Рішення від 18.05.2021 по справі 906/481/20

Господарський суд

Житомирської області

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" травня 2021 р. м. Житомир Справа № 906/481/20

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Давидюка В.К.,

секретаря судового засідання Зоренка О.М.

за участю представників сторін:

від позивача за первісним позовом: Оніщук В.М. - довіреність №1-2515 від 30.12.2020 (в режимі відеоконференції);

від відповідача за первісним позовом: Довгалюк Р.О. - довіреність №007-165-1220

від 02.03.2020; Кучерук М.Г. - довіреність №007-163-1220 від 30.12.2020;

від третьої особи (НАК "Нафтогаз України"): Будник К.А. - довіреність №14184 від 07.10.2020 (в режимі відеоконференції);

від третьої особи (ТОВ "Малин Енергоінвест"): Довгалюк Р.О. - довіреність від 01.06.2020;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі за правилами загального позовного провадження справу за первісним позовом Акціонерного товариства "Укртрансгаз" до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз"

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача за первісним позовом - Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України";

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача за первісним позовом - Товариство з обмеженою відповідальністю "Малин Енергоінвест";

про стягнення 131565870,68 грн

та за зустрічним позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз"

до Акціонерного товариства "Укртрансгаз"

про визнання відсутнім права визначати базову ціну газу на ринку природного газу

Процесуальні дії у справі.

АТ "Укртрансгаз" звернулося з позовом до АТ "Житомиргаз" про стягнення заборгованості за послуги балансування у сумі 105801009,05 грн, надані на підставі договору №1512000704 від 17.12.2015, а також 8539105,79 грн 3% річних та 17225755,84 грн інфляційних.

Ухвалою від 03.06.2020 суд відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання.

Згідно з ухвалою від 22.06.2020, зустрічну позовну заяву Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" до Акціонерного товариства "Укртрансгаз" про визнання відсутнім права у Акціонерного товариства "Укртрансгаз" визначати базову ціну газу на ринку природного газу за період з січня 2018 року по червень 2018 року прийнято до спільного розгляду з первісним позовом у справі №906/481/20. Вимоги за зустрічним позовом об'єднано в одне провадження з первісним позовом.

Ухвалою від 25.08.2020 суд залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача за первісним позовом - ТОВ "Малин Енергоінвест", а також третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача за первісним позовом - Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України".

Ухвалою від 25.09.2020 продовжено строк підготовчого провадження на підставі ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950.

Ухвалою від 23.02.2021 суд закрив підготовче провадження та призначив справу №906/481/20 до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні від 15.03.2021 оголошено перерву до 25.03.2021 о 15:00.

З метою дотримання встановленого порядку з'ясування обставин та дослідження доказів, ухвалами від 12.04.2021 та 06.05.2021 розгляд справи по суті відкладено.

Фактичні обставини, які встановив суд, та зміст спірних правовідносин.

17.12.2015 між Публічним акціонерним товариством "Укртрансгаз" (далі - Акціонерне товариство "Укртрансгаз") (оператор) та Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" (далі - Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз") (замовник) укладено договір транспортування природного газу №1512000704 (а.с. 103 -113, т.1), за умовами якого оператор надає замовнику послуги транспортування природного газу (далі - послуги) на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник сплачує оператору встановлену в цьому договорі вартість таких послуг (п. 2.1. договору).

В п. 2.3. договору передбачено послуги, які можуть бути надані замовнику за договором, зокрема, послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї.

Обсяг послуг, що надаються за цим договором, визначається підписанням додатка 1 (розподіл потужності) та/або додатка 2 (транспортування) до цього договору (п. 2.4. договору).

Приймання-передача газу, документальне оформлення та подання звітності оператору здійснюються відповідно до вимог Кодексу (п.2.5. договору).

Замовник має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, подавати газ в точках входу та/або приймати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів, а також оплачувати послуги на умовах, зазначених у договорі (п. 2.6. договору).

Як передбачено п. 2.7. договору, оператор має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, приймати газ в точках входу та/або передавати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів.

Згідно з п. 2.8. договору, додатки 1, 2, 3 є невід'ємною частиною цього договору. При цьому додаток 3 укладається у випадку, коли замовником послуг є оператор газорозподільної системи, прямий споживач, газодобувне підприємство або виробник біогазу.

Пунктом 3.1. договору визначено, що оператор зобов'язаний, серед іншого, своєчасно надавати послуги належної якості; приймати номінації та реномінації, а також заявки на розподіл потужності від замовника відповідно до умов, встановлених Кодексом; забезпечувати належну організацію та функціонування своєї диспетчерської служби; виконувати інші обов'язки, визначені Кодексом та чинним законодавством України.

Оператор має право, зокрема, своєчасно отримувати від замовника плату за надані послуги, користуватися іншими правами, передбаченими цим договором та чинним законодавством України, для забезпечення належного надання послуг, а також для виконання обов'язків оператора газотранспортної системи (п. 3.2. договору).

Як передбачено п. 4.1. договору, замовник зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі оплачувати вартість наданих йому послуг; дотримуватися обмежень, встановлених цим договором та Кодексом; негайно виконувати розпорядження диспетчерської служби оператора; вчасно врегульовувати небаланси.

Відповідно до п. 5.1. договору, порядок комерційного обліку природного газу (у тому числі приладового) та перевірки комерційних вузлів обліку, а також порядок приймання-передачі природного газу в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи та визначення і перевірки параметрів якості в цих точках здійснюється сторонами відповідно до вимог Кодексу та з урахуванням цього договору.

Окремим додатком 3 до цього договору між оператором та замовником, який є оператором газорозподільної системи/прямим споживачем/ газовидобувним підприємством/виробником біогазу, інших видів газу з альтернативних джерел, визначається перелік комерційних вузлів обліку газу, встановлених на всіх фізичних точках входу/виходу до відповідного замовника (п. 5.4. договору).

У п. 5.5. договору зазначено, що на кожну фізичну точку входу/виходу до/з газотранспортної системи складається акт розмежування балансової належності газопроводів та експлуатаційної відповідальності сторін, який має містити схему потоків газу через вузол обліку природного газу (далі - ВОГ), його місце розташування на схемі, межу балансової належності та за необхідності схематичне позначення іншого обладнання чи засобів вимірювальної техніки (далі -ЗВТ).

