Рішення від 27.05.2021 по справі 420/8340/20

Справа № 420/8340/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Радчука А.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради (вул. Бочковича, 4, м. Подільськ, Одеська область, 66305, код ЄДРПОУ 42239971) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ :

До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради, в якому позивач просить:

визнати протиправними дії Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради (код ЄДРПОУ 42239971) щодо відмови в перерахунку та здійсненні виплати за 2019-2020 роки разової грошової допомоги ОСОБА_1 (ІПН: НОМЕР_1 ), як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в чинній редакції статті 12 згідно із Законом № 367-XIV (367-14) від 25.12.98), з урахуванням раніше виплачених сум;

стягнути з Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради (код ЄДРПОУ 42239971) на користь ОСОБА_1 (ІПН: НОМЕР_1 ) 12 990 (дванадцять тисяч дев'ятсот дев'яносто) гривень (з яких 6 190 гривень - за 2019 рік, 6 800 гривень - за 2020 рік) як недораховану суму виплати за 2019-2020 роки разової грошової допомоги, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в чинній редакції статті 12 згідно із Законом №367-XIV (367-14) від 25.12.98), з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у 2020 році позивачу було проведено виплату разової грошової допомоги, виплата якої проводиться кожного року до 5 травня 2020, в розмірі 1390 гривень, замість 8190 гривень згідно вимог ч. 5 ст. 12 Закону №3551.

28.05.2020 позивач звернувся до Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради із заявою, в якій просив: нарахувати та виплатити за 2020 рiк разову грошову допомогу, як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком - 8190 гривень, відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону №3551; нарахувати та виплатити разову грошову допомогу, як учаснику бойових дій, за 2018-2019 роки, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком.

Позивач зазначає, що вказана заява була залишена Департаментом соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради без розгляду, оскільки, станом на день звернення до суду, відповідь на адресу позивача не надходила.

06.07.2020 позивач звернувся із запитом до Одеської обласної державної адміністрації, в якому просив повідомити яким територіальним органом соціального захисту населення йому було здійснено виплату разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій.

Листом від 22.07.2020 за вихідним №553/3171, який Позивач отримав 31.07.2020, Одеською обласною державною адміністрацією було повідомлено, що запит був направлений до Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації за належністю.

Листом від 23.07.2020 за вихiдним № 553/3 I-70720, який позивач отримав 15.08.2020, Департаментом соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації було повідомлено, що виплату позивачу разової грошової допомоги до 5 травня здійснював Департамент соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради.

Позивач вважає вказані дiп Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради протиправними, такими, що прямо порушують його конституційні права, у зв'язку із чим звернувся до суду з позовною заявою.

Ухвалою судді від 07.09.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

25.09.2020 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог, з огляду на наступне.

Протягом 2011-2019 років розміри разової грошової допомоги ветеранам війни, жертвам нацистських переслідувань, що виплачується щорічно до 5 травня, визначались постановами Уряду (постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», від 13 березня 2013 року № 149, від 16 квітня 2014 року № 102, від 31 березня 2015 року № 147, вiд 02 березня 2016 року № 141, від 05 квітня 2017 року №223, від 14 березня 2018 року № 170, вiд 20 березня 2019 року № 237).

У 2020 році розміри разової грошової допомоги до 5 травня визначено постановою Кабінету Мiнiстрiв України від 19 лютого 2020 року № 112 «Деякі питання виплати у 2020 роцi разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань». Відповідно до п.п. 1 п.1 даної Постанови КМУ розмір допомоги учасникам бойових дій, становить 1390 гривень, саме такий розмiр разової грошової допомоги до 5 травня і був виплачений позивачу.

Також, постановою Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року № 112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» i «Про жертви нацистських переслідувань» передбачено, що у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань” проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цiлi структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.

