26 травня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/1369/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії та стягнення заборгованості, -
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить:
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надати розрахунок належної до виплати ОСОБА_1 пенсії за період з 01.10.2015 по 25.03.2021 з урахуванням, можливих підвищень протягом, відповідного періоду;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не виплати належної ОСОБА_1 пенсії за період з 01.10.2015 по 25.03.2021 в сумі 185 864, 58 грн.;
- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 заборгованість з виплати пенсії за період з 01.10.2015 по 25.03.2021 в сумі 185 864, 58 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 01.08.2014 перебуває на обліку відповідача як внутрішньо переміщена особа та отримувала пенсію в зв'язку з втратою годувальника. Проте, виплату пенсії протиправно зупинено з жовтня 2015 року без повідомлення причин.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі та зазначено, що на підставі списків про припинення виплати пенсії за результатами інформаційного обміну з органами соціального захисту населення позивачу призупинена виплата пенсії з 01.10.2015. На даний час позивач із заявою про поновлення виплати пенсії до Кропивницького відділу обслуговування громадян, як це передбачено законодавчими нормами, не зверталася. Відповідач вважає, що головне управління діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України та правомірно припинило виплату пенсії. Пенсійні виплати за період з 01.10.2015 по 25.03.2021 будуть виплачені після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку ( а.с.42-43).
Дослідивши доводи заяв по суті, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 отримує пенсію та перебуває на обліку відповідача як внутрішньо переміщена особа ( а.с.45-55).
Листом відповідача від 25.02.2021 повідомлено представника позивача, що виплату пенсії ОСОБА_1 призупинено з 01.10.2015 на підставі списків про припинення виплати пенсії за результатами інформаційного обміну органами соціального захисту населення, отриманих у вересні 2015 року. Розмір пенсії у вересні 2015 року складав 2816,13 грн. З травня по вересень 2015 року включно розмір пенсії ОСОБА_1 становив 2816,13 грн. За період з 01.10.2015 по 25.02.2021 ОСОБА_1 із заявою про поновлення виплати пенсії не зверталась, тому надати розрахунок пенсії за вказаний період немає підстав ( а.с.22).
Вважаючи бездіяльність управління протиправною позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб встановлені Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 р. №1706-VII.
Відповідно до ч.3 ст.7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-IV.
Частиною 1 статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч.1 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, виплата пенсії особі припиняється виключно на підставі рішення територіального органу Пенсійного фонду або за рішенням суду з підстав визначених у ч.1 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» чи з інших підстав, передбачених законом.
Відповідачем не надано доказів на підтвердження наявності підстав, визначених ч.1 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для припинення пенсії позивачу, а також не надано рішення про припинення виплати.
З відзиву відповідача на позовну заяву, судом встановлено, що припиняючи позивачу виплату пенсії Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області керувалося постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 08.06.2016 р. №365.
Механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування визначений Порядком призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р. №365 (далі за текстом - Порядок призначення).
Натомість механізм здійснення контролю за проведенням виплати внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування визначений Порядком здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р. №365 (далі за текстом - Порядок контролю).
Згідно з п.5 Порядку призначення, для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.
До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред'являється оригінал такої довідки.
З огляду на пп.2 п.12 Порядку контролю, соціальні виплати за рішенням комісій або органів, що здійснюють соціальні виплати, припиняються у разі: встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.
Пунктом 14 Порядку контролю, визначено, що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення та орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії припиняє соціальні виплати з місяця, що настає за тим, у якому прийнято відповідне рішення, а у випадках, передбачених підпунктом 3 пункту 4 та підпунктом 4 пункту 12 цього Порядку, - з дня припинення виплати ПАТ «Державний ощадний банк України» або з дня скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до п.15 Порядку контролю, поновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі, припинених відповідно до підпункту 2 пункту 12 цього Порядку, здійснюється за рішенням комісії, прийнятим на підставі подання структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, що внесене разом з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.
Згідно з п.16 Порядку контролю, у разі прийняття позитивного рішення комісією згідно з пунктом 15 цього Порядку соціальні виплати поновлюються через два місяці з місяця прийняття рішення про припинення таких виплат. Комісія може прийняти рішення про поновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі з місяця припинення таких виплат у разі, коли така особа перебуває у складних життєвих обставинах і з поважних причин не виконала вимоги структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, передбачені пунктами 6 і 7 цього Порядку.
Отже, не підтвердження фактичного місця проживання не є підставою для припиненя виплати пенсії, яка передбачена Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому припинення виплати позивачу пенсії було здійснено не у спосіб передбачений законом.
Викладене узгоджується з висновком Верховного Суду викладеним у рішенні від 03.05.2018 р. у справі №805/402/18 (провадження №Пз/9901/20/18), залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 04.09.2018 р.
Оцінюючи докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не виплати належної ОСОБА_1 пенсії з 01.10.2015 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо вимог позивача про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 заборгованість з виплати пенсії за період з 01.10.2015 по 25.03.2021 в сумі 185 864, 58 грн., суд зазначає наступне.
Нарахування, перерахування (визначення розміру) і виплата сум пенсій є дискреційними повноваженнями органів Пенсійного фонду України.
Проте, у будь-якому випадку суб'єкт владних повноважень має діяти керуючись статтею 2 КАС України, а саме справедливо, неупереджено та своєчасно, з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 4 статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З врахуванням викладеного у суду відсутні повноваження щодо визначення розміру пенсії, яку слід виплачувати позивачу, а тому в задоволені зазначеної вище вимоги позивача належить відмовити.
Вимоги щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надати розрахунок належної до виплати ОСОБА_1 пенсії за період з 01.10.2015 по 25.03.2021 з урахуванням, можливих підвищень протягом, відповідного періоду не підлягають задоволенню, оскільки належним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання відновити позивачу виплату пенсії.
Відповідно до положень ч.2 ст.9 КАС України, з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача, вважає за необхідне вийти за межи позовних вимог та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відновити позивачу виплату пенсії з 01.10.2015.
Згідно з ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 3 674,65 грн.
Зважаючи на викладене суд вважає за необхідне стягнути пропорційно до задоволених позовних вимог судовий збір на користь позивача у розмірі 3000 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу то позивачем вказано, що витрати буде визначено та відповідні документи буде подано згідно ч.7 ст. 139 КАС України протягом п'яти днів з дня ухвалення рішення суду ( а.с.33).
Керуючись ст.ст.2, 72-77, 139, 243-246, 255, 295, пунктом 15 частини першої розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , адреса для листування: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії та стягнення заборгованості задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не виплати належної ОСОБА_1 пенсії з 01.10.2015.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відновити ОСОБА_1 виплату пенсії з 01.10.2015.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати за сплату судового збору у розмірі 3 000 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. Сагун