Рішення від 26.05.2021 по справі 400/323/21

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2021 р. № 400/323/21

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "Мрія-83", Внутрішньоквартальний проїзд, 2, офіс 5, м. Миколаїв, 54003

до відповідача:Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001

про:скасування податкових повідомлень-рішень від 02.07.2020 № 00006713201, № 00006693201, № 00006703201,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області про скасування податкових повідомлень-рішень від 02.07.2020 № 00006713201, №00006693201,№00006703201.

Позивач обґрунтовує позов тим, що фактична перевірка проводилась за адресою вул. Внутрішньоквартальний проїзд 2,оф.5. Позивач не надавав представникам відповідача доступу до резервуарів зберігання пального за іншими адресами здійснення господарської діяльності, інформації щодо обсягів зберігання, використання резервуарів у здійсненні господарської діяльності, огляд резервуарів не проводився. Перевіряючи не могли встановити факти порушень, оскільки фактично не перебували на об'єкті перевірки. Відповідачем не вказано на підставі яких даних відповідач встановив, що акцизні склади працювали у перевіряємий період та у позивача виник обов'язок щодо подання вказаної у пп.230.1.3 п.230.1 ст.230 ПК України звітності. Позивач зазначає, що резервуари за адресою пр. Героїв України,4 у м. Миколаєві та Новомиколаєвське шосе,7а у м. Херсон були пустими під час перевірки.

Відповідач надав заперечення проти позову, просить у задоволенні позову відмовити, оскільки при проведенні фактичної перевірки було встановлено порушення позивачем абз.8 ст.17 Закону України № 481, а саме зберігання пального за адресою АДРЕСА_1 в кількості 379,07л. Встановлено порушення позивачем пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України, оскільки не подано Довідку про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівноміри та не внесено до Єдиного державного реєстру витратомірів - лічильників та рівномірів лічильників пального у резервуарах, розташовані на акцизних складах. Встановив порушення пп.230.1.3, п.230.1 ст.230 ПК України , оскільки ТОВ не формувало дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального.

Після надання в судовому засіданні представниками сторін пояснень, допиту свідка, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч.5 ст.250КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

На підставі наказу № 833 від 25.05.2020 було проведено фактичну перевірку позивача. Направлення на перевірку вручено головному бухгалтеру ТОВ «Мрія-83» Бондаренко Н.М., що підтверджується її підписом на направленнях.

Актом від 05.06.2020 № 62/14-29-32-01/41548886 « Про результати фактичної перевірки ТОВ «Мрія-83» з питань дотримання законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування підакцизних товарів за період з 01.07.2019 по 04.06.2020 встановлено, що ТОВ «МРІЯ-83» здійснює діяльність за адресою проїзд Внутрішньоквартальлний,2 м. Миколаїв на підставі ліцензії на права оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі від 14.01.2020 та за адресою Новомиколаївське шосе,7а, м. Херсон, Херсонська область на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним від 13.11.2019.

1)Перевіркою встановлено, що три наземні резервуари, які розташовані на акцизному складі за адресою АДРЕСА_1 та 5 резервуарів згідно наданого до перевірки Паспорта потенційно небезпечного об'єкта традиційна АЗС Херсонська область, м. Херсон, Новомиколаївське шосе, буд. 7а не обладнані рівномірами-лічильниками. Документи про обладнання резервуарів рівномірами-лічильниками та документи про повірку або оцінку відповідності, або калібрування рівномірів-лічильників до перевірки не надано.

Станом на 04.06.2020 ТОВ «МРІЯ-83» не подано Довідку про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри і не внесено до Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівномірів лічильників рівня пального у резервуарах, чим порушено вимоги пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України.

2) Перевіркою встановлено, що ТОВ «МРІЯ-83» за період з 01.01.2020 по 03.06.2020 не формувало дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального по акцизному складу за адресою : м. Миколаїв, пр. Героїв України, буд. 5 та акцизного складу за адресою Херсонська область, м. Херсон, Новомиколаївське шосе, буд. 7а не подавались, чим порушено вимоги пп.230.1.3, п.230.1 ст.230 ПК України.

ТОВ «МРІЯ-83» не подано Довідки про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, в якій у таблиці 3 зазначається « Інформація про дні, в які акцизний склад не працює».

3) В акті перевірки зазначено, що на акцизному складі в резервуарах, що розташовані за адресою: м. Миколаїв, пр. Героїв України,5 згідно метроштока рівень пального в резервуарах становить: РГС-25-5,3 см, РГС-10-6,2см, РГС-250 18,9 см.

Згідно доданих до перевірки документів: картка по рах.281 «Товари на складі» за період липень 2019-травень 2020 операції відвантаження пального (списання на власні потреби) з акцизного складу відбувалось 13.12.2019,18.12.2019,20.01.2020, 31.03.2020 та обсяг пального складає 1548,87 л. Обсяг пального за даними акцизних накладних 1927,94л.

