Справа № 206/1743/21
Провадження № 3/206/733/21
27 травня 2021 року суддя Самарського районного суду м. Дніпропетровська Кушнірчук Р.О., при секретареві Ільїній І.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого приватним підприємцем, зареєстрованого та мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 176-2 КУпАП, -
за участю:
прокурора - Михновецького О.Ю.,
На чергових місцевих виборах, які відбулись 25 жовтня 2015 року ОСОБА_1 обрано депутатом Самарської районної у місті Дніпрі ради. Отже, ОСОБА_1 будучи депутатом Самарської районної у місті Дніпрі ради, згідно з п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) є суб'єктом відповідальності за вчинення корупційних правопорушень і правопорушень, пов'язаних з корупцією, та суб'єктом декларування відповідно до ст. 3 Закону. Відповідно до положень ст. 45 Закону особи, зазначені у п. 1, п. п. «а» і «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» №530-ІХ від 17 березня 2020 року розділ ХІІІ Прикінцеві положення Закону доповнено пунктом 2-1, відповідно до якого, декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до ст. 45 Закону подають за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 1 червня. Відповідно до абз. 14 ч. 1 ст. 1 Закону, суб'єкти декларування - особи, зазначені у п. 1, п. п. «а» і «в» п. 2, п. 4 ч. 1 ст. 3 Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону. Рішенням Національного агентства від 10 червня 2016 року № 3 затверджено порядок форми подачі декларацій відповідно до ст. 45 Закону. Відтак, ОСОБА_1 , будучи депутатом Самарської районної у місті Дніпрі ради, набув обов'язку електронного декларування 01 січня 2017 року.
За результатами пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, встановлено, що ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2019 рік лише 03 червня 2020 року о 16 годині 46 хвилин, тобто поза межами строку встановленого законом для подачі щорічної декларації за 2019 рік.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи депутатом Самарської районної у місті Дніпрі ради, згідно з п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, а також відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП будучи суб'єктом правопорушення, несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування за минулий 2019 рік, а саме о 16 годині 46 хвилин 03 червня 2020 року, тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією не визнав, оскільки вважає, що є реальні підстави для звільнення його від адміністративної відповідальності, оскільки наразі він не є уповноваженою особою на виконання функцій місцевого самоврядування, а фактично є приватним підприємцем. Додатково вказав, що особам, що займаються підприємницькою діяльністю у 2020 році було продовжено строк на подання декларації до 01 липня 2020 року.
Прокурор в судовому засіданні вважав, що у ОСОБА_1 було достатньо часу для подання щорічної декларації особи уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування, яку той мав вчасно подати до 01 червня 2020 року, проте цього не зробив. Вказав, що термін подання декларації особам уповноваженим на виконання функцій місцевого самоврядування за 2019 рік до 01 липня 2020 року не продовжувався.
Вислухавши в судовому засіданні доводи особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та прокурора, дослідивши письмові матеріали, суд прийшов до наступного.
За відомостями Центральної виборчої комісії України на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року у Самарську районну у місті Дніпрі раду ОСОБА_1 обрано депутатом Самарської районної у місті Дніпрі ради (а. с. 18-19).
Відповідно до витягу з сайту НАЗК ОСОБА_1 подав декларацію «щорічну» 03 червня 2020 року о 16 годині 46 хвилин, зазначивши посаду: директор (а. с. 20).
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону особи, зазначені у п. 1, п. п. «а» і «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п. п. 1 п. 5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суб'єкти декларування подають декларації відповідно до статті 45 Закону з додержанням вимог, зокрема, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 530-ІХ від 17 березня 2020 року розділ ХІІІ Прикінцеві положення Закону доповнено пунктом 2-1, відповідно до якого, декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до ст. 45 Закону подають за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 1 червня.
Відповідно до ч. 1 ст. 65-1 Закону за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в ч. 1 ст. 3 Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Таким чином, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування за 2019 рік поза строком визначеним п. 2-1 Розділу ХІІІ Закону, а саме 03 червня 2020 року, в той час, як останнім днем для подання такої декларації було 31 травня 2020 року.
Суд не може погодитись із твердженням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності з приводу того, що його слід звільнити від відповідальності, оскільки особу може бути звільнено від адміністративної відповідальності виключно при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення, підстав для застосування якого в свою чергу судом в ході розгляду справи про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією, не встановлено. Крім цього, суд критично ставиться до того твердження, що обставина за якої ОСОБА_1 наразі не є уповноваженою особою на виконання функцій місцевого самоврядування, а фактично є приватним підприємцем, зумовлює звільнення його від відповідальності або ж є обставиною, яка б виключала провадження в справі про адміністративне правопорушення, оскільки останній на момент вчинення ним відповідного адміністративного правопорушення, пов'язаного із корупцією, належав до суб'єктів, на яких поширюється дія Закону.
Суд також звертає увагу особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на те, що у зв'язку із тим, що останній був уповноваженим на виконання функцій місцевого самоврядування, на нього поширювалась дія Закону України «Про запобігання корупції», яка поширюється на таку особу не тільки під час безпосереднього здійснення функцій місцевого самоврядування, на здійснення яких вона уповноважена.
Доводи ОСОБА_1 про те, що особам, що займають підприємницькою діяльністю у 2020 році було подовжено строк на подання декларації до 01 липня 2020 року суд вважає такими, що не стосуються обставин вчинення останнім адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, адже Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» №533-ІХ від 17 березня 2021 року було внесено зміни до підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, зокрема доповнено пунктом 52-3, яким установлено, що річна декларація про майновий стан і доходи за 2019 рік, визначена ст. 179 ПК України, подається до 1 липня 2020 року, крім випадків, передбачених розділом IV ПК України, коли така декларація може бути подана пізніше цього строку. При цьому вимоги підпункту 49.18.4 пункту 49.18 статті 49 у 2020 році не застосовуються. Тобто внесення певних змін до порядку, строків подання річної декларації про майновий стан і доходів (податкової декларації) не стосуються особливостей та порядку подання щорічної декларації особи уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування.
За загальними правилами накладення стягнення за адміністративне правопорушення, встановленими ст. 33 КУпАП, стягнення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
З урахуванням обставин справи та особи правопорушника, який порушив вимоги фінансового контролю та несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850,00 гривень.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується, особою, на яку покладено таке стягнення в розмірі, передбаченому п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», а саме, 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.33-35, 51, 221,245,276-280,283-287 КУпАП, суддя -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинене адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП адміністративне стягнення у вигляді п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850,00 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст. 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у вищезазначений строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 місяці.
Постанова може бути оскаржена в 10-денний строк з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду через Самарський районний суд м. Дніпропетровська.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Р.О. Кушнірчук