26 травня 2021 року м. Кропивницький справа № 340/1928/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., розглянувши в порядку спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу
за позовомФізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 )
до третя особаГоловного управління ДПС в Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, код ЄДРПОУ - 43142606) Інспектор ІОП Новоархангельського ВП ст. л-нт поліції Нетреба М.В. (26100, Кіровоградська область, Новоархангельський район, смт. Новоархангельськ, вул. Слави, 19)
провизнання протиправними дій та скасування податкових повідомлень - рішень від 04.06.2020 року №00001853200 та 00001863200, а також, розрахунку, -
І. Зміст позовних вимог.
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача та третьої особи в частині ухвалення податкових повідомлень - рішень від 04.06.2020 року №00001853200 та 00001863200 та протоколу про адміністративне правопорушення від 05.05.2020 року серії АПР 18 №504090;
- визнати незаконними та скасувати податкові повідомлення - рішення від 04.06.2020 року №00001853200 та №00001863200 та рахунок (штрафних) фінансових санкцій до податкового повідомлення - рішення від 04.06.2020 року №00001863200.
ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позову зазначено, що оскаржувані податкові повідомлення - рішення винесені відповідачем всупереч Закону, який підлягав застосуванню, а у протокол про адміністративне правопорушення відсутні обов'язкові відомості. Також зазначено, що відповідач при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень - рішень діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.
Представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначив, оскаржувані податкові повідомлення - рішення прийняті контролюючим органом на підставі матеріалів, що надійшли від Голованівського ВП Новоархангельського ВП ГУНП в Кіровоградській області. Представник відповідача також наголошує на тому, що позовні вимоги є необґрунтованими та недоведеними, документів, які б спростовували виявлений факт порушення позивачем до суду також не надано.
ІІІ. Заяви (клопотання) учасників справи інші процесуальні дій у справі.
Ухвалою від 07.07.2020 року у справі відкрито провадження та призначено її до розгляду у прядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.20).
04.08.2020 року представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.26-28).
25.08.2020 року від позивача до суду надійшла відповідь на відзив (а.с.40-41).
Ухвалами суду від 28.09.2020 року продовжено процесуальний строк розгляду адміністративної справи, витребувано додаткові докази та відмовлено позивачу у розгляді адміністративної справи у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (а.с.436-44).
Ухвалою суду від 07.12.2020 року зупинено провадження у справі №340/1928/20 до прийняття рішення за результатами розгляду адміністративного протоколу за ч.2 ст.156 КУпАП стосовно гр. ОСОБА_1 (а.с.55).
Ухвалою суду від 25.01.21021 року Новоархангельську селищну раду Новоархангельського району Кіровоградської області повторно зобов'язано надати суду відомості щодо розгляду адміністративного протоколу стосовно гр. ОСОБА_1 та процесуальний документ, що був прийняти за результатами розгляду адміністративного протоколу стосовно гр. ОСОБА_1 (а.с.65-66).
Ухвалою суду від 22.04.2021 року до Новоархангельської селищної ради Новоархангельського району Кіровоградської області застосовано заходи процесуального примусу та встановлено новий строк подання суду належних доказів чи пояснень визначених судом в ухвалах від 28.09.2020 року та від 25.01.2021 року (а.с.73-74).
Ухвалою суду від 26.05.2021 року провадження у справі №340/1928/20 поновлено та продовжено її розгляд зі стадії на якій вона була зупинена.
Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з частиною 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи урахуванням положень ч.ч.1, 6 ст.120, ст.193 КАС України, дана адміністративна справа вирішується судом у межах строку, визначеного ст.193, 263 КАС України.
ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Розглянувши подані сторонами документи, з'ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням доказів судом встановлені відповідні обставини.
На адресу Головного управління ДПС у Кіровоградській області надійшов лист від 08 травня 2020 року за № 2843/127-20 яким контролюючий орган повідомлено, що в ході проведення виконання вимог доручення Голови Національної поліції України від 02 лютого 2018 року № 1381/01/20-2018 «Про вжиття превентивних заходів щодо запобігання пияцтва та тютюнокуріння серед дітей», вимог Законів України «Про державне регулювання виробництва й обігу спирту етилового, коньячного й плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». «Про заходи щодо попередження та зменшення вжиття тютюнових виробів, їх шкідливого впливу на здоров'я населення» та відповідно до пунктів 4.11. Положення про Національну поліцію, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 року №877, з метою профілактики негативних явищ у дитячому середовищі, протидії пияцтву та тютюнокурінню серед дітей.
В ході проведення зазначеного вище заходу виявлено факт продажу алкогольних напоїв неповнолітньому громадянину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителю АДРЕСА_2 . Реалізація здійснена власником торгівельного об'єкту - фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 , що розташований в АДРЕСА_1 .
За виявленим фактом порушення правил торгівлі, відносно продавця зазначеного вище торгового об'єкту - гр. ОСОБА_1 складено адміністративний протокол за ч.2 ст.156 КУпАП (а.с.6, 97), який в порядку ст.276 КУпАП направлено на розгляд до адміністративної комісії Новоархангельської селищної ради, оскільки правопорушник проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
В зв'язку з вищевикладеним та з метою недопущення в майбутньому порушень правил торгівлі алкогольними напоями з боку працівників торгового об'єкту, що призводить до розповсюдження як в підлітковому середовищі так і дорослими особами вживання алкоголю на адресу Головного управління ДПС у Кіровоградській області було направлено протокол про адміністративне правопорушення та додаткові матеріали (а.с.30).
