"04" вересня 2007 р. Справа № 11/322/07
м. Миколаїв
За позовом: Спілки громадських організацій “Тендерна палата України»
(01001, м.Київ, вул.Хрещатик, 6)
до відповідача: Державного підприємства “Дельта-Лоцман»
(54017, м.Миколаїв, вул.Лягіна, 27)
Суддя Василяка К.Л.
від позивача:
від відповідача: Павленко І.В. -дов. №16 від 18.04.2007р.
Суть спору: відміну торгів (тендеру) на закупівлю апаратури передачі даних
Представник позивача у судове засідання не з'явився, причин неявки не пояснив.
На підставі ст..75 ГПК України, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Заслухавши представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд -
Позивач звернувся до суду з позовом про відміну торгів (тендеру) на закупівлю апаратури передачі даних, з тих підстав, що вказана державна закупівля проводилась відповідачем з грубим порушенням вимог Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» (надалі Закон), а саме абз. 2 ч.5 ст. 173 Закону, якою встановлено, що з метою забезпечення здійснення громадського контролю у сфері державних закупівель замовник надсилає Тендерній палаті України в паперовому або електронному вигляді тендерну (кваліфікаційну) документацію, протокол розкриття тендерних (кваліфікаційних, цінових) пропозицій, протокол оцінки та звіт про результати здійснення процедури закупівлі протягом трьох робочих днів з дати їх затвердження.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що процедура закупівлі була розпочата ним до внесення змін до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти».
Розглянувши позовні вимоги, суд не вбачає підстав для їх задоволення, виходячи з наступного.
Частину 5 статті 173 Закону доповнено абзацом 2 згідно із Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти» від 1 грудня 2006 року №424-V, який набрав чинності з 12 березня 2007 року.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999р. №1-рп/99, надання зворотної дії в часі нормативно правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.
Враховуючи, що у Законі України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти» від 1 грудня 2006 року №424-V, така вказівка відсутня, його дія не поширюється на правовідносини суб'єктів господарювання, які склались до набрання законом чинності, тобто до 12 березня 2007 року.
Як вбачається з наданих відповідачем матеріалів тендерної документації на закупівлю апаратури передачі даних, затвердження тендерної документації відбулося 27.02.2007р., копія оголошення про проведення відкритих торгів була надіслана до Тендерної палати України 03.03.2007р., а до ТОВ “Європейське консалтингове агенство» 05.03.2007р. Саме оголошення було надруковано у Інформаційному бюлетені Тендерної палати України 12.03.2007р.
Відповідно до листа Антимонопольного комітету від 26.09.2006р. “Про пояснення щодо деяких питань, пов'язаних із застосуванням нормативно-правових актів стосовно державних закупівель», датою початку процедури закупівлі слід вважати дату відправлення оголошення про проведення торгів.
Згідно п.2 “Прикінцевих положень» Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань закупівлі товарів», процедури закупівель, розпочаті до набрання чинності цим Законом здійснюються відповідно до порядку, встановленого до набрання чинності цим законом.
Таким чином, на момент набрання чинності Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань закупівлі товарів», процедура закупівлі вже була розпочата, тому приписи вказаного Закону, які набрали чинності з 12.03.2007р. до вказаних торгів не можуть бути застосовані.
За таких обставин, суд вважає обґрунтованим заперечення відповідача, які полягають у тому, що відповідно до порядку, передбаченому Законом України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» від 22.02.2000р. №1490-ІІІ (в редакції від 15.12.2005р.) направлення у 3-денний термін після затвердження тендерної документації на адресу Тендерної палати України, протоколу розкриття тендерних пропозицій, протоколу оцінки та звіту про результати здійснення процедури закупівлі не було передбачено, а відповідно і такого обов'язку у замовника робіт не виникло.
Враховуючи викладене, судом не вбачається у діях Державного підприємства “Дельта-Лоцман», під час проведення торгів (тендеру) на закупівлю апаратури передачі даних, порушення норм Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», які набрали чинності з 12.03.2007р.
Згідно ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Позивачем не доведено вчинення відповідачем, під час проведення торгів, порушень ст.173 Закону України “Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» від 22.02.2000р. №1490-ІІІ (в редакції від 01.12.2006р.).
Оскільки позивачем не доведені порушення з боку відповідача чинного законодавства під час проведення торгів на закупівлю апаратури передачі даних, у задоволення позовних вимог слід відмовити.
Згідно ст.49 ГПК України, при відмові в позові, судові витрати пов'язані з розглядом справи покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст.49, 82-85 ГПК України, суд -
В задоволені позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
У разі подання апеляційної скарги, або внесення апеляційного подання рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією.
Суддя К.Л.Василяка