Рішення від 21.05.2021 по справі 380/3797/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/3797/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79061, код ЄДРПОУ: 13814885), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 виходячи від відповідних сум грошового забезпечення зокрема як надбавка за особливо важливі завдання 68,3% та премія в розмірі 105%;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 13 серпня 2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , з врахуванням таких сум грошового забезпечення як надбавка за особливо важливі завдання 68,3% та премія в розмірі 105%;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплатити ОСОБА_1 різницю між нарахованою та отриманою пенсією за період з 13 серпня 2019 року по день, з якого почнеться виплата перерахованої пенсії від відповідних сум грошового забезпечення.

Посилається на те, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Після вивчення протоколу про призначення пенсії за вислугу років, розпорядження про перерахунок пенсії, копії грошового атестату, довідки про додаткові види грошового забезпечення прийшов до висновку, що відповідачем при проведенні нарахування і призначення пенсії, а також при її перерахунку не враховано до розміру його пенсії такі види додаткового грошового забезпечення як надбавка за особливо важливі завдання 68,3% та премія в розмірі 105%. При цьому посилається, що розмір вказаних нарахувань значиться в довідці про розмір грошового забезпечення. У зв'язку з наведеним, просить позов задовольнити повністю.

Ухвалою судді від 23.03.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що позивачу призначено пенсію за вислугу років у відповідності до вимог чинного законодавства, а позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними, оскільки, оспорювані додаткові види грошового забезпечення враховані Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області при обрахунку пенсії позивача. Просить відмовити в задоволенні позову повністю.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 є пенсіонером, якому з 13.08.2019 року призначена пенсія за вислугу років у розмірі 54% відповідних сум грошового забезпечення згідно із законодавством «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Відповідно до грошового атестату Серії ЗУ №320539, на момент звільнення, позивачу призначені наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 3080,00 грн; оклад за військове звання - 880,00 грн; процентна надбавку за вислугу років (45%) - 1782,00 грн; надбавка за особливо важливі завдання - 68,3%; премія - 105%.

Згідно із протоколом про призначення пенсії, основний розмір пенсії позивача (вислуга років - 29 років) становив 54% грошового забезпечення та пенсія складалась із таких сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 3080,00 грн;

- оклад за військове звання 880,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років (45%) - 1782,00 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 5087,28 грн, у т.ч. надбавка за особливо важливі завдання - 68,3%, премія - 105%.

З 01.11.2019 відповідачем здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 із таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3080,00 грн, оклад за військове звання 880,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (45%), середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці 5 087,28 грн, у тому числі: надбавка за особливо важливі завдання 68,3% та премія 105%. Основний розмір пенсії 54% грошового забезпечення у розмірі 5847,81 грн та 428,00 грн - підвищення учаснику бойових дій. Разом пенсія позивача складає 6 278,81 грн.

Позивач, вважаючи, що перерахунок пенсії здійснено відповідачем без врахування додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за особливо важливі завдання 68,3% та премії 105%, звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 27.11.2020 №9008-9007/Ш-52/8-1300/20 відмовлено позивачу у перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що пенсія призначена та виплачується відповідно до чинного законодавства.

Вважаючи дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення протиправними, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон №2262-ХІІ.

Статтею 9 цього Закону визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із ч.2 ст.9 Закону № 2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч.3 ст.9 Закону №2011-ХІІ).

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За ч.ч.1, 2 та 4 ст.63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

30.08.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Пунктом 2 постанови №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 2 п.5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Згідно ч.18 ст.43 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до ч.3 ст.51 згаданого Закону, перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Питання визначення грошового забезпечення належить до компетенції уповноважених органів міністерств і відомств, в яких проходили службу військовослужбовці та особи рядового і начальницького складу.

Органи Пенсійного фонду України призначають пенсії на підставі документів, наданих уповноваженими органами відповідних міністерств і відомств.

Відповідно до ст. 43 Закону №2262-ХІІ та абзацу 3 пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, при значення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей” пенсії особам, які мають право па пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати. підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок па загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням.

Як встановлено судом, з 01.11.2019 відповідачем здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 із таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 3080,00 грн, оклад за військове звання 880,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (45%), середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці 5 087,28 грн, у тому числі: надбавка за особливо важливі завдання 68,3% та премія 105%.

Сума зарахованої надбавки за особливості проходження служби становить 1963,80 грн, а премії 3123,48 грн.

Тобто загальна сума додаткових видів грошового забезпечення становить 5087,28 грн, що підтверджується протоколом призначення пенсії.

Таким чином, додаткові види грошового забезпечення, а саме: надбавка за особливо важливі завдання 68,3% та премія 105% враховані Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області при обрахунку пенсії.

Відтак, позивачу призначено пенсію за вислугу років у відповідності до вимог чинного законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих позивачем доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Судові витрати відповідно до ст.139 КАС України стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення виготовлено 26 травня 2021 року.

Суддя Братичак Уляна Володимирівна