Згідно з п. 9.1. договору, у разі виникнення у замовника негативного місячного небалансу та неврегулювання ним негативного місячного небалансу відповідно до Кодексу в строк до дванадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, замовник зобов'язаний сплатити оператору за послуги балансування. Негативний місячний небаланс замовника визначається відповідно до Кодексу.

У п. 9.2. договору узгоджено, що вартість послуг балансування за газовий місяць визначається на підставі даних про негативний місячний небаланс замовника за формулою:

В балансування = БЦГ х К х Qбг, де:

БЦГ - базова ціна газу;

Qбг - обсяг негативного місячного небалансу замовника послуг транспортування;

К - коефіцієнт компенсації, що дорівнює 1,2. При розмірі небалансу до 5% від обсягу природного газу відібраного з газотранспортної системи, застосовується коефіцієнт, що дорівнює 1.

Базова ціна газу визначається оператором відповідно до Кодексу. Оператор визначає базову ціну газу щомісяця в строк до десятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, та розміщує її на веб-сайті (п. 9.3. договору).

За п. 9.4. договору оператор до чотирнадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, надає замовнику на його електронну адресу розрахунок вартості послуг балансування та рахунок-фактуру. Замовник зобов'язаний здійснити оплату у строк, що не перевищує п'яти банківських днів.

Пунктом 17.3. договору передбачено, що у разі внесення та затвердження регулятором змін до Типового договору транспортування природного газу сторони зобов'язані протягом місяця внести відповідні зміни до цього договору.

29.11.2017 між Публічним акціонерним товариством "Укртрансгаз" та Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" укладено додаткову угоду №1 до договору транспортування природного газу №1512000704 від 17.12.2015 (а.с. 114-116, т.1), якою пункт 9.4 розділу IX викладено в такій редакції: "9.4. Оператор до чотирнадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, надає замовнику на його електронну адресу розрахунок вартості послуг балансування та рахунок-фактуру, замовник, крім вартості послуг, вказаних в абзаці другому цього пункту, зобов'язаний здійснити оплату у строк, що не перевищує п'яти банківських днів. Оплата вартості послуг балансування оператором газорозподільної системи за рахунок виділених субвенцій з державного бюджету на покриття пільг, субсидій та компенсацій побутовим споживачам проводиться у строки та за процедурою, передбаченою Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року № 20, у сумі, що не перевищує вартості послуг розподілу фактично спожитого природного газу зазначеними споживачами за розрахунковий період.".

За твердженнями позивача, АТ "Укртрансгаз" виявило наявність у АТ "Житомиргаз" негативних місячних небалансів природного газу у січні 2018 року в обсязі 5598,297 тис. куб. м, у лютому 2018 року - 4825,000 тис. куб. м, у березні 2018 року - 4900,000 тис. куб. м, у квітні 2018 року - 1300,00 тис. куб. м, у травні 2018 року - 50,000 тис. куб. м, у червні 2018 року - 660,000 тис. куб. м.

В матеріалах справи містяться односторонні акти про врегулювання щодобових небалансів, а також розрахунки вартості балансування за січень 2018 року (а.с. 16, 17-18 т.1), лютий 2018 року (а.с. 21, 22-23 т.1), березень 2018 року (а.с. 26, 27-28 т.1), квітень 2018 року (а.с. 31, 32-33 т.1), травень 2018 року (а.с. 36, 37-38 т.1), червень 2018 року (а.с. 41, 42-43 т.1) з доказами направлення АТ "Житомиргаз" (а.с. 45-50 т.1).

Замовник частково здійснив оплату послуг балансування за договором №1512000704 від 17.12.2015 в сумі 117174486,18 грн, на підтвердження чого в матеріалах справи містяться копії витягів з банківських виписок (а.с. 120-153 т.1).

Внаслідок невиконання АТ "Житомиргаз" свого обов'язку щодо оплати вартості послуг балансування, АТ "Укртрансгаз" просить стягнути з відповідача 105801009,05 грн основного боргу за договором №1512000704 від 17.12.2015, а також нарахування, здійснені відповідно до ст. 625 ЦК України.

АТ "Житомиргаз", заперечуючи проти позовних вимог, вказувало, що строк зі здійснення оплати за зобов'язаннями не настав. У п. 9.4. договору від 17.12.2015 не визначено момент, з якого починається перебіг п'ятиденного строку. У справі №906/1305/19 здійснюється розгляд позовних вимог АТ "Житомиргаз" до АТ "Укртрансгаз" щодо тлумачення умов п. 9.4. договору №1512000704 від 17.12.2015. Судовий захист прав та інтересів первісного позивача є неможливим через порушення АТ "Укртрансгаз" вимог ст. 13 ЦК України, оскільки істотна умова договору №1512000704 від 17.12.2015 - ціна, визначена у формі базової ціни газу, є вищою, аніж ринкова вартість природного газу, що свідчить про зловживання первісним позивачем правом як суб'єктом природної монополії та має наслідком відмову в задоволенні позовних вимог. Водночас АТ "Укртрансгаз" неправомірно застосувало коефіцієнт 1,2 та безпідставно віднесло до послуг балансування обсяги природного газу, які спожиті підприємствами теплової енергетики в період 2016-2017 років, які досліджувалися у справі №906/408/18. Порушення розрахунків суми основного боргу впливають на суму позовних вимог у справі, що підтверджує її необґрунтованість. Обсяг небалансу за січень 2018 року в первинних документах є некоректним, оскільки враховує небаланс підприємства теплової енергетики - ТОВ "Малин Енергоінвест", що суперечить нормам законодавства. АТ "Укртрансгаз", порушуючи умови п. 9.4. договору, несвоєчасно направив документи, які є підставою нарахування послуг балансування, а тому має місце прострочення кредитора, визначене ст. 613 ЦК України. При цьому оператор безпідставно нарахував 3% річних та інфляційні на суми, сплачені в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" №256 від 04.03.2002.

Норми права, які застосував суд, оцінка доказів та висновки щодо порушення права позивача за первісним позовом, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом якого АТ "Укртрансгаз" звернулося до суду.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Частина 1 ст. 626 ЦК України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

За матеріалами справи, правовідносини між сторонами виникли на підставі договору транспортування природного газу №1512000704 від 17.12.2015.

В силу приписів частин 1, 2 ст. 32 Закону України "Про ринок природного газу", транспортування природного газу здійснюється на підставі та умовах договору транспортування природного газу в порядку, передбаченому кодексом газотранспортної системи та іншими нормативно-правовими актами. За договором транспортування природного газу оператор газотранспортної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги транспортування природного газу на період та умовах, визначених у договорі транспортування природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газотранспортної системи встановлену в договорі вартість послуг транспортування природного газу. Типовий договір транспортування природного газу затверджується Регулятором. Оператор газотранспортної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів транспортування природного газу із замовниками.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 №2493, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1378/27823, затверджено Кодекс газотранспортної системи (надалі - Кодекс ГТС), який є регламентом функціонування газотранспортної системи України та визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газотранспортної системи України (пункт 2 глави 1 Розділу І).

Дія цього Кодексу поширюється на всіх суб'єктів ринку природного газу України: операторів суміжних систем, газовидобувні підприємства, замовників, споживачів та постачальників природного газу незалежно від підпорядкування та форми власності (пункт 3 глави 1 Розділу І).

Відповідно до п. 1 глави 1 Розділу VIII Кодексу ГТС, одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі послуг балансування системи, є складовими послуги транспортування природного газу та здійснюються виключно на підставі договору транспортування. Оператор газотранспортної системи не має права відмовити в укладенні договору транспортування за умови дотримання заявником вимог щодо його укладення, передбачених цим розділом.

Договір транспортування є документом, який регулює правовідносини між оператором газотранспортної системи і окремим замовником послуг транспортування.

Згідно з пунктом 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС, договір транспортування - договір, укладений між оператором газотранспортної системи та замовником послуг транспортування природного газу на основі типового договору транспортування природного газу, затвердженого Регулятором, згідно з яким оператор газотранспортної системи надає замовнику одну чи декілька складових послуг транспортування природного газу (замовлення розподілу потужності, замовлення транспортування природного газу, послуга балансування) на період та умовах, визначених у такому договорі, а замовник послуг транспортування оплачує оператору газотранспортної системи вартість отриманих послуг (послуги).

Алокація - обсяг природного газу, віднесений оператором газотранспортної системи в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи по замовниках послуг транспортування (у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів)) з метою визначення за певний період обсягів небалансу таких замовників; номінація - попереднє повідомлення, надане замовником послуг транспортування оператору газотранспортної системи, стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу; реномінація - зміна підтвердженої номінації; небаланс - це різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації (п. 5 Глави 1 Розділу І Кодексу ГТС).

Відповідно до пунктів 1, 2 глави 3 розділу ХІV Кодексу газотранспортної системи, оператор газотранспортної системи визначає місячний небаланс для кожного місяця як різницю між обсягом природного газу, який замовник послуг транспортування передав у точках входу і отримав з газотранспортної системи у точках виходу (у тому числі щодо власних споживачів) за цей газовий місяць. Місячний небаланс розраховується оператором газотранспортної системи до 10-го числа наступного місяця на підставі фактичних даних, одержаних у процесі алокації, яку здійснює оператор газотранспортної системи, а також алокацій, одержаних від операторів суміжних газотранспортних систем, операторів газорозподільних систем, операторів газосховищ, газовидобувних підприємств або прямих споживачів.

За приписами пунктів 42, 43 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу" точка виходу - визначена точка у газотранспортній системі, в якій оператор газотранспортної системи доставляє природний газ, що знаходиться у газотранспортній системі, до іншої газотранспортної або газорозподільної системи, газосховища, установки LNG або споживача, приєднаного до газотранспортної системи, або до об'єкта, пов'язаного із видобутком природного газу; точка входу - визначена точка у газотранспортній системі, в якій природний газ надходить до газотранспортної системи від об'єктів, пов'язаних із видобутком природного газу, газосховища, установки LNG, а також від інших газотранспортних або газорозподільних систем.

Пунктом 3 Глави 3 Розділу XIV Кодексу ГТС визначено, що перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом.

Згідно з пунктом 2 Розділу XIII Кодексу ГТС, замовники послуг транспортування зобов'язані своєчасно врегульовувати свої небаланси. Оператор газотранспортної системи надає послуги балансування виключно з метою підтримання звичайного рівня функціонування газотранспортної системи в разі недотримання замовниками послуг транспортування своїх підтверджених номінацій.

Відповідно до пункту 4 Глави 3 Розділу XIV Кодексу ГТС, у разі негативного значення небалансу замовник послуг транспортування до 12-го числа наступного місяця: здійснює купівлю природного газу в інших замовників послуг транспортування; здійснює відбір природного газу шляхом подання оператору газосховища балансуючої номінації для врегулювання останнього небалансу за цей газовий місяць.

Місячний небаланс, який виник у замовника послуг транспортування та не був врегульований в строк до 12-го числа наступного місяця, врегульовується оператором газотранспортної системи за рахунок таких заходів: при негативному місячному небалансі - за рахунок надання послуг балансування (підпункту 2 пункту 7 Глави 3 Розділу XIV Кодексу ГТС).

За змістом положень Кодексу ГТС, місячний небаланс розраховується оператором газотранспортної системи на підставі фактичних даних, одержаних у процесі алокації, яку здійснює оператор газотранспортної системи, а також алокацій, одержаних від операторів суміжних газотранспортних систем, операторів газорозподільних систем, операторів газосховищ, газовидобувних підприємств або прямих споживачів (тобто алокацій обсягів природного газу як для точок входу, так і алокацій обсягів природного газу для точок виходу).

Вимоги АТ "Укртрансгаз" мотивовані тим, що встановивши наявність у АТ "Житомиргаз" негативного місячного небалансу за період з січня до червня 2018 року, замовник не сплатив їх у строк, передбачений договором та Кодексом газотранспортної системи.

Згідно з пунктами 1,2 глави 3 розділу ХІV Кодексу газотранспортної системи (редакції, чинній від 07.05.2017), оператор газотранспортної системи визначає місячний небаланс для кожного місяця як різницю між обсягом природного газу, який замовник послуг транспортування передав у точках входу і отримав з газотранспортної системи у точках виходу за цей газовий місяць. Місячний небаланс розраховується оператором газотранспортної системи до 10-го числа наступного місяця на підставі фактичних даних, одержаних у процесі алокації, яку здійснює оператор газотранспортної системи.

Для забезпечення належного виконання оператором газотранспортної системи процедури алокації оператори газорозподільних систем, суміжні газовидобувні підприємства, газовидобувні підприємства, підключені безпосередньо до газорозподільної системи, оператор газосховищ, оператор установки LNG зобов'язані надавати інформацію про обсяги подачі та/або відбору природного газу за формою оператора газотранспортної системи, розміщеною на його веб-сайті та у строки, визначені цим Кодексом. При цьому відповідальність за правильність наданої інформації несуть надавачі такої інформації (пункт 3 глава 1 розділу ХІІ Кодексу ГТС).

В матеріалах справи наявні копії:

- акта приймання-передачі природного газу (балансуючий) від 31.01.2018, за яким на підставі договору купівлі-продажу між ТОВ "РКГ Трейдинг" та ПАТ "Житомиргаз" в січні 2018 року, відповідач отримав природний газ в обсязі 132,794 тис. куб. м (а.с.82 т.1);

- акта приймання-передачі природного газу у віртуальній торговій точці від 28.02.2018, за яким згідно з договором купівлі-продажу №ЖТ-В-02-2017-97 від 26.12.2016 між ТОВ "РКГ Трейдинг" та ПАТ "Житомиргаз", відповідач прийняв природний газ в обсязі 111,233 тис. куб. м (а.с. 83 т.1);

- акта приймання-передачі природного газу у віртуальній торговій точці від 30.04.2018, відповідно до умов договору купівлі-продажу №ЖТ-В-02-2017-97 від 26.12.2016 між ТОВ "РКГ Трейдинг" та ПАТ "Житомиргаз, відповідач отримав природний газ в обсязі 164,121 тис. куб. м (а.с. 84 т. 1).

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху від 14.05.2020 суд просив надіслати АТ "Укртрансгаз" акти прийому-передачі природного газу за березень, травень, червень 2018 року, які підписані ТОВ "РГК "Трейдінг" та ПАТ "Житомиргаз" (а.с. 95 т.1).

В заяві про усунення недоліків позовної заяви (а.с. 97-98 т.1), АТ "Укртрансгаз" повідомило, що за березень, травень, червень 2018 року ПАТ "Житомиргаз" не надавало документів про купівлю-продаж природного газу у ТОВ "РКГ Трейдинг".

Відповідно до звітів по точкам входу/виходу замовника послуг транспортування виявлено наявність у АТ "Житомиргаз" негативних місячних небалансів природного газу у січні 2018 року в обсязі 5598,297 тис. куб.м (а.с.19 т.1), у лютому 2018 року - 4825,000 тис. куб. м (а.с. 24 т.1), у березні 2018 року - 4900,000 тис. куб м (а.с. 29 т.1), у квітні 2018 року - 1300,00 тис. куб. м (а.с. 34 т.1), у травні 2018 року - 50,000 тис. куб. м (а.с. 39 т.1), у червні 2018 року - 660,000 тис. куб. м (а.с. 44 т.1).

Згідно з позицією АТ "Укртрансгаз", у АТ "Житомиргаз" виник негативний місячний небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування в точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації. Небаланси виникли внаслідок безпідставного відбору АТ "Житомиргаз" з газотранспортної системи природного газу для покриття власних виробничо-технологічних витрат без подання таких обсягів природного газу до газотранспортної системи.

Як визначено п. 4 глави 6 розділу ІІ Кодексу газорозподільних систем (в редакції, чинній від 17.03.2017), об'єм (обсяг) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу за підсумками місяця та календарного року визначається Оператором ГРМ відповідно до глави 1 розділу ХІI цього Кодексу та розраховується як різниця між об'ємом (обсягом) надходження природного газу, до ГРМ у відповідний період і об'ємом (обсягом) природного газу, який розподілений між підключеними до/через ГРМ споживачами та переданий в суміжні ГРМ протягом зазначеного періоду.

За твердженнями АТ "Житомиргаз", негативний місячний небаланс - обсяг природного газу, який є різницею між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу.

У відзиві на позовну заяву (а.с. 165-166 т. 1) та у запереченнях у відповідь на відзив (а.с. 74-77 т. 2) вказано, що загальний обсяг природного газу, що надійшов в ГРМ підтверджується алокацією (звітом) про поділ фактичного обсягу (об'єму), відібраного з точки виходу ПАТ "Житомиргаз" між замовниками послугами транспортування за січень - червень 2018 року, на підставі яких необхідно здійснювати розрахунок. Так, у січні 2018 року фактичний обсяг природного газу становив 104864,029 тис. куб.м, у лютому 2018 року - 96577,870 тис. куб. м, у березні 2018 року - 98548,782 тис. куб. м, у квітні 2018 року - 26240,403 тис. куб. м., у травні 2018 року - 14223,590 тис. куб. м, у червні 2018 року - 13314,579 тис. куб. м (а.с. 57-75 т.1). Порушення розрахунків обсягів природного газу вплинуло на неправомірне застосування коефіцієнту для визначення базової ціни газу. На думку АТ "Житомиргаз", коефіцієнт застосування повинен дорівнювати 1. Водночас АТ "Укртрансгаз" до визначеного розміру небалансу відповідача у січні 2018 року включило споживання природного газу ТОВ "Малин Енергоінвест", проте АТ "Житомиргаз" об'єм природного газу в розмірі 355,297 тис. м. куб. не вважає небалансом в розумінні Кодексу ГТС. 16.02.2018 відповідач направив АТ "Укртрансгаз" листа №Zh03.1-ЛВ-492-0218, в якому не погоджується з віднесенням обсягів природного газу в розмірі 355,297 тис. м. куб., який відібраний ТОВ "Малин Енергоінвест", що вплинуло на застосування розміру коефіцієнту (а.с. 10-12 т. 2).

В письмових поясненнях ТОВ "Малин Енергоінвест" вказувало (а.с. 162-166 т. 2), що між ПАТ "Укртрансгаз" та ТОВ "Малин Енергоінвест" укладено договір від 01.04.2016 №1604000160/ВОУ/2016/14198 на транспортування природного газу магістральними трубопроводами (а.с. 173-176 т.2), за умовами якого газотранспортне підприємство зобов'язується надати замовнику послуги з транспортування магістральними трубопроводами природного газу замовника від пунктів приймання-передачі газу в магістральні трубопроводи до пунктів призначення - газорозподільних станцій (далі - ГРС), а замовник зобов'язується внести за надані послуги з транспортування природного газу магістральними трубопроводами в розмірі, у строки та порядку, передбачені умовами договору. На виконання додаткової угоди від 04.12.2017 №4 до договору від 01.04.2016 між ПАТ "Укртрансгаз" та ТОВ "Малин Енергоінвест" складено, підписано та скріплено печаткою сторін первинний документ - акт від 31.01.2018 №01-18-1604000160/ВОУ/2016/14198 наданих послуг з транспортування природного газу про надані послуги з транспортування природного газу в січні 2018 року в обсязі 355,297 тис. куб. м (а.с. 177,180 т.2). АТ "Житомиргаз" та ТОВ "Малин Енергоінвест" уклали Типовий договір розподілу природного газу, який затверджений постановою від 30.09.2015 №2498 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, шляхом підписання заяви-приєднання від 01.01.2016 № 09421 FFK1DT016 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) з додатком № 5 "Договірні обсяги розподілу природного газу на 2018 рік.", в якому на січень 2018 року передбачено 400 тис. куб.м. При цьому сторони оформили акт приймання-передачі природного газу від 31.01.2018 № ЖТП0033475 та акт від 31.01.2018 № ЖТП000001122 надання послуг з транспортування газу на загальний обсяг 355,297 тис. м. куб (а.с.178, 179, 181,182 т. 2).

Водночас між ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" та ТОВ "Малин Енергоінвест" укладено:

- договір від 07.09.2017 № 5102/1718-ТЕ-10 постачання природного газу (а.с.168-172 т. 2) - природний газ, що постачається за цим договором, використовується споживачем виключно для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню (п.1.2 договору);

- договір від 07.09.2017 № 5103/1718-КП-10 постачання природного газу (а.с.188-192 т. 2) - природний газ, що постачається за цим договором, використовується споживачем виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається підприємствами, організаціями та іншими суб'єктами господарювання, які не є бюджетними установами/організаціями (п. 1.2 договору);

- договір від 07.09.2017 № 5042/1718-БО-10 постачання природного газу (а.с.183-187 т.2) - природний газ, що постачається за цим договором, використовується споживачем виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями (п. 1.2 договору).

Вказаними вище договорами передбачено планові обсяги на січень 2018 року, зокрема договір № 5102/1718-ТЕ-10 - 300 тис. м. куб.; договір № 5103/1718-КП-10 - 20 тис. м. куб., договір № 5042/1718-БО-10 - 80 тис. м. куб.

В матеріалах справи містяться копії актів приймання-передачі природного газу від 31.01.2018 за договорами №5102/1718-ТЕ-10, №5103/1718-КП-10, №5042/1718-БО-10 від 07.09.2017 на загальний розмір постачання природного газу у січні 2018 року в обсязі 355,297 тис. куб. м (а.с.47-49 т.4). Однак вказані акти підписані лише ТОВ "Малин Енергоінвест".

Згідно з поясненнями АТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (а.с.1-12 т.3), через невиконання ТОВ "Малин Енергоінвест" умов пункту 12 Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 22.03.2017 №187, постачання природного газу підприємству у січні 2018 року не здійснювалося. Листом від 15.02.2018 №26-917/1.2-18 НАК "Нафтогаз України" повернуло споживачу без підписання акти приймання-передачі природного газу за січень 2018 року та не подавало номінацій щодо ТОВ "Малин Енергоінвест" за вказаний період (а.с. 65-71 т. 3). АТ "Житомиргаз" розподілив природний газ за відсутності правових підстав, який не був власністю НАК "Нафтогаз України", тому у січні 2018 року ТОВ "Малин Енергоінвест" здійснив несанкціонований відбір природного газу. До пояснень долучені копії договорів постачання природного газу №5102/1718-ТЕ-10, №5103/1718-КП-10, №5042/1718-БО-10 від 07.09.2017 та акти приймання-передачі природного газу (а.с. 13-64 т. 3), серед яких немає підписаних актів приймання-передачі природного газу за січень 2018 року представником НАК "Нафтогаз України".

Враховуючи те, що НАК "Нафтогаз України" під час вирішення справи не визнало себе постачальником спірних обсягів природного газу для виробника теплової енергії, тоді як ТОВ "Малин Енергоінвест" вважає компанію таким постачальником, то суд зазначає, що до предмету доказування у спорі не входить встановлення обставин щодо належного або неналежного виконання НАК "Нафтогаз України" положень договорів постачання природного газу №5102/1718-ТЕ-10, №5103/1718-КП-10, №5042/1718-БО-10 від 07.09.2017, оскільки не є предметом спору у справі №906/481/20, тому суд не досліджує їх умови та не надає оцінку, враховуючи, що НАК "Нафтогаз України" та ТОВ "Малин Енергоінвест" мають статус третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору.

За відсутності підтверджених обсягів продажу природного газу ТОВ "Малин Енергоінвест" у січні 2018 року, неподання НАК "Нафтогаз України" як замовником послуг транспортування номінацій / реномінацій на транспортування природного газу для ТОВ "Малин Енергоінвест", АТ "Укртрансгаз" правомірно внесло відповідний обсяг природного газу на оператора газорозподільної системи, відповідно до п. 8 глави 3 розділу ХІІ Кодексу ГТС (в редакції, чинній від 07.05.2017), за якою у разі несанкціонованого відбору природного газу споживачем весь відповідний обсяг вноситься в алокацію відповідного оператора газорозподільної системи, а по прямому споживачу - оператора газотранспортної системи.

Суд перевірив доводи і заперечення представників сторін щодо визначення коефіцієнтів для розрахунку основної суми боргу та встановив, що АТ "Житомиргаз" як замовник послуг транспортування подав обсяги природного газу за січень, лютий, квітень 2018 року, однак матеріали справи не містять інформації про обсяги природного газу в точках входу до газотранспортної системи у березні, травні та червні 2018 року.

Згідно з звітами про надані послуги з транспортування, АТ "Житомиргаз" відібрало з газотранспортної системи (а.с.19, 24, 29,34, т. 1):

- у січні 2018 року 5731,091 тис. куб. м природного газу, небаланс становить 5598,297 тис. куб. м (5731,091 - 132,794), у відсотковому відношенні - 97,68% (5598,297 х 100/ 5731,091), коефіцієнт застосування дорівнює 1,2;

- у лютому 2018 року 4936,233 тис. куб. м природного газу, небаланс становить 4825,000 тис. куб. м (4936,233 - 111,233), у відсотковому відношенні - 97,75% (4825,000 х 100/4936,233), коефіцієнт застосування дорівнює 1,2;

- у березні 2018 року 4900,000 тис. куб. м природного газу, небаланс становить 4900,000 тис. куб. м (4900,000 - 0), у відсотковому відношенні - 100 %, коефіцієнт застосування дорівнює 1,2;

- у квітні 2018 року 1464,121 тис. куб. м природного газу, небаланс становить 1300,00 тис. куб. м (1464,121 - 164,121), у відсотковому відношенні - 88,79% (1300,00 х 100%/ 1464,121), коефіцієнт застосування дорівнює 1,2;

- у травні 2018 року 50,000 тис. куб. м природного газу, небаланс становить 50,000 тис. куб. м (50,000 - 0), у відсотковому відношенні - 100 %, коефіцієнт застосування дорівнює 1,2;

- у червні 2018 року 660,00 тис. куб. м природного газ, небаланс становить 660,000 тис. куб. м (660,000 - 0), у відсотковому відношенні - 100 %, коефіцієнт застосування дорівнює 1,2.

Отже, обсяг природного газу, який відібрав відповідач з газотранспортної системи становив більше 5% розміру його небалансу, тому застосування коефіцієнту у формулі розрахунку вартості послуг балансування у розмірі 1,2 є правомірним.

Водночас АТ "Житомиргаз" посилалося на відсутність додатків №1,2,3 до договору транспортування природного газу №1512000704 від 17.12.2015, які є невід'ємними частинами договору та підтвердженням досягнення сторонами згоди з усіх істотних умов договору.

У письмових поясненнях АТ "Укртрансгаз" зазначено (а. с. 193-196 т.2), що відповідно до п. 2.4 договору, обсяг послуг, що надаються за цим договором, визначається підписанням додатка 1 до цього договору (розподіл потужностей) та/або додатка 2 (транспортування). За позицією позивача, на виконання вказаного пункту договору, сторони підписали додаток 2 (транспортування) до договору без підписання додатку 1 (розподіл потужностей).

До пояснень долучено копії додатку 2 до Типового договору транспортування природного газу (п. 2.4. розділу ІІ) та додатку 3 до договору транспортування природного газу від 17.12.2015 №1512000704 (а.с. 233, 230-232 т.3).

Варто зазначити, що копії вказаних документів не засвідчені належним чином, про що наголошував представник АТ "Житомиргаз" (а.с.100-101 т.3).

Згідно з ст. 91 ГПК України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення. Якщо подано копію (електронну копію) письмового доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал письмового доказу. Якщо оригінал письмового доказу не поданий, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (електронної копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги.

Отже, чинним процесуальним законодавством встановлено вимоги, за умови дотримання яких докази є допустимими, при цьому обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Важливою вимогою використання копії письмового доказу як допустимого доказу у справі є її належне засвідчення.

Копії письмових доказів, додаток 2 до Типового договору транспортування природного газу (п. 2.4. розділу ІІ) та додаток 3 до договору транспортування природного газу від 17.12.2015 №1512000704, не засвідчені в установленому законом порядку, що унеможливлює їх використання для підтвердження обставин, що входять до предмета доказування, оскільки є недопустимими.

При цьому суд зазначає, що в платіжних документах, які надані на підтвердження оплати за послуги балансування за 2018 рік, міститься посилання в призначенні платежу на договір від 17.12.2015 №1512000704, тому у суду немає підстав вважати, що договір неукладений за відсутності додатків №1,2,3.

Згідно з п.1 глави 4 розділу ХІV Кодексу ГТС (в редакції, чинній від 07.05.2017), розрахунок вартості послуг балансування (ПБ), що були надані замовнику послуг транспортування за місяць, проводиться оператором газотранспортної системи після закінчення газового місяця на підставі даних про місячний небаланс замовника послуг транспортування, що був не врегульований ним відповідно до пунктів 3-5 глави 3 цього розділу.

Підставою для проведення розрахунку послуг з балансування є односторонній акт про надання послуг балансування обсягів природного газу, оформлений оператором газотранспортної системи відповідно до умов договору транспортування природного газу (п.3 глави 4 розділу ХІV Кодексу ГТС).

Відповідно до п. 4 глави 4 розділу ХІV Кодексу ГТС, оператор газотранспортної системи до 14-го числа місяця, наступного за звітним, надає замовнику послуг транспортування односторонній акт про надання послуг балансування на обсяги природного газу, місячного небалансу замовника послуг транспортування, що був не врегульований ним відповідно до пунктів 3-5 глави 3 цього розділу, рахунок на оплату, звіт по точкам входу/виходу замовника послуг транспортування (що має містити деталізацію по споживачах замовника послуг транспортування на точках виходу). Замовник послуг транспортування повинен здійснити оплату у строк, що не перевищує 5 банківських днів з дня отримання ним зазначених документів.

Як передбачено п. 9.4. договору в редакції додаткової угоди від 29.11.2017, оператор до чотирнадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, надає замовнику на його електронну адресу розрахунок вартості послуг балансування та рахунок-фактуру, замовник, крім вартості послуг, вказаних в абзаці другому цього пункту, зобов'язаний здійснити оплату у строк, що не перевищує п'яти банківських днів. Оплата вартості послуг балансування оператором газорозподільної системи за рахунок виділених субвенцій з державного бюджету на покриття пільг, субсидій та компенсацій побутовим споживачам проводиться у строки та за процедурою, передбаченою Порядком перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року № 20, у сумі, що не перевищує вартості послуг розподілу фактично спожитого природного газу зазначеними споживачами за розрахунковий період.

АТ "Житомиргаз" у відзиві на позовну заяву вказувало, що у зазначеному пункті не визначено момент, з якого починається перебіг п'ятиденного строку, тому АТ "Житомиргаз" звернулося у справі №906/1305/19 з зустрічною вимогою до позивача за первісним позовом АТ "Укртрансгаз" з позовними вимогами, зокрема, здійснити тлумачення умов п.9.4. договору транспортування природного газу №1512000704 від 17.12.2015 в частині наявності або відсутності моменту, з якого починається перебіг п'яти банківських днів.

На час розгляду справи №906/481/20, ухвалою від 16.03.2021 провадження у справі №906/1305/19 зупинено до перегляду ухвали Господарського суду Житомирської області від 19.02.2021 про призначення судово-економічної експертизи в порядку апеляційного провадження Північно-західним апеляційним господарським судом.

Згідно з ст. 253 ЦК України, перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Частиною ч. 1 ст. 530 ЦК України визначено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства (ч. 2 ст. 530 ЦК України)

В матеріалах справи наявні копії описів вкладення та фіскальних чеків про направлення АТ "Житомиргаз" засобами поштового зв'язку листів, актів надання послуг балансування обсягів природного газу, розрахунків, додатку до акта та звітів по точках входувиходу замовника послуг транспортування (а.с.45-50 т.1).

Згідно з розрахунком, АТ "Укртрансгаз" визначив перебіг строку виконання зобов'язання протягом п'яти банківських днів з моменту вручення АТ "Житомиргаз" поштового відправлення (а.с. 5-9 т. 1).

Матеріали справи не містять інформації про направлення АТ "Житомиргаз" акта про надання послуг балансування на обсяги природного газу, розрахунку вартості послуг балансування до чотирнадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, на його електронну адресу, тому зобов'язання щодо сплати місячних небалансів у замовника виникло з наступного дня після отримання документів від АТ "Укртрансгаз" поштою.

За твердженнями відповідача, суми, сплачені АТ "Житомиргаз" за послуги балансування, є коштами, що перераховані в Порядку на фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256.

Дослідивши здійснені оплати послуг балансування за договором, суд з'ясував, що АТ "Житомиргаз" сплачувало кошти на підставі вказаної вище постанови Кабінету Міністрів України.

Затверджений постановою №256 Порядок (втратив чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України №1101 (1101-2019-п ) від 24.12.2019) визначав, зокрема, що відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання).

Запроваджуючи механізм взаємних розрахунків між підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначений Порядками, держава забезпечує відшкодування частини витрат підприємств паливно-енергетичного комплексу, пов'язаних із газопостачанням населенню, яке використовує житлові субсидії та має пільги з оплати комунальних послуг. Тобто держава офіційно визнає неспроможність підприємств паливно-енергетичного комплексу забезпечити вчасні розрахунки в цій частині (залежно від рівня наданих пільг і субсидій, отриманих населенням на відповідній ліцензованій території діяльності).

Визнаючи неможливість розрахунків у цій частині підприємствами паливно-енергетичного комплексу, держава, приймаючи відповідні нормативно-правові акти, змінює характер регулювання відповідних правовідносин, що склалися між сторонами на підставі укладених між ними договорів.

Отже, правовідносини щодо проведення розрахунків між сторонами в цій частині (у розмірі наданих пільг і субсидій, отриманих населенням на відповідній території діяльності відповідача) зазнають імперативного регулюючого впливу держави, яка приймає законодавчі акти щодо виділення відповідних субвенцій на фінансування пільг та субсидій; соціального захисту відповідних категорій громадян та їх гарантій. На виконання таких законодавчих актів держава в особі відповідних державних органів приймає підзаконні нормативні акти, до яких належить Порядок від 11.01.2005 №20 та Порядок №256 від 04.03.2002.

Однак АТ "Житомиргаз" не позбавлений можливості самостійно виконати зобов'язання з оплати послуг балансування відповідно до умов договору, в тій частині, які не охоплені коштами з Державного бюджету України.

З огляду на викладене, суд погоджується з розрахунками АТ "Укртрангаз", тому первісні вимоги в частині стягнення з АТ "Житомиргаз" заборгованості за послуги балансування у сумі 105801009,05 грн, надані на підставі договору №1512000704 від 17.12.2015, а також 8539105,79 грн 3% річних та 17225755,84 грн інфляційних підлягають задоволенню.

Зміст та правове обґрунтування зустрічних позовних вимог.

17.06.2020 Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" звернулося до суду з зустрічним позовом, в якому просило визнати відсутнім право у Акціонерного товариства "Укртрансгаз" визначати базову ціну газу більшою за вартістю на ринку природного газу за період з січня 2018 року по червень 2018 року (а.с. 21-24 т.2).

В обґрунтування зустрічних позовних вимог зазначено, що за даними реєстру природних монополій АТ "Укртрансгаз" є суб'єктом природної монополії на ринку транспортування природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ трубопроводами на всій території України. Послуга балансування надається в межах послуги транспортування природного газу. Договором №1512000704 від 17.12.2015 передбачено надання послуги балансування, тому АТ "Укртрансгаз" також є суб'єктом природної монополії на ринку послуг балансування.

При співставленні базової ціни газу з ціною, визначеною на офіційному веб-сайті Української енергетичної біржі, а також ціною найбільшого постачальника природного газу на ринку України - Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", АТ "Житомиргаз" встановив, що в першому випадку вартість газу менша на 39815842,65 грн, в другому випадку - на 33538132,39 грн.

АТ "Житомиргаз", посилаючись на ч. 2 ст. 16 ЦК України, вважає, що у АТ "Укртрансгаз" відсутнє право визначати базову ціну газу, більшу за вартість на ринку природного газу за період з січня по червень 2018 року.

12.01.2021 АТ "Житомиргаз" подало заяву про уточнення позовних вимог, в якій просило здійснювати розгляд зустрічного позову з таким змістом позовних вимог: "Визнати відсутнім право у Акціонерного товариства "Укртрансгаз" визначати базову ціну для Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" за найбільшою ціною закупівлі для періоду з січня 2018 року по червень 2018 року" (а.с. 69-70 т.4).

Ухвалою від 21.01.2021 суд прийняв до розгляду заяву Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" від 12.01.2021 про уточнення зустрічних позовних вимог.

Оцінка аргументів та доводів, наведених в зустрічній позовній заяві щодо наявності або відсутності підстав для задоволення позову з посиланням на норми права.

Відповідно до п. 1 глави 3 розділу І Кодексу ГТС, оператор ГТС на підставі договору транспортування природного газу та згідно з умовами, визначеними в цьому Кодексі, надає суб'єктам ринку природного газу, зокрема, послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї.

Як передбачено п. 2.2. договору, послуги надаються на умовах, визначених у Кодексі ГТС, з урахуванням особливостей, передбачених цим договором.

Згідно з підпунктом 2 п. 7 глави 3 Розділу XIV Кодексу ГТС, негативний місячний небаланс, що виник у замовника послуг транспортування та не був врегульований в строк до 12-го числа наступного місяця, врегульовується оператором ГТС за рахунок надання природного газу замовнику послуг транспортування в рамках послуги балансування для покриття ним неврегульованого обсягу природного газу.

У п. 9.1. договору зазначено, що у разі виникнення у замовника негативного місячного небалансу та неврегулювання ним негативного місячного небалансу відповідно до Кодексу ГТС в строк до дванадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем. Замовник зобов'язаний сплатити оператору за послуги балансування. Негативний місячний небаланс замовника визначається відповідно до Кодексу ГТС.

Відповідно до п. 2 глави 4 Розділу XIV Кодексу ГТС, базова ціна газу (БЦГ) - ціна, яка формується протягом розрахункового періоду оператором газотранспортної системи та яка складається з ціни закупівлі природного газу і витрат на транспортування і зберігання. Оператор газотранспортної системи визначає БЦГ щомісяця у строк до 10-го числа поточного місяця та розміщує відповідну інформацію на своєму веб-сайті. При цьому БЦГ повинна бути визначена у гривнях за тисячу метрів кубічних та у гривнях за кВт год (інформаційно).

Розрахунок вартості послуг балансування (ГІБ), що були надані замовнику послуг транспортування за місяць, проводиться оператором газотранспортної системи після закінчення газового місяця на підставі даних про місячний небаланс замовника послуг транспортування відповідно до договору транспортування природного газу (п. 1 глави 4 Розділу XIV Кодексу газотранспортної системи).

Розрахунок визначення (формула) базової ціни газу закріплений у п. 9.2. договору.

Матеріали справи містять документи, на підставі яких визначено базову ціну газу з січня по червень 2018 року (а.с. 217-223 т.2) а також накази, якими затверджено базову ціну газу (а.с. 224 - 229 т.2).

Інформація про базову ціну газу відповідає розміру базової ціни газу, що застосований у розрахунках вартості послуг балансування за січень-червень 2018 року (а. с. 18, 23, 28, 33, 38, 43 т.1).

За наявності місячних небалансів, замовник послуг транспортування повинен самостійно врегулювати вказані небаланси, відповідно до пунктів 1-5 глави 1 Розділу XIV Кодексу ГТС, згідно з яким, замовник послуг транспортування є відповідальним за виникнення небалансу, у тому числі щодо споживачів, з якими укладені договори постачання, та зобов'язується застосувати всі доступні заходи для його уникнення.

Оператор ГРМ повинен здійснити заходи щодо самостійного врегулювання небалансів шляхом укладання договорів на закупівлю природного газу для покриття об'ємів (обсягів) фактичних втрат та ВТВ природного газу в ГРМ для забезпечення фізичного балансування ГРМ та власної господарської діяльності.

Отже, згідно з пунктами 1,2 глави 4 Розділу XIV Кодексу ГТС, на АТ "Укртрансгаз" покладено обов'язок визначати базову ціну та надавати послуги балансування з урахуванням пункту 9.2. договору.

Згідно зі ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Статтею 16 ЦК України, положення якої кореспондуються з положеннями ст. 20 ГК України, встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Названими нормами матеріального права визначено способи захисту прав та інтересів, і цей перелік не є вичерпним.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, ніж тим, що встановлений договором або законом. Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення.

Суд зобов'язаний з'ясувати характер спірних правовідносин (предмет і підстави позову), наявність / відсутність порушеного права чи інтересу та можливість його поновлення / захисту в обраний спосіб. Така правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 22.01.2019 у справі №912/1856/16 та від 14.05.2019 у справі №910/11511/18.

Під способами захисту суб'єктивних цивільних прав розуміють визначені законом матеріально-правові заходи примусового характеру за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів дається в статті 16 Цивільного кодексу України. Цей перелік не є вичерпним і суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом.

Право АТ "Укртрансгаз" визначати базову ціну газу та надавати послуги балансування, передбачене пунктами 1-2 глави 4 Розділу XIV Кодексу ГТС, тому суд відмовляє в задоволенні зустрічних позовних вимог.

Судові витрати за результатами розгляду справи.

Відповідно до підпункту 1 пункту 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру судовий збір справляється у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Судовий збір у сумі 735700,00 грн (350 (розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб) х 2102,00 грн) за розгляд первісних позовних вимог підлягає стягненню з Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" на користь Акціонерного товариства "Укртрансгаз".

Судовий збір, сплачений за подання зустрічної позовної заяви, покладається на Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз".

Керуючись ст. ст. 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Первісний позов задовольнити.

2. Стягнути з Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" (10002, м. Житомир, вул. Фещенка-Чопівського, 35, ідентифікаційний код 03344071)

на користь Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (01021, м. Київ, Кловський узвіз, 9/1, ідентифікаційний код 30019801)

- 105801009,05 грн за послуги балансування;

- 8539105,79 грн 3% річних;

- 17225755,84 грн інфляційних;

- 735700,00 грн судового збору.

3. В задоволенні зустрічного позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено: 28.05.21

Суддя Давидюк В.К.

Віддрукувати:

1 - в справу;

2,3 - сторонам:

4,5 - третім особам;

Відправити рек. з пов.