Рішення від 28.05.2021 по справі 918/290/21

Господарський суд Рівненської області

вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" травня 2021 р. м. Рівне Справа № 918/290/21

Господарський суд Рівненської області у складі судді Марач В.В., при секретарі судового засідання Мельник В.Я., розглянувши у спрощеному позовному провадженні матеріали справи

за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" (33027, Рівненська область, м. Рівне, вул. Івана Вишенського, 4, код ЄДРПОУ 03366701)

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Рибацька артіль"(вул. Нова,8, с. Межиричі, Острозький район, Рівненська область, 35808, код ЄДРПОУ 43180091)

про стягнення в сумі 32 609, 35 грн..

В судовому засіданні приймали участь:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: не з'явився.

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" звернулось в Господарський суд Рівненської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рибацька артіль" про стягнення у сумі 32 609,35 грн..

Даний позов обгрунтовує тим, що на підставі типового договору розподілу природного газу між сторонами підписано заяву-приєднання №42ЕР330-9213-19 від 01.01.2020 року, відповідно до якої, Позивачем надається Відповідачу послуга з розподілу природного газу. 22.01.2021р. АТ «Рівнегаз» було проведено обстеження вузла обліку газу Відповідача на об'єкті та встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: порушення пп.4, п.2, глава 2, розділ XI Кодексу ГРМ (порушення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим) про що складено акт про порушення № 03/01/2021 р. та складено акт про перерахунок розподіленого об'єму газу від 22.01.2020р.. АТ «Рівнегаз» було здійснено розрахунок необлікованого об'єму природного газу з 07 год. 00 хв. 11.01.2021р. по 07:00 год. 14.01.2021 року, виходячи із номінальної потужності газового обладнання, що складає 3 240 тис.м куб.. 03.03.2021 року АТ «Рівнегаз» було направлено на адресу Відповідача лист від 01.03.2021р., яким доведено до відома Відповідача про рішення Комісії АТ «Рівнегаз» та надано акт про перерахунок розподіленого об'єму газу від 22.01.2021р., рахунок на оплату № 61004474 від 28.02.2021р.. Однак, вищевказана заборгованість залишена Відповідачем без оплати.

Ухвалою господарського суду від 20.04.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.

До господарського суду Рівненської області від Відповідача надійшов відзив на позов, в якому позовні вимоги не визнає, просить відмовити у задоволенні позову. При цьому зазначає наступне.

Між Сторонами справи дійсно існували договірні відносини щодо надання послуг з розподілу природного газу, на підставі Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2498 (далі - Договір), та на підставі підписаної ТОВ «Рибацька Артіль» Заяви-приєднання №42ЕРЗ30-9213-19 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) від « 01» січня 2020 року.

Відповідач зазначає, що 11 січня 2021 року ним було направлено звернення оператору ГРМ про необхідність проведення повірки та необхідність забезпечення представником оператора ГРМ розпломбування лічильника.

22 січня 2021 року, представниками AT «Рівнегаз» було проведено обстеження вузла обліку газу ТОВ «Рибацька Артіль», після чого представниками AT «Рівнегаз» було складено Акт про порушення №03/01/21 від 22.01.2021 року та Акт про перерахунок розподіленого об'єму газу від 22.01.2021 року.

В даному відзиві, Відповідач зазначає, що не погоджується, із складеними Актом про порушення №03/01/21 від 22.01.2021 року та Актом про перерахунок розподіленого об'єму газу від 22.01.2021 року представниками AT «Рівнегаз», з огляду на наступне.

Відповідно до наявного Паспорту лічильника GMS.407273.001ПC, останньою датою повірки Лічильника GMS G100 №040587, є 10.01.2019 року, відтак у відповідності до глави 7 розділу X Кодексу газорозподільних систем завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) було направлено звернення оператору ГРМ про необхідність проведення повірки та необхідність забезпечення представником оператора ГРМ розпломбування лічильника. Звернення було направлено оператору ГРМ електронною поштою та датовано - 11.01.2021 року (понеділок). Зареєстровано у канцелярії Позивача - 13.01.2021 року.

Відповідач посилається на пункт 5 статті 254 ЦКУ відповідно до якої якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.

Відповідачем вказує, що ним, у відповідності до норм чинного законодавства України, завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) було направлено звернення оператору ГРМ про необхідність проведення повірки та необхідність забезпечення представником оператора ГРМ розпломбування лічильника, вважає, що складений акт про порушення оператором ГРМ неправомірним.

Крім того зазначає, що на всій території України встановлено карантин з 12.03.2020 р. до 30.04.2021 р. відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 р. №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2020р. №215); від 20.05.2020 р. №392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів»; від 17.06.2020p. №500 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" від 22.07.2020 р. №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2; від 13.10.2020 р. №956 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. №641»; від 09.12.2020 р. №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2021 р. №104).

Відповідач зазначає, що підприємство у грудні 2020 року не працювало, працівники підприємства були відправлені у відпустку без збереження заробітної плати на час карантину, відповідно до наказу ТОВ «Рибацька Артіль» №39 від 30.11.2020 року, тому звернення оператору ГРМ про необхідність проведення повірки та необхідність забезпечення представником оператора ГРМ розпломбування лічильника не могло бути відправлене ним раніше, через обставини, що не залежали від нього.

Пунктом 8 глави 4 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем встановлено, що - у разі своєчасного (до виявлення порушення представником Оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби (крім її відсутності) та за умови відсутності пошкодження пломби з прихованими заходами чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого ЗВТ/лічильника газу, що був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку). При порушеннях, пов'язаних з пошкодженням ЗВТ та/або пломб на ЗВТ, за наявності по об'єкту споживача даних дублюючого ВОГ, а також в ситуації, коли наявні дані в обчислювачі/коректорі об'єму газу є достатніми для визначення об'єму природного газу по об'єкту споживача, процедура, передбачена цією главою, не застосовується.

Відтак Відповідач зазначає, що оскільки, дані дублюючого ВОГ - дані його коректора спожитого об'єму газу, та оплаченого належним чином за січень місяць 2021 року для суб'єкта господарювання, що безпосередньо поставляє газ, в повній мірі є достатніми для визначення об'єму природного газу по об'єкту споживача, вважає, що процедура по нарахуванню штрафних санкцій не може бути застосована.

Крім того, зазначає, що за результатами повірки було встановлено, що лічильник GMS G100 №040587 є придатним до експлуатації, та порушень представниками оператора ГРМ виявлено не було.

Відповідно до Постанови об'єднаної палати Касаційного господарського суду Верховного суду у справі № 906/962/18 від « 02» грудня 2020 року - «Висновок щодо застосування норм права: 8.34. Приймаючи постанову у цій справі, об'єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду з аналізу абзацу 6 пункту 6 глави 9 розділу X, пункту 3 глави 2 та пункту 4 глави 4 розділу XI Кодексу ГРС доходить висновку, що за умови відсутності пошкодження лічильника, пропущення строку періодичної повірки лічильника газу з вини споживача або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та за наявності справного обчислювача (коректора) об'єму газу, який не містить зареєстрованих та зафіксованих у звітах повідомлень про роботу лічильника газу в позаштатному режимі, несправність лічильника внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, встановлена за результатами позачергової або експертної повірки, не є підставою для здійснення перерахунку споживачу об'єму розподіленого (спожитого) природного газу відповідно до пункту 4 глави 4 розділу XI Кодексу ГРС.»

Відповідач вважає, що оскільки вчасно звернувся до АТ «Рівнегаз» із письмовим зверненням про проведення повірки лічильника, не вбачає нашої вини у пропущені строку періодичної повірки лічильника газу, та водночас, за наявності справного обчислювача (коректора) об'єму газу, який не містить зареєстрованих та зафіксованих у звітах повідомлень про роботу лічильника газу в позаштатному режимі, та за наявності встановленого на території України Постановою КМУ карантину, процедура, щодо нарахування штрафних санкцій не повинна застосовуватися.

