Постанова від 27.05.2021 по справі 260/4331/20

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2021 рокуЛьвівСправа № 260/4331/20 пров. № А/857/8805/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Хобор Р.Б.,

суддів Кухтея Р.В., Шевчук С.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 26 березня 2021 року, прийняте суддею Скраль Т. В., в м. Ужгород, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у справі № 260/4331/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якому просить:

1) визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 як особі, звільненої з військової служби з 01 квітня 2019 року на підставі довідки № 11/940 від 06.08.2020 року, виданої адміністрацією Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року за посадою, відповідною (аналогічною) останній штатній посаді, яку займав ОСОБА_1 перед звільнення з військової служби, із врахуванням розміру посадового окладу (4230,00 грн.), окладу за військовим званням «старший прапорщик» (1020,00 грн.), процентної надбавки за вислугу років 45% (2362,50 грн.), щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10 % (423,00 грн.), надбавки за особливості проходження служби 20 % (1522,50 грн.), надбавка за кваліфікацію клас 1 - 5% (211,50 грн.), премії 95% (4018,50 грн.), які передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 740 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

2) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо повернення до адміністрації Державної прикордонної служби України довідки про розмір грошового забезпечення № 11/940 від 06.08.2020 року ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, оформлене листом № 0700-0319-8/29118 від 17.08.2020 року;

3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області прийняти видану адміністрацією Державної прикордонної служби України довідку № 11/940 від 06.08.2020 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року та здійснити обчислення і перерахунок з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 11/940 від 06.08.2020 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із врахуванням розміру посадового окладу (4230,00 грн.), окладу за військовим званням «старший прапорщик» (1020,00 грн.), процентної надбавки за вислугу років 45% (2362,50 грн.), щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10 % (423,00 грн.), надбавки за особливості проходження служби 20 % (1522,50 грн.), надбавка за кваліфікацію клас 1 - 5% (211,50 грн.), премії 95% (4018,50 грн.), а всього із суми грошового забезпечення 13788,00 грн., а також здійснити виплату перерахованої пенсії із врахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування вимог позовної заяви зазначає, що позивач є військовим пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області. З 01 січня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснило перерахунок пенсії позивача на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», при цьому, виключило окремі види надбавок і доплат, встановлених при виході на пенсію.

Позивач звертає увагу на те, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, яке набрало законної сили 05 березня 2019 року, зазначена постанова Кабінету Міністрів України визнана нечинною. Тому вважає, що з цієї дати виникли підстави для перерахунку його пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.

У серпні 2020 року адміністрація Державної прикордонної служби України видала та направила до органу Пенсійного фонду України оновлену довідку про грошове забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року. З огляду на зазначену обставину позивач звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою про проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 року.

Проте у задоволенні вказаного клопотання Пенсійний фонд відмовив та повідомив про повернення оновленої довідки, виданої адміністрацією Державної прикордонної служби України, без виконання.

Тому позивач вважає, що відповідач порушив його право на належний рівень пенсійного забезпечення, яке, на думку позивача, підлягає захисту шляхом визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.04.2019 року виходячи із сум грошового забезпечення визначених у довідці адміністрації Державної прикордонної служби України

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 26 березня 2021 року, позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року на підставі довідки № 11/940 від 06 серпня 2020 року, виданої адміністрацією Державної прикордонної служби України.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 11/940 від 06 серпня 2020 року, виданої адміністрацією Державної прикордонної служби України та здійснити виплату перерахованої пенсії із врахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із цим рішенням Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подало апеляційну скаргу, у якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та відмовити в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає, що діяв, виключно, в межах чинного законодавства України, оскільки, здійснюючи перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року, на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704, виходив із того, що для перерахунку пенсії враховуються посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років. Тому відповідач цілком законно не врахував для перерахунку пенсії позивачу додаткову грошову винагороду та премію.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд при розгляді цієї справи виходить з наступних міркувань.

Суд першої інстанції встановив те, що ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі - Закон № 2262-XII) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років з 02 серпня 2011 року.

10 серпня 2020 року адміністрацією Державної прикордонної служби України на підставі звернення ОСОБА_1 , сформовано довідку про розмір грошового забезпечення від 06 серпня 2020 року № 11/940 станом на 05 березня 2019 року та надіслало оновлену довідку на адресу відповідача.

13 жовтня 2020 року листом № 2182-2306/К-02/8-0700/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області повідомило позивача про повернення вказаної довідки, вказавши на неможливість перерахунку пенсії, оскільки після визнання протиправними та нечинними пунктів 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій у відповідності до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Урядом не приймалось.

Приймаючи рішення у цій справі, суд першої інстанції виходив з того, що відмова відповідача щодо проведення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року є неправомірною, оскільки перерахунок пенсії військовослужбовцю здійснюється на підставі виданої державним органом довідки і інформація зазначена в довідці вважається достовірною.

Апеляційний суд погоджується із вказаними висновками з огляду на наступні обставини.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регулюється ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Абзацом 1 п. 5 Порядку № 45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103) було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. При цьому, у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Разом з тим, як зазначено вище, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

У свою чергу, алгоритм дій, який повинен вчинити пенсійний орган у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду.

Аналогічний правовий висновок висловив Верховний Суд у постанові від 10.10.2019 року у справі № 553/3619/16-а.

Апеляційний суд встановив те, що Адміністрація Державної прикордонної служби України видала довідку № 11/940 від 06 серпня 2020 року про розмір грошового забезпечення позивача, яку направила Головному управлінню Пенсійного фонду в Закарпатській області.

До довідки про розмір грошового забезпечення позивача увійшли такі складові грошового забезпечення:

посадовий оклад - 4 230,00 грн.;

оклад за військовим званням (старший прапорщик) - 1020,00 грн.;

надбавка за вислугу років (45%) - 2 362,50 грн.;

надбавка за особливості проходження служби (20%) - 1 522,50 грн.;

надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 423,00 грн.;

надбавка за кваліфікацію (5%) - 211,50 грн.;

премія (95%) - 4 018,50 грн.

Отже, відповідач мав здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням складових грошового забезпечення вказаних у довідці.

При цьому, у відповідача відсутнє повноваження щодо повернення довідки, наданої уповноваженим органом, оскільки повернення довідки не передбачено постановою № 45, у якій є тільки одне юридично допустиме повноваження пенсійного органу, а саме, прийняти довідку для здійснення перерахунку пенсії, про що в нормативному акті зазначено наступним чином:

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Отже, відповідач протиправно не здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України № 11/940 від 06 серпня 2020 року з 01.04.2019 року.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, апеляційний суд дійшов до переконання в тому, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги безпідставними та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області залишити без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 26 березня 2021 року у справі № 260/4331/20 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, за наявності яких, постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуюча суддя Р. Б. Хобор

судді Р. В. Кухтей

С. М. Шевчук

Повний текст постанови складений 27.05.2021 року