Рішення від 18.05.2021 по справі 914/3326/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.05.2021 справа № 914/3326/20

Господарський суд Львівської області у складі судді Іванчук С.В., секретар судового засідання Пукач М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом: Фізичної особи-підприємця Сендеги Володимира Тарасовича, м.Львів

до відповідача 1: Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, м.Львів

до відповідача 2: Товарної біржі “Товарно-сировинна біржа “Галконтракт”, м.Львів

про солідарне стягнення гарантійного та реєстраційного внесків.

Ціна позову - 55051,30грн.

За участю представників:

від позивача: Сендега Тарас Романович - адвокат;

від відповідача 1: Пучак Ірина Андріївна - провідний спеціаліст;

від відповідача 2: не викликався.

Заяв про відвід не поступало.

Розгляд справи судом.

На розгляд Господарського суду Львівської області поступив позов Фізичної особи-підприємця Сендеги Володимира Тарасовича до Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради та Товарної біржі “Товарно-сировинна біржа “Галконтракт” про солідарне стягнення гарантійного внеску в розмірі 54624,00грн. та реєстраційного внеску в розмірі 427,30грн.

Ухвалою суду від 11.01.2021р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та підготовче засідання призначено на 09.02.2021р. Ухвалами суду розгляд справи відкладався до 06.04.21р. та продовжено строк підготовчого провадження. Ухвалою суду від 06.04.2021р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 27.04.2021р. Ухвалою суду від 27.04.2021р. відкладено розгляд справи на 18.05.2021р.

13.05.2021р. позивачем подано пояснення за вх.№11097/21 від 13.05.2021р. по справі.

В судове засідання 18.05.2021р. позивач явку повноважного представника забезпечив, який надав пояснення по справі та позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві. Від позивача подано відповідь на відзив за вх.№3013/21 від 08.02.2021р.

В судове засідання 18.05.2021р. відповідач 1 явку повноважного представника забезпечив, який надав пояснення по справі, від відповідача 1 подано відзив на позовну заяву за вх.№2541/21 від 03.02.2021р.

В судове засідання 18.05.2021р. відповідач 2 явки повноважних представників не забезпечив. Причини неявки не повідомлено, хоча судом належно виконано обов'язок щодо повідомлення усіх учасників справи про дату, час та місце розгляду справи, зокрема відповідача 2, надіслано ухвали Господарського суду Львівської області поштовою рекомендованою кореспонденцією на адреси зазначені у позовній заяві та у витягу з ЄДР ЮО, ФОП та ГФ, що підтверджується реєстрами вихідної кореспонденції, внесенням ухвал до Єдиного державного реєстру судових рішень, поштовою рекомендованою кореспонденцією №7901413678636, №7901413708217, №790141370821, №7901413790819, №7901413832210, №7901413880095. Згідно із відстеженням поштових відправлень за вказаними номерами на офіційному сайті АТ “Укрпошта” згідно до яких поштова кореспонденція отримана адресатом (відповідачем 2). Від відповідача 2 подано відзив на позовну заяву за вх.№2372/21 від 02.02.2021р.

Відповідно ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки. З врахуванням належного виконання обов'язку суду щодо повідомлення про час та місце проведення судового розгляду усіх учасників судового процесу, судом забезпечено учасникам судового процесу рівні процесуальні можливості у захисті їхніх процесуальних прав і законних інтересів, у наданні доказів та здійсненні інших процесуальних прав, визнання явки повноважного представника відповідача 2 не обов'язковою, та те, що неявка представника відповідача 2 не перешкоджає розгляду спору по суті, а також враховуючи вимоги ст.ст. 202 ГПК України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача 2 та за наявними у справі матеріалами.

Позиції учасників справи.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги наступним. Позивач зазначає, що 01.10.2020 року Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради було видано наказ №651-0 про затвердження оголошення про проведення електронного аукціону на продовження договору оренди за адресою: м. Львів, вул. Київська, 23. 20.10.2020 року Сендегою Володимиром Тарасовичем було подано заяву на участь в електронному аукціоні з продовження договору оренди нежитлових приміщень першого поверху та підвалу загальною площею 126,4 кв.м. за адресою: м. Львів, вул. Київська, 23 (лот № ІІА-Р8-2020-10-01-000111-1). Аукціон призначений з умовами щодо продовження договору оренди нежитлових приміщень 1-го поверху під індексами 2-1, 2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 2-6, 2-7, 2-8, 2-9 та підвалу під індексами II, IX загальною площею 126,4 кв.м. за адресою: м. Львів, вул. Київська, 23, з цільовим використанням - для виготовлення ліків за рецептами - 72,4 кв.м., для аптеки, яка реалізовує готові ліки - 18,4 кв.м., для аптеки, яка реалізовує ліки за рецептами - 35,6 кв.м.; наявне водопостачання та водовід ведення; даний об'єкт не є пам'яткою культурної спадщини, знаходиться у районі міста Львова; балансоутримувач - ЛКП «Агенція ресурсів ЛМР»; термін оренди - 5 років. Детальна інформація про об'єкт оренди та умови оренди міститься у додатках до даного оголошення. Позивач зазначає, що згідно додатку до наказу Управління комунальної власності від 01.10.2020 року №651-0 оголошенням встановлено розмір гарантійного внеску в розмірі 54624,00 грн. та розмір реєстраційного внеску 427,30 грн. Позивач стверджує, що Сендегою В.Т. 20.10.2020 року на рахунок оператора електронного майданчика було здійснено оплату гарантійного внеску в розмірі 54624,00 грн. та розмір реєстраційного внеску 427,30 грн.

Позивач зазначає, що на сайті оператора електронного майданчика було висвітлено умови проведення аукціону та документи аукціону, серед яких був примірний договір оренди, який детально регламентував умови оренди нежитлових приміщень. Договір оренди нежитлових приміщень є єдиним документом, який передбачає істотні умови договору оренди, які в свою чергу відіграють важливу роль у зацікавленості до саме цих нежитлових приміщень. Позивач зазначає, що згідно протоколу електронного аукціону №UА-РS-2020-10-01-000111-1, переможцем електронного аукціону визначено фізичну особу-підприємця Сендегу Володимира Тарасовича, код РНОКПП НОМЕР_1 . Після визнання переможцем Сендегою В.Т. 23.10.2020 року було підписано протокол електронного аукціону, згідно з яким наступним зобов'язанням було провести повний розрахунок та підписати договір протягом 20 робочих днів з дня, наступного за днем формування протоколу електронного аукціону.

Позивач зазначає, що 13 листопада 2020 року отримано для підписання засобами електронного зв'язку договір оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності на нежитлові приміщення першого поверху під індексами: 2-1, 2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 2-6, 2-7, 2-8, 2-9 та підвалу під індексами: II, IX загальною площею 126,4 кв.м. за адресою: м. Львів, вул. Київська, 23. Отриманий текст вказаного договору, як зазначає позивач, не відповідає тексту договору оренди, оприлюдненого в аукціонній пропозиції. Пункт 13.5 договору оренди направленого позивачу 13.11.2020 року не відповідає тексту п.13.5 договору оприлюдненого в умовах аукціону.

Позивач зазначає, що 18 листопада 2020 року прибув в приміщення Управління комунальної власності з метою підписання договору оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності та текст договору оренди, що відповідає тексту договору оприлюдненого в оголошенні «Аукціону з умовами щодо продовження договору оренди нежитлових приміщень першого поверху та підвалу загальною площею 126,4 кв.м за адресою: м.Львів, вул. Київська, 23» Сендезі В.Т. для підписання надано не було. Підписувати договір оренди в редакції направленій ОСОБА_1 13 листопада 2020 року позивачем було відмовлено. Отримати лист про відмову від підписання договору з вказаними причинами не підписання працівниками Управління Сендезі В.Т. було відмовлено з причин відсутності канцелярії та запропоновано подати вказаний лист через ЦНАП. Працівниками ЦНАП за адресою площа Ринок, 1 ОСОБА_1 було повідомлено, що подати вказаний лист можна лише за попереднім записом-найближча дата - 4 грудня. Тому, як зазначає позивач, 18 листопада 2020 року ОСОБА_1 направлено на адресу Управління комунальної власності рекомендований лист з описом вкладеного - лист повідомлення про не підписання договору оренди на підставі зміни умов договору оренди нежитлових приміщень «Аукціону з умовами щодо продовження договору оренди нежитлових приміщень першого поверху та підвалу загальною площею 126,4 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 » з зазначенням причин не підписання вказаного договору. 27 листопада 2020 року ОСОБА_1 поштою отримано лист УКВ м. Львова №2302-вих-91673 від 18.11.2020р. щодо підписання договору оренди.

Позивач зазначає, що ОСОБА_1 , як переможцем аукціону, повністю та у відповідності до встановленої процедури виконано всі вимоги, що передували підписанню договору оренди. Позивач зазначає, що 20.11.2020р. на електронній сторінці аукціону з'явилась інформація, що ОСОБА_1 дискваліфіковано; підставою дискваліфікації завантажено два документи: акт про не підписання у встановлений строк договору оренди переможцем електронного аукціону згідно протоколу електронного аукціону №UА-РS-2020-10-01-000111-1 сформованого 21.10.2020 щодо об'єкта оренди нежитлових приміщень за адресою: АДРЕСА_1 від 19.11.2020р. та наказ №790-0 від 19.11.2020р. про відмову від укладення договору оренди нежитлових приміщень за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до вказаного наказу ОСОБА_1 відмовлено в укладенні відповідного договору оренди у зв'язку з не проведенням повного розрахунку по зазначеному протоколу у визначений Порядком термін. Позивач зазначає, що вказані в наказі обставини щодо причин не підписання договору не відповідають дійсності, - не підписання ОСОБА_1 вказаного договору - направлення для підписання тексту договору, що не відповідає тексту договору в оголошенні при проведенні аукціону, змінено п.13.5. договору. Відповідно до листа Управління історичного середовища Львівської міської ради Сендегу В.Т. зобов'язано до збереження функціонального використання приміщень, як аптеки, з обов'язковим збереженням меблів, як цінних елементів інтер'єру. Позивач зазначає, що покладення на ОСОБА_1 таких обов'язків не було передбачено умовами аукціону, в тексті договору оренди при проведенні аукціону вказаний пункт договору відсутній, ці зміни внесені в односторонньому порядку відповідачем-1 після проведення аукціону та є неможливими до виконання - по тій причині, що орендодавцем покладається на позивача обов'язок вчинення дій щодо майна (збереження меблів), які не є предметом договору оренди, не були передбачені текстом договору оренди при проведенні аукціону, а також вказане майно належить третій особі (не є власністю УКВ), тобто умовами зміненого договору на позивача покладаються обов'язки збереження майна, яке не є ні власністю позивача, ні власністю УКВ і не є об'єктом договору оренди.

Позивач зазначає, що внесення відповідачем-1 змін до умов договору оренди на виконання вимог вказаних листів грубо порушує добросовісні очікування позивача, як орендаря, на укладення договору оренди на умовах аукціону. Вказані зміни, на думку відповідача, є незаконними діями відповідача-1 та односторонньою зміною істотних умов договору оренди, що прямо заборонено діючим законодавством, та не очікувалось позивачем при прийнятті рішення про участь в аукціоні. Саме з цих причин, як зазначає позивач, ОСОБА_1 не було підписано договір та про це було повідомлено УКВ листом від 18 листопада 2020 року. Позивач зазначає, що 10 грудня 2020 року позивачем направлено лист в адресу УКВ з вимогою повернення гарантійного та реєстраційного внеску, однак на момент подання позовної заяви відповіді не отримано. З огляду на вищевикладене позивач просить позов задоволити.

У відзиві на позовну заяву за вх.№2541/21 від 03.02.2021р. відповідач 1 зазначає, що за результатами електронного аукціону з умовами щодо продовження договору оренди нежитлових приміщень загальною площею 126,4 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 , проведеного відповідно до норм Закону України «Про оренду державного і комунального майна» та Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483, відповідно до протоколу про результати електронного аукціону № UА-РS-2020-10-01 -000111-1, сформованого 21.10.2020, підписаного переможцем зазначеного аукціону 23.10.2020, оператором 23.10.2020, організатором 26.10.2020 та оприлюдненого 26.10.2020. Переможцем даного електронного аукціону визначено ФОП Сендегу Володимира Тарасовича (учасник, що подав єдину заяву) з орендною платою на місяць 31 550 00 грн. з ПДВ. Відповідач 1 зазначає, що в Протоколі зазначено реквізити для сплати коштів авансового внеску з вказанням суми, яку до укладення договору оренди або в день його підписання, переможець електронного аукціону зобов'язаний сплатити на рахунок, зазначений орендодавцем що передбачено пунктами 76 та 150 Порядку. Підписавши протокол електронного аукціону переможець зобов'язався, серед іншого провести повний розрахунок та підписати договір оренди протягом 20 робочих днів з дня наступного за днем формування протоколу про результати електронного аукціону, а саме до 18.11.2020 включно. Проте, як стверджує відповідач 1,переможець електронного аукціону ФОП Сендега В.Т. не провів повний розрахунок по зазначеному протоколу та не підписав відповідний договір оренди в термін до 18.11.2020. чим порушив вимоги Закону Та Порядку. Враховуючи факт не проведення повного розрахунку по Протоколу та не підписання переможцем електронного аукціону ФОП Сендега В.Т. договору оренди нежитлових приміщень загальною площею 126,4 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 , складено відповідний акт 19.11.2020. Відповідач 1 зазначає, що крім того, управлінням видано наказ про відмову ФОП Сендезі В.Т. в укладенні відповідного договору оренди у зв'язку з не проведенням повного розрахунку по зазначеному протоколу у визначений Порядком термін, та управлінням було завантажено в електронну торгову систему вказані акт та наказ. Також відповідач 1 покликаючись на ст. 181 Господарського кодексу, зазначає, що позивач, міг скористатись визначеним даною статтею правом та скласти протокол розбіжностей до договору. Відповідач 1 зазначає, що оскільки переможцем аукціону на виконано обов'язку щодо проведення повного розрахунку по зазначеному протоколу у визначений Порядком термін, то сплачені гарантійні та реєстраційні внески не повертаються переможцю електронного аукціону та перераховуються оператором електронного майданчика, через якого надано найвищу цінову пропозицію, на казначейський рахунок, визначений орендодавцем в оголошенні, протягом 5 робочих днів. З огляду на вказані обставини відповідач 1 просить в задоволенні позову відмовити.

У відзиві на позовну заяву за вх.№2372/21 від 02.02.2021р. відповідач 2 зазначає, що 01 жовтня 2020 року в ЕТС Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради було опубліковане оголошення про проведення електронного аукціону з умовами щодо продовження договору оренди нежитлових приміщень першого поверху та підвалу загальною площею 126,4 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 (лот № иА-Р8-2020-10-01-000111-1) (посилання на оголошення https://prozorro.sale/auction/UA-PS-2020-10-01-000111-1). Відповідно до Закону та Порядку для участі в електронному аукціоні учасники мають сплатити реєстраційний та гарантійний внески, розмір яких зазначається в оголошенні про проведення аукціону. Згідно додатку до наказу Управління комунальної власності від 01.10.2020 року №651-0 оголошенням встановлено розмір гарантійного внеску в розмірі 54624,00 грн. та розмір реєстраційного внеску 427,30 грн. Для участі в аукціоні з оренди майна гарантійний та реєстраційний внески сплачуються на рахунок оператора електронного майданчика, через який подається заява на участь в аукціоні. Відповідач 2 зазначає, що 20.10.2020 року ФОП Сендегою Володимиром Тарасовичем через електронний майданчик ТБ «ТСБ «Галконтракт» було подано заяву на участь в електронному аукціоні з продовження договору оренди нежитлових приміщень першого поверху та підвалу загальною площею 126,4 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 . ФОП Сендегою В.Т. 20.10.2020 року на рахунок ТБ «ТСБ «Галконтракт» - було здійснено оплату гарантійного внеску в розмірі 54624,00 грн. та реєстраційного внеску в розмірі 427,30 грн. Відповідач 2 зазначає, що згідно протоколу електронного аукціону №UA-РS-2020-10-01-000111-1, сформованого в ЕТС 21.01.2020 року в 20:00:37, переможцем електронного аукціону з умовами щодо продовження договору оренди нежитлових приміщень першого поверху та підвалу загальною площею 126,4 кв.м. за адресою: м. Львів, вул. Київська, 23 визначено фізичну особу-підприємця Сендегу Володимира Тарасовича, код РНОКПП НОМЕР_1 . 26 жовтня 2020 року протокол електронного аукціону №UA-РS-2020-10-01-000111-1, підписаний ФОП Сендогою В.Т. (як переможцем електронного аукціону) ТБ «ТСБ «Галконтракт» (як оператором електронного майданчику, через який переможцем аукціону було подано цінову пропозицію) та Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (як організатором електронного аукціону), було опубліковано в ЕТС «Прозорро.Продажі».

Відповідач 2 зазначає, що на виконання вимог Порядку ТБ «ТСБ «Галконтракт» 28 жовтня 2020 року перерахувало суму сплаченого ФОП Сендегою В.Т. реєстраційного внеску 472,30 грн. на рахунок НОМЕР_2 , призначений для перерахування реєстраційних внесків учасників електронних аукціонів, організатором яких виступає Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради.

Відповідач 2 зазначає, що 20 листопада 2020 року в 11:35 в ЕТС «Прозорро.Продажі» організатором електронного аукціону Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради було опубліковано Акт про не підписання у встановлений строк договору оренди переможцем електронного аукціону №UА-РS-2020-10-01-000111-1 та внесено інформацію про дискваліфікацію переможця даного електронного аукціону ФОП Сендегу Т.В. На виконання вимог Порядку ТБ «ТСБ «Галконтракт» 28 січня 2021 року перерахувало суму сплаченого ФОП Сендегою В.Т гарантійного внеску у розмірі 54 624,00грн. на рахунок НОМЕР_3 , призначений для перерахування реєстраційних та гарантійних внесків учасників електронних аукціонів, організатором яких виступає Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради. Отже, як зазначає відповідач 2, ТБ «ТСБ «Галконтракт» діяло в межах повноважень та на виконання обов'язків, покладених на оператора електронного майданчику Законом та Порядком. З огляду на вказані обставини відповідач 2 просить в задоволенні позову відмовити.

Обставини, встановлені судом.

18.09.2020 року Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради видано наказ №599-0 про продовження договору оренди шляхом проведення аукціону, згідно із яким оголошено аукціон, за результатами якого може бути продовжений договір оренди №Ф-10793-17 від 26.12.2017 з ТОВ «Аптека №38» або укладений з новим орендарем на нежитлові приміщення загальною площею 126,4 кв.м., в тому числі приміщення першого поверху під індексами 2-1, 2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 2-6, 2-7, 2-8, 2-9 площею 97,0кв.м. та підвалу під індексами II, IX площею 29,4кв.м., що знаходяться за адресою: м. Львів, вул. Київська, 23 для виготовлення ліків за рецептами - 72,4 кв.м., для аптеки, яка реалізовує готові ліки - 18,4 кв.м., для аптеки, яка реалізовує ліки за рецептами - 35,6 кв.м.

01.10.2020 року Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради видано наказ №651-0 про затвердження оголошення про проведення електронного аукціону на продовження договору оренди за адресою: м. Львів, вул. Київська, 23, яким затверджено текст оголошення про проведення електронного аукціону на продовження договору оренди за адресою: м. Львів, вул. Київська, 23 (додаток №1). Додатком №1 до даного оголошення визначено інформацію про об'єкт оренди та умови оренди. В додатку до даного наказу вказано умови щодо продовження договору оренди, зокрема найменування об'єкта та його площа: нежитлові приміщення 1-го поверху під індексами 2-1, 2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 2-6, 2-7, 2-8, 2-9 та підвалу під індексами II, IX загальною площею 126,4 кв.м.; місцезнаходження обєкта: м. Львів, вул. Київська, 23; технічний стан: задовільний; цільове використання - для виготовлення ліків за рецептами - 72,4 кв.м., для аптеки, яка реалізовує готові ліки - 18,4 кв.м., для аптеки, яка реалізовує ліки за рецептами - 35,6 кв.м.; загальна інформація: об'єкт не є пам'яткою культурної спадщини, вхід здійснюється через вхід загального користування, в податковій заставі не перебуває та під арештом не знаходиться; термін оренди - 5 років; балансоутримувач - ЛКП «Агенція ресурсів ЛМР». Згідно додатку до наказу Управління комунальної власності від 01.10.2020 року №651-0 оголошенням щодо проведення аукціону, визначено зокрема розміри гарантійного внеску - 54624,00 грн. та реєстраційного внеску - 427,30 грн. Також розміщено проект договору оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності.

ФОП Сендега Володимир Тарасович звернувся до організатора електронного аукціону, оператора електронного майданчика ТБ «ТСБ «Галконтракт» із заявою від 20.10.2020р. на участь в електронному аукціоні з продовження договору оренди нежитлових приміщень першого поверху та підвалу загальною площею 126,4 кв.м. за адресою: м. Львів, вул. Київська, 23 (лот № UА-РS-2020-10-01-000111-1).

20.10.2020р. ФОП Сендегою Володимиром Тарасовичем оплачено реєстраційний внесок в розмірі 472,30грн. та гарантійний внесок в розмірі 54624,00 грн., що підтверджується платіжними дорученнями №45 від 20.10.2020р. на суму 472,30грн., №44 від 20.10.2020р. на суму 54624,00грн.

Позивач зазначає, що на сайті оператора електронного майданчика було висвітлено умови проведення аукціону та документи аукціону, серед яких був примірний договір оренди, який детально регламентував умови оренди нежитлових приміщень. Примірний договір оренди нерухомого майна, іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №820 від 12.08.2020р. «Про затвердження примірних договорів оренди державного майна». Доказів затвердження представницьким органом місцевого самоврядування м. Львова примірного договору оренди комунального майна не подано.

Згідно протоколу електронного аукціону №UА-РS-2020-10-01-000111-1, сформованого 21.01.2020, переможцем електронного аукціону визначено фізичну особу-підприємця Сендегу Володимира Тарасовича, код РНОКПП НОМЕР_1 . Відповідно до протоколу №UA-РS-2020-10-01-000111-1, 26 жовтня 2020 року протокол електронного аукціону №UA-РS-2020-10-01-000111-1, підписаний ФОП Сендогою В.Т. (як переможцем електронного аукціону), 29.10.2020р. ТБ «ТСБ «Галконтракт» (як оператором електронного майданчику, через який подано заяву на участь у електронному аукціоні) та 26.10.2020р. Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (як організатором електронного аукціону). В протоколі електронного аукціону №UА-РS-2020-10-01-000111-1 зазначено про проведення повного розрахунку та підписання договору протягом 20 робочих днів з дня, наступного за днем формування протоколу електронного аукціону.

Позивач зазначає, що 13 листопада 2020 року отримано для підписання засобами електронного зв'язку договір оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності на нежитлові приміщення першого поверху під індексами: 2-1, 2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 2-6, 2-7, 2-8, 2-9 та підвалу під індексами: II, IX загальною площею 126,4 кв.м. за адресою: м. Львів, вул. Київська, 23, який не відповідав тексту договору оренди, оприлюдненого в аукціонній пропозиції, а саме пункт 13.5 договору оренди направленого позивачу 13.11.2020 року не відповідає тексту п.13.5 оприлюдненого договору.

Позивач зазначає, що 16.11.2020р. на його вимогу, відповідачем 1 електронними засобами зв'язку надіслано копію Рішення Львівської міської ради №356 від 12.04.2019р. «Про збереження історичних аптек м.Львова» та листа Управління охорони історичного середовища №4-0004-35136 від 03.11.2020р., що підтверджується змістом листа позивача від 18.11.2020р.

Як вбачається із матеріалів справи, зокрема відповідачем 1 оприлюднено примірний договір оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №820 від 12.08.2020р., який містить п.13.5 наступного змісту «Цей договір укладено у трьох примірниках, кожен з яких має однакову юридичну силу, по одному для орендаря, орендодавця і балансоутримувача». Відповідно до змісту договору оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності, який скеровано на електронну адресу позивача, договір містить п.13.5, в якому зазначено «Орендареві врахувати, що об'єкт оренди включений до переліку історичних аптек м.Львова, про що зазначено в листі Управління охорони історичного середовища від 03.11.2020р. №4-0004-35136 (Лист додається)». Згідно змісту листа Управління охорони історичного середовища №4-0004-35136 від 03.11.2020р., адресованого Управлінню комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, зокрема зазначено, що за результатами моніторингу та на виконання п.2 Рішення Львівської міської ради №356 від 12.04.2019р. «Про збереження історичних аптек м.Львова», важливою умовою передачі приміщень аптеки у м. Львів, на вул. Київська, 23 в користування чи власність є збереження функціонального використання приміщень, як аптеки, з обов'язковим збереженням меблів, як цінних елементів інтер'єру. Відтак, за даних обставин вбачається, що відповідачем 1 представлено позивачу для підписання договір з додатковими умовами, які не були враховані при оголошенні конкурсу. Доказів в підтвердження представлення позивачу погодженого та підписаного договору, зміст якого оприлюднено на електронному майданчику та визначено умовами оголошеного аукціону відповідачем 1 як до 18.11.2020р., так і 18.11.2020р. суду не представлено. Вказані обставини відповідачами не заперечено та не спростовано.

Відповідач 1 обґрунтовуючи заперечення зазначив, що у зв'язку із отриманням листа Управління охорони історичного середовища №4-0004-35136 від 03.11.2020р., проект договору оренди скеровано позивачу, зміст якого містить п.13.5, який викладено із врахуванням листа Управління охорони історичного середовища №4-0004-35136 від 03.11.2020р.

Позивач стверджує, що 18 листопада 2020 року прибув в приміщення Управління комунальної власності з метою підписання договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності, однак договору оренди, що відповідає за змістом договору оприлюдненого в оголошенні аукціону для підписання надано не було. Підписувати договір оренди в редакції направленій Сендезі В.Т. 13 листопада 2020 року позивачем було відмовлено. Доказів підписання умов договору оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності на нежитлові приміщення першого поверху під індексами: 2-1, 2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 2-6, 2-7, 2-8, 2-9 та підвалу під індексами: II, IX загальною площею 126,4 кв.м. за адресою: м. Львів, вул. Київська, 23 жодною із сторін договору, суду не представлено.

У зв'язку із викладеними вище обставинами, 18 листопада 2020 року позивач звернувся до відповідача 1 із листом від 18.11.2020р., в якому повідомив про не підписання договору оренди на підставі зміни умов договору оренди нежитлових приміщень «Аукціону з умовами щодо продовження договору оренди нежитлових приміщень першого поверху та підвалу загальною площею 126,4 кв.м за адресою: м. Львів, вул. Київська, 23» у зв'язку із невідповідністю пункту 13.5 договору оренди направленого позивачу 13.11.2020 року до тексту п.13.5 договору оприлюдненого в умовах аукціону. На підтвердження надіслання вказаного листа долучено поштову накладну №7900825655669 від 18.11.2020р.

У листі №2302-вих-91673 від 18.11.2020р. щодо підписання договору оренди відповідач 1 повідомив позивача, що управлінням комунальної власності договір оренди нежитлових приміщень з Сендега Володимиром Тарасовичем повинен бути оприлюднений в електронній торговій системі до 18 години 18.11.2020 та просив уповноважених осіб переможця та балансоутримувача завчасно з'явитися для підписання договору, та представнику Сендега Володимиру Тарасовичу мати відповідні документи, що підтверджують сплату коштів забезпечувального депозиту та авансового внеску орендної плати, які необхідно сплатити до укладання договору оренди або в день підписання такого договору. Доказів скерування вказаного листа позивачу, не подано. Позивачем долучено копію поштового конверта із штемпелем поштового відділення зв'язку із датою надіслання 23.11.2020р.

19.11.2020 року Управлінням комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради складено акт про не підписання у встановлений строк договору оренди переможцем електронного аукціону згідно протоколу електронного аукціону №UА-РS-2020-10-01-000111-1 сформованого 21.10.2020 щодо об'єкта оренди нежитлових приміщень за адресою: м. Львів, вул. Київська, 23 від 19.11.2020р. та видано наказ №790-0 про відмову від укладення договору оренди нежитлових приміщень за адресою: м. Львів, вул. Київська, 23, яким відмовлено ФОП Сендезі В.Т. (учаснику що подав єдину заяву в укладенні відповідного договору оренди у зв'язку із не проведенням повного розрахунку по зазначеному протоколу у визначений Порядком термін. Даним наказом (№790-0) зобов'язано відділ регулювання орендних відносин оприлюднити інформацію щодо прийнятого рішення про відміну електронного аукціону в електронній торговій системі.

09.12.2020р. позивач звернувся до відповідачів 1, 2 із листами від 04.12.2020р. про повернення сплачених на виконання умов аукціону гарантійного внеску в розмірі 54624,00грн. та реєстраційного внеску в розмірі 427,30грн., що підтверджується описами вкладення у цінний лист та поштовими накладними від 09.12.2020р.

В листах №2302-вих-96664 від 07.12.2020, №2302-вих-101236 від 22.12.2020 на звернення ФОП Сендеги Володимира Тарасовича, Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради зазначило про невиконання обов'язку, щодо проведення повного розрахунку відповідно до протоколу у визначений Порядком термін, тому реєстраційний та гарантійний внески не повертаються. Доказів скерування даних листів позивачу, не подано.

Позивач зазначає, що внесення відповідачем-1 змін до умов договору оренди порушує добросовісні очікування позивача, як орендаря, на укладення договору оренди на умовах аукціону. Вказані зміни, на думку відповідача, є незаконними діями відповідача-1 та односторонньою зміною істотних умов договору оренди, що не очікувалось позивачем при прийнятті рішення про участь в аукціоні, тому позивачем не було підписано договір про що повідомлено відповідача. Позивач зазначає, що реєстраційні та гарантійні внески не повернуті, тому просить солідарно стягнути з відповідачів гарантійний внесок в розмірі 54624,00грн. та реєстраційний внесок у розмірі 427,30грн.

Відповідно до ч.1 ст. 641 ЦК України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.

Згідно із частинами 1, 2 статті 642 ЦК України відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною. Якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору, яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.

Згідно із ст. 650 ЦК України особливості укладення договорів на біржах, аукціонах, конкурсах тощо встановлюються відповідними актами цивільного законодавства.

Згідно із ст. 14 ЦК України цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї. Виконання цивільних обов'язків забезпечується засобами заохочення та відповідальністю, які встановлені договором або актом цивільного законодавства. Особа може бути звільнена від цивільного обов'язку або його виконання у випадках, встановлених договором або актами цивільного законодавства.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», аукціон - спосіб передачі в оренду державного та комунального майна особі, яка запропонувала найбільшу орендну плату, що проводиться в електронній формі.

Згідно із ст.13 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», Порядок функціонування ЕТС, порядок та строки передачі майна в оренду, подання заяв на участь в аукціоні, проведення аукціонів, розмір, порядок та строки сплати, повернення гарантійних, реєстраційних внесків, плати за участь в аукціоні (винагороди оператора), порядок та строки підписання, опублікування протоколу та договору оренди за результатами аукціону визначаються Порядком передачі майна в оренду.

Відповідно Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою КМУ №483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна», учасник - це фізична особа або юридична особа в особі уповноваженого представника, яка виявила намір узяти участь в електронному аукціоні, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, пройшла процедуру реєстрації для участі в електронному аукціоні, отримала відповідне підтвердження про реєстрацію та індивідуальний код учасника відповідно до цього Порядку.

Порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою КМУ №483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна» встановлено вимоги щодо обов'язковості прозорої публікації інформації про лоти в системі «Prozorro Продажі», правила подачі заявок на участь, правила організації та участі в електронних торгах, терміни процесу передачі майна в оренду, порядок укладання та продовження договорів оренди, умови, за яких об'єкт може передаватися в оренду без аукціону тощо.

Відповідно до п.51 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою КМУ №483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна» орендодавець через свій особистий кабінет оприлюднює в електронній торговій системі оголошення про передачу майна в оренду на аукціоні у випадках та у строки, передбачені частиною першою статті 12 Закону, а щодо єдиного майнового комплексу - у строки, передбачені частиною п'ятою статті 14 Закону. Проект договору оренди, що розміщується в оголошенні про передачу майна в оренду на аукціоні, повинен містити всю інформацію, передбачену примірним договором оренди, крім інформації про особу орендаря та орендну плату.

Як вбачається із матеріалів справи відповідачем 1 наказом від 01.10.2020р. оголошено проведення електронного аукціону (№UА-РS-2020-10-01-000111-1) на продовження договору оренди за адресою: м. Львів, вул. Київська, 23, затверджено текст оголошення про проведення електронного аукціону на продовження договору оренди (додаток №1) та Додатком №1 до даного оголошення визначено інформацію про об'єкт оренди та умови оренди, а також розміщено проект договору оренди нерухомого або іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ст. 16 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» договір оренди формується на підставі примірного договору оренди, що затверджується: Кабінетом Міністрів України - щодо майна державної власності; представницькими органами місцевого самоврядування - щодо майна комунальної власності. Якщо представницький орган місцевого самоврядування не затвердив примірний договір оренди комунального майна, застосовується примірний договір оренди державного майна. Договір оренди може відрізнятися від примірного договору оренди, якщо об'єкт оренди передається в оренду з додатковими умовами. Рішенням Кабінету Міністрів України (представницького органу місцевого самоврядування - для комунального майна) можуть бути передбачені особливості договору оренди майна, що передається в оренду з додатковими умовами.

Постановою Кабінету Міністрів України №820 від 12.08.2020р. «Про затвердження примірних договорів оренди державного майна» затверджено примірний договір оренди нерухомого майна, іншого окремого індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності. Доказів затвердження представницьким органом місцевого самоврядування м.Львова примірного договору оренди комунального майна не подано.

Згідно із п.54 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого Постановою КМУ №483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна», додаткові умови оренди майна розробляються орендодавцем на підставі пропозицій балансоутримувача, уповноваженого органу управління або з власної ініціативи орендодавця. Орендодавець проводить аналіз пропозицій у частині обмеження конкуренції та дискримінації учасників. Забороняється встановлювати додаткові умови оренди майна, що містять такі положення. Фондом державного майна або відповідним представницьким органом місцевого самоврядування може бути прийняте рішення про затвердження критеріїв для визначення об'єктів, щодо яких рішення про затвердження додаткових умов оренди приймається Фондом державного майна щодо майна державної власності (крім випадків, коли такі умови затверджуються Кабінетом Міністрів України для оренди єдиних майнових комплексів) або відповідним представницьким органом місцевого самоврядування (визначеним ним органом) щодо майна комунальної власності. Можуть бути визначені такі додаткові умови оренди майна: обмеження щодо використання майна для розміщення об'єктів, перелік яких визначений в додатку 3 у кількості не більш як п'ять груп з відповідного переліку; більш тривалий строк оренди, ніж передбачено пунктом 53 Порядку; виконання певних видів ремонтних робіт (поточного та/або капітального ремонту), реконструкції або реставрації об'єкта оренди в певній сумі протягом певного строку чи виконання інших інвестиційних зобов'язань у межах, передбачених законодавством; вимоги щодо наявності досвіду роботи особи у відповідній сфері, якщо об'єктом оренди є майно закладів освіти, охорони здоров'я, соціально-культурного призначення (закладів культури, фізичної культури і спорту) та додаткові документи, які повинен подати потенційний орендар на підтвердження наявності такого досвіду, передбачені цим пунктом Порядку; вимоги щодо особливостей використання об'єкта оренди, що є майном закладів освіти, охорони здоров'я, соціально-культурного призначення (закладів культури, фізичної культури і спорту); інші умови, передбачені законодавством або рішенням представницького органу місцевого самоврядування (у такому разі в оголошенні зазначається посилання на відповідні нормативно-правові акти або рішення, згідно з якими визначені такі додаткові умови).

Відповідно до п. 55 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою КМУ №483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна», в оголошенні про передачу майна в оренду зазначаються, зокрема проект договору оренди; умови оренди майна та додаткові умови оренди майна (в разі наявності): стартова орендна плата для всіх видів аукціонів; строк оренди, а в разі коли об'єкт оренди пропонується для погодинного використання, - також інформація про графік використання об'єкта оренди; наявність рішення уповноваженого органу про затвердження додаткових умов оренди майна; наявність згоди на здійснення поточного та/або капітального ремонту орендованого майна під час встановлення додаткової умови оренди щодо виконання конкретних видів ремонтних робіт (поточного та/або капітального ремонту), реконструкції або реставрації об'єкта оренди із зазначенням суми і строку.

Таким чином, Законом України «Про оренду державного та комунального майна» та Порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою КМУ №483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна», односторонньої зміни орендодавцем умов договору оренди після розміщення його проекту в оголошенні про передачу майна в оренду на аукціоні не передбачено.

Згідно із ч.3 ст. 641 ЦК України пропозиція укласти договір, одержана адресатом, не може бути відкликана протягом строку для відповіді, якщо інше не вказане у пропозиції або не випливає з її суті чи обставин, за яких вона була зроблена.

Згода була позивачем надана шляхом підписання 23.10.2020р. протоколу електронного аукціону №UА-РS-2020-10-01-000111-1, сформованого 21.01.2020, переможцем якого визначено фізичну особу-підприємця Сендегу Володимира Тарасовича.

Умовами п.п. 74, 97 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою КМУ №483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна», визначено що, переможець електронного аукціону: підписує протокол про результати електронного аукціону та надає його оператору електронного майданчика, через якого ним подано цінову пропозицію, протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем його формування електронною торговою системою; укладає договір оренди об'єкта оренди та підписує акт приймання-передачі з орендодавцем протягом 20 робочих днів з дня, наступного за днем формування протоколу про результати електронного аукціону.

Пунктом 80 Порядку, до укладення договору оренди або в день підписання такого договору переможець електронного аукціону зобов'язаний сплатити на рахунок, зазначений орендодавцем, авансовий внесок у розмірах та порядку, що передбачені проектом договору оренди майна, опублікованим в оголошенні про передачу майна в оренду, а в разі проведення електронного аукціону на продовження договору оренди - також вартість невід'ємних поліпшень (у разі їх здійснення чинним орендарем згідно з пунктом 158 цього Порядку) у сумі, зазначеній в оголошенні про продовження договору оренди. Орендодавець зараховує авансовий внесок у рахунок майбутніх платежів орендаря з орендної плати та перераховує його відповідно до пропорцій, що визначені: пунктами 132, 133 цього Порядку, - щодо державного майна; представницькими органами місцевого самоврядування, - щодо комунального майна.

Як вбачається із матеріалів справи відповідачем 1 враховуючи лист Управління охорони історичного середовища №4-0004-35136 від 03.11.2020р. скеровано позивачу 13.11.2020 року текст договору оренди із зміненими умовами, у зв'язку із чим не був акцептований позивачем. Направлення відповідачем 1 зміненого договору оренди є зміною публічної пропозиції укласти договір (зміна публічної оферти). Згоди на змінену пропозицію позивачем не надавалось, доказів протилежного не представлено.

Відповідно до п. 94 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою КМУ №483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна» орендодавець має право відмінити електронний аукціон за методом покрокового зниження стартової орендної плати та подальшого подання цінових пропозицій: до дня його проведення лише у разі порушення встановленого порядку його підготовки, в тому числі у разі виникнення технічного збою, та/або наявності судових рішень або факторів, які можуть суттєво вплинути на лот (на його стартову орендну плату чи суттєві характеристики об'єкта оренди, в тому числі внаслідок знищення об'єкта оренди або його значного пошкодження); орендодавець відміняє електронний аукціон до дня його проведення у разі: скасування рішення про включення об'єкта оренди до Переліку першого типу; прийняття рішення про виключення майна з Переліку першого типу; зміни рішення про включення об'єкта оренди до Переліку відповідного типу, що тягне за собою необхідність відміни аукціону. Рішення орендодавця про відміну електронного аукціону, рішення про скасування або зміну рішення про включення об'єкта оренди до Переліку першого типу, що тягне за собою необхідність відміни аукціону, рішення про виключення майна з Переліку першого типу оприлюднюється в електронній торговій системі не пізніше робочого дня, наступного за днем його прийняття, та обов'язково повинен містити підстави та обґрунтування прийняття такого рішення згідно з вимогами цього пункту.

Як вбачається із встановленого, за даних умов мали місце фактори, які могли вплинути на суттєві характеристики об'єкта оренди, які належало врахувати при прийнятті рішення про оголошення аукціону, що згідно до положень п.94 Порядку, зокрема є підставою для відміни електронного аукціону.

За умовами п. 110 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою КМУ №483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна» повернення сплачених гарантійних внесків учасникам можливе у випадках, передбачених п. 94 цього Порядку, яке здійснюється оператором електронного майданчика протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем присвоєння електронному аукціону статусу “аукціон не відбувся” або “аукціон відмінено”.

Здійснення суб'єктивних цивільних прав повинно відбуватись у суворій відповідності до принципів правомірності здійснення суб'єктивних цивільних прав, автономії волі, принципів розумності і добросовісності. Їх сукупність є обов'язковою для застосування при здійсненні усіх без винятку суб'єктивних цивільних прав. Розглядаючи поняття розумності та добросовісності як принципів здійснення суб'єктивних цивільних прав необхідно враховувати, що розумною є поведінка особи, яка діє у межах, не заборонених їй договором або актами цивільного законодавства. Внесення відповідачем-1 змін до умов договору оренди на виконання вимог вказаних листів порушує добросовісні очікування позивача, як орендаря, на укладення договору оренди на умовах аукціону. Вказані зміни є односторонньою зміною істотних умов договору оренди.

В статті 1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» визначено, що гарантійний внесок - сума коштів у розмірі, визначеному Порядком передачі майна в оренду, затвердженим Кабінетом Міністрів України, що вноситься потенційним орендарем об'єкта оренди для забезпечення виконання його зобов'язання щодо участі в аукціоні у вигляді грошових коштів на рахунок оператора електронного майданчика або у формі безвідкличної банківської гарантії у випадках, передбачених Порядком передачі майна в оренду, затвердженим Кабінетом Міністрів України (п.3).

Відповідно до вказаної норми гарантійний внесок утримує в собі поняття суми коштів внесеної для забезпечення виконання зобов'язання щодо участі в аукціоні. Відтак, за своїм змістом гарантійний внесок, це гарантійне грошове забезпечення (грошовий завдаток), яке є складовою заходів, що вживаються організатором для забезпечення виконання зобов'язань учасниками, та вноситься потенційними учасниками торгів на розрахунковий рахунок організатора для участі у електронних торгах.

Згідно із ст. ст. 570, 571 Цивільного кодексу України завдатком є грошова сума або рухоме майно, що видається кредиторові боржником у рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов'язання і на забезпечення його виконання. Якщо порушення зобов'язання сталося з вини боржника, завдаток залишається у кредитора. Якщо порушення зобов'язання сталося з вини кредитора, він зобов'язаний повернути боржникові завдаток . В ч. 2 ст. 570 ЦК України зазначено, якщо не буде встановлено, що сума, сплачена в рахунок належних з боржника платежів, є завдатком, вона вважається авансом. Аванс це платіж, що не виконує забезпечувальної функції, який підлягає поверненню у випадку не виконання зобов'язання. У постанові від 10 грудня 2014 року по справі № 5/112/10 Вищим господарським судом України, зокрема зазначено, що за своєю правовою суттю гарантійний внесок є завдатком та до нього застосовуються правила, передбачені ч. 1 ст. 571 Цивільного кодексу України.

Відповідно до п.57 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою КМУ №483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна», особа, яка має намір взяти участь в електронному аукціоні, сплачує реєстраційний та гарантійний внески для набуття статусу учасника. Реєстраційний та гарантійний внески для участі в електронному аукціоні вважаються сплаченими з моменту їх зарахування на банківський рахунок оператора електронного майданчика не пізніше ніж за одну годину до закінчення кінцевого строку подання заяв на участь в електронному аукціоні.

20.10.2020р. ФОП Сендега Володимиром Тарасович оплатив реєстраційний внесок в розмірі 472,30грн. та гарантійний внесок в розмірі 54624,00 грн., що підтверджується платіжними дорученнями №45 від 20.10.2020р. на суму 472,30грн., №44 від 20.10.2020р. на суму 54624,00грн.

Згідно п.6 ст.13 ЦКУ у разі недодержання особою при здійсненні своїх прав вимог, які встановлені частинами другою - п'ятою цієї статті, суд може зобов'язати її припинити зловживання своїми правами, а також застосувати інщі наслідки, встановлені законом. Відповідно до частини першої статті 15 ЦКУ право на захист цивільних прав та інтересів -кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. За умовами частини 2 статті 16 ЦКУ захист цивільних прав та інтересів судом - суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року в справі N 372/51/16-ц (провадження N 14-511цс18) зроблено висновок, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи (за винятком тих осіб, які не мають цивільної процесуальної дієздатності), в інтересах яких заявлено вимоги.

Відповідно до статті 5 Господарського процесуального Кодексу України здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, встановлені обставини справи, зокрема не проведення позивачем повного розрахунку, згідно протоколу аукціону та не підписання ним договору, що мали місце у зв'язку із односторонньою зміною відповідачем-1 умов договору після оприлюднення його змісту, тобто не з вини позивача, а також враховуючи не підписання спірного договору оренди обома його сторонами, (доказів протилежного не представлено) та зважаючи на наявність факторів, які могли вплинути на суттєві характеристики об'єкта оренди, що є підставою для відміни аукціону та повернення гарантійного внеску, а також прийнятого рішення про відміну електронного аукціону, про що зазначено у п.2 Наказу УКВ №790-0 від 19.11.20р., сплачений гарантійний внесок, підлягає поверненню позивачу.

Щодо позовних вимог про повернення реєстраційного внеску, суд зазначає, наступне.

Відповідно до п.17 статті 1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» реєстраційний внесок - сума коштів у розмірі 0,1 мінімальної заробітної плати, діючої станом на 1 січня поточного року, яка вноситься потенційним орендарем на відповідний рахунок оператора електронного майданчика за реєстрацію заяви на участь в аукціоні. Реєстраційний внесок не повертається потенційному орендарю, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України.

Зі змісту поняття реєстраційного внеску, вбачається, що це сума коштів внесена за реєстрацію заяви на участь в аукціоні. Враховуючи положення п. п.17 статті 1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» щодо не повернення реєстраційного внеску, реалізовану мету внеску, враховуючи не надання позивачем документального обґрунтування наявності випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, які могли б бути підставою для повернення реєстраційного внеску, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог до відповідача 2, судом встановлено, що відповідач -2,

28 жовтня 2020 року перерахував суму сплаченого ФОП Сендегою В.Т. реєстраційного внеску 472,30 грн. на рахунок НОМЕР_2 , призначений для перерахування реєстраційних внесків учасників електронних аукціонів, організатором яких виступає Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради та 28 січня 2021 року відповідач 2 перерахував суму сплаченого ФОП Сендегою В.Т гарантійного внеску у розмірі 54624,00грн. на рахунок НОМЕР_3 , призначений для перерахування реєстраційних та гарантійних внесків учасників електронних аукціонів, організатором яких виступає Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради. Тобто відповідач 2, ТБ «ТСБ «Галконтракт» відповідно до Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою КМУ №483 «Деякі питання оренди державного та комунального майна» кошти які позивач просить стягнути солідарно з відповідачів перераховані відповідачу -1 . Відтак, позовні вимоги до відповідача 2 задовленню не підлягають.

Згідно із ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Відповідно до ч.1 ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Статтею 77 ГПК України встановлено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 ГПК України).

Враховуючи вищевикладене, подані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що обставини які є предметом доказування у справі судом визнаються встановленими та позовні вимоги до відповідача 1 щодо повернення гарантійного внеску є обґрунтованими, не спростованими, підтвердженими належними доказами та підлягають задоволенню. В решті позовних вимог належить відмовити.

На підставі положень статті 129 Господарського процесуального кодексу України з відповідача 1 підлягають відшкодуванню судові витрати в розмірі судового збору пропорційно до задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 86, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задоволити частково.

Стягнути з Управління комунальної власності Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради (79008, м.Львів, пл.Галицька, 15, ідентифікаційний код 25558625) на користь Фізичної особи-підприємця Сендеги Володимира Тарасовича ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) 54624,00грн. гарантійного внеску та 2085,68грн. - судового збору.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

В задоволенні позовних вимог до відповідача 2 та позовних вимог до відповідача 1 в частині стягнення реєстраційного внеску відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку та строки передбачені ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено в порядку визначеному розділом IV ГПК України.

Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його веб-адресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Повне рішення складено 28.05.2021р.

Суддя С.В. Іванчук