27 травня 2021 р.Справа № 440/2739/20
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Бартош Н.С.,
Суддів: Подобайло З.Г. , Григорова А.М. ,
розглянувши клопотання Головного управління ДФС у Полтавській області про відстрочення сплати судового збору за апеляційною скаргою Головне управління ДФС у Полтавській області на ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 14.04.2021 року по справі № 440/2739/20
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління ДФС у Полтавській області , Державної фіскальної служби України
про визнання дій протиправними, стягнення середнього заробітку за час затримки виконання рішення, стягнення єдиних соціальних внесків, зобов'язання вчинити певні дії,
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.04.2021 року клопотання Головного управління ДФС у Полтавській області та клопотання ОСОБА_1 про заміну боржника у виконавчому листі та клопотання ОСОБА_1 про заміну боржника у виконавчому провадженні у праві № 440/2739/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Полтавській області , Державної фіскальної служби України про визнання дій протиправними, стягнення середнього заробітку за час затримки виконання рішення, стягнення єдиних соціальних внесків, зобов'язання вчинити певні дії.
На зазначене рішення суду Головне управління ДФС у Полтавській області подало апеляційну скаргу. Апелянтом також заявлене клопотання про відстрочення сплати судового збору, у зв'язку з відсутністю бюджетних коштів.
Розглянувши клопотання Головного управління ДФС у Полтавській області, колегія суддів вважає, що воно не підлягає задоволенню з таких підстав.
З 15 грудня 2017 р. набув чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 3 жовтня 2017 р. № 2147-VIII.
Згідно з ч. 3 ст. 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно з ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Отже, законодавством чітко регламентовано право суду на звільнення сторони від сплати судового збору, зменшення його розміру, розстрочення або відстрочення його сплати, а єдиною підставою для відстрочення, розстрочення або звільнення сторони від сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони.
Майновий стан сторони (належні стороні майнові права та обов'язки) має визначатися судом у світлі конкретних обставин певної справи, включаючи спроможність заявника сплатити. Отже, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати належні і допустимі, у розумінні ст.ст. 73, 74 КАС України, докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі
Таким чином, для застосування судом положень ч. 1 ст. 133 КАС України повинні бути відповідні правові підстави, в іншому ж випадку, як зазначено в рішенні Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 р. у справі "Креуз проти Польщі", вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя.
Визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану.
До вищезазначеного клопотання, апелянт додає виписку за 22.04.21р., що на рахунку Головного управління ДФС у Полтавській області за КЕКВ 2800 відсутні кошти станом на 22.04.21р.
Відповідно до ч. 5 ст. 94 КАС України учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Проте, суд зазначає, що надана Головним управлінням ДФС у Полтавській області копія виписки, яка додана до клопотання про відстрочення сплати судового збору, а саме: виписка з рахунку від 22.04.21р. є не засвідченою належним чином.
Отже, надана заявником виписка не є доказом незадовільного майнового стану, що спричиняє неможливість сплати судового збору, крім того надана апелянтом копія виписки по рахункам за 22.04.2021 р. стосується наявності коштів лише на один конкретний день, а не всього періоду апеляційного оскарження.
Головне управління ДФС у Полтавській області інших документів, що обґрунтовують доводи клопотання не надає.
Жодних доказів незадовільного майнового стану, що спричиняє неможливість сплати судового збору матеріали справи не містять.
Крім того, обмежене фінансування бюджетної установи не може бути підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
Враховуючи вищевикладене, клопотання Головного управління ДФС у Полтавській області підлягає залишенню без задоволення.
Керуючись ст. ст. 3, 73, 74, 133 КАС України, суд, -
У задоволенні клопотання Головного управління ДФС у Полтавській області про відстрочення сплати судового збору - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н.С. Бартош
Судді З.Г. Подобайло А.М. Григоров