Перевіркою встановлено зберігання пального у кількості 379,07 літрів на акцизному складі за адресою : м. Миколаїв, пр. Героїв України,5 без наявності ліцензії на право зберігання пального, чим порушено вимоги ст.15 Закону України № 481 « Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".

За наслідками перевірки відповідачем були прийняті податкові повідомлення-рішення від 02.07.2020:

- № 00006713201, яким застосовані штрафні санкції за порушення пп.230.1.2, п.230.1 ст.230 ПК України, на суму 240 000 грн.,

За порушення пп.230.1.2, п.230.1 ст.230 ПК України до позивача застосована штрафна санкція на суму 240 000 грн., яка складається з:

- 60 000 грн. за три наземні резервуари, які розташовані за адресою: пр. Героїв України,5, м. Миколаїв, не обладнано рівномірами-лічильниками,

- 100 000грн. за п'ять резервуарів, які розташовані на акцизному складі за адресою: м. Херсон, Новомиколаївське шосе, буд. 7а, не обладнано рівномірами-лічильниками,

- 80 000 грн. за необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівномірів- лічильників рівня пального у резервуарі витратоміра-лічильника 4 місця відпуску пального з акцизних складів, розташованих на акцизних складах за адресами: м. Херсон, Новомиколаївське шосе, буд. 7а та пр. Героїв України,5, м. Миколаїв. Але по суті ця відповідальність застосована за кожне необладнане місце відпуску пального наливом, яких у позивача на акцизному складі у м. Херсон 4 ПРК, про що зазначено в акті перевірки.

Відповідно до абз.1,2 п.128-1 ст.128-1 ПК України 128-1.1. необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.

- № 00006693201, яким застосовані штрафні санкції за порушення п.230.1.3, п.230.1,ст.230 ПК України на суму 128 000 грн.,

За порушення п.п.230.1.3 п.230.1. ст.230 ПК України до позивача застосована штрафна санкція в сумі 128000 грн. відповідно до п.128-1.3 ст.128-1 ПК України, якою передбачено , що незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.

За кожний день за період з 01.04.2020 по 03.06.2020 застосована санкція в сумі 2000 грн. за 2 акцизних склада.

- № 00006703201, яким застосовані штрафні санкції за порушення ст.15 Закону України № 481 « Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" на суму 500 000 грн.

Відповідно до п.230.1.2 п.230 .1 ст.230 ПК України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі.

Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.

Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати:

а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;

б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Згідно з пп.230.1.3, п.230.1 ст.230 ПК України розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.

Формат довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального та Довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, які затверджено Наказом міністерства фінансів України від 27.11.2018 № 944.

Оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії(ч.1 ст.15 Закону України « Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального»).

За порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

До суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії - 500000 гривень.(ч.1, пбз.8 ч.2 ст.17 ЗУ №481).

В судовому засіданні головний державний ревізор-інспектор Хазова О.О., яка проводила перевірку позивача та була допитана в якості свідка суду пояснила, що направлення вони вручили головному бухгалтеру за юридичною адресою позивача, яка надала їм документи. Потім з двома чоловіками, прізвища яких вона не пам'ятає, вони поїхали за адресою м. Миколаїв, пр. Героїв України, буд. 5 для зняття залишків в резервуарах. Метроштоку не було, залишки міряли за допомогою рулетки та залишок у сантиметрах зазначили в акті перевірки. Залишки знімали та рівень міряли представники позивача. Кількість пального, який зазначено в акті перевірки 379,07 літрів на акцизному складі встановили на підставі даних бухгалтерського обліку. По оборотно-сальдовій відомості побачили, скільки реалізовано пального, а по акцизних накладних, які самостійно зареєстровані позивачем в електронній базі встановили, скільки було придбано пального. Різницю складає залишок, який зберігався на акцизному складі без наявності на це у позивача ліцензії. В Херсон при проведенні перевірки не їздили, а порушення, які зазначені в акті перевірки стосовно акцизного складу, який знаходиться в м. Херсон встановили на підставі, наданих бухгалтером документів.

В судовому засіданні представник позивача суду пояснив, що за адресою м. Миколаїв, пр. Героїв України,5 не здійснюється підприємницька діяльність, а в резервуарах залишок є незначний , який неможливо використати.

Суд не приймає до уваги доводи позивача стосовно того, що в резервуарах знаходиться незначна кількість пального, оскільки при проведенні перевірки були надані бухгалтером документи: по рахунку 281, акцизні податкові накладні, які самостійно зареєстровані позивачем в електронній системі, які свідчать, що залишок пального складає в резервуарі 379,07 л., що є порушенням вимог ст.15 Закону України № 481, тому штрафна санкція в сумі 500 000 грн. до позивача застосована правомірна, а податкове повідомлення-рішення № 00006703201 скасуванню не підлягає .

