Ухвала від 26.05.2021 по справі 440/4229/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

26 травня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/4229/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Сич С.С., розглянувши у письмовому провадженні клопотання Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про залучення третьої особи у справі №440/4229/21 за позовом ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

27 квітня 2021 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, у якій просить: визнати протиправною бездіяльність Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 , який має статус особи з інвалідністю 2 групи внаслідок війни, недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком; зобов'язати Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги; стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу у розмірі 10246 грн.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05 травня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/4229/21, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

21 травня 2021 року до суду подано клопотання відповідача Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про залучення до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача Міністерства соціальної політики України.

Відповідно до частини 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Згідно з частинами 4, 5 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

Таким чином, клопотання про залучення до участі у справі третьої особи може бути подане до початку першого судового засідання у справі, яка розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Частиною 3 статті 199 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що з оголошенням головуючим судового засідання відкритим розпочинається розгляд справи по суті.

Цей спір відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України розглядається судом за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження).

Згідно з частиною 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Провадження у цій справі відкрито 05 травня 2021 року, розгляд по суті розпочався 21 травня 2021 року, відтак, клопотання відповідача про залучення третьої особи подано з пропуском строку, встановленого статтею 49 Кодексу адміністративного судочинства України, після переходу до розгляду цієї справи по суті, що є підставою для відмови у його задоволенні.

В обґрунтування клопотання про залучення третьої особи зазначено, що рішення у цій справі у разі задоволення позову стосуватиметься повноважень Міністерства соціальної політики України в частині внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" як головного розпорядника бюджетних коштів за бюджетною програмою КПКВК 2501150.

Разом з тим, відповідно до приписів статті 52 Бюджетного кодексу України зміни до закону про Державний бюджет України можуть вноситися виключно законами про внесення змін до закону про Державний бюджет України.

Статтею 91 Конституції України визначено, що Верховна Рада України приймає закони, постанови та інші акти більшістю від її конституційного складу, крім випадків, передбачених цією Конституцією.

Отже, зміни до закону про Державний бюджет України можуть вноситися виключно законами, які приймає Верховна Рада України.

Відповідачем у клопотанні про залучення третьої особи не обґрунтовано, на яких підставах належить залучити до участі у справі в якості третьої особи Міністерство соціальної політики України та на які саме права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що клопотання Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про залучення третьої особи у справі №440/4229/21 подане з порушенням встановленого законом строку та необґрунтоване, а тому у задоволенні цього клопотання слід відмовити.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 49, 248, 256, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні клопотання Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про залучення третьої особи у справі №440/4229/21 за позовом ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя С.С. Сич