Рішення від 25.05.2021 по справі 199/1305/21

Справа № 199/1305/21

(2/199/1852/21)

РІШЕННЯ

Іменем України

25.05.2021 року Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська

у складі головуючого - судді Авраменка А.М.,

при секретарі судового засідання - Куземі О.Г.,

за участю представника позивача - Іванової Т.В.,

відповідача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпро в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів за призначеною державою допомогою на дітей одиноким матерям, -

ВСТАНОВИВ:

18 лютого 2021 року до Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська звернувся позивач із вищевказаним позовом, в обґрунтування якого послався на те, що відповідач 12 лютого 2019 року звернулась до позивача із заявою про призначення їй допомоги на дитину як одинокій матері, за наслідками розгляду якої, а також поданого разом із цією заявою пакету документів позивачем було призначено відповідачу на її сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідну допомогу на період з 01 лютого 2019 року по 31 липня 2019 року рішенням позивача від 20 лютого 2019 року, а потім рішенням позивача від 12 серпня 2019 року за заявою відповідача від 02 серпня 2019 року така державна допомога призначена на період з 01 серпня 2019 року по 31 січня 2020 року. При призначенні допомоги відповідач вказувала у своїх заявах та декларації про доходи та майновий стан, що ніде не працює, трудової книжки немає, а доходи в неї відсутні, а також була попереджена про необхідність повернення надміру виплачених коштів допомоги у випадку подання нею неповних чи недостовірних даних про свої доходи та майновий стан. 20 лютого 2020 року відповідач знову звернулась до позивача із заявою про продовження виплати допомоги на наступні шість місяців, надала трудову книжку, після чого позивачем з'ясовано, що відповідач з 28 березня 2018 року працює в ТОВ «Логістік Юніон» та отримує дохід у вигляді заробітної плати. З урахуванням на таку інформацію та надану відповідачем довідку про доходи позивачем проведено перерахунок наданої відповідачу допомоги на дітей одиноким матерям та виявлено переплату в розмірі 20183 гривень, про що повідомлено відповідача. Остання надала згоду утримувати виявлену переплату з усіх видів доходу, зобов'язалась щомісячно сплачувати позивачу по 500 гривень, однак дотепер вищевказану суму переплати не повернула, в тому числі і за результатами надісланого позивачем на адресу відповідача письмового повідомлення. За таких обставин позивач звернувся до суду із даним позовом, в якому просив стягнути з відповідача зазначену суму переплати, а також покласти на відповідача судові витрати.

Ухвалою Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 22 березня 2021 року було прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у цивільній справі, розгляд якої вирішено провести в порядку спрощеного позовного провадження із повідомлення сторін. (а.с.35)

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити з викладених вище підстав.

Відповідач в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог не заперечувала, підтвердивши неповідомлення нею позивача про своє працевлаштування та наявність доходу при зверненні із заявами про призначення їй державної допомоги на дитину як одинокій матері. Правом на подання відзиву не скористалась.

Вислухавши учасників справи та дослідивши матеріали цивільної справи, суд приходить до наступного висновку на підставі нижчевикладеного.

Судом встановлені наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

В судовому засіданні встановлено, що 12 лютого 2019 року відповідач звернулась до правопопередника позивача із заявою про призначення їй допомоги на дітей одиноким матерям, в якій зазначила, що не має трудової книжки, не працює. При цьому, як вбачається зі змісту бланку такої заяви, відповідача повідомлено про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання відповідачем неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан її сім'ї. Разом із заявою відповідач також подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в якій відповідач вказала, що за період з 01 серпня 2018 року по 31 січня 2019 року в неї та її сім'ї відсутні будь-які доходи та додаткові джерела для існування. (а.с.5, 17-19)

Рішенням правопопередника позивача від 20 лютого 2019 року про призначення допомоги сім'ям з дітьми відповідачу на її дитину - сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було призначено державну допомогу на дітей одиноким матерям на період з 01 лютого 2019 року по 31 липня 2019 року в розмірі 1626 гривень на місяць. (а.с.16, 20)

02 серпня 2019 року відповідач повторно звернулась до правопопередника позивача з метою продовження виплати їй раніше призначеної державної допомоги із аналогічною заявою, до якої додала таку ж декларацію про доходи та майновий стан, зазначивши в останній про відсутність в неї та її сім'ї будь-яких доходів та додаткових джерел для існування за період з 01 лютого 2019 року по 31 липня 2019 року. (а.с.6, 21-23)

Рішенням позивача від 12 серпня 2019 року про призначення допомоги сім'ям з дітьми за наслідками розгляду вищевказаних документів відповідачу було призначено державну допомогу на дітей одиноким матерям на період з 01 серпня 2019 року по 31 січня 2020 року в розмірі 1699 гривень на місяць. (а.с.24)

Разом з тим, відповідно до копії трудової книжки відповідача остання з 20 листопада 2018 року працює на посаді молодшого комірника в ТОВ «Логістік Юніон», і, відповідно, отримує заробітну плату. (а.с.25)

Згідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела та суми отриманих доходів фізичних осіб відповідач за період з жовтня по грудень 2018 року отримала сукупний (нарахований) дохід в розмірі 14202,55 гривень.

Згідно довідки про доходи відповідача за період з січня по листопад 2019 року остання на посаді молодшого комірника ТОВ «Логістік Юніон» отримала сукупний (нарахований) дохід в розмірі 136397,71 гривень. (а.с.12)

11 січня 2020 року відповідач звернулась до позивача із заявою, в якій вказала, що при заповненні декларації про доходи та майновий стан не вказала свою заробітну плату, а тому просила перерахувати розмір призначеної їй допомоги з урахуванням доходу, а переплату погашати за рахунок частини призначеної допомоги. (а.с.7)

За викладених вище обставин позивач своїми рішеннями від 06 квітня 2020 року встановив відсутність у відповідача права на отримання державної допомоги на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходу), а тому відмовив у наданні такої допомоги. (а.с.8-10)

При цьому, позивачем розраховано суму надміру виплаченої відповідачу державної допомоги на дітей одиноким матерям внаслідок неповідомлення відповідачем про її доходи. Розмір такої надміру виплаченої державної допомоги, з огляду на розмір виявлених доходів відповідача, за період з 01 лютого 2019 року по 31 січня 2020 року становить 20183 гривні. Про наявність та розмір такої надміру виплаченої державної допомоги позивачем було письмово повідомлено відповідача, якій запропоновано здійснити повернення означеної надмірної виплати державної допомоги, однак вказані кошти залишились неповернутими дотепер. (а.с.11, 13, 14)

Правовідносини, які виникли між сторонами, врегульовані нормами ЦК України, Закону України «Про державну допомогу сім'ям дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 (далі - Порядок).

Так, відповідно до ст.ст.15, 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно ст.ст.1, 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям дітьми» громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Різновидом такої державної допомоги є допомога на дітей одиноким матерям.

За змістом ст.5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям дітьми», п.2 Порядку допомога на дітей одиноким матерям призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання заявника.

Згідно ст.18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Аналогічні положення містить п.33 Порядку.

За змістом норм ст.18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям дітьми», п.34 Порядку допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Положеннями п.35 Порядку передбачено, що для призначення допомоги на дітей одиноким матерям подаються в тому числі, але не виключено, заява про призначення допомоги , декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

За змістом норм ст.21 ч.1, ст.22 ч.3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям дітьми», п.п.48, 49 Порядку органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність відповідних документів, поданих для призначення допомоги. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.

Пунктом 36 Порядку передбачено, що виплата допомоги на дітей одиноким матерям також припиняється, зокрема, у якщо сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання допомоги на дітей одиноким матерям та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення.