Відповідач зазначає, що виплата будь-яких видів державних допомог, компенсацій тощо, здійснюється будь-яким територіальним органом соціального захисту населення за допомогою засобів програмного забезпечення, що розроблені Мінсоцполітики України та запроваджені ДП Інформаційно-обчислювальний центр Мінсоцполітики. Тож, згідно Постанови КМУ №112 від 19.02.2020 р. з урахуванням наявного в Департаменті програмного забезпечення АСОПД/КОМТЕХ у 2020 році було проведено виплату разової грошової допомоги до 5 травня, в тому числі і позивачу.

10.11.2020 року ухвалою суду зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №440/2722/20.

Ухвалою суду від 27.05.2021 поновлено провадження по справі.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим 16.10.2018, що дає йому право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

У 2019 році до 5 травня позивачу була здійснена виплата щорічної разової грошової допомоги в розмірі 1295,00 грн.

У 2020 році до 5 травня позивачу була здійснена виплата щорічної разової грошової допомоги в розмірі 1390,00 грн.

Позивач 23.05.2020 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Подільської міської ради із заявою в якій просив здійснити нарахування та виплатити за 2018-2020 роки разову грошову допомогу, як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням виплачених сум.

28.05.2020 року позивач звернувся до Міністерства соціальної політики України із заявою, в якій просив в межах наданих повноважень забезпечити виплату йому за 2020 рік разової грошової допомоги, як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком - 8190 гривень, відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в чинній редакції статті 12 згідно із Законом № 367-XIV (367-14) від 25.12.98), з урахуванням раніше виплачених сум; в межах наданих повноважень забезпечити виплату за 2018-2019 рік разової грошової допомоги, як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п'яти мiнiмальних пенсій за віком, відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в чинній редакції статті 12 згідно із Законом № 367-XIV (367-14) від 25.12.98), з урахуванням раніше виплачених сум.

16.06.2020 року Міністерством соціальної політики України було надано відповідь на звернення позивача, згідно якої зазначено, що відповідно до Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон) ветеранам війни виплачується грошова допомога в розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, установлених законом про Державний бюджет України.

Законом України „Про Державний бюджет України на 2020 рік" на виплату грошової допомоги передбачено видатки в обсязі 1,35 млрд грн, що дало змогу збільшити розміри грошової допомоги для всіх категорій її одержувачів на 7 відсотків порівняно з 2019 роком.

Також зазначено, що згідно з підпунктом 41 пункту 4 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 423 (зі змінами), Мінсоцполітики відповідно до визначених для нього завдань лише організовує виплату грошової допомоги.

Формування і реалізація державної політики, зокрема, у сфері надання грошової допомоги (крім організації її виплати) є одним із основних завдань Мінветеранів (підпункт 1 пункту 3 Положення про Міністерство у справах ветеранів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1175 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 15.04.2020 № 276).

06.07.2020 року позивач звернувся до Міністерства у справах ветеранів із заявою в якій просив в межах наданих повноважень забезпечити виплату йому за 2020 рік разової грошової допомоги, як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком - 8190 гривень, відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в чинній редакції статті 12 згідно із Законом N 367-XIV (367-14) від 25.12.98), з урахуванням раніше виплачених сум; в межах наданих повноважень забезпечити виплату за 2018-2019 рік разової грошової допомоги, як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п'яти мiнiмальних пенсій за віком, відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в чинній редакції статті 12 згідно із Законом N 367-XIV (367-14) від 25.12.98), з урахуванням раніше виплачених сум.

06.07.2020 року позивач звернувся із запитом до Одеської обласної державної адміністрації в якому просив надати інформацію щодо виплати йому у 2018-2020 роках разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, вказавши: дату та розмір кожної виплати; нормативно-правовий акт, що став підставою для визначення розміру виплати в кожному році (2018 р., 2019 р., 2020 р.); яким структурним підрозділом з питань соціального захисту населення або центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат було здійснено перерахування позивачу разової грошової допомоги до 5 травня за період з 2017 по 2020 роки.

22.07.2020 року Одеською обласною державною адміністрацією повідомлено, що запит ОСОБА_1 від 06.07.2020 року направлено для розгляду та надання відповіді запитувачу згідно з компетенцією Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації.

23.07.2020 року Департаментом соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації було розглянуто запит позивача та надано відповідь, згідно якої зазначено, що учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання, їх батьків виплата до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань” здійснювалась у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України:

- у 2019 році відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2019 № 237 "Деякі питання виплати у 2019 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" в сумі - 1295,0 гривень;

- у 2020 році відповідно до постанови Кабінету Міністрів України 19.02.2020 № 112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" в сумі - 1390,0 грн.

Виплата проводилась через вiддiлення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання). Військовослужбовцям, поліцейським, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, особам начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата грошової допомоги проводиться шляхом перерахування коштів районними органами соціального захисту населення на спеціальні рахунки військових частин, установ, організацій за місцем їх служби. Вам як учаснику бойових дій Департаментом соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради виплата проводилась за місцем грошового утримання згідно списків військової частини НОМЕР_3 , кошти були перераховані на розрахунковий рахунок даної військової частини:

- у 2019 році у сумі 1295,0 грн., платіжне доручення від 23.04.2019 № 19, оплата пройшла 24.04.2019;

- у 2020 році у сумі 1390,00 грн., платіжне доручення від 22.05.2020 № 45, оплата пройшла 25.05.2020.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Пільги учасникам бойових дій встановлені статтею 12 вказаного Закону.

Згідно з частиною п'ятою статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (в редакції Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 25 грудня 1998 року №367-XIV), щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення пункту 20 розділу II “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року №107-VI.

Статтею 17-1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Законом України від 28 грудня 2014 року №79-VIII “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин”, який набув чинності 01 січня 2015 року, розділ VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

На виконання зазначених приписів Бюджетного кодексу України Кабінетом Міністрів України прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року №112 “Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань” (далі - грошова допомога), згідно якої виплату до 5 травня разової грошової допомоги проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).

Районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах: учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1390 гривень.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року у справі 1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України, окреме положення пункту 26 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Конституційний Суд України прийшов до висновку, що встановлення пунктом 26 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Кодексу іншого, ніж у статтях 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, законодавчого регулювання відносин у сфері надання пільг ветеранам війни спричиняє юридичну невизначеність при застосуванні зазначених норм Бюджетного кодексу України та Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, що суперечить принципу верховенства права, встановленому статтею 8 Конституції України.

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Тому, з 27 лютого 2020 року у позивача виникло право на соціальне забезпечення у порядку редакції Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 25 грудня 1998 року №367-XІV, яка передбачала розмір допомоги до 5 травня учасникам бойових дій як п'ять мінімальних пенсій за віком.

Відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рішенні від 29.09.2020 р. по справі №440/2722/20, яка залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021 р. висновок якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 КАС України).

Статтею 7 Закону України від 14 листопада 2019 року №294-IX Про Державний бюджет України на 2020 рік установлено у 2020 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2020 року 1638 гривень.

Отже з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 розмір разової грошової допомоги до 5 травня учаснику бойових дій у 2020 році становить 8190,00 грн. (1638,00 грн. х 5). Сума недоотриманих позивачем коштів становить 6800,00 грн.

Отже, виплата позивачу в 2020 році разової грошової допомоги у сумі 1390,00 грн. не відповідає статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та свідчить про порушення його прав на отримання такої допомоги у належному розмірі.

Оскільки разову грошову допомогу позивачу виплачено у розмірі, меншому ніж передбачено ч.5 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", суд доходить висновку про порушення прав позивача на отримання такої допомоги у належному розмірі.

Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради (код ЄДРПОУ 42239971) щодо відмови в перерахунку та здійсненні виплати за 2020 рік разової грошової допомоги ОСОБА_1 (ІПН: НОМЕР_1 ), як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в чинній редакції статті 12 згідно із Законом № 367-XIV (367-14) від 25.12.98), з урахуванням раніше виплачених сум.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст.1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

З урахуванням зазначеного, суд вважає за необхідне зобов'язати Департамент соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради (код ЄДРПОУ 42239971) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (ІПН: НОМЕР_1 ) недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 05 травня за 2020 рік у розмірі 5 (п'яти) мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.

Суд вважає, що саме такий спосіб захисту порушеного права позивача з боку відповідача є належним та достатнім в даному випадку.

Суд, визначаючи спосіб захисту прав позивача, враховує обраний Верховним Судом у згаданій зразковій справі підхід, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання орган соціального захисту нарахувати та виплатити позивачу недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.

Стосовно вимог про визнання протиправними дії Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради (код ЄДРПОУ 42239971) щодо відмови в перерахунку та здійсненні виплати за 2019 рік разової грошової допомоги ОСОБА_1 (ІПН: НОМЕР_1 ), як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в чинній редакції статті 12 згідно із Законом № 367-XIV (367-14) від 25.12.98), з урахуванням раніше виплачених сум суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 91 Закону України “Про Конституційний Суд України” від 13.07.2017 № 2136-VIII закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

З резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020 вбачається, що положення п.26 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу України визнано неконституційним і втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Акти Конституційного Суду України є правовими актами, приймаються спеціально уповноваженим органом, з дотриманням встановлених форми і процедури, і є обов'язковими до виконання на території України.

Проте акти Конституційного Суду України не регулюють суспільні відносини, оскільки до повноважень Конституційного Суду України не входить нормотворчість. Акти Конституційного Суду України конкретизують чинне законодавство, здійснюють тлумачення положень Конституції.

Згідно ч. 1 ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Вищевказане означає, що за загальним правилом норма права діє стосовно відносин, які виникли після набрання чинності цією нормою. Тобто, до певних юридичних фактів застосовується той закон (інший нормативно-правовий акт), під час дії якого вони настали.

Позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів висловлював Конституційний Суд України. Згідно з висновками щодо тлумачення змісту ст. 58 Конституції України, викладеними у рішеннях Конституційного Суду України від 13.05.1997 № 1-зп, від 09.02.1999 № 1-рп/99, від 05.04.2001 № 3-рп/2001, від 13.03.2012 № 6-рп/2012, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до певного юридичного факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Виплата щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня у 2019 році виплачена позивачу у розмірі, визначеному КМУ, до прийняття Конституційним Судом України рішення від 27.02.2020№3-р/2020.

Таким чином суд дійшов до висновку про відмову задоволенні позову в частині визнання протиправними дії Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради (код ЄДРПОУ 42239971) щодо відмови в перерахунку та здійсненні виплати за 2019 рік разової грошової допомоги ОСОБА_1 (ІПН: НОМЕР_1 ), як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в чинній редакції статті 12 згідно із Законом N 367-XIV (367-14) від 25.12.98), з урахуванням раніше виплачених сум та стягнення з Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради (код ЄДРПОУ 42239971) на користь ОСОБА_1 (ІПН: НОМЕР_1 ) 6 190 гривень, як недораховану суму виплати за 2019 рік разової грошової допомоги, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в чинній редакції статті 12 згідно із Законом N 367-XIV (367-14) від 25.12.98), з урахуванням раніше виплачених сум.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов належить до часткового задоволення.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради (вул. Бочковича, 4, м. Подільськ, Одеська область, 66305, код ЄДРПОУ 42239971) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Департаменту соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради щодо відмови в перерахунку та здійсненні виплати за 2020 рік разової грошової допомоги ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в чинній редакції статті 12 згідно із Законом № 367-XIV (367-14) від 25.12.98), з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язати Департамент соціальної, сімейної політики та охорони здоров'я Подільської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 05 травня за 2020 рік у розмірі 5 (п'яти) мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.

Суддя А.А. Радчук