Справа № 161/6727/21
Провадження № 3/161/2735/21
м.Луцьк 19 травня 2021 року
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Ковтуненка В.В.,
за участі секретаря судового засідання Камінського Ю.В.,
особи, яка притягається до відповідальності ОСОБА_1 ,
свідків ОСОБА_2 ,
ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Луцьк справу 161/6727/21 за адміністративними матеріалами, які надійшли від УПП у Волинській області ДПП, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 , громадянки України, працюючої інспектором з нагляду ДП «Луцький слідчий ізолятор», за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 173, ст. 185 КУпАП,
12.04.2021 року на адресу суду з УПП у Волинській області ДПП надійшли матеріали про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ст. 173, ст. 185 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 173, ст. 185 КУпАП не визнала. Суду пояснила, що в якийсь вечір їхала в маршрутці «Луцьк-Личани», та були зупинені працівниками патрульної поліції, ніби через те, що маршрутка була переповнена. Вона бачила, як троє поліцейських почали заламувати якогось чоловіка та валити його на землю. Вона почала коментувати цю ситуацію, та в подальшому спитала куди його везуть. Коли повз неї проїзжав службовий автомобіль, вона випадково зачепила його скло, після чого її одразу затримали та вдягнули кайданки? Відвезли до Луцького РУП ГУНП у Волинській області.
Інспектор взводу № 1 роти № 2 батальйону УПП у Волинській області ДПП ОСОБА_2 , допитана в якості свідка суду пояснила, що 06 квітня 2021 року вона в складі екіпажу патрульної поліції отримала повідомлення про необхідну допомогу іншому екіпажу. Прибувши на місце події, було виявлено ОСОБА_1 , яка виражалася нецензурною лайкою, не виконувала вимогу припинити порушення. Внаслідок чого була затримана та доправлена до Луцького РУП ГУНП у Волинській області. Заходи поліцейського впливу щодо ОСОБА_1 були застосовані інспектором взводу № 2 роти № 3 БУПП у Волинській області Арсенюком В.Д.
Свідок ОСОБА_3 суду пояснив, що ОСОБА_4 зачепила машину патрульної поліції, щось крикнула, і її одразу забрали. Більше нічого пояснити не може.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до відповідальності, свідків, дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку про закриття провадження в справі про адміністративні правопорушення, з наступних підстав.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю у діях особи складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до статті 173 КУпАП дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян, тягне за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
Відповідно до ст. 185 КУпАП злісна непокора законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків, а також вчинення таких же дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку - тягне за собою накладення штрафу від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Як вбачається із змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 215727, що 06.04.2021 року о 18.55 годин, ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою АДРЕСА_2 , висловлювалася нецензурною лайкою у бік працівників поліції в присутності інших громадян, чим порушила громадський порядок. Дані дії вчинялися в сторону поліцейських ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
Згідно з вимогами ст. 29 закону «Про національну поліцію» поліцейський захід має бути, серед іншого, необхідним і пропорційним. Таким чином, застосовані до особи заходи з боку поліції повинні бути необхідними та пропорційними ситуації, що склалася, а також застосовані відповідно до установленої законом процедури.
Відповідно до ст. 43 закону «Про національну поліцію» поліцейський зобов'язаний заздалегідь попередити особу про намір застосувати фізичну силу і надати їй достатньо часу для виконання законної вимоги поліцейського.
Як вбачається із змісту рапорту інспектора роти № 2 БУПП у Волинській області Громика С.Л., що рішення затримати ОСОБА_1 було прийнято лише на підставі того, що остання нібито вдарила рукою заднє крило службового автомобіля патрульної поліції «Мітсубісі Аутлендер», номерний знак НОМЕР_1 .
Судом достовірно встановлено, що до ОСОБА_1 були застосовані фізична сила та спецзасоби кайданки виключно після того, та на підставі того, що між нею та службовим автомобілем патрульної поліції відбувся фізичний контакт. Однак, не на підставі того, що ОСОБА_1 висловлювалась нецензурною лайкою.
Судом також достовірно встановлено, що в порушення вимог ст. 43 закону «Про національну поліцію», інспектором взводу № 2 роти № 3 БУПП у Волинській області Арсенюком В.Д. було застосовано у відношенні ОСОБА_1 фізичну силу без будь-якого попередження, ним не висувалося жодних законних вимог та не було надано час на добровільне виконання вказаних вимог.
Крім того, суд звертає особливу увагу, і це також підтверджується письмовими матеріалами справи, що до протоколу серії ВАБ № 215727, всупереч відомостям, безпосередньо у ньому зазначеним, взагалі не долучено відеозаписів з нагрудної бодікамери ZM0329, ZM0318, DM4226. А тому за таких обставин, взагалі відсутні будь-які докази вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
А тому, взагалі відсутні дії ОСОБА_1 , які можуть бути кваліфіковані як порушення громадського порядку і спокою громадян та правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена ст. 173 КУпАП.
Крім того, як вбачається із змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 244282, що 06.04.2021 року о 18.55 годин, ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою АДРЕСА_2 , не виконувала законної вказівки працівників поліції ( ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ), а саме не виражатися нецензурною лайкою, на що вона не реагувала, погрожувала фізичною розправою, смикала за формений одяг та продовжувала чинити адміністративне правопорушення.
Однак, суд звертає особливу увагу, що всупереч відомостям, викладеним в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 244282, відсутні будь-які докази, що ОСОБА_1 погрожувала працівникам УПП у Волинській області ДПП фізичною розправою та смикала за формений одяг.
Також судом достовірно встановлено, що із змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 244282 достовірно вбачається відсутність відомостей щодо вчинення ОСОБА_1 саме злісної непокори законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків. Що унеможливлює кваліфікацію дій ОСОБА_1 саме за ст. 185 КУпАП.
Крім того, суд звертає увагу, що протоколи про адміністративні правопорушення серії ВАБ № 215727, ВАБ № 244282, не містять відомостей щодо свідків вказаних адміністративних правопорушень, а також не зазначено про їх відсутність.
А тому за таких обставин, суд приходить до висновку про закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю складу адміністративних правопорушень.
Керуючись ст. 173, ст. 185, ст. 247 КУпАП,
Провадження у справі щодо вчинення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканкою АДРЕСА_1 , громадянкою України, працюючою інспектором з нагляду ДП «Луцький слідчий ізолятор», адміністративних правопорушень, передбачених ст. 173, ст. 185 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративних правопорушень.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду.
Скаргу на постанову про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.В. Ковтуненко