До листа від 08 травня 2020 року за № 2843/127-20 додано пояснення фізичної особи підприємця ОСОБА_1 та неповнолітнього ОСОБА_2 (а.с.31-32).
Відповідно до пояснень ОСОБА_1 , вона проживає за адресою: АДРЕСА_1 . 06 травня 2020 року близько 15:30 год. до її володіння прийшов невідомий хлопець та попрохав продати йому пива та сухарики батькові. Після чого вона здійснила продаж 0,5 л. пива та сухарики. Документів у хлопця не перевіряла (а.с.32).
Згідно пояснень ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , він проживає за адресою: АДРЕСА_2 . 06 травня 2020 року перебував у смт.Новоархангельськ, зайшов у магазин, що розташований по вул. Жебровського, та придбав там пляшку пива марки «Львівське світле», ємністю 0,5 л. та пачку сухариків, для власного споживання.
На підставі отриманих матеріалів контролюючим органом 04.06.2020 року прийнято податкові повідомлення - рішення:
- №00001863200, згідно якого до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені за платежем: Адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів в розмірі 17 000 грн. (а.с.10);
- №00001853200, згідно якого до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені за платежем: Адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, в розмірі 6 800 грн. (а.с.8).
На виконання вимог ухвали суду Новоархангельська селищна рада Новоархангельського району Кіровоградської області надала до суду копії матеріалів адміністративної справи АПР18 №504090 (а.с.94-103).
За результатами розгляду адміністративної справи АПР18 №504090 адміністративною комісією при виконавчому комітеті Новоархангельської селищної ради прийнято постанову №1 від 14.05.2021 року, якою на підставі ч.7 ст.247 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрито справу про адміністративне правопорушення, яке вчинила гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.106-107).
Станом на 26.05.2021 року доказів оскарження постанови №1 від 14.05.2021 року до суду не надійшло.
V. Оцінка суду.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов наступних висновків.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пп. 75.1.3 п.75.1 ст.75 ПК України, фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Пунктом 80.2 ст.80 ПК України визначено, що фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких обставин: 80.2.1. у разі коли за результатами перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про можливі порушення платником податків законодавства щодо виробництва та обігу підакцизних товарів, здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, та виникає необхідність перевірки таких фактів; 80.2.2. у разі отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів; 80.2.3. письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій, касових операцій, патентування або ліцензування; 80.2.4. неподання суб'єктом господарювання в установлений законом строк обов'язкової звітності про використання реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, подання їх із нульовими показниками; 80.2.5. у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; 80.2.6. у разі виявлення за результатами попередньої перевірки порушення законодавства з питань, визначених у пункті 75.1.3; 80.2.7. у разі отримання в установленому законодавством порядку інформації про використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплати роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету, а також здійснення фізичною особою підприємницької діяльності без державної реєстрації.
Відповідно до п. 83.1 ст. 83 ПК України, для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків є: 83.1.1. документи, визначені цим Кодексом; 83.1.2. податкова інформація; 83.1.3. експертні висновки; 83.1.4. судові рішення; 83.1.5. виключено; 83.1.6. податкові консультації, інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на контролюючі органи.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначені Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі Закон № 481/95-ВР).
Відповідно до п.2 ч.1 ст.15-3 Закону № 481/95-ВР забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.
Частиною 1 ст.17 Закону №481/95-ВР передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
До суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі:
- оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом), - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень;
- порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень;
- виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.
Згідно із ч.4 ст.17 Закону № 481/95-ВР рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються податковими органами та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.
Отже, Закон № 481/95 забороняє здійснювати продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18-ти років. У разі здійснення зазначеної діяльності до суб'єкта господарювання застосовується відповідна відповідальність.
Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у постанові від 09 березня 2021 року у справі №804/8054/17.
Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" визначений Порядком застосування фінансових санкцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 № 790 (далі - Порядок № 790).
Відповідно до абз. 4 п. 5 Порядку № 790 підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
За змістом п.6 Порядку №790 рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.
Порядок і строки розгляду матеріалів, які є підставою для застосування фінансових санкцій, та прийняття рішення щодо їх застосування встановлюються зазначеними органами відповідно до їх компетенції.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування у разі виявлення порушень у сфері виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів зобов'язані повідомити про ці порушення орган, який видав ліцензію на провадження зазначеного виду діяльності (п.7 Порядку №790).
Абзацом першим пункту 8 Порядку №790 передбачено, що рішення про застосування фінансових санкцій до суб'єкта господарювання за порушення норм Закону складається за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Рішення про застосування фінансових санкцій складається у трьох примірниках, один з яких залишається в органі, посадова особа якого прийняла це рішення; другий - надсилається у триденний строк після його прийняття суб'єкту господарювання або видається його уповноваженому представникові; третій - надсилається до територіального органу ДФС за місцем реєстрації суб'єкта господарювання для здійснення контролю за надходженням до державного бюджету суми сплаченого штрафу у разі порушення законодавства у сфері виробництва та обігу спирту або за місцем вчинення порушення для здійснення контролю за надходженням до місцевих бюджетів суми сплаченого штрафу в разі порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів (п.9 Порядку №790).
З системного аналізу вищевикладених положень законодавства слідує, що контролюючий орган приймає рішення про застосування фінансових санкцій за порушення суб'єктом господарювання норм Закону №481/95-ВР, зокрема, за: оптову і роздрібну торгівлю спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій; порушення вимог статті 15-3 цього Закону; виробництво, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку. При цьому, факт порушення норм Закону №481 може бути встановлений контролюючим органом не тільки за наслідками фактичної перевірки, здійсненої контролюючим органом, а й за наслