Іменем України
27 травня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1389/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Головного управління ДПС у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Калинівське” про стягнення коштів за податковим боргом у розмірі 64385,80 грн,
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Головного управління ДПС у Луганській області (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Калинівське” (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- стягнути кошти за податковим боргом з податку на додану вартість сільськогосподарських підприємств за операціями із зерновими і технічними культурами Товариства з обмеженою відповідальністю “Калинівське” у банках та з рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість в сумі 53398,48 грн, з яких 18152,08 грн - штрафні санкції та 35246,40 грн - пеня;
- стягнути кошти за податковим боргом з податку на прибуток приватних підприємств за штрафними санкціями з рахунків платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю “Калинівське” у банках в сумі 1020,00 грн;
- стягнути кошти за податковим боргом з екологічного податку, який справляється за викиди у атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (за винятком викидів в атмосферне повітря двоокису вуглецю), за штрафними санкціями з рахунків платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю “Калинівське” у банках в сумі 534,99 грн;
- стягнути кошти за податковим боргом з єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, за штрафними санкціями з рахунків платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю “Калинівське” у банках в сумі 9432,33 грн, а всього в сумі 64385,80 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач є платником податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України.
Станом на 22 лютого 2021 року за відповідачем обліковується податкова заборгованість у сумі - 64385,80 грн за період з 08 травня 2018 року. Податковий борг складається:
- з податку на додану вартість у сумі 53398,48 грн, який складається з пені в сумі 35246,40 грн та штрафних санкції у сумі 18152,08 грн. Борг виник у період з 02 липня 2018 року по 24 травня 2020 року. Штрафні санкції у сумі 18152,08 грн нараховано у зв'язку з несплатою відповідачем узгодженого податкового повідомлення-рішення від 21 квітня 2020 року № 0008165304 по строку сплати 21 травня 2020 року, винесеного на підставі акта від 18 березня 2020 року № 485/12-32-53-03/31783472 про результати камеральної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю “Калинівське” з питань своєчасності сплати податкових зобов'язань ПДВ за червень 2017 року;
- з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 1020,00 грн, який складається з штрафних санкції у сумі 1020,00 грн. Борг виник у період з 28 травня 2019 року по 02 липня 2019 року. Штрафні санкції у сумі 1020,00 грн нараховано у зв'язку з несплатою відповідачем узгодженого податкового повідомлення-рішення від 27 травня 2019 року № 0006625305 по строку сплати 02 липня 2019 року, винесеного на підставі акта від 09 квітня 2019 року № 375/12-32-53-05/31783472 про результати камеральної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю “Калинівське” даних, задекларованих у податковій декларації по податку на прибуток за 2018 рік;
- з екологічного податку, який справляється за викиди у атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (за винятком викидів в атмосферне повітря двоокису вуглецю) у сумі 534,99 грн, який складається з штрафних санкції у сумі 534,99 грн. Борг виник з 08 травня 2018 року. Заборгованість з урахуванням переплати складає 534,99 грн, яку нараховано у зв'язку з несплатою Відповідачем узгодженого податкового повідомлення-рішення від 14 березня 2018 року № 0009471207 по строку сплати 08 травня 2018 року, винесеного на підставі акта від 30 січня 2018 року № 202/12-32-12-07/31783472 про результати камеральної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю “Калинівське” даних, задекларованих у податковій декларації з екологічного податку за 3 квартал 2017 року;
- з єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, у сумі 9432,33 грн, який складається з штрафних санкцій. Борг виник у період з 25 липня 2018 року по 08 вересня 2018 року. Штрафні санкції в сумі 623,88 грн, в сумі 7126,20 грн та в сумі 1673,25 грн нараховано у зв'язку з несплатою відповідачем узгоджених податкових повідомлень-рішень від 23 липня 2018 року №№ 0035601207, 0035901207, 0035581207 відповідно по строку сплати 08 вересня 2018 року, винесених на підставі акта від 11 червня 2018 року № 1748/12-32-12-07/31783472 про результати камеральної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю “Калинівське” даних, задекларованих у податковій декларації з єдиного податку з питань дотримання граничних термінів сплати за 2016, 2017 роки.
Зазначені податкові повідомлення-рішення направлені поштою на юридичну адресу відповідача рекомендованими листами з повідомленнями про вручення.
Головним управлінням ДФС у Луганській області відповідно до вимог статті 59 Податкового кодексу України направлено відповідачу поштою податкову вимогу форми “Ю” від 04 липня 2017 року № 423-17.
З посиланням на норму підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, Головне управління ДПС у Луганській області просить стягнути з відповідача кошти в рахунок погашення податкової заборгованості.
Ухвалою від 29 березня 2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі суд вирішив розглядати дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 68-70).
Поштове відправлення із ухвалою суду від 29 березня 2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі, направлене на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю “Калинівське” (92200, Луганська область, Білокуракинський район, село Гладкове), повернуто у зв'язку з неврученням адресату через його відсутінсть за вказаною адресою (арк. спр. 74-75).
Відповідно до положень частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Калинівське» (ідентифікаційний код 31783472) зареєстроване юридичною особою, знаходиться у селі Гладкове Білокуракинського району Луганської області та перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Луганській області, Білокуракинська ДПІ (Білокуракинський район) як платник податків, про що свідчать витяг з реєстраційних та облікових даних платника податків та витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 26 травня 2021 року (арк. спр. 27, 91-94).
18 березня 2020 року посадовою особою Головного управління ДПС у Луганській області проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю “Калинівське” (податковий номер 31783472) з питань своєчасності сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість за червень 2017 року, за наслідками якої складено акт від 18 березня 2020 року № 485/12-32-53-04/31783472 (арк. спр. 39-40).
Згідно з висновками акта від 18 березня 2020 року № 485/12-32-53-04/31783472 перевіркою встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю “Калинівське” несвоєчасно сплачено податок на додану вартість на підставі податкового повідомлення-рішення від 25 травня 2017 року № 0002961201, чим порушено пункт 57.3 статті 57 розділу ІІ Податкового кодексу України.
Акт направлено на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням та повернуто Головному управлінню ДПС у Луганській області у зв'язку з неврученням адресату (арк. спр. 40 зв.-41).
На підставі акта від 18 березня 2020 року № 485/12-32-53-04/31783472 Головним управлінням ДПС у Луганській області винесено податкове повідомлення-рішення від 21 квітня 2020 року № 0008165304, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю “Калинівське” застосовано штраф в розмірі 18152,08 грн (арк. спр. 42, 42 зв.).
Податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій направлено на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням та повернуто Головному управлінню ДПС у Луганській області у зв'язку з неврученням адресату (арк. спр. 43-44).
У зв'язку з несвоєчасною сплатою податкових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні від 25 травня 2017 року № 0002961201, відповідно до вимог пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України у період з 02 липня 2018 року по 19 червня 2019 року відповідачу нарахована пеня в загальній сумі 35246,40 грн.
Отже, заборгованість відповідача з податку на додану вартість становить 53398,48 грн, з яких 18152,08 грн - штрафні (фінансові) санкції (штрафи), 35246,40 грн - пеня, нарахована відповідно до вимог пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України.
09 квітня 2019 року посадовою особою Головного управління ДФС у Луганській області проведено камеральну перевірку відповідача, за наслідками якої складено акт від 09 квітня 2019 року № 375/12-32-53-05/31783472 «Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій декларації по податку на прибуток Товариства з обмеженою відповідальність «Калинівське» код ЄДРПОУ 31783472 за 2018 рік» (арк. спр. 45).
Перевіркою встановлено факт неподання податкової декларації з з податку на прибуток підприємства за 2018 рік.
Акт від 09 квітня 2019 року № 375/12-32-53-05/31783472 направлено на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням та повернуто Головному управлінню ДФС у Луганській області у зв'язку з неврученням адресату (арк. спр. 46-47).
27 травня 2019 року Головним управлінням ДФС у Луганській області відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Калинівське» винесено податкове повідомлення-рішення № 0006625305, яким до відповідача застосовано штраф у розмірі 1020,00 грн (арк. спр. 48, 48 зв.).
Податкове повідомлення-рішення від 27 травня 2019 року № 0006625305 направлено на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням та повернуто Головному управлінню ДФС у Луганській області у зв'язку з неврученням адресату (арк. спр. 49-50).
Отже, заборгованість відповідача з податку на прибуток підприємства становить 1020,00 грн, з яких 1020,00 грн - штрафні (фінансові) санкції (штрафи).
