Провадження №3/748/636/21
Єдиний унікальний № 748/1220/21
28 травня 2021 року м. Чернігів
Суддя Чернігівського районного суду Чернігівської області у складі Хоменко Л.В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ;
за частиною 1 статті 130 КУпАП, -
Відповідно до протоколу 23 травня 2021 року ОСОБА_1 о 02 год. 30 хв. на 18 км. а/д Чернігів-Пакуль-КПП «Славутич» керував автомобілем марки «ВАЗ 2101», державний номерний знак НОМЕР_1 у стані алкогольного сп'яніння, чим порушив п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 7, ст. 245 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення з'ясовує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 256 КУпАП України у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу правопорушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвище, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення правопорушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності
Пунктами 5, 7 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1376 від 6 листопада 2015 року та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 1496/27941 від 1 грудня 2015 року, встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення складається на бланку, що виготовлений друкарським способом. Не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Як вбачається, протокол про адміністративне правопорушення має незастережені виправлення у прізвищі особи, що притягається до адміністративної відповідальност.
За таких обставин приходжу до висновку про необхідність направлення протоколу про адміністративне правопорушеня з доданими до нього документами за фактом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, органу, який його склав для належного оформлення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 256, 283 КУпАП,
Протокол про адміністративне правопорушення серія серії ДПР18 № 471717 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за частиною 1статті 130 КУпАП повернути Чернігівському районному управлінню поліції ГУНП в Чернігівській області - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Хоменко Л.В.