Справа № 236/1765/21
25.05.2021 року суддя Краснолиманського міського суду Донецької області Бєлоусов А. Є., розглянувши матеріали, які надійшли з Державної екологічної інспекції у Донецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 88-1 КУпАП
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народженого в м. Костянтинівка Донецької області, який є громадянином України, не є працевлаштованим, фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
(справу розглянуто за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності),
Згідно з даними матеріалів про адміністративне правопорушення, які надійшли з Державної екологічної інспекції у Донецькій області, ОСОБА_1 21.04.2021 року о 08 год. 55 хв. в місті Бахмут Донецької області біля будинку культури ім. Мартинова (ардеса: Донецька область, м. Бахмут, вул. Свободи, 1) здійснював продаж диких рослин (верба) в кількості 100 шт. без наявності документів, котрі свідчать про законність набуття вказаних рослин, чим було порушено ст.ст. 5,9,10 Закону України "Про рослинний світ".
Діяння ОСОБА_1 кваліфіковане за ч.1 ст. 88-1 КУпАП - як порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об'єктів тваринного або рослинного світу.
ОСОБА_1 був належним чином повідомленим про дачу, час та місце розгляду справи, однак для участі в судове засідання не прибув, про наявність поважних причин для цього суд не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи до суду не направив.
При розгляді матеріалів справи про адміністративне правопорушення було враховано таке.
Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення згідно зі ст. 245 КУпАП є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Доказами відповідно до ст. 251 КУпАП в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Орган (посадова особа) згідно зі ст. 252 КУпАП оцінює докази за своїми внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Ст. 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
Суддя, дослідивши матеріали про адміністративні правопорушення, прийшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.88-1 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, підтверджується протоколом № 005197 від 31.04.2021 року, складеним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища; описом знарядь незаконного добування (заготівлі) природних ресурсів; розпискою ОСОБА_1 про отримання на зберігання диких рослин (верба) в кількості 100 шт.; поясненнями ОСОБА_1 , викладеними в протоколі.
Суддею беззаперечно встановлено, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.88-1 КУпАП, докази його вини є переконливими, достатніми, в повному обсязі відповідають фактичним обставинам справи, були повно і всебічно досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 23 КпАП України адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення та для запобігання вчинення нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами.
Згідно зі статтею 24 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 , суддя виходить з такого.
Відомості про те, що ОСОБА_1 раніше притягувався до адміністративної відповідальності, в протоколі та матеріалах справи відсутні.
Обставин, які б обтяжували відповідальність, судом не встановлено.
При цьому, як вбачається з матеріалів справи, внаслідок дій ОСОБА_1 суттєва шкода суспільним або державним інтересам, правам та свободам громадян завдана не була.
Відповідно до ст. 22 КУпАП України при малозначності вчиненого правопорушення орган, уповноважений вирішувати справу, може звільнити правопорушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Разом з тим, у Кодексі України про адміністративні правопорушення не закріплено визначення малозначного правопорушення та немає вказівок на його ознаки, однак у кожному конкретному випадку суд має вирішувати питання про визначення діяння малозначним. Категорія (поняття) "малозначність" означає, що вчинене правопорушення не становить великої суспільної шкідливості й не завдало значних збитків державним або суспільним інтересам, або безпосередньо громадянам.
Отже, беручи до уваги положення ст. 22 КУпАП суддя приходить до висновку, що вчинене ОСОБА_1 правопорушення за таких обставин є малозначним, таким, що не призвело до настання негативних наслідків, не становило загрози їх настання.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, ступінь вини, особу правопорушника, який притягується до адміністративної відповідальності вперше, відсутність обставин, котрі обтяжували б відповідальність, а також те, що шкода суспільним інтересам, юридичним та фізичним особам заподіяна не була, жодних тяжких наслідків від вчиненого не настало, суддя дійшов висновку про малозначність вчиненого ОСОБА_1 правопорушення. Відтак, ОСОБА_1 можливо звільнити від адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст. 88-1 КУпАП, оголосивши йому усне зауваження на підставі ст. 22 КУпАП.
З урахуванням викладеного, провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Керуючись ст. 22-24, 33, 44-3, 276, 279, 280, 283 , 285, 287 КУпАП, суддя -
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від адміністративної відповідальності, оголосивши йому усне зауваження.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 щодо притягнення останньої до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 88-1 КУпАП - закрити.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, до Донецького апеляційного суду через Краснолиманський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова судді набирає законної сили після спливу строку, встановленого законом для її апеляційного оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано; у разі подання апеляційної скарги постанова судді набирає законної сили після перегляду справи апеляційним судом.
Суддя -