30 січня 2018 року посадовою особою Головного управління ДФС у Луганській області проведено камеральну перевірку відповідача, за наслідками якої складено акт від 30 січня 2018 року № 202/12-32-12-07/31783472 «Про результати камеральної перевірки даних податкової декларації з екологічного податку Товариства з обмеженою відповідальність «Калинівське» код ЄДРПОУ 31783472 з питань своєчасності подання податкової звітності за 3 квартал 2017 року» (арк. спр. 51-52).
Перевіркою встановлено факт неподання податкової декларації з екологічного податку за 3 квартал 2017 року.
Акт від 30 січня 2018 року № 202/12-32-12-07/31783472 направлено на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням та повернуто Головному управлінню ДФС у Луганській області у зв'язку з неврученням адресату (арк. спр. 53-54).
14 березня 2018 року Головним управлінням ДФС у Луганській області відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Калинівське» винесено податкове повідомлення-рішення № 0009471207, яким до відповідача застосовано штраф у розмірі 1020,00 грн (арк. спр. 55, 55 зв.).
Податкове повідомлення-рішення від 14 березня 2018 року № 0009471207 направлено на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням та повернуто Головному управлінню ДФС у Луганській області у зв'язку з неврученням адресату (арк. спр. 56).
З урахуванням наявної у Товариства з обмеженою відповідальністю «Калинівське» переплати у розмірі 485,01 грн, заборгованість відповідача з екологічного податку становить 534,99 грн, з яких 534,99 грн - штрафні (фінансові) санкції (штрафи).
11 червня 2018 року посадовою особою Головного управління ДФС у Луганській області проведено камеральну перевірку відповідача, за наслідками якої складено акт від 11 червня 2018 року № 1748/12-32-12-07/31783472 «Про результати камеральної перевірки даних податкової декларації з єдиного податку четвертої групи Товариства з обмеженою відповідальністю «Калинівське» код ЄДРПОУ 31783472 з питань дотримання граничних термінів сплати за 2016-2017 роки» (арк. спр. 57-58).
Перевіркою встановлено порушення відповідачем граничних термінів сплати самостійно визначених грошових зобов'язань по єдиному податку четвертої групи за 3 квартал 2016 року, 2-3 квартали 2017 року в сумі 55527,97 грн.
Акт від 11 червня 2018 року № 1748/12-32-12-07/31783472 направлено на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням та повернуто Головному управлінню ДФС у Луганській області у зв'язку з неврученням адресату (арк. спр. 62, 62 зв.).
23 липня 2018 року Головним управлінням ДФС у Луганській області відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Калинівське» винесено:
- податкове повідомлення-рішення № 0035601207, яким до відповідача застосовано штраф у розмірі 632,88 грн (арк. спр. 59, 59 зв.);
- податкове повідомлення-рішення № 0035591207, яким до відповідача застосовано штраф у розмірі 7126,20 грн (арк. спр. 60, 60 зв.);
- податкове повідомлення-рішення № 0035581207, яким до відповідача застосовано штраф у розмірі 1673,25 грн (арк. спр. 61, 61 зв.).
Податкові повідомлення-рішення від 23 липня 2018 року №№ 0035601207, 0035591207, 0035581207 направлені на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням та повернуті Головному управлінню ДФС у Луганській області у зв'язку з неврученням адресату (арк. спр. 62 62 зв.).
Отже, заборгованість відповідача з єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, становить 9432,33 грн, з яких 9432,33 грн - штрафні (фінансові) санкції (штрафи).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, суд виходить з такого.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України (тут і надалі посилання на норми Податкового кодексу України наводяться в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин):
грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1).
податок; оподаткування; платник податку; оподатковувана операція для цілей розділу V цього Кодексу - відповідно податок на додану вартість; оподаткування податком на додану вартість; платник податку на додану вартість; операція, яка підлягає оподаткуванню податком на додану вартість (підпункт 14.1.186 пункту 14.1);
штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1).
Пунктом 15.1 статті 15 Податкового кодексу України визначено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами (пункт 15.2 статті 15 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
В порушення вимог пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України відповідач протягом 10 календарних днів грошові зобов'язання самостійно не сплатив, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг з податку на додану вартість сільськогосподарських підприємств за операціями із зерновими і технічними культурами в сумі 18152,08 грн, з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 1020,00 грн, з екологічного податку, який справляється за викиди у атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (за винятком викидів в атмосферне повітря двоокису вуглецю), в сумі 534,99 грн, єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, в сумі 9432,33 грн, про що свідчать інтегровані картки платника з податку на додану вартість сільськогосподарських підприємств за операціями із зерновими і технічними культурами, з податку на прибуток приватних підприємств, з екологічного податку, який справляється за викиди у атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (за винятком викидів в атмосферне повітря двоокису вуглецю), та з єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, за 2018-2021 роки (арк. спр. 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 77, 78, 79, 80).
Відповідно до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається: при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов'язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов'язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов'язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов'язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
Згідно з пунктом 129.3 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені закінчується (крім пені, передбаченої підпунктами 129.1.2, 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті):
у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів на відповідний рахунок платника податків та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань (підпункт 129.3.1);
у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків (підпункт 129.3.2);
у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України) (підпункт 129.3.3);
при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини) (підпункт 129.3.4).
Відповідно до абзацу першого пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, якщо її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Відповідно до пункту 129.5 статті 129 Податкового кодексу України зазначений розмір пені застосовується щодо всіх платників та всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.
Нараховану відповідно до статті 129 Податкового кодексу України пеню з податку на додану вартість в сумі 35246,40 грн Товариство з обмеженою відповідальністю «Калинівське» самостійно не сплатило, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг в сумі 35246,40 грн.
Наявність у відповідача податкового боргу з податку на додану вартість сільськогосподарських підприємств за операціями із зерновими і технічними культурами, з податку на прибуток приватних підприємств, з екологічного податку, який справляється за викиди у атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (за винятком викидів в атмосферне повітря двоокису вуглецю), та з єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, станом на час розгляду даної адміністративної справи підтверджена довідками про загальну суму позовних вимог по підприємству відповідача станом на 22 лютого 2021 року (арк. спр. 7, 8, 9, 10) та інтегрованими картками платника податків з податку на додану вартість сільськогосподарських підприємств за операціями із зерновими і технічними культурами, з податку на прибуток приватних підприємств, з екологічного податку, який справляється за викиди у атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (за винятком викидів в атмосферне повітря двоокису вуглецю), та з єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків за 2018-2021 роки (арк. спр. 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 77, 78, 79, 80).
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95 Податкового кодексу України).
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Головним управлінням ДФС у Луганській області на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю “Калинівське” надіслано податкову вимогу форми “Ю” від 04 липня 2017 року № 423-17, яка отримана останнім 19 липня 2017 року (арк. спр. 30).
Оскільки податкова вимога від 04 липня 2017 року № 423-17 є чинною (доказів про скасування або відкликання податкової вимоги суду не надано), суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.
Згідно із пунктом 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Державні податкові інспекції є структурними підрозділами територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та діють на підставі положень про такі територіальні органи, затверджених центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в межах функцій, визначених статтею 19-3 цього Кодексу (пункт 41.3 статті 41 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 41.4 статті 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Згідно з підпунктами 19-1.1.22, 19-1.1.45 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством.
Підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Головне управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 44082150) є відокремленим підрозділом Державної податкової служби України, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 17 травня 2021 року (арк. спр. 89-90).
Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Головне управління ДПС у Луганській області, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12 листопада 2020 року № 643 “Про затвердження положень про територіальні органи ДПС” (далі - Положення), Головне управління ДПС у Луганській області (далі - ГУ ДПС) є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (далі - ДПС). ГУ ДПС забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Луганської області. ГУ ДПС є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у Луганській області (ЄДРПОУ 43143746). Основними завданнями ГУ ДПС (крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій (далі - ДПІ)) є: забезпечення реалізації державної податкової політики, здійснення у межах повноважень, передбачених законом, контролю за надходженням до бюджетів та державних цільових фондів податків, зборів, платежів, державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державної політики у сфері контролю за своєчасністю здійснення розрахунків в іноземній валюті в установлений законом строк, дотримання порядку проведення розрахункових операцій, у тому числі готівкових розрахунків за товари (послуги), а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.
Відповідно до підпунктів 15, 22 пункту 4 Положення ГУ ДПС відповідно до покладених на нього завдань здійснює погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; звертається до суду у випадках, передбачених законом.
Згідно з підпунктом 12 пункту 5 Положення ГУ ДПС з метою організації своєї діяльності забезпечує самопредставництво ДПС та ГУ ДПС у судах через начальника ГУ ДПС, а також без окремого доручення Голови ДПС та начальника ГУ ДПС через їхніх заступників, державних службовців підрозділів до функціональних повноважень яких належить представництво в судах інтересів ГУ ДПС відповідно до положень про такі підрозділи, які забезпечують самопредставництво інтересів ДПС та ГУ ДПС в судах без окремого доручення Голови ДПС та начальника ГУ ДПС.
Відповідно до підпункту 28 пункту 6 Положення ГУ ДПС для виконання покладених на нього завдань має право звертатися у передбачених законом випадках до суду.
ГУ ДПС є контролюючим органом (податковим органом, органом стягнення). У складі ГУ ДПС діють ДПІ, які є його структурними підрозділами та перелік яких затверджується окремим наказом ДПС. ДПІ діють на підставі цього Положення, у межах функцій, визначених статтею 19-3 Податкового кодексу України. Начальник ДПІ може забезпечувати загальну організацію та координацію роботи (не пов'язану з виконанням функцій, визначених статтею 19-1 Податкового кодексу України) структурних підрозділів ГУ ДПС, що територіально розміщені за адресою місцезнаходження ДПІ, з метою забезпечення їх комунікацій (пункт 7 Положення).
Згідно з пунктом 15 Положення ГУ ДПС утворюється без статусу юридичної особи та є органом державної влади, має окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України, є розпорядником бюджетних коштів (арк. спр. 81-88).
З вищевикладеного слідує, що у межах спірних правовідносин контролюючим органом, уповноваженим здійснювати стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, на суму податкового боргу або його частини є Головне управління ДПС у Луганській області.
Враховуючи, що відповідачем за час розгляду даної справи податковий борг з податку на додану вартість сільськогосподарських підприємств за операціями із зерновими і технічними культурами в сумі 53398,48 грн, з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 1020,00 грн, з екологічного податку, який справляється за викиди у атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (за винятком викидів в атмосферне повітря двоокису вуглецю), в сумі 534,99 грн, єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, в сумі 9432,33 грн, а всього в сумі 64385,80 грн не сплачений, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).
З викладеного слідує, що витрати суб'єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб'єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб'єкту владних повноважень, не підлягає.
Такі обмеження у можливостях суб'єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.
Оскільки Головне управління ДПС у Луганській області у вказаній справі є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 44082150, місцезнаходження: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Калинівське” (ідентифікаційний код 31783472, місцезнаходження: 92200, Луганська область, Білокуракинський район, село Гладкове) про стягнення коштів за податковим боргом у розмірі 64385,80 грн задовольнити повністю.
Стягнути на користь Державного бюджету України кошти Товариства з обмеженою відповідальністю “Калинівське” з рахунків у банках, обслуговуючих Товариство з обмеженою відповідальністю “Калинівське”, та з рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість за податковим боргом з податку на додану вартість сільськогосподарських підприємств за операціями із зерновими і технічними культурами в сумі 53398,48 грн (п'ятдесят три тисячі триста дев'яносто вісім грн 48 коп.).
Стягнути на користь Державного бюджету України кошти Товариства з обмеженою відповідальністю “Калинівське” з рахунків у банках, обслуговуючих Товариство з обмеженою відповідальністю “Калинівське”, за податковим боргом з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 1020,00 грн (одна тисяча двадцять грн 00 коп.).
Стягнути на користь Державного бюджету України кошти Товариства з обмеженою відповідальністю “Калинівське” з рахунків у банках, обслуговуючих Товариство з обмеженою відповідальністю “Калинівське”, за податковим боргом з екологічного податку, який справляється за викиди у атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (за винятком викидів в атмосферне повітря двоокису вуглецю), в сумі 534,99 грн (п'ятсот тридцять чотири грн 99 коп.).
Стягнути на користь місцевого бюджету кошти Товариства з обмеженою відповідальністю “Калинівське” з рахунків у банках, обслуговуючих Товариство з обмеженою відповідальністю “Калинівське”, за податковим боргом з єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, в сумі 9432,33 грн (дев'ять тисяч чотириста тридцять дві грн 33 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.І. Чернявська