла внаслідок неправомірного використання визнаної судом нечинної довідки від 19.03.2019 № 7/100 та виплати пенсії у розмірі у розмірі 70 %, виплативши різницю між фактично отриманою та належною до виплати пенсією з 01.01.2016 по даний час на особистий рахунок позивача одним платежем; зобов'язання відповідача одночасно з виплатою суми всієї перерахованої пенсії за весь період з 01.01.2016 по день перерахунку, провести виплату компенсації за несвоєчасну виплату всієї суми пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2001 № 109 "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадян втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати" та встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати у двотижневий строк з дня набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області, йому призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Позивач вказує, що на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відповідач у березні 2018 року здійснив перерахунок його пенсії зменшивши її розмір з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Позивач вказує, що звернувся із заявою до ГУ ПФУ у Волинській області провести йому перерахунок основного розміру пенсії, однак отримав відмову, у зв'язку з чим звернувся в суд з позовом. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20.05.2020 у справі №140/3811/20 зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести перерахунок та виплати (з урахуванням виплачених сум) пенсії позивача починаючи з 01.01.2016 у розмірі 90 % від суми грошового забезпечення.

У грудні 2020 року набрало законної сили рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18.11.2020 у справі № 140/15021/20, згідно з яким зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити позивачу з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління МВС України у Волинській області від 21.03.2018 №1129 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виплативши різницю між фактично отриманою та належною до виплати пенсією одним платежем.

На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 18.11.2020 у справі № 140/15021/20, ГУ ПФУ у Волинській області провело перерахунок пенсії позивача з 01.01.2021 у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.

На звернення позивача, щодо виконання рішення суду від 18.11.2020 у справі № 140/15021/20, ГУ ПФУ у Волинській області листом від 13.01.2021 повідомило позивача, що на момент виконання рішення суду у справі №140/15021/20 статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Також повідомлено, що на виконання вказаного рішення суду проведено перерахунок пенсії з 01.01.2021 з урахуванням грошового забезпечення в розмірі 70%. Нараховані коши за період з 01.01.2016 по 31.12.2020 в сумі 128595,60 грн підлягають виплаті в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету.

Позивач не погоджується з такими діями відповідача, оскільки для перерахунку пенсії мають застосовуватись норми Закону №2262-ХІІ, що визначають її розмір у відсотках відповідних сум грошового забезпечення, які діяли на момент первинного призначення пенсії. Розмір призначеної пенсії в процентному відношенні відповідних сум грошового забезпечення не може бути зменшений навіть при зміні діючого законодавства з огляду на конституційні норми щодо незворотності дії нормативно-правових актів у часі. Також зазначає, що відсутність бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат.

З врахуванням наведеного просить позов задовольнити

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 19.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача заперечує проти позову та вважає його безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню, оскільки пунктом 23 Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" №1166-VІІ від 27.03.2014 внесено зміни до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992, яким зменшено максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, який не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Положення даної статті застосовуються як при призначенні пенсії, так і при перерахунку. Зміни, передбачені законом, набрали чинності з 01.05.2014. На даний час вищевказані положення не скасовані та не визнані неконституційними, а тому є обов'язковими для застосування органами Пенсійного фонду України. Також представник відповідача вважає безпідставною вимогу позивача про нарахування компенсації втрати частини доходів, оскільки сума перерахованої пенсії носить разовий характер, вона не є триваючою, а нарахована позивачу за минулий час одноразово та не відноситься до доходів в розумінні Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати». При перерахунку позивачу пенсії з 01.01.2016 строків їх виплати порушено не було.

З наведених підстав представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Позивач у відповіді на відзив не погодився з аргументами відповідача з аналогічних підстав, викладених у позовній заяві та просив позов задовольнити повністю.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

21.03.2018 Ліквідаційна комісія Управління МВС України у Волинській області видала довідку №1129 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), з якої вбачається, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 та від 21.02.2018 №103 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського "старший оперуповноважений в особливо важливих справах" до посади на день звільнення зі служби "старший оперуповноважений в особливо важливих справах Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справі України" становить 14451,94 грн (з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальним званням "підполковник поліції", надбавки за стаж служби (50%), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%), премії (78,75%).

На підставі вказаної довідки та відповідно до Постанови №103 ГУ ПФУ у Волинській області у квітні 2018 року провело перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 та основний розмір пенсії (70 % грошового забезпечення) становив 10116,36 грн.

19.03.2019 Ліквідаційна комісія Управління МВС у Волинській області сформувала нову довідку №7/100 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до якої грошове забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського "старший оперуповноважений в особливо важливих справах Апарату головних управлінь Національної поліції" до посади на день звільнення із служби "старший оперуповноважений в особливо важливих справах 2-го відділення відділу внутрішньої безпеки у Волинській області Департаменту внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справі України" становить 8065,20 грн (посадовий оклад, оклад за спеціальним званням "підполковник поліції", надбавка за стаж служби (50%), надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%), премія (4%).

Як встановлено судом, на підставі вказаної довідки ГУ ПФУ у Волинській області проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.04.2019.

Судом встановлено, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.03.2020 у справі №140/2477/19 за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління МВС України у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ГУ ПФУ у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, рішення Волинського окружного адміністративного суду від 27.11.2019 у справі №140/2477/19 скасовано та ухвалено нове рішення, яким позов задоволено частково: визнано протиправними дії Ліквідаційної комісії Управління МВС України у Волинській області щодо виготовлення та направлення до ГУ ПФУ у Волинській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), від 19.03.2019 №7/100; зобов'язано Ліквідаційну комісію Управління МВС України у Волинській області відкликати з ГУ ПФУ у Волинській області у Волинській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, від 19.03.2019№7/100.

Крім цього, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20.05.2020 у справі №140/3811/11 позов ОСОБА_1 задоволено повністю, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплати (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2016 у розмірі 90 % від суми грошового забезпечення.

На виконання рішення суду, 01.01.2021 ГУ ПФУ у Волинській області у Волинській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 у розмірі 90% від грошового забезпечення 8065,20 грн.

Разом з цим, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 18.11.2020 у справі № 140/15021/20 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління МВС України у Волинській області від 21.03.2018 №1129 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління МВС України у Волинській області від 21.03.2018 №1129 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виплативши різницю між фактично отриманою та належною до виплати пенсією одним платежем.

На виконання вищезазначеного рішення суду, відповідач з 01.01.2021 здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління МВС України у Волинській області від 21.03.2018 №1129 про розмір грошового забезпечення з розрахунку 70% грошового забезпечення 14451,94 грн.

При цьому, як слідує з матеріалів справи, нараховані кошти на виконання рішень суду від 20.05.2020 у справі № 140/3811/20 за період з 01.01.2016 по 31.12.2020 в сумі 21396,18 грн та від 18.11.2020 у справі № 140/15021/20 за період з 01.01.2016 по 31.12.2020 в сумі 128595,60 грн підлягають виплаті в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України.

На звернення позивача щодо виконання рішень Волинського окружного адміністративного суду від 20.05.2020 у справі №140/3811/20 та від 18.11.2020 у справі № 140/15021/20, відповідач листами від 30.12.2020 №17515-17533/З-02/8-0300/20 та від 13.01.2021 №211-17775/З-02/8-0300/21 відповідач повідомив позивача, що на виконання рішення суду у справі №140/3811/20 проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 у розмірі 90% від грошового забезпечення 8065,20 грн. На виконання рішення суду у справі140/15021/20 проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2021 з урахуванням грошового забезпечення 14451,94 грн в розмірі 70 % грошового забезпечення.

Зазначено, що статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Також повідомлено, що судові рішення виконуються органами Пенсійного фонду в межах покладених зобов'язань.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з частиною першою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Згідно з пунктами 20, 29 частини першої статті 116 БК України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Бюджетом Пенсійного фонду України на 2020 рік з урахуванням норм Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» передбачено видатки по погашенню заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів, що набрали законної сили та видані або ухвалені після 01.01.2013.

Нараховані кошти на виконання рішень Волинського окружного адміністративного суду від 20.05.2020 у справі №140/3811/20 за період з 01.01.2016 по 31.12.2020 в сумі 21396,18 грн. та від 18.11.2020 у справі № 140/15021/20 за період з 01.01.2016 по 31.12.2020 в сумі 128595,60 підлягають виплаті в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів за рахунок коштів Державного бюджету України.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини першої, другої статті 13 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (1763-15) (пункт "в" статті 12): за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

08.07.2011 року прийнято Закон №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності 01.10.2011, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри " 90" замінено цифрами " 80".

27.03.2014 прийнято Закон №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 01.04.2014, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри " 80" замінено цифрами " 70". Ці зміни набрали чинності з 01.05.2014.

Як уже було встановлено у рішенні Волинського окружного адміністративного суду від 20.05.2020 у справі №140/3811/20 пенсія ОСОБА_1 призначена у розмірі 90% грошового забезпечення.

Перерахунок призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до пункту 4 цього Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону №2262-ХІІ на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.

Як убачається із наведених норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону №2262-ХІІ, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Суд звертає увагу, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20.05.2020 у справі №140/3811/20 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії позивача з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, з 01.01.2016.

На виконання зазначеного рішення, з 01.01.2021 відповідачем було проведено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Ліквідаційної комісії МВС України у Волинській області від 19.03.2019 № 7/100 з розрахунку 90 % грошового забезпечення. При цьому, за період з 01.01.2016 по 31.12.2020 пенсію перераховано, однак не виплачено.

У свою чергу, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 18.11.2020 у справі № 140/15021/20 було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління МВС України у Волинській області від 21.03.2018 №1129 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виплативши різницю між фактично отриманою та належною до виплати пенсією одним платежем.

На виконання вищезазначеного рішення суду, 28.12.2020 відповідач здійснив з 01.01.2021 перерахунок пенсії позивача на підставі визнаної судом чинної довідки Ліквідаційної комісії Управління МВС України у Волинській області від 21.03.2018 №1129 про розмір грошового забезпечення з розрахунку 70 % грошового забезпечення. Основний розмір пенсії з 01.01.2021 становить 10116,36 грн (70% * 14451,94 грн). При цьому, за період з 01.01.2016 по 31.12.2020 пенсію перераховано, однак не виплачено.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи та не заперечується відповідачем позивачу була призначена пенсія у розмірі 90% від грошового забезпечення. Відповідно до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, максимальний розмір пенсії був обмежений 90% відповідних сум грошового забезпечення.

У подальшому стаття 13 Закону №2262-ХІІ неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Так, на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим, застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін не зазнавала, а тому застосування статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 у ГУ ПФУ у Волинській області були відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії (90 %), яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Проте відповідач здійснив позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2016 у розмірі 70 % грошового забезпечення, чим вчинив протиправні дії, а не бездіяльність як стверджує про це позивач.

Таким чином, з урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України суду повноважень, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача з 90 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2016 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років починаючи з 01.01.2016 у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління МВС України у Волинській області від 21.03.2018 №1129 про розмір грошового забезпечення, з врахуванням виплачених сум.

Водночас позовна вимога щодо виплати перерахунку пенсії одним платежем не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

В силу вимог частини першої статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Згідно з частинами другою та третьою статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

При цьому частиною перша статті 372 КАС України передбачено, що у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.

У даному випадку спосіб виконання дій, які має вчинити за рішенням суду суб'єкт владних повноважень, є виплата належних позивачу сум у повному обсязі, інший спосіб виконання в спірних правовідносинах нормативно не визначений.

Суд зауважує, що ні приписами статті 55 Закону № 2262-ХІІ, ні постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду» за наявності вини пенсійного органу не встановлено спосіб виплати належних позивачу сум частинами, періодичністю проведення платежів тощо, та не обмежено право позивача на виплату належної йому суми одним платежем.

Щодо позовної вимоги позивача провести виплату компенсації за несвоєчасну виплату всієї суми пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 109 «Про затвердження Порядку проведення компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати», суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» (далі - Закон №2050-ІІІ) підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Стаття 2 Закону №2050-III визначає, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Відповідно до статті 3 Закону №2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Згідно зі статтею 4 цього Закону виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

З метою реалізації Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2001 №159, якою затвердив Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - Порядок №159).

Пунктами 2, 3 вказаного Порядку передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01.01.2001.

Компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру:

-пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством);

- соціальні виплати (допомога сім'ям з дітьми, державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, страхові виплати дитині, яка народилася з інвалідністю внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, тощо);

- стипендії;

- заробітна плата (грошове забезпечення);

- сума індексації грошових доходів громадян;

- суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;

- суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Згідно з пунктом 4 цього Порядку сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Системний аналіз даних положень дає підстави дійти висновку, що основними умовами для виплати суми компенсації є: порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії) та виплата нарахованих доходів. При цьому виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу.

Отже, Закон №2050-ІІІ пов'язує виплату компенсації втрати частини доходів з виплатою основної суми доходу.

Наведене нормативне регулювання не встановлює першості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів. За цим регулюванням правове значення має те, чи з порушенням строків був виплачений нарахований дохід, чи виплачений і коли цей платіж, чи не нараховувався і не виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням. Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов'язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 201.04.2021 по справі №120/4555/18-а.

З матеріалів справи слідує, що відповідачем не оспорюється, і підтверджено доказами, що належні позивачу на виконання рішень Волинського окружного адміністративного суду від 20.05.2020 у справі №140/3811/20 за період з 01.01.2016 по 31.12.2020 кошти в сумі 21396,18 грн. та від 18.11.2020 у справі № 140/15021/20 за період з 01.01.2016 по 31.12.2020 кошти в сумі 128595,60 грн залишаються невиплаченими.

Отже, виплата перерахованої пенсії позивачу відповідачем не здійснена, відтак відсутня виплата основної суми доходу в розумінні Закону №2050-ІІІ, за наявності якої можлива виплата суми компенсації.

Враховуючи, наведене суд приходить до висновку, що позовна вимога про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду у Волинській області здійснити виплату компенсації втрати частини доходу у зв'язку із порушенням строків його виплати на підставі Закону № 2050-III задоволенню не підлягає.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 908,00 грн., сплачений згідно з квитанцією від 15.03.2021 № 35729521-1.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.01.2016 на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління МВС України у Волинській області від 21.03.2018 №1129 про розмір грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років починаючи з 01 січня 2016 року у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки Ліквідаційної комісії Управління МВС України у Волинській області від 21.03.2018 №1129 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кравчука, 22в, код ЄДРПОУ 13358826).

Суддя Р.С. Денисюк