Справа № 591/1213/21
Провадження № 2/591/1519/21
25 травня 2021 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого судді - Северинової А.С.,
з участю секретаря cудового засідання - Бабич В.В.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника третьої особи - Шульженко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми в порядку загального позовного провадження цивільну справу № 591/1213/21 за позовом ОСОБА_1 до Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа: Квартирно-експлуатаційний відділ міста Суми, про визнання незаконним та скасування рішення житлової комісії про зняття з квартирного обліку та зобов'язання поновити на квартирному обліку, -
У лютому 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з позовом, у якому просить визнати незаконним та скасувати рішення житлової комісії Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оформлене протоколом № 1 від 11 січня 2021 року; зобов'язати Сумський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки в особі його житлової комісії поновити його зі складом сім'ї три особи на квартирному обліку з 06 жовтня 1998 року.
Позовна заява мотивована тим, що він є військовослужбовцем запасу, має вислугу військової служби 24 роки та 4 місяці. Має необхідну вислугу років, що дає йому право на пенсійне забезпечення, яке він отримує з грудня 2018 року.
06 жовтня 1998 року його було зараховано на квартирний облік у військовій частині НОМЕР_1 м. Виноградів Закарпатської області. Станом на 01 січня 2020 року він перебував у загальній черзі військовослужбовців Сумського гарнізону складом сім'ї три особи за № 8, задля поліпшення житлових умов шляхом отримання постійного житла або за його згодою грошової компенсації.
У період з серпня 2012 року по грудень 2018 року він проходив військову службу в державному ліцеї-інтернаті з посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус» імені І.Г. Харитоненка. Наказом Міністра оборони України № 640 від 09 жовтня 2018 року його було звільнено у запас за п.п. «к» (які проходять військову службу за контрактом, дію якого продовжено понад встановлені строки на період до закінчення особливого періоду або до оголошення демобілізації, та які вислужили не менше 18 місяців з дати продовження дії контракту, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду) п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», 13 грудня 2018 року наказом начальника державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус» імені І.Г. Харитоненка № 8 його було виключено зі списків особового складу ліцею.
Після звільнення з військової служби у запас він був зарахований на квартирний облік при ІНФОРМАЦІЯ_1 , як військовий пенсіонер, та перебував на квартирному обліку до 11 січня 2021 року. Проте 28 січня 2021 року його було повідомлено про зняття з квартирного обліку 11 січня 2021 року рішенням житлової комісії Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 11 січня 2021 року на підставі листа начальника квартирно-експлуатаційного відділу міста Суми від 06 січня 2021 року № 24, про що був наданий витяг з протоколу засідання житлової комісії №1.
За весь період військової служби та перебування в запасі ні він, ні його сім'я постійним житлом не забезпечувалась, грошову компенсацію за незабезпечене житло не отримували, проте зняттям з квартирного обліку цієї можливості позбавлені він та його близькі.
Посилаючись на обставини того, що в жовтні 1998 року він на законних підставах був зарахований на квартирний облік та для постановки на квартирний облік ним було надано повний комплект документів, які підтверджують його право на отримання житла, а також на те, що за весь період військової служби та перебування в запасі ні він, ні його сім'я постійним житлом не забезпечувалась, грошову компенсацію за незабезпечене житло не отримували, позивач вважає, що підстави для зняття його з квартирного обліку відсутні та просить позов задовольнити.
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 03 березня 2021 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 15 березня 2021 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 13 квітня 2021 року.
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 13 квітня 2021 року закрито підготовче провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду на 25 травня 2021 року.
У відзиві на позовну заяву відповідач Сумський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки просить відмовити у задоволенні у задоволенні позову повністю. Зазначає, що позивач був звільнений з військової служби у запас у зв'язку із закінченням строку контракту, тому відсутні підстави для задоволення позову (а.с. 81-82).
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити. Представник третьої особи Квартирно-експлуатаційний відділ міста Суми - Шульженко А.В. не заперечувала проти задоволення позовних вимог.
У призначений до судового розгляду час представник відповідача Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Заслухавши думку позивача про задоволення позову, пояснення представника третьої особи, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що наказом міністра оборони України від 09 жовтня 2018 року за № 640 підполковника ОСОБА_1 , старшого офіцера-керівника навчальної практики Державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус» імені І.Г. Харитоненка звільнено з військової служби у запас за підпунктом «к» пункту 2 частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (які проходять військову службу за контрактом, дію якого продовжено понад встановлені строки на період до закінчення особливого періоду або до оголошення демобілізації, та які вислужили не менше 18 місяців з дати продовження дії контракту, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду) та направлено на військовий облік до Сумського МВК Сумської області. Вислуга років станом на 09 жовтня 2018 року становить 24 роки 2 місяці (а.с. 84).
Наказом начальника державного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус» імені І.Г. Харитоненка від 13 грудня 2018 року за № 8 підполковника ОСОБА_1 , старшого офіцера-керівника навчальної практики, відповідно до Наказу Міністерства оборони України від 09 жовтня 2018 року № 640 звільненого з військової служби у запас за п.п. «к» (які проходять військову службу за контрактом, дію якого продовжено понад встановлені строки на період до закінчення особливого періоду або до оголошення демобілізації, та які вислужили не менше 18 місяців з дати продовження дії контракту, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду) п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та звільненого з посади наказом начальника Кадетського корпусу від 13 грудня 2018 року № 299-к, того ж дня, тобто 13 грудня 2018 року, виключено зі списків особового складу навчального закладу, всіх видів забезпечення та направлено для постановки на військовий облік до Сумського МВК Сумської області (а.с. 50).
Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 1 від 11 січня 2021 року знято з квартирного обліку при Сумському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки підполковника запасу ОСОБА_1 складом сім'ї три особи (він, дружина та донька) (а.с. 18, 52).
Станом на 01 січня 2020 року ОСОБА_1 з 06 жовтня 1998 року перебував у загальній черзі військовослужбовців Сумського гарнізону зі складом сім'ї три особи за № 8. Вислуга років вказана 23 роки (а.с. 20, 53).
Предметом спору у даній справі є визнання незаконними та скасування рішень відповідача щодо зняття позивача ОСОБА_1 разом з родиною з обліку військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов та перебувають на обліку та зобов'язання поновити позивача разом із родиною на такому обліку.
Відповідно до статті 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
За змістом статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті.
На виконання приписів вищевказаної статті постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року за № 1081 затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями (далі - Порядок).
Відповідно до п. 24 цього Порядку датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік.
Пунктом 9 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.
Аналогічні приписи закріплені також і в пункті 29 Порядку.
Крім того, пунктом 30 Порядку визначено, що військовослужбовці знімаються з обліку у разі: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; в інших випадках, передбачених законодавством.
Тобто, з вказаних норм слідує, що військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей мають право на отримання житла, а отже, і на залишення на обліку до отримання ними житла, в тому числі і у разі звільнення в запас чи відставку, крім випадків, передбачених пунктом 30 Порядку.
Аналогічний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 10 вересня 2020 року у справі № 359/5527/19, від 15 жовтня 2020 року у справі № 636/1424/19, від 01 квітня 2020 року у справі № 638/5769/18, від 04 лютого 2021 року у справі №683/350/19, що свідчить про сталість судової практики у спірних правовідносинах.
На підставі наведених норм права та ураховуючи обставини того, що при зарахуванні ОСОБА_1 у чергу на отримання житла у 1998 році та перебування його на квартирному обліку порушень житловою комісією та позивачем допущено не було, під час проходження військової служби та на момент звільнення позивач постійним або службовим житлом не забезпечувався, вислуга років у Збройних Силах на момент звільнення становила 24 роки 02 місяці, на момент звільнення перебував на обліку для поліпшення житлових умов, підстави, визначені законом для зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов не настали, суд дійшов висновку, що рішення відповідача про зняття позивача разом з членами його сім'ї з квартирного обліку підлягає скасуванню, як незаконне. За таких обставин, позивач разом з родиною підлягає поновленню на обліку військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов та перебувають на обліку.
Отже, позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача у відзиві про те, що звільнений в запас позивач з підстав закінчення строку дії контракту не підпадає під категорію військовослужбовців, які відповідно до п. 29 Порядку залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла, оскільки вони суперечать приписам чинного законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини.
Так, частиною 1 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється:
а) у запас, якщо військовослужбовці не досягли граничного віку перебування в запасі і за станом здоров'я придатні до військової служби;
б) у відставку, якщо військовослужбовці досягли граничного віку перебування в запасі та у військовому резерві або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров'я до військової служби з виключенням з військового обліку.
Частиною 4 статті 263 ЦПК України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові Верховного Суду від 15 жовтня 2020 року у справі №636/1424/19 сформовано наступний правовий висновок.
У словосполученні «звільнення з військової служби у запас або у відставку за віком, станом здоров'я…», що міститься у пункті 9 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», такі умови як вік і стан здоров'я, відносяться виключно до поняття «звільнення у відставку», як варіанту (способу) звільнення з військової служби, і жодним чином не відноситься до поняття «звільнення у запас».
Отже, звільнення військовослужбовця, який перебуває на квартирному обліку, у запас за закінченням строку контракту за наявності в нього відповідної вислуги є підставою для залишення його на такому обліку, відповідно до п. 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Судові витрати підлягають розподілу в порядку, встановленому статтею 141 ЦПК України.
Оскільки позов задоволено, тому з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1816 грн (а.с. 24, 40).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 18, 76-82, 141, 263-265 ЦПК України,
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення житлової комісії Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оформлене протоколом № 1 від 11 січня 2021 року про зняття підполковника запасу ОСОБА_1 зі складом сім'ї 3 (три) особи з квартирного обліку при Сумському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Зобов'язати Сумський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки в особі його житлової комісії поновити ОСОБА_1 зі складом сім'ї 3 (три) особи на квартирному обліку з 06 жовтня 1998 року.
Стягнути з Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1816 грн.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Сумський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, місцезнаходження: м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, буд. 30, код ЄДРПОУ 08269552.
Третя особа: Квартирно-експлуатаційний відділ міста Суми, адреса: м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, буд. 165, код ЄДРПОУ 26622590.
Повне судове рішення складено 28 травня 2021 року.
Суддя А.С. Северинова