Ті дані, які зазначені в акті перевірки стосовно наявності в резервуарах певного рівня пального, зазначеного в сантиметрах, суд не приймає до уваги, оскільки ці заміри робились за відсутністю метроштока, рулеткою, що не може бути належним доказом.

Відповідно до ст.ст.1,7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» визначено терміни: видача ліцензії - надання суб'єкту господарювання права на провадження виду господарської діяльності або частини виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, шляхом прийняття органом ліцензування рішення про видачу ліцензії, про що робиться запис у ліцензійному реєстрі. Ліцензія - право суб'єкта господарювання на провадження виду господарської діяльності або частини виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню.

Ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності: виробництво і торгівля спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами і пальним, зберігання пального, яка ліцензується відповідно до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".

Відповідно до ст.15 Закону України № 481 суб'єкти господарювання отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.

Ліцензії на право оптової торгівлі пальним видаються терміном на п'ять років органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України.

Ліцензії на право зберігання пального видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем розташування місць зберігання пального терміном на п'ять років.

Ліцензії на право оптової торгівлі видаються терміном на п'ять років уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Плата за ліцензії справляється органом, що видає ліцензії, у розмірах, встановлених цим Законом, і зараховується до місцевих бюджетів.

Суб'єкт господарювання (у тому числі іноземний суб'єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії .

Акцизний склад - це: приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального(п.14.1.6 ст.14 ПК України).

Системний аналіз вищезазначених норм права свідчить, що у платника податку виникають обов'язки передбачені ст.230 ПК України тільки після отримання відповідної ліцензії, яка надає право на здійснення господарської діяльності передбаченої у ліцензії. За відсутністю ліцензії місце, за яким позивач здійснює господарську діяльність: м. Миколаїв, пр. Героїв України, 5 не є акцизним складом в розумінні норм Податкового Кодексу України.

Оскільки у позивача відсутня будь-яка ліцензія: на право роздрібної торгівлі пальним, зберігання пального, або оптової торгівлі пальним для здійснення господарської діяльності за адресою: м. Миколаїв, пр. Героїів України,5, то у позивача не виникає обов'язків передбачених пп.230.1.3, п.230.1 ст.230 ПК України щоденно формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та п.п.230.1.2 ст.230 ПК України зобов'язання обладнання витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального та реєструвати в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівномірів- лічильників рівня пального у резервуарі, а всі порушення охоплюються відповідальністю, яка застосована на підставі Закону України № 481- 500 000 грн. за зберігання пального без ліцензії.

За таких обставин, податкове повідомлення-рішення № 00006713201 на суму 240 000 грн. належить скасувати частково в сумі 60 000 грн. за застосування штрафних санкцій за необладнання 3-х резервуарів рівномірами-лічильниками за адресою: м. Миколаїв, пр. Героїв України,5.

Податкове повідомлення-рішення № 00006693201належить скасувати частково на суму 64 000 грн. в частині штрафної санкції за неподання даних про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби за адресою: м. Миколаїв, пр. Героїв України,5.

В іншій частині податкові повідомлення-рішення прийняті правомірно, оскільки на акцизний склад за адресою м. Херсон, Новмиколіїське шосе,7а у позивача є ліцензія на роздрібну торгівлю пальним, тому у нього виникає обов'язок передбачений п.230.1.2, п.230.1.3, п.230.1 ст.230 ПК України.

Посилання позивача на те, що за вказаний в акті перевірки період акцизний склад не працював, тому у нього не виникає обов'язку щоденно подавати дані не приймається судом до уваги, оскільки позивач, всупереч ст.77 КАС України не надав суду докази, що ним складалась Довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, в якій у таблиці 3 зазначається « Інформація про дні, в які акцизний склад не працює», як передбачено наказом Міністерства фінансів України № 944 від 27.11.2018.

За таких обставин, позов належить задовольнити частково.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України.

Позов задоволено частково на суму 124000,00 грн., що становить 14,28 % від суми заявлених позовних вимог - скасування податкових повідомлень-рішень на загальну суму 868000,00 грн. Тому поверненню позивачу підлягає 1859,25 грн. судового збору, що становить 14,28 % від суми судового збору за заявлені позовні вимоги.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Мрія-83" (Внутрішньоквартальний проїзд, 2, офіс 5, м. Миколаїв, 54003, ідентифікаційний код 41548886) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код ВП 44104027) задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.07.2020 року № 00006713201 частково на суму 60000,00 грн.

3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.07.2020 року № 00006693201 частково на суму 64000,00 грн.

4. В решті позову відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код ВП 44104027) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Мрія-83" (Внутрішньоквартальний проїзд, 2, офіс 5, м. Миколаїв, 54003, ідентифікаційний код 41548886) судовий збір у сумі 1859,25 грн. (одна тисяча вісімсот п'ятдесят дев'ять гривень 25 коп.), сплачений квитанцією № 56813 від 21.01.2021 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко