27 травня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/1867/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом Державного підприємства "Гадяцьке лісове господарство" до Державної служби України з безпеки на транспорті, Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови,
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Стислий зміст позовних вимог
05 березня 2021 року Державне підприємство "Гадяцьке лісове господарство" (далі-позивач, ДП "Гадяцьке ЛГ") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі-відповідач-1, Укртрансбезпека), Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (далі-відповідач-2, Слобожанське МУ Укртрансбезпеки) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 15.02.2021 №187912.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ведення індивідуальної контрольної книжки водія, за відсутність якої застосовано штраф, не передбачено нормами статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів не поширюється на перевезення пасажирів чи/та вантажів, які здійснюються сільськогосподарськими підприємствами або підприємствами лісового господарства, якщо ці перевезення виконуються тракторами або іншою технікою, призначеною для місцевих сільськогосподарських робіт чи робіт у галузі лісового господарства, та слугують виключно для цілей експлуатації цих підприємств.
2. Стислий зміст заперечень відповідача
02.04.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву /а.с.38-42/, в якому представник Укртрансбезпеки заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні у повному обсязі. Зазначав, що 25.01.2021 при проведенні рейдової перевірки інспекторами Укртрансбезпеки перевірено транспортний засіб КРАЗ д.р.н. НОМЕР_1 , який належить ДП "Гадяцьке ЛГ". Під час перевірки інспекторами виявлено порушення абзацу 3 частини 1 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме - надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів, передбачених статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт": відсутня індивідуально-контрольна книжка водія та відсутній поліс обов'язкового страхування водія від нещасних випадків. Зауважив, що перелік документів згідно із статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" не є вичерпним. При цьому наявність у водія полісу обов'язкового страхування водія від нещасних випадків є обов'язковим згідно з положеннями пункту 1 Положення про обов'язкове особисте страхування, затверджене постановою КМУ від 14.08.1996 №959. За таких обставин представник відповідача вважає, що постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу від 15.02.2021 №187912 є правомірною.
3. Процесуальні дії по справі
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10.03.2021 позовну заяву залишено без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам статті 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
19.03.2021 позивач надав до суду позовну заяву із копіями відповідно до кількості учасників справи, в якій уточнив склад учасників справи, чим усунув недоліки позовної заяви, визначені ухвалою суду від 10.03.2021.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та відповідні правовідносини.
ДП "Гадяцьке лісове господарство" є юридичною особою (ідентифікаційний код 00992711) з 21.02.1995, номер запису у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №1560120000000113 від 28.02.2005, основний вид діяльності - надання допоміжних послуг у лісовому господарстві (код КВЕД 02.40), що підтверджується відповідною випискою /а.с.15-16/.
Позивач є власником транспортного засобу - КРАЗ, модель 6233М6, д.р.н. НОМЕР_1 , 2013 року випуску, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 /а.с.7-8/.
Згідно з товарно-транспортною накладною при перевезенні деревини автомобільним транспортом (ТТН-ліс) серія ПЛБ №034079 від 25.01.2021 /а.с.51/, подорожнім листом №1837 вантажного автомобіля від 25.01.2021 /а.с.12-13/ ДП "Гадяцьке лісове господарство" за допомогою транспортного засобу КРАЗ, модель 6233М6, д.р.н. НОМЕР_1 з причепом гідроманіпулятором ОМТЛ-7002 здійснювало перевезення круглих лісоматеріалів (сосна), кількістю 36 шт (вантажовідправник - ДП "Гадяцьке лісове господарство"; вантажоодержувач - Гадяцьке ЛГ; пункт навантаження: Вельбівське, Франко-Трель; пункт розвантаження: Гадяцьке ЛГ, нижній склад).
25.01.2021 об 11:20 у м. Гадяч, Полтавська область, на підставі направлення на рейдову перевірку від 25.01.2021 №008112 /а.с.50/, інспекторами Укртрансбезпеки проведено рейдову перевірку транспортного засобу КРАЗ, д.р.н. НОМЕР_1 , що належить ДП "Гадяцьке ЛГ", під час якої встановлено порушення абзацу 3 частини 1 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме - надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів, передбачених статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт": відсутня індивідуально-контрольна книжка водія та відсутній поліс обов'язкового страхування водія від нещасних випадків (ТТН серія ПЛБ №034079 від 25.01.2021), що оформлено актом № 249026 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 25.01.2021. Акт надано на ознайомлення водію ОСОБА_1 , який ознайомився з актом, але від підписання акту та надання пояснень відмовився /а.с.44/.
Слобожанським МУ Укртрансбезпеки (Полтавська область) 05.02.2021 за вих. № 8789/28.3/24-21 від 04.02.2021 надіслано на адресу ДП "Гадяцьке ЛГ" (вул. Полтавська,84, м. Гадяч, Полтавська область) повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт 15.02.2021 з 10.00 до 12.00 /а.с.45, 48-49/.
15.02.2021 Слобожанським МУ Укртрансбезпеки (Полтавська область) прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 187912, якою за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт до ДП "Гадяцьке ЛГ" за надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, передбачених статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за яке передбачено абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", застосовано штраф у розмірі 1700 грн /а.с. 43/.
Постанова направлена ДП "Гадяцьке лісове господарство" рекомендованим поштовим відправленням 18.02.2021, про що свідчить фіскальний чек від 18.02.2021 та список №654 згрупованих поштових відправлень /а.с.46/.
ДП "Гадяцьке лісове господарство", вважаючи постанову Слобожанського МУ Укртрансбезпеки (Полтавська область) про застосування адміністративно-господарського штрафу №187912 від 25.01.2021 протиправною, звернулося до суду з цим позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту врегульовані Законом України "Про автомобільний транспорт" від 5 квітня 2001 року № 2344-III (надалі - Закон № 2344-ІІІ).
Відповідно до частини 7 статті 6 Закону № 2344-ІІІ центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №103 від 11 лютого 2015 року /далі Положення №103/, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Згідно із пунктом 8 Положення №103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 03 березня 2020 року №196-р "Про оптимізацію діяльності територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті" утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з Додатком, зокрема, утворено Слобожанське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки шляхом злиття управління Укртрансбезпеки у Полтавській області, управління Укртрансбезпеки у Харківській області, управління Укртрансбезпеки у Сумській області.
В силу положень частин 14 та 17 статті 6 Закону № 2344-ІІІ державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі). Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктами 2, 3 та 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. № 1567 (надалі - Порядок № 1567), державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи. Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі). Рейдові перевірки можуть проводитися із залученням посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, органу місцевого самоврядування та/або місцевої держадміністрації, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Укртрансбезпеки, та власників (балансоутримувачів) пунктів габаритно-вагового контролю (за погодженням з їх керівниками).
Пунктом 12 Порядку №1567 передбачено, що рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.
За змістом пункту 16 Порядку № 1567 рейдова перевірка може проводитися однією посадовою особою Укртрансбезпеки. Габаритно-ваговий контроль проводиться двома посадовими особами Укртрансбезпеки або однією посадовою особою Укртрансбезпеки із залученням посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю.
Згідно з пунктом 19 Порядку №1567 рейдова перевірка проводиться у строк, зазначений у направленні на перевірку.
Пунктами 20 та 21 Порядку № 1567 передбачено, що виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму. У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Статтею 48 Закону № 2344-ІІІ визначено перелік документів, на підставі яких виконуються вантажні перевезення.
Згідно із частиною 1 статті 48 Закону № 2344-ІІІ автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Згідно із абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону № 2344-ІІІ за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При цьому за визначенням статті 1 Закону № 2344-ІІІ послуга з перевезення пасажирів чи вантажів - перевезення пасажирів чи вантажів транспортними засобами на договірних умовах із замовником послуги за плату.
За змістом пунктів 25, 27 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
ІV. ВИСНОВКИ СУДУ
Аналіз викладених норм законодавства свідчить, що державний контроль на транспорті здійснюється органами Укртрансбезпеки шляхом проведення планових, позапланових, рейдових перевірок. Відповідальність за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, передбачена статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
З акту перевірки від 25.01.2021 №249026 слідує, що під час рейдової перевірки встановлено порушення абзацу 3 частини 1 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме - надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів, передбачених статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт": відсутня індивідуально-контрольна книжка водія та відсутній поліс обов'язкового страхування водія від нещасних випадків (ТТН серія ПЛБ №034079 від 25.01.2021).
Слобожанським МУ Укртрансбезпеки (Полтавська область) прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 187912, якою за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт до ДП "Гадяцьке ЛГ" за надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, передбачених статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за яке передбачено абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", застосовано штраф у розмірі 1700 грн /а.с. 43/.
Отже, підставою для застосування до позивача адміністративно-господарських санкцій слугувало надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів, передбачених статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт": відсутня індивідуально-контрольна книжка водія та відсутній поліс обов'язкового страхування водія від нещасних випадків (ТТН серія ПЛБ №034079 від 25.01.2021).
Суд акцентує увагу на тому, що у розумінні положень статті 1 Закону № 2344-ІІІ послуга з перевезення пасажирів чи вантажів - перевезення пасажирів чи вантажів транспортними засобами на договірних умовах із замовником послуги за плату.
Відтак, послуга з перевезення вантажів буде мати місце лише за умови наявності договірних відносин між ДП "Гадяцьке ЛГ" та третіми особами з приводу перевезення вантажу за плату.
Згідно з інформацією, яка міститься на офіційному веб-сайті Полтавського обласного управління лісового та мисливського господарства (режим доступу: https://upravles.gov.ua/struktura-galuzi/dp-gadyacke-lisove-gospodarstvo) до складу ДП "Гадяцьке лісове господарство" входить 6 лісництв: Безвіднянське, Бірківське, Вельбівське, Зіньківське, Краснолуцьке та Лютенське.
При цьому з товарно-транспортної накладної серія ПЛБ №034079 від 25.01.2021 слідує, що перевезення круглих лісоматеріалів відбувалося з пункту навантаження: Вельбівське, Франко-Трель до пункту розвантаження: Гадяцьке ЛГ, нижній склад (вантажовідправник - ДП "Гадяцьке лісове господарство"; вантажоодержувач - Гадяцьке ЛГ).
Отже, фактично перевезення круглих лісоматеріалів відбувалося між структурними підрозділами ДП "Гадяцьке лісове господарство" (пункт навантаження: Вельбівське, Франко-Трель; пункт розвантаження: Гадяцьке ЛГ, нижній склад).
Відповідачами не надано доказів на підтвердження того, що перевезення круглих лісоматеріалів на підставі ТТН серія ПЛБ №034079 від 25.01.2021 здійснювалося на договірних умовах з третіми особами.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивач не надавав послуги з перевезення вантажу (круглих лісоматеріалів) на договірних умовах третім особам, а фактично здійснював перевезення круглих лісоматеріалів між власними структурними підрозділами.
Враховуючи те, що позивач фактично не надавав послуги з перевезення круглих лісоматеріалів на підставі ТТН серія ПЛБ №034079 від 25.01.2021 у розумінні положень статті 1 Закону № 2344-ІІІ, що виключає правомірність застосування до нього адміністративно-господарських санкцій відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону № 2344-ІІІ.
Крім того, суд бере до уваги, що відповідач посилається на те, що позивачем порушено абзац 3 частини 1 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме - надання послуг з перевезення вантажу без оформлення документів, передбачених статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт": відсутня індивідуально-контрольна книжка водія та відсутній поліс обов'язкового страхування водія від нещасних випадків.
Стосовно відсутності у водія ОСОБА_1 при перевезенні круглих лісоматеріалів (ТТН серія ПЛБ №034079 від 25.01.2021) індивідуальної-контрольної книжки водія, суд зазначає наступне.
Особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - водії) та порядок його обліку визначено Положенням про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів , затвердженого Наказом Мінтрансзв'язку України від 07.06.2010 року № 340 (далі - Положення № 340).
Згідно з пунктом 1.3 Положення №340 вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами.
При цьому це Положення не поширюється на перевезення пасажирів чи/та вантажів, які здійснюються, зокрема, сільськогосподарськими підприємствами або підприємствами лісового господарства, якщо ці перевезення виконуються тракторами або іншою технікою, призначеною для місцевих сільськогосподарських робіт чи робіт у галузі лісового господарства, та слугують виключно для цілей експлуатації цих підприємств.
Матеріалами справи встановлено, що ДП "Гадяцьке лісове господарство" має основний вид діяльності - надання допоміжних послуг у лісовому господарстві (код КВЕД 02.40), що підтверджується відповідною випискою /а.с.15-16/, а отже позивач є підприємством лісового господарства, оскільки здійснює господарську діяльність у сфері лісового господарства.
Згідно з товарно-транспортною накладною при перевезенні деревини автомобільним транспортом (ТТН-ліс) серія ПЛБ №034079 від 25.01.2021 /а.с.51/, подорожнім листом №1837 вантажного автомобіля від 25.01.2021 /а.с.12-13/ ДП "Гадяцьке лісове господарство" здійснювало перевезення лісоматеріалів за допомогою транспортного засобу КРАЗ, модель 6233М6, д.р.н. НОМЕР_1 з причепом гідроманіпулятором ОМТЛ-7002, який за технічними показниками призначений для навантаження та перевезення сортиментів довжиною 2, 4 і 6 метрів, що підтверджується інформацією з веб-сайту ПрАТ "АвтоКрАЗ" (режим доступу: http://www.autokraz.com.ua/index.php/uk/produktsiya/automobile/civil/lisovozi-ta sortimentovozi/item/1436-kraz-6233m6).
Отже, транспортний засіб, який використовувався позивачем при перевезенні лісоматеріалів (ТТН серія ПЛБ №034079 від 25.01.2021) призначений для навантаження та перевезення сортиментів (лісоматеріалів) довжиною 2, 4 і 6 метрів, що свідчить про те, що такий транспортний засіб може використовуватися для робіт у галузі лісового господарства та який слугує виключно для цілей експлуатації цих підприємств.
За таких обставин, враховуючи те, що ДП "Гадяцьке лісове господарство" є підприємством лісового господарства, беручи до уваги те, що позивач здійснював перевезення круглих лісоматеріалів (ТТН серія ПЛБ №034079 від 25.01.2021) транспортним засобом КРАЗ, модель 6233М6, д.р.н. НОМЕР_1 з причепом гідроманіпулятором ОМТЛ-7002, який за технічними показниками призначений для навантаження та перевезення сортиментів та може використовуватися для робіт у галузі лісового господарства та який слугує виключно для цілей експлуатації цих підприємств, суд дійшов висновку, що у контексті оцінки спірних правовідносин Положення №340 не може бути застосовним до ДП "Гадяцьке лісове господарство", а отже відсутність індивідуально-контрольної книжки водія не може бути правомірною підставою для застосування до позивача адміністративного-господарських санкцій відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Стосовно відсутності у водія ОСОБА_1 при перевезенні круглих лісоматеріалів (ТТН серія ПЛБ №034079 від 25.01.2021) полісу обов'язкового страхування водія від нещасних випадків суд зазначає наступне.
Пунктом 6 частини 1 статті 7 Закону України "Про страхування" передбачено, що в Україні здійснюються такі види обов'язкового страхування, зокрема, особисте страхування від нещасних випадків на транспорті.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.1996 року № 959 (далі - Положення № 959) затверджено Положення про обов'язкове особисте страхування від нещасних випадків на транспорті, яким визначено порядок здійснення обов'язкового особистого страхування від нещасних випадків на транспорті: 1) пасажирів залізничного, морського, внутрішнього водного, автомобільного і електротранспорту, крім внутрішнього міського, під час поїздки або перебування на вокзалі, в порту, на станції, пристані; 2) працівників транспортних підприємств незалежно від форм власності та видів діяльності, які безпосередньо зайняті на транспортних перевезеннях (далі - водії), а саме: водіїв автомобільного, електротранспорту: машиністів і помічників машиністів поїздів (електровозів, тепловозів, дизель-поїздів); машиністів поїздів метрополітену, провідників пасажирських вагонів, начальників (бригадирів) поїздів; поїзних електромонтерів; кондукторів; працівників вагонів-ресторанів, водіїв дрезин та інших одиниць рухомого складу; механіків (начальників) рефрижераторних секцій (поїздів); працівників бригад медичної допомоги.
За змістом пункту 1 Положення № 959 перевізником є суб'єкт господарювання, який надає послуги з перевезення пасажирів на лініях залізничного, морського, внутрішнього водного, автомобільного та електротранспорту, крім внутрішнього міського (далі - перевізник).
Пунктом 4 Положення № 959 визначено, що страхувальниками водіїв є юридичні особи або дієздатні громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, які є власниками транспортних засобів чи експлуатують їх і уклали із страховиком договори страхування.
Аналіз норм Положення №959 дає підстави для висновку, що обов'язкове особисте страхування від нещасних випадків на транспорті здійснюється у разі надання послуг з перевезення пасажирів, при цьому страхуванню підлягають пасажири відповідного транспорту та працівники транспортних підприємств незалежно від форм власності та видів діяльності, які безпосередньо зайняті на транспортних перевезеннях, в тому числі водії автомобільного, електротранспорту .
Зважаючи на те, що позивач не здійснював господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів та не є транспортним підприємством, посилання відповідача на обов'язковість для водія позивача полісу обов'язкового особистого страхування від нещасних випадків на транспорті є безпідставними.
Таким чином, дослідивши письмові пояснення учасників справи, що викладені у заявах по суті справи, оцінивши наявні у матеріалах докази, суд приходить до висновку, що постанова від 15.02.2021 №187912 про накладення адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн за надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, передбачених статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" не відповідає критерію обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, закріпленого у п.3 ч.2 ст.2 КАС України, а тому є протиправною та підлягає скасуванню.
Таким чином, позов підлягає задоволенню повністю.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2270 грн. 00 коп., що підтверджується платіжним дорученням №683 від 02.03.2021 /а.с.4/.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про задоволення позову, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь ДП "Гадяцьке лісове господарство" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позов Державного підприємства "Гадяцьке лісове господарство" (вул. Полтавська,84, м. Гадяч, Полтавська область, 37300, ідентифікаційний код 00992711) до Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т. Перемоги,14, м. Київ, 03135, ідентифікаційний код 39816845), Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (вул. Європейська,155, м. Полтава, 36008) про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 15.02.2021 №187912 про накладення на Державне підприємство "Гадяцьке лісове господарство" адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь Державного підприємства "Гадяцьке лісове господарство" витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270 грн 00 коп. (дві тисячі двісті сімдесят гривень).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України .
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя М.В. Довгопол