Справа № 200/20200/16-а
2-а/200/39/20
13 травня 2021 року Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська в складі:
головуючого судді Кіпчарського О.М.
секретаря судового засідання Кубрак К.В.
з участю позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпро в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору Дніпровська міська рада, ТОВ «НВФ «Геоінфо», Дніпровська міська організація Всеукрїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль Україна» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
24.11.2016 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, з врахуванням уточнень якого (остання заява від 07.03.2018 року) просила визнати неправомірними дії Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради щодо повернення їй матеріалів проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,1000 га, яка розташована в АДРЕСА_1 з підстав, викладених у листі Голови АПУ від 03.11.2017 року за №7/20-471 та зобов'язати Департамент по роботі з активами Дніпровської міської ради погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовної площею 0,1000 га, яка розташована в АДРЕСА_1 .
В обгрунтування заявлених та уточнених вимог вказує, що 15.01.2016 року вона звернулась до Дніпропетровської міської ради з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,1000 га, яка розташована в АДРЕСА_1 .
Відповіді на вказану заяву відповідачем надано не було, а тому 16.02.2016 року вона уклала договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки з ТОВ «НВФ «Геоінфо», яке і розробило відповідний проект.
23.10.2017 року розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки був наданий на погодження Головному архітектурно-планувальному Управлінню Дніпровської міської ради. Листом від 03.11.2017 року позивачу повернуті матеріали проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з підстав, що за матеріалами генерального плану, ділянка знаходиться в габаритах червоних ліній транспортної магістралі; згідно з планом зонування території міста зазначена ділянка частково знаходиться в зоні транспортної інфраструктури ТР-3, частково - в зоні садибної житлової забудови Ж1. Розміщення жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) не відноситься до переважних, супутніх або допустимих видів використання зони транспортної інфраструктури ТР-3; за даними містобудівного кадастру запитувана земельна ділянка розташована у межах території, яка рішенням Дніпропетровської міської ради від 16.09.2009 року №66/49 віднесено до переліку земельних ділянок, які не підлягають забудові (п.2.24 - земельна ділянка в районі вул. Тельмана та АДРЕСА_2 ; за рішенням Дніпропетровської міської ради від 29.12.2014 року №47/59 «Про вшануванням пам'яті героїв ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС» земельній ділянці в районі вул.Тельмана, Барвинківської та Карла Лібкнехта, яка не підлягає забудові, надано статус - сквер Героїв-чорнобильців.
Із вказаною відомою позивач не погоджується, вказує, що приписами законодавства визначено, що відповідачем за наслідками розгляду заяви позивача мав би прийняти саме рішення, з відповідним мотивуванням, в порядку ч.7 ст.118 ЗК України, чого зроблено не було, оскільки впродовж місяця не було надано вмотивованої відмови, вона правомірно самостійно почала розробку проекту землеустрою для відведення земельної ділянки, звернувшись для цього до ТОВ «НВФ «Геоінфо».
З діями відповідача позивач ОСОБА_2 не згодна, оскільки вважає що відповідач був зобов'язаний надати вмотивовану відповідь у місячний строк з дня отримання листа позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Окрім цього, зазначає, що на даний час відсутня відповідна містобудівна документація, яка б була затверджена у встановленому законом порядку та де було б визначено червоні лінії у районі буд. АДРЕСА_1 , тому відповідна інформація не могла бути внесена до електронної бази даних містобудівного кадастру, оскільки така інформація була внесена без виконання робіт з координування вказаних червоних ліній. Згідно з планом зонування межі територій вулиць, майданів, запитувана земельна ділянка не розташовується в зоні транспортної інфраструктури.
Ухвалою судді Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська Женеску Е.В. від 25.11.2016 року відкрито провадження у справі.
В зв'язку із відстороненням судді ОСОБА_3 від здійснення правосуддя, згідно протоколу повторного автоматизованого розподіл справ, вказану справу передано для розгляду судді ОСОБА_4 .
В зв'язку із звільненням судді ОСОБА_4 у відставку, згідно протоколу повторного автоматизованого розподіл справ від 16.02.2021 року, вказану справу передано для розгляду судді Кіпчарському О.М., яким справу прийнято до свого провадження, постановлено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.
В матеріалах справи наявний письмовий відзив від 05.11.2018 року Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради на позовну заяву, у якому представник відповідача вказує наступне. Відповідно до ст.16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них. Рішенням міської ради від 22.07.2015 № 54/66 затверджено план зонування території м. Дніпропетровськ, яким визначаються умови і обмеження використання території міста, надається обґрунтування меж територіальних зон, встановлюються містобудівні регламенти, визначаються види переважного та супутнього використання земельних ділянок, граничні параметри дозволеного будівництва в цих зонах. Згідно з планом зонування території міста спірна земельна ділянка частково знаходиться в зоні транспортної інфраструктури ТР-3, частково - в зоні садибної житлової забудови Ж-1 (викопіювання з плану зонування додається). Твердження позивача про те, що запитувана земельна ділянка відноситься до зони садибної житлової забудови, не відповідають дійсності та діючому плану зонування території міста. Розміщення житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) не відноситься до переважних, супутніх або допустимих видів використання зони транспортної інфраструктури ТР-3. Таким чином, відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) в межах, визначених проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), який було розроблено на замовлення ОСОБА_1 , не відповідає вимогам плану зонування території міста, і відповідно є підставою для відмови в погодженні вказаного проекту землеустрою. Відповідно до ст. 19 Закону України «Про землеустрій» координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності належить до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст. Відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин віднесено до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад. З урахуванням зазначеного та у повній відповідності до наданих чинним законодавством України повноважень рішенням міської ради від 16.09.2009 №66/49 «Про внесення доповнень до рішення міської ради від 08.12.2004 №41/22 «Про затвердження переліку земельних ділянок, які не підлягають забудові» певні земельні ділянки на території міста були віднесені до земельних ділянок, які не підлягають забудові, в тому числі земельна ділянка в АДРЕСА_2 (п. 2.24). Спірна земельна ділянка майже повністю знаходиться в межах земельної ділянки АДРЕСА_3 та АДРЕСА_2 , яка не підлягає забудові. Таким чином, відповідно до рішення міської ради від 16.09.2009 № 66/49 будь-яка забудова земельної ділянки в АДРЕСА_3 та АДРЕСА_2 , межі якої визначені вказаним рішення, незалежно від того, чи відповідають наміри забудови такої земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, не допускається, і відповідно с підставою для відмови в погодженні вказаного проекту землеустрою. Рішенням міської ради від 29.12.2014 № 47/59 «Про вшанування пам'яті героїв-ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС» земельній ділянці в районі вулиць Тельмана, Барвінківської та Карла Лібкнехта, яка не підлягає забудові, надано статус скверу та присвоєно найменування - сквер Героїв-чорнобильців. Відповідно до ст. 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери, майданчики, вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки тощо є об'єктами благоустрою. Відповідно до ст. 14 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» об'єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення. На виконання ст. 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 № 105 затверджено Правила утримання зелених насаджень у населених пунктах України. Відповідно до п. 2.1 Правила утримання зелених насаджень у населених пунктах України сквер - упорядкована й озеленена ділянка площею від 0,02 га до 2,0 га, яка є елементом архітектурно-художнього оформлення населених місць, призначена для короткочасного відпочинку населення. Відповідно до ч. 4 ст. 83 Земельного кодексу України до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів тощо). Отже, відповідно до вимог чинного законодавства України земельні ділянки, які мають статус скверів, належать до земель загального користування населених пунктів, повинні використовуватись виключно для короткочасного відпочинку населення і не можуть передаватися у приватну власність. Матеріалами проекту землеустрою, який було надано на розгляд головного архітектурно-планувального управління департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради, передбачається передача спірної земельної ділянки у приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), що суперечить рішенню міської ради від 29.12.2014 № 47/59, є порушенням вимог Земельного кодексу України, Закону України «Про благоустрій населених пунктів», і відповідно підставою для відмови в погодженні проекту землеустрою.
Позивач подала на адресу суду відповідь на відзив, якою доводи відповідача заперечила.
В судових засідання позивач заявлені вимоги підтримувала, надала пояснення аналогічні доводам позову та заяв про уточнення позовних вимог.
Представник третьої особи - Дніпровської міської ради, він же представник відповідача, щодо заявленого позову заперечив, підтримав доводи, що були викладені у письмовому відзиві, просить у задоволенні позову відмовити.
Ознайомившись із доводами позову, відзиву, відповіді на відзив, заслухавши пояснення позивача, представника третьої особи та відповідача, дослідивши наявні докази, судом встановлено наступне.
Так, 15.01.2016 року позивач звернулась до Дніпровського міського голови з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 0,1000 га, яка розташована у АДРЕСА_3 , у клопотанні вказує, що земельна ділянка вільна від забудови, цільове використання - для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
17.02.2016 року позивач повторно звернулась з заявою до Дніпровського міського голови у якій вказує, що не отримала відповіді Дніпровської міської ради на клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 15.01.2016 року, тому інформує про укладення договору на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
16.02.2016 року позивач звернулась з заявою до ТОВ «НВФ «Геоінфо», у якій зазначила, що не отримала відповіді Дніпровської міської ради на клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 15.01.2016 року, тому просить розробити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
ТОВ «НВФ «Геоінфо» виконано на замовлення позивача проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,1000 га, яка розташована у АДРЕСА_3 .
Листом Головного архітектурно-планувального управління Дніпровської міської ради віл 23.05.2016 року за №09/10-268 ТОВ «НВФ «Геоінфо» повідомлено про те, що рішення Дніпровською міською радою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 не приймалось, за матеріалами генерального плану розвитку міста запитувана земельна ділянка знаходиться в габаритах червоних ліній транспортної магістралі. Розміщення будь-яких об'єктів в габаритах червоних ліній вулиць відповідно до ст.18 ЗУ «Про автомобільні дороги» не допускається, також, згідно п.1.3 ДБН В.2.3-5-2001 «Вулиці та дороги населених пунктів» в межах червоних ліній вулиць і доріг забороняється розміщення і будівництво наземних об'єктів житлово-цивільного, промислового призначення та інших капітальних споруд, крім об'єктів транспорту та інженерних мереж. Рішенням Дніпропетровської міської ради від 16.09.2009 року №66/49 земельну ділянку в районі вул. Тельмана та Барвінківської віднесено до переліку земель, які не підлягають забудові. На цій підставі клопотання позивача та матеріали проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки було повернуто.
Листом Головного архітектурно-планувального Управління Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради від 13.11.2017 року за №7/20-471 директора ТОВ «НВФ «Геоінфо» повідомлено про результати розгляду матеріалів проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для будівництва житлового будинку, господарських будівель і споруд у районі буд. АДРЕСА_1 . У листі вказано, що за матеріалами чинного генерального плану розвитку міста запитувана земельна ділянка знаходиться в габаритах червоних ліній транспортної магістралі. Згідно з планом зонування міста, зазначена земельна ділянка частково знаходиться в зоні транспортної інфраструктури ТР-3, частково в зоні садибної житлової забудови Ж-1. Розміщення жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) не відноситься до переважних, супутніх або допустимих видів використання зони транспортної інфраструктури ТР-3. Рішенням Дніпропетровської міської ради від 16.09.2009 року №66/49 земельну ділянку в районі вул. Тельмана та Барвінківської віднесено до переліку земель, які не підлягають забудові. Відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 30.05.2012 року №36/24 розробником генерального плану міста Дніпропетровська - Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «ДІГІПРМІСТО» ім.Ю.М. Білоконя (м.Київ) розроблений проект внесення змін до генерального плану розвитку міста, який на цей час проходить процедуру затвердження згідно з чинним законодавством. Згідно з матеріалами проекту внесення змін територія скверу визначена як територія зелених насаджень загального користування. Після затвердження згідно з чинним законодавством проекту внесення змін до генерального плану розвитку міста розміщення жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) на запитуваній території не буде відповідати вимогам містобудівної документації. Рішенням Дніпропетровської міської ради від 29.12.2014 року №47/59 «Про вшанування пам'яті героїв ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС» земельній ділянці в районі вул.Тельмана, Барвінківської та Карла Лібкнехта, яка не підлягає забудові, надано статус скверу - сквер Героїв чорнобильців. Інформацію про статус вказаної території на підставі п.3 вищевказаного рішення внесено до містобудівного кадастру для врахування при розгляді питань щодо забудови цієї території. Відповідно до ст.13 ЗУ «Про благоустрій населених пунктів» парки, рекреаційні зони, сади, сквери, майданчики, вулиці, дороги, пішохідні доріжки, тощо, є об'єктами благоустрою. Відповідно до ст.14 цього закону, об'єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення. Відповідно до ч.4 ст.83 ЗК України землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів тощо) належать до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність. Розміщення жилого будинку в районі буд.20 по вул.Барвінківській на запитуваній території не відповідає містобудівній документації та чинному законодавству. На цій підставі, документи було повернуто.
Рішенням Дніпропетровської міської ради №47/59 від 29.12.2014 року земельній ділянці в районі вулиць Тельмана, Барвінківської, Карла Лібкнехта, яка не підлягає забудові, статус скверу та присвоїти йому найменування - сквер Героїв-чорнобильців, згідно зі схемою. Дане рішення оприлюднено на сайті Дніпровської міської ради 29.12.2014 року. Відповідно схеми - додатку до рішення міської ради, запитувана позивачем земельна ділянка знаходиться в межах земельної ділянки в районі вул.Тельмана та Барвінківської, Карла Лібкнехта, яка не підлягає забудові.
22.07.2015 року на сайті Дніпропетровської міської ради опубліковано рішення Дніпропетровської міської ради №54/66 від 22.07.2015 року «Про затвердження плану зонування території м.Дніпропетровська», копія якого надана до матеріалів справи відповідачем. З плану зонування м.Дніпро вбачається, що в районі буд.20 по вул.Барвінківській в м.Дніпро та вул. Михайла Грушевського розташований сквер Героїв чорнобильців, який виходить на червону лінію вул. М.Грушевського.
Рішенням Дніпровської міської ради №82/24 від 20.09.2017 року затверджено проект внесення змін до генерального плану розвитку міста. При вирішенні відповідності намірів забудови вимогам містобудівної документації план зонування території міста, затверджений рішенням міської ради від 22.07.2015 року №54/66, застосовувати в частині, що не суперечить генеральному плану розвитку міста.
16.09.2009 року Дніпропетровською міською радою прийнято рішення №66/49, яким внесено доповнення до рішення міської ради від 08.12.2004 №41/22 «Про затвердження переліку земельних ділянок, які не підлягають забудові». Додатком до цього рішення визначено земельну ділянку в районі вул.Тельмана та Барвінківської такою, що не підлягає забудові. Відповідно схеми -додатку до рішення міської ради, запитувана позивачем земельна ділянка знаходиться в межах земельної ділянки в районі вул.Тельмана та Барвінківської, яка не підлягає забудові.
Вирішуючи питання щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Повноваження відповідних органів виконавчої влади щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені статтями 118, 122 ЗК України.
Приписами частин 6 та 7 статті 118 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27 лютого 2018 року в справі № 545/808/17.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Рішенням Дніпровської міської ради №30/17 від 21.12.2016 року затверджено Положення про Головне аріхтектурно-планувальне Управління Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради. Відповідно до п.3.2 Положення, до повноважень Управління відноситься розгляд землевпорядної документації та підготовка висновків (відповідей) щодо погодження проектів землеустрою та іншої землевпорядної документації.
Дозвіл або відмова у його наданні є змістом відповідного індивідуального правового акту. Водночас, у ч. 7 ст. 118 ЗК України не визначено, в якій саме правовій формі вирішується це питання. Зокрема, чи необхідно приймати відповідне рішення органу з цього питання чи достатньо відповіді у формі листа.
Так, у ст. 118 ЗК України не визначено прямого обов'язку уповноважених органів реалізувати ці повноваження у формі рішення, листа, тощо. Проте, зазначене питання має важливе значення для обрання ефективного способу захисту прав особи в суді.
Вказана правова позиція визначена у постанові Верховного Суду від 11 квітня 2018 року у справі №806/2208/17.
Судом встановлено, що клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не було розглянуто виконавчими органами Дніпровської міської ради своєчасно, тобто у місячний строк.
Водночас, дане клопотання було розглянуто та відхилено тричі листами Головного архітектурно-планувального управління Дніпровської міської ради, з підстав, в тому числі, що вказана ділянка виділена під сквер Героїв-Чорнобильців та не підлягає забудові.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З врахуванням представлених доказів, суд приходить до висновку, що відповідачем доведено правомірність відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, така відмова є обґрунтованою та вмотивованою, а позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.2, 8, 9, 72-77, 78, 139, 241-246, 250 КАС України, суд -
в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору Дніпровська міська рада, ТОВ «НВФ «Геоінфо», Дніпровська міська організація Всеукрїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль Україна» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено та підписано 21.05.2021 року.
Суддя О. М. Кіпчарський