Рішення від 29.03.2021 по справі 646/2696/18

Справа № 646/2696/18

№ провадження 2/646/90/2021

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.03.2021 м.Харків

Червонозаводський районний суд міста Харкова у складі:

головуючий суддя Єжов В.А.

при секретарі Літвіновій А.С.

за участі:

представника позивачів ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулися до суду із позовом, яким просили визнати неправомірною бездіяльність Управління земельних відносин Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради (колишня назва - Департамент земельних відносин Харківської міської ради) щодо визначення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою (кадастровий номер 6310138800:00:009:003) за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,0603 га, на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 12.03.2018 № 387/0/45-18 та зобов'язати Управління земельних відносин Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради здійснити розрахунок розміру орендної плати відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 12.03.2018 № 387/0/45-18.

В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначили, що Рішенням Харківської міської ради від 20.04.2016 позивачам було надано в оренду строком до 01.05.2021 земельну ділянку площею 0,0603 га з кадастровим номером 6310138800:00:009:003 за рахунок земель житлової та громадської забудови, що належить територіальній громаді м. Харкові для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі літ. «М-7» по АДРЕСА_1 . Всі необхідні документи для укладення договору оренди позивачами подано, проте станом на день подачі позову орендні відносини залишаються не оформленими належним чином, адже відповідач не визначив розміру орендної плати за користування земельною ділянкою, мотивуючи це невірним визначенням цільового призначення земельної ділянки, що перешкоджає визначенню орендної плати. Позивачі зверталися до відповідача із проханням узгодити це питання з Держгеокадастром, але відповідач всупереч вимогам законодавства не здійснив ніяких дій, спрямованих на розрахунок орендної плати. Позивачі вважають, що незгода відповідача з діями чи бездіяльністю Держгеокадастру не може бути перешкодою для реалізації права позивачі на оренду землі у встановленому законом порядку.

Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 02.05.2018 у відкритті провадження відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного суду від 23 серпня 2018 року вказана ухвала скасована, справа направлена для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 27 вересня 2018 року провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.

23 квітня 2019 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача зазначив, що будівля літ. «М-7» по АДРЕСА_2 є нежитловою будівлею готелю. Для виконання розрахунку розміру орендної плати та укладання договору оренди землі, позивачем ОСОБА_3 було надано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2017, де зазначено цільове використання земельної ділянки з кадастровим номером 6310138800:00:009:003 по АДРЕСА_2 « ІНФОРМАЦІЯ_1 - Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови» та визначено коефіцієнт Кф на рівні 0,7. Відповідач, як власник земельної ділянки, заперечував проти такого визначення цільового використання земельної ділянки, про що повідомив позивачу ОСОБА_3 . З метою упорядкування технічних характеристик об'єкту оренди, здійснена перевірка узгодженості цільового призначення земельної ділянки «03.15 - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови» виду використання «для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі літ. «М-7» (готель)» Відповідачем було повідомлено, що позивачу необхідно вчинити дії щодо зміни цільового призначення земельної ділянки відповідно до класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010, внести відповідні зміни до Державного земельного кадастру та надати до Департаменту земельних відносин витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, в яких буде зазначено цільове використання - «03.08 - Для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування». Позивач проігнорував вимоги департаменту, а тому до теперішнього часу розмір орендної плати до теперішнього часу не визначений та орендні правовідносини не оформлені.

Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 18 грудня 2019 року підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити, пославшись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Вислухавши учасників справи, дослідивши надані докази, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Рішенням 5 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.04.2016 № 194/16 позивачу ОСОБА_3 було надано в оренду земельну ділянку по АДРЕСА_1 загальною площею 0,0603 га (кадастровий номер 6110138800:02:009:0033) для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі літ. «М-7» (готель) до 01.05.2021.

Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2017 № 97-20.08-3-222/32-17 визначено цільове використання вказаної земельної ділянки «03.15 - Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови» та визначено коефіцієнт Кф на рівні 0,7.

Судом встановлено, що фактично цільове використання земельної ділянки по АДРЕСА_1 загальною площею 0,0603 га (кадастровий номер 6110138800:02:009:0033) не відповідає цільовому використанню, зазначеному у витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2017 № 97-20.08-3-222/32-17.

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489 «Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.12.2016 року за № 1647/29777 було затверджено новий Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, який набрав чинності з дня його офіційного опублікування і застосовується з 01.01.2017.

Згідно п. 5 розділу ІІ зазначеного Порядку, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), встановлюється на підставі Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 року за № 1011/18306.

Відповідно до Класифікації видів економічної діяльності, затвердженої Наказом Держспоживстандарту України від 26.12.2005 № 375, на які посилається Класифікація видів цільового призначення земель, затверджена наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548, діяльність готелів має код КВЕД-55.1

Відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 року за № 1011/18306 у підрозділі коду КВЦПЗ «03.08 - Для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування» зазначені коди КВЕД відповідно до Класифікації видів громадського харчування

Зазначені коди КВЕД відповідно до Класифікації видів економічної діяльності, затвердженої Наказом Держспоживстандарту України від 26.12.2005 № 375-55.

Таким чином, суд вважає встановленим, що земельна ділянка, яка використовується для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі літ. «М-7» (готель) відноситься до підрозділу КВЦПЗ - «03.08 - Для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування» та відповідно до Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489 «Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.12.2016 за № 1647/29777 значення Кф для таких земельних ділянок визначено на рівні 2,5.

Статтею 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Згідно з ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад, справляння плати за землю, тощо.

Згідно з ст. 142 Конституції України, матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Таким чином, розпорядником спірної земельної ділянки, що діє в інтересах територіальної громади є позивач.

Відповідно до частини другої статті 152 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Відповідачем було доведено до відома позивачів про незгоду Харківської міської ради з цільовим використанням земельної ділянки по АДРЕСА_1 загальною площею 0,0603 га, кадастровий номер 6110138800:02:009:0033 «03.15 - Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови» та роз'яснено про необхідність зміни цільового використання земельної ділянки, стосовно якої має бути укладений договір оренди.

Згідно з ст. 123 Земельного Кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Статтею 124 Земельного Кодексу України визначено порядок передачі земельних ділянок в оренду. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу. Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб (ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України).

Частина перша статті 93 Земельного кодексу України встановлює, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Землекористувачі також зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату (пункт «в» частини першої статті 96 Земельного кодексу України).

Відповідно до статті 15 Закону України «Про оренду землі», істотними умовами договору оренди землі, зокрема є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); орендна плата із зазначенням її розміру, індексації.

Основою для визначення розміру орендної плати, за приписами статей 14, 288 ПК України для земель державної і комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 10.09.2018 у справі № 920/739/17).

Частинами 1, 2 статті 20 Закону України "Про оцінку земель" за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (стаття 13 Закону України "Про оцінку земель").

Статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (частина 3статті 23 Закону України "Про оцінку земель").

Таким чином, судом встановлено, що без приведення у відповідність до вимог земельного законодавства цільове використання земельної ділянки по АДРЕСА_1 загальною площею 0,0603 га, кадастровий номер 6110138800:02:009:0033, відсутня можливість укладення між сторонами договору оренди.

При таких обставинах, суд не вважає дії відповідача неправомірними, а позовні вимоги обґрунтованими.

На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 81, 141, 247, 263-265 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч.2 ст.358 ЦПК України.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України (в редакції від 03.10.2017): до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу, а саме, відповідно до ч.1 ст. 296 ЦПК України: апеляційна скарга подається апеляційному суду (Харківський апеляційний суд) через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення (Червонозаводський районний суд м.Харкова).

Повний текст рішення виготовлений 09 квітня 2021 року.

Позивач: ОСОБА_3 , РРНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ;

Позивач: ОСОБА_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_4 ;

Відповідач: Департамент територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради, місце знаходження: вул. Квітки-Основ'яненка, 7, м. Харків, код ЄДРПОУ 26488996.

Суддя: В.А. Єжов