15 березня 2021 року Відповідачем було направлено для Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Рівнегаз» письмове звернення в якому була описана незгода із порядком нарахування об'єму спожитого газу.

15 квітня 2021 року від Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Рівнегаз» надійшло письмове повідомлення про розгляд звернення, у якому вказано про відсутність обґрунтованих підстав для перегляду рішення комісії АТ «Рівнегаз» з розгляду актів про порушення.

Ухвалою господарського суду від 11.05.2021 року відкладено розгляд справи у спрощеному позовному провадженні, з повідомленням сторін.

14.05.2021 року через відділ канцелярії та документального забезпечення суду від Позивача надійшла відповідь на відзив, в якій останній зазначає наступне. Посилання відповідача на те, що він завчасно повідомив Оператора ГРМ про розпломбування лічильника газу для проведення періодичної повірки є необгрунтованим та спростовується положеннями передбаченими Кодексом ГРМ.

Встановлення карантину на території України постановами Кабінету Міністрів України не поширюється на порядок проведення періодичної повірки лічильників газу встановлений Кодексом ГРМ, Законом України « Про метрологію та метрологічну діяльність».

Безпідставне посилання відповідача на п. 8 глави 4 Розділу XI Кодексу ГРМ, так як споживач звільняється від відповідальності, якщо він своєчасно (до виявлення порушення представником Оператора ГРМ) повідомив про пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби (крім її відсутності) та за умови відсутності пошкодження пломби з прихованими заходами чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого ЗВТ/лічильника газу, що був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку).

В даному випадку відповідачу проводиться нарахування за порушення п.4, п 2, глави 2, Розділу XI Кодексу ГРМ (порушення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим), що є окремою підставою для визначення необлікованих об'ємів природного газу.

У судове засідання 25.01.2021 року представники позивача та відповідача не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Представник позивача подав заяву про розгляд справи без його участі.

Розглянувши документи і матеріали, які подані учасниками судового процесу, з'ясувавши обставини на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, безпосередньо дослідивши докази у справі, господарський суд прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню. При цьому господарський суд керувався наступним.

Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «Рівнегаз» на підставі типового договору розподілу природного газу надається послуга з розподілу природного газу товариству з обмеженою відповідальністю «Рибацька артіль», про що підписана заява - приєднання № 42ЕР330-9213-19 від 01.01.2020 р. до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим).

Відповідно до 1.3. Договору, цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642. Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.

За цим Договором Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначеному цим Договором.

Згідно пп.4 п.7.2. Договору АТ "Рівнегаз" має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі поставленого на об'єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.

Відповідно до гл.6 розділу X Кодексу газорозподільних систем, власник комерційного вузла обліку природного газу або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ВТВ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ). Технічне обслуговування елементів комерційного ВОГ або суб'єкти господарювання, що здійснюють його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, згідно з експлуатаційними документами в спеціалізованих сервісних центрах. Засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глав7 та 8 цього розділу.

22.01.2021р. АТ «Рівнегаз» було проведено обстеження вузла обліку газу Відповідача на об'єкті та встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: порушення пп.4, п.2, глави 2, розділу XI Кодексу ГРМ (порушення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим) про що складено Акт про порушення № 03/01/2021 р. та складено Акт про перерахунок розподіленого об'єму газу від 22.01.2020 року.

В подальшому у відповідності до п. 8 гл. 5 розду XI Кодексу ГРС, Акт про порушення № 03/01/21 від 22.01.2021 було передано на розгляд комісії АТ «Рівнегаз» з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу газорозподільних систем (далі по тексту Комісія ).

Комісією АТ «Рівнегаз», протокол засідання комісії № 03/01/21 від 16.02.2021р., було задоволено Акт про порушення № 03/01/21 від 22.01.2021 р., який складений про порушення пп. 4, п.1, гл.2, розділу XI Кодексу ГРС.

АТ «Рівнегаз» було здійснено розрахунок необлікованого Відповідачем об'єму природного газу з 07 год. 00 хв. 11.01.2021р. по 07:00 год. 14.01.2021 року, виходячи із номінальної потужності газового обладнання 3 240 тис.м куб., у сумі 32 609 грн. 35 коп..

03.03.2021 року АТ «Рівнегаз» було направлено на адресу Відповідача лист від 01.03.2021р., яким доведено до відома Відповідача про рішення Комісії АТ «Рівнегаз» та надано акт про перерахунок розподіленого об'єму газу від 22.01.2021 р., рахунок на оплату № 61004474 від 28.02.2021р.. Однак, вищевказана заборгованість залишена Відповідачем без оплати.

З огляду на вищезазначене, АТ "Рівнегаз, вважаючи, що ТОВ "Рибацька артіль" допущено порушення пп.4, п.2, глави 2, розділу XI Кодексу газорозподільних систем (порушення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим), просить стягнути з останнього 32 609 грн. 35 коп. необлікованого Відповідачем об'єму природного газу з 07 год. 00 хв. 11.01.2021р. по 07:00 год. 14.01.2021 року.

Однак позовні вимоги Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" не підтверджені належними та допустимими доказами, що підтверджується наступним.

Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу визначаються Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2494 (далі по тексту Кодекс ГРС). Вказаний Кодекс також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення:

1) надійної і безпечної експлуатації газорозподільних систем та гарантованого рівня розподілу (переміщення) природного газу до/від суміжних суб'єктів ринку природного газу відповідної якості;

2) комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб'єктів ринку природного газу;

3) доступу замовників до газорозподільної системи для приєднання до неї їх об'єктів будівництва або існуючих об'єктів (умови технічного доступу);

4) доступу суб'єктів ринку природного газу до газорозподільної системи для фактичної передачі (розподілу/споживання) належного їм природного газу до/з газорозподільної системи (умови комерційного доступу);

5) механізмів взаємодії оператора газорозподільної системи з операторами суміжних систем та з іншими суб'єктами ринку природного газу.

Дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників. Крім того, цим Кодексом регулюються взаємовідносини:

між оператором газорозподільної системи і газодобувними підприємствами та виробниками біогазу або інших видів газу з альтернативних джерел, які підключені (приєднуються) до газорозподільної системи;

між оператором газорозподільної системи та несанкціонованими споживачами, які втручаються в роботу газорозподільної системи, у тому числі шляхом самовільного під'єднання несанкціонованого газопроводу.

Відповідно до глави 1 розділу XI Кодексу газорозподільних систем норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованої діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу. Випадки, які потребують перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу споживачу, що має договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, без наявності акта про порушення, визначені в розділах IX - X цього Кодексу. При виявленні порушень по ГДП, ВБГ чи суміжному Оператору ГРМ, об'єкт якого підключений до ГРМ, дії та принципи щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу зазначеним суб'єктам аналогічні діям та принципам, визначеним цим розділом до споживача та несанкціонованого споживача.

Главою 2 розділу XI Кодексу ГРС встановлено види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування. Зокрема, за приписами даної глави до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать:

1) наявність несанкціонованого газопроводу;

2) несанкціоноване відновлення газоспоживання;

3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу);

4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання;

5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку);

6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

До порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належать:

1) відмова в доступі до об'єкта споживача, внаслідок чого представник Оператора ГРМ не здійснив контрольне зняття показань лічильника газу (ЗВТ) за їх наявності на об'єкті споживача;

2) відмова в доступі до об'єкта споживача, внаслідок чого представник Оператора ГРМ не здійснив демонтаж лічильника газу (ЗВТ), що призвело до порушення строку проведення періодичної повірки лічильника газу (ЗВТ) та/або його ремонту, або його монтажу після проведення періодичної повірки;

3) використання газу побутовим споживачем (за відсутності лічильника) у випадках, коли споживачем протягом місяця з дати настання відповідних змін не було письмово повідомлено Оператора ГРМ про зміни, що стосуються збільшення опалюваної площі та збільшення кількості осіб, зареєстрованих на об'єкті побутового споживача;

4) пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим;

5) відмова в доступі до об'єкта побутового споживача, який розраховується за нормами споживання, внаслідок чого Оператор ГРМ не здійснив за власний рахунок встановлення лічильника газу побутовому споживачу.

До порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать:

1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно;

2) фіксація коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;

3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об'єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;

4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.

До випадків, внаслідок яких Оператор ГРМ компенсує споживачу завдані збитки та здійснює перерахунок наданих послуг, належать:

1) безпідставне припинення розподілу природного газу (газопостачання) споживачу;

2) розподіл природного газу споживачу, якісні показники та тиск якого не відповідають вимогам цього Кодексу;

3) несвоєчасне надання інформації або надання недостовірної інформації;

4) шкода, завдана житловому приміщенню і майну споживача, а також його життю, здоров'ю та навколишньому середовищу внаслідок порушення Оператором ГРМ вимог ПБСГ.

Порядок оформлення акта про порушення встановлено главою 5 розділу XI Кодексу ГРС. Зокрема вказаними нормами закону встановлено наступне.

1. У разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

2. Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача / несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

3. Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

4. У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали:

або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою;

або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.

Акт про порушення щодо відмови побутового споживача (фізичної особи) в доступі до власного об'єкта вважається дійсним, якщо його підписали представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення їх осіб.

У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акта про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дня складання такого акта.

5. Споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

6. У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.

У разі визнання споживачем (несанкціонованим споживачем) факту умисного пошкодження ним пломби/ЗВТ (лічильника газу), про що окремо зазначається в акті про порушення, заходи з проведення експертизи чи позачергової або експертної повірки не проводяться.

7. На дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним актом про усунення порушення.

Під час складання акта про порушення, акта про усунення порушення, акта про припинення/відновлення газопостачання тощо представниками Оператора ГРМ обов'язково фіксуються та зазначаються у вищезазначених актах показання лічильника газу (ЗВТ), за винятком випадків відмови у доступі до об'єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).

8. Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України "Про судову експертизу").

При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає:

1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення;

2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення;

3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).

9. До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.

Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора.

У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника.

Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.

За вимогою однієї зі сторін на засідання комісії в окремому випадку можуть бути додатково залучені інші представники, зокрема від виробника ЗВТ чи виробника пломби, повноваження яких підтверджуються в установленому законодавством порядку.

10. Споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.

За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.

У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

11. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

При складанні акта-розрахунку враховується таке:

1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;

2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;

3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;

4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.

12. Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Якщо об'єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу не вважається простроченою.

13. Акти про порушення реєструються в журналі реєстрації актів про порушення Оператора ГРМ. Журнал повинен бути пронумерований, прошитий, скріплений печаткою (за наявності) Оператора ГРМ. Строк зберігання журналу становить три роки від дати останнього в ньому запису.

Акт про порушення, акт-розрахунок та рахунок на сплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, а також документи, які підтверджують факт їх отримання споживачем (несанкціонованим споживачем), та інші документи, пов'язані з актом про порушення, зберігаються Оператором ГРМ не менше трьох років від дати оформлення акта про порушення.

14. У разі самовільного під'єднання побутовим споживачем газових приладів промислового характеру (газогенератори тощо) та/або таких, що використовуються ним для професійної чи комерційної діяльності, перерахунок здійснюється за цінами і тарифами, встановленими для промислових споживачів та суб'єктів господарювання.

15. Якщо до виявлення порушення споживач розраховувався за лічильником, відновлення розрахунків за лічильником здійснюється після усунення порушення та фіксації показань лічильника в акті про усунення порушення та/або акті відновлення газопостачання, на підставі яких Оператор ГРМ поновлює розрахунки споживача за лічильником.

Як вбачається з матеріалів справи Акт про порушення № 03/01/21 від 22.01.2021р. складений двома працівниками АТ "Рівнегаз". Крім того в акті зазначено, що він складається за участю споживача (його представника) Косарь М.С.. Однак в акті не зазначено ні посади представника споживача, ні документів на підставі яких діє вказаний представник від імені споживача - ТОВ "Рибацька артіль", ні документів які посвідчують вказану особу.

Таким чином суд доходить висновку, що Акт про порушення № 03/01/21 від 22.01.2021р. складався без участі споживача - ТОВ "Рибацька артіль" та/або його представника.

Судом встановлено, що участі у складанні Акта про порушення № 03/01/21 не приймала і незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування).

Крім того в даному акті не зазначено, що представник Оператора ГРМ перед його складанням повідомив споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Позивачем не надано суду і доказів того, що Акт про порушення № 03/01/21 від 22.01.2021р. передано споживачу.

В Акті про порушення № 03/01/21 від 22.01.2021р. представниками АТ "Рівнегаз", які його підписували зазначено, що споживач (представник його) від підпису акта відмовився, однак позивачем не надано суду доказів підтвердження цього відеозйомкою.

Таким чином суд доходить висновку, що Акт про порушення № 03/01/21 від 22.01.2021р. складено з порушенням порядку, передбаченого главою 5 розділу XI Кодексу ГРС, без повідомлення та участі споживача - ТОВ "Рибацька артіль" та/або його представника, без належних доказів відмови споживача від його підпису та направлення акта споживачу.

Відтак акт про порушення, який складено не у відповідності до порядку його складення та оформлення, встановленого законом, не є належним та допустимим доказом вчинення споживачем порушення у взаємовідносинах з оператором газорозподільної системи.

Крім того суд зазначає, що відповідно до норм Кодексу ГРС споживач зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.

Однак судом встановлено, що споживач - ТОВ "Рибацька артіль" не був належним чином повідомлений про дату, час та місце засідання комісії з розгляду Акта про порушення № 03/01/21 від 22.01.2021року.

Відтак, з огляду на те, що комісія АТ "Рівнегаз" з розгляду актів про порушення розглядала Акт про порушення № 03/01/21 від 22.01.2021року, який складено з порушенням порядку, встановленого Кодексом ГРС, без доказів належного повідомлення споживача про дату, час та місце засідання комісії, то, відповідно, Протокол комісії №03/01/21 від 16 лютого 2021 року не може свідчити про правомірність перерахунку споживачу ТОВ "Рибацька артіль" вартості розподіленого об'єму газу з 07 год. 00 хв. 11.01.2021р. по 07:00 год. 14.01.2021 року.

Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Серявін та інші проти України" вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

Названий Суд зазначив, що, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод (рішення Європейського суду з прав людини у справі Трофимчук проти України).

У відповідності до пункту 4 частини 2 статті 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.

Згідно із ч. 2-3 ст. 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Поняття і види доказів викладені у статті 73 ГПК України, згідно якої доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно з частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За змістом статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77 ГПК України).

Згідно зі статтею 78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

На підставі викладеного, враховуючи, що Позивач не довів належними та допустимими доказами факту вчинення споживачем - ТОВ "Рибацька артіль" порушення у взаємовідносинах з оператором газорозподільної системи, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні позовних вимог.

На підставі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на Позивача.

Відповідно до частини п'ятої статті 240 Господарського процесуального кодексу України датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Відмовити Акціонерному товариству "Оператор газорозподільної системи "Рівнегаз" у задоволенні позови.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення через господарський суд, що прийняв рішення або безпосередньо до апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.

Суддя Марач В.В.