Пунктом 49 Порядку встановлено, що якщо отримувачам державної допомоги сім'ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім'ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім'ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім'ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення. У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.

Відповідно до ст.22 ч.2 Закону України «Про державну допомогу сім'ям дітьми» суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Нормою ст.1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Згідно ст.1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Нормою ст.16 ЦК України встановлено, що способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути примусове виконання обов'язку в натурі.

Оцінюючи дослідженні в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає їх належними, допустимими, достовірними та достатніми для прийняття рішення у справі по суті.

Аналізуючи встановлені на підставі таких доказів фактичні обставини в контексті викладених вище норм законодавства, суд приходить до висновку, що в ході розгляду даної цивільної справи достеменно підтверджено призначення позивачем відповідачу за її заявою державної допомоги на дітей одиноким матерям за наявності обставини, що виключає можливість призначення такої допомоги. А саме вже після отримання відповідачем державної допомоги з'ясовано наявність у неї за шість місяців, що передували її зверненню до позивача та призначенню останнім їй згаданої допомоги, такого розміру доходу за місцем офіційного працевлаштування, що вирахуваний на його підставі середньомісячний сукупний дохід сім'ї відповідача в розрахунку на одну особу за ті ж шість місяців перевищує розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. При цьому, саме відповідач в порушення свого встановленого законом обв'язку не повідомила позивача про наявність в неї означеного доходу. Про умисність такого приховування, а отже і про недобросовісність з боку відповідача, свідчить зазначення останньою в декларації про доходи та майновий стан, яка обов'язково подається заявником для призначення відповідної державної допомоги, про відсутність взагалі у відповідача та її сім'ї будь-якого доходу та заробітку протягом останніх шести місяців, що передували зверненню задля призначення державної допомоги. За таких обставин позивачем було здійснено розрахунок суми надміру виплаченої відповідачу державної допомоги на дітей одиноким матерям, що підлягає поверненню, та дорівнює 20183 гривням. Правильність цього розрахунку не викликає в суду сумнівів, відповідачем в судовому засіданні не спростована, доказів повного або часткового погашення вказаної суми боргу сторонами не надано, про їх наявність суду не повідомлено.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що відповідач безпідставно набула за рахунок позивача грошові кошти в розмірі 20183 гривень, а отже зобов'язана їх повернути. При цьому, до правовідносин сторін не підлягають застосуванню положення ст.1215 ЦК України, оскільки виплата відповідачу державної допомоги на вказану суму обумовлена приховуванням відповідачем своїх доходів, про які вона зобов'язана була повідомити позивача, що, в свою чергу, вказує на явну недобросовісність з боку відповідача.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, керуючись нормами ст.ст.133, 141 ЦПК України, враховуючи види судових витрат по справі та результат розгляду справи, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача сплачений останнім при зверненні до суду судовий збір в розмірі 2270 гривень (а.с.4, 27, 32).

На підстав викладеного та керуючись ст.ст.15, 16, 1212, 1215 ЦК України, ст.ст.1, 3, 5, 18-1, 18-3, 21, 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям дітьми», п.п.2, 33-36, 48, 49 Порядку, ст.ст.2, 5, 12, 13, 76-81, 89, 95, 133, 141, 223, 258, 259, 263-265, 268, 273, 274, 280, 352, 354, 355 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів за призначеною державою допомогою на дітей одиноким матерям - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ 42788389; адреса місцезнаходження: 49000, м. Дніпро, вул. Петра Калнишевського, 55) суму надміру виплаченої державної допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01 лютого 2019 року по 31 січня 2020 року в розмірі 20183 гривень.

У рахунок відшкодування судових витрат по справі стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ 42788389; адреса місцезнаходження: 49000, м. Дніпро, вул. Петра Калнишевського, 55) судовий збір в розмірі 2270 гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне рішення суду складено 27 травня 2021 року.

Суддя А.М. Авраменко