Дата документу 20.05.2021
Справа № 334/3076/21
Провадження № 3/334/1348/21
20 травня 2021 року суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Фетісов М.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління патрульної поліції в Запорізькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який займає посаду голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 4 ст. 140 КУпАП,-
встановив:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 27.04.2021 серії ААБ № 012605, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, 26.03.2021 о 07.33 годині на вул. Істоміна, 125-А в м. Запоріжжі, порушив правила, норми і стандарти, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при у триманні ділянки вул. Істоміна на проїзній частині наявна вибоїна, глибиною 17 см, що є порушенням п.3.1.1 та п.3.1.2 ДСТУ 3587:97 внаслідок наїзду на цю вибоїну автомобілем Ravon R2, реєстраційний № НОМЕР_2 , останній зазнав механічних пошкоджень, завдано матеріальних збитків чим порушив п.1.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч.4 ст.140 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 27.04.2021 серії ААБ № 012606, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, 27.03.2021 о 13.30 годині на вул. Істоміна, 125-А в м. Запоріжжі, порушив правила, норми і стандарти, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при у триманні ділянки вул. Істоміна на проїзній частині наявна вибоїна, глибиною 17 см, що є порушенням п.3.1.1 та п.3.1.2 ДСТУ 3587:97 внаслідок наїзду на цю вибоїну автомобіль Daewoo Lanos, реєстраційний № НОМЕР_3 , зазнав механічних пошкоджень, завдано матеріальних збитків, чим порушив п.1.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч.4 ст.140 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 27.04.2021 серії ААБ № 012603, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, 01.04.2021 о 08.10 годині на вул. Таганська заїзд на Арочний міст в м. Запоріжжі, порушив правила, норми і стандарти, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при у триманні ділянки вул. Таганська на проїзній частині наявна вибоїна, глибиною 8 см, що є порушенням п.3.1.1 та п.3.1.2 ДСТУ 3587:97 внаслідок наїзду на цю вибоїну автомобіль Honda Jazz, реєстраційний № НОМЕР_4 , зазнав механічних пошкоджень, завдано матеріальних збитків, чим порушив п.1.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч.4 ст.140 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 27.04.2021 серії ААБ № 012604, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, 12.04.2021 о 20.00 годині в м. Запоріжжі на вул. Таганська біля стовпа №81, порушив правила, норми і стандарти, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при у триманні ділянки вул. Таганська на проїзній частині наявна вибоїна, що є порушенням п.3.1.1 та п.3.1.2 ДСТУ 3587:97 внаслідок наїзду на цю вибоїну автомобіль Nissan Almera, реєстраційний № НОМЕР_5 , зазнав механічних пошкоджень, завдано матеріальних збитків, чим порушив п.1.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч.4 ст.140 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 27.04.2021 серії ААБ № 012608, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, 20.04.2021 о 08.36 годині в м. Запоріжжі на вул. Ладозька - вул. Каховська, буд.55, порушив правила, норми і стандарти, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при у триманні ділянки вул. Ладозька на проїзній частині наявна вибоїна, глибиною 16 см, що є порушенням п.3.1.1 та п.3.1.2 ДСТУ 3587:97 внаслідок наїзду на цю вибоїну автомобіль ZAZ Daewoo Lanos, реєстраційний № НОМЕР_6 , зазнав механічних пошкоджень, завдано матеріальних збитків, чим порушив п.1.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч.4 ст.140 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 27.04.2021 серії ААБ № 012607, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, 20.04.2021 о 12.37 годині на вул. Істоміна, біля будинку №2 по вул. Хортицька в м. Запоріжжі, порушив правила, норми і стандарти, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при у триманні ділянки вул. Істоміна на проїзній частині наявна вибоїна, глибиною 13,5 см, що є порушенням п.3.1.1 та п.3.1.2 ДСТУ 3587:97 внаслідок наїзду на цю вибоїну автомобіль Honda Jazz, реєстраційний № НОМЕР_4 , зазнав механічних пошкоджень, завдано матеріальних збитків чим порушив п.1.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч.4 ст.140 КУпАП.
В судовому засідання ОСОБА_1 свою вину не визнав. Пояснив, що до його повноважень, як голови райадміністрації, не належать повноваження з утримання автомобільних доріг та вулиць, а отже він не є суб'єктом правопорушення.
Представник районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району Доніна Н.О. просила справу про адміністративне правопорушення закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП - за відсутності складу адміністративного правопорушення, оскільки повноваження щодо забезпечення заходів з регулювання дорожнього руху не належать районній адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, а отже ОСОБА_1 не є суб'єктом цього правопорушення.
На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення до протоколів про адміністративне правопорушення додані: схеми з місць ДТП, що сталися за участі зазначених вище автомобілів, акти обстеження ділянок вулично-шляхової мережі, пояснення потерпілих водіїв транспортних засобів, які зазнали пошкодження, фото- таблиці пошкоджень та вибоїн на транспортних засобів, рапорт командира взводу 1 роти1 батальйону2 УПП в Запорізькій області ДПП Д. Лєбєдєва від 20.04.2021, Лист виконавчого комітету Запорізької міської ради від 20.02.2020, рішення виконавчого комітету ЗМР № 188/53 від 24.04.2011, Перелік майна комунальної власності, яке підлягає передачі в оперативне управління районній адміністрації ЗР по Дніпровському району (Додаток №1 до рішення виконкому № 188/53), Лист районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району від 18.03.2020, архів адмінправопорушень.
На спростування вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення надані: розпорядження Запорізького міського голови від 20.08.2019 № 1749 к/тр, рішення Запорізької міської ради від 30.09.2020 № 33, Положення про районну адміністрацію Запорізької міської ради по Вознесенівському, Дніпровському, Заводському, Комунарському, Олександрівському, Хортицькому, Шевченківському району, Положення про департамент інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради, Завдання і заходи з виконання програми інфраструктури та комплексного благоустрою, затверджені рішенням ЗМР №47 від 24.02.2021, Листи районної адміністрації «Про забезпечення безпеки дорожнього руху» від 19.02.2021, 15.03.2021.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, проаналізувавши їх у сукупності, суд прийшов до наступного висновку.
Частиною 4 ст. 140 КУпАП передбачена відповідальність, у тому числі, за порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, що спричинили пошкодження транспортних засобів.
Згідно з п. 1.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (далі - ПДР), дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків. Особа, яка створила такі умови, зобов'язана негайно вжити заходів до забезпечення безпеки дорожнього руху на цій ділянці дороги та вжити всіх можливих заходів до усунення перешкод, а якщо це неможливо, попередити про них інших учасників дорожнього руху, повідомити уповноважений підрозділ Національної поліції, власника дороги або уповноважений ним орган.
Відповідно до норм Закону України «Про автомобільні дороги» вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю (ст.16). Управління функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування, у віданні яких вони знаходяться (ст.17). До основних обов'язків органів місцевого самоврядування у частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів у тому числі належить організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами та нормами (ст. 19).
Згідно зі ст.41 вказаного Закону, фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється за рахунок бюджетів міст та інших населених пунктів, а також інших джерел фінансування, визначених законодавством.
Розподіл коштів на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування, у віданні яких вони знаходяться, з метою збереження та розвитку вулично-дорожньої мережі відповідно до пріоритетів, визначених державними програмами та перспективними планами розвитку транспортної системи міст та інших населених пунктів, з урахуванням фактичного стану вулично-дорожньої мережі.
Відповідно до ч. 3 ст. 15 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» орган державної влади або орган місцевого самоврядування за поданням підприємства чи балансоутримувача щорічно затверджує заходи з утримання та ремонту об'єкта благоустрою державної або комунальної власності на наступний рік та передбачає кошти на виконання цих заходів.
Статтею 14 КУпАП передбачено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання службових обов'язків
Відповідно до ч.3 ст.12 Закону України від 30.06.1993 № 3353-XII «Про дорожній рух» (далі - Закон № 3353-XII) посадові особи, які відповідають за будівництво, реконструкцію, ремонт, експлуатацію та облаштування автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, мостів, шляхопроводів, інших споруд, зобов'язані: забезпечувати утримання їх у стані, що відповідає встановленим вимогам щодо забезпечення безпеки дорожнього руху; при виникненні умов, що створюють загрозу безпеці дорожнього руху, здійснювати заходи для своєчасної заборони або обмеження руху, а також відновлення безпечних умов для руху; при виникненні умов, що створюють загрозу безпеці дорожнього руху, здійснювати заходи для своєчасної заборони або обмеження руху, а також відновлення безпечних умов для руху.
Відповідно до ст.9 Закону № 3353-XII до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ними органів у сфері дорожнього руху належить обладнання доріг, вулиць та залізничних переїздів технічними засобами регулювання дорожнього руху та їх утримання.
Відповідно до ст.11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Згідно підпункту 4.20. пункту 4 Положення про районну адміністрацію Запорізької міської ради, затвердженого рішенням Запорізької місткої ради від 30.09.2020 № 33 до повноважень районних адміністрацій віднесено здійснення контролю та догляду за утриманням та капітальним ремонтом об'єктів та споруд благоустрою, малих архітектурних форм, доріг, тротуарів та пішохідних доріжок та надання пропозицій з цих питань.
Відповідно до Положення про департамент інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради, затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 30.09.2020 № 33, основними завданнями департаменту є реалізація державної політики, щодо комплексного благоустрою території міста Запоріжжя та розвитку інфраструктури міста у сфері дорожнього, мостового і зеленого господарства, забезпечення заходів з регулювання дорожнього руху, забезпечення водовідведення з вулично-дорожньої мережі магістральних доріг, забезпечення зовнішнього освітлення території міста.
Відповідно до п. 3.1. Положення про департамент інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради, затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 30.09.2020 № 33, департамент забезпечує контроль за станом утримання, проектування, будівництва, реконструкції, капітального та поточного ремонтів об'єктів благоустрою, які є комунальною власністю міста, зокрема магістральних доріг.
Відповідно до ч. 3 ст.16 Закону України «Про автомобільні дороги» вулиці і дороги міст та інших населених пунктів поділяються на магістральні дороги (безперервного руху та регульованого руху), магістральні вулиці загальноміського значення (безперервного руху та регульованого руху), магістральні вулиці районного значення, а також вулиці і дороги місцевого значення.
На підставі рішення Запорізької міської ради від 18.12.2019 №15 «Про затвердження Програми розвитку інфраструктури та комплексного благоустрою міста Запоріжжя на 2020- 2022 роки» головним розпорядником бюджетних коштів за напрямками «експлуатація та утримання доріг», «поточний ремонт доріг» визначений Департамент інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради.
Таким чином, галузевим департаментом, що забезпечує заходи з забезпечення безпеки дорожнього руху та відповідає за обладнання міських шляхів пристроями регулювання дорожнього руху у місті Запоріжжя є департамент інфраструктури та благоустрою Запорізької міської ради.
Так, листом від 19.02.2021 №17.03/01-33/146 районна адміністрація зверталась до Департаменту щодо можливості термінової ліквідації аварійної ямковості на певних ділянках вулично-дорожньої мережі району, у тому числі по вул. Таганській, вул. Істоміна, вул. Каховській.
Відповідно до пп. 4.20 п. 4 Положення про районну адміністрацію Запорізької міської ради по Вознесенівському, Дніпровському, Заводському, Комунарському, Олександрівському, Хортицькому, Шевченківському району, затвердженого рішенням Запорізької місткої ради від 30.09.2020 № 33, до повноважень районних адміністрацій віднесено здійснення контролю та догляду за утриманням та капітальним ремонтом об'єктів та споруд благоустрою, малих архітектурних форм, доріг, тротуарів та пішохідних доріжок та надання пропозицій з цих питань.
У штаті районної адміністрації відсутні працівники з відповідним фахом у сфері дорожнього господарства та вулично-шляхових мереж. У структурі районної адміністрації відсутні відділи з комплексного благоустрою території міста, дорожньо-мостового господарства або спеціалізованої служби, які повинні здійснювати та контролювати виконання вимог щодо організації дорожнього руху на території району.
Відповідно до вимог ст. 245, 280 КУпАП, завданнями у справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Виходячи з вищевикладеного, встановив, що ОСОБА_1 як посадова особа з визначеним переліком посадових обов'язків, не є посадовою особою, яка відповідає за утримкання автомобільних доріг та вулиць, а отже він не є суб'єктом правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративні правопорушення підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 140, 247, 283, 294 КУпАП, суддя, -
постановив:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 140 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП - у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до апеляційного суду Запорізької області через Ленінський районний суд м. Запоріжжя шляхом подання апеляційної скарги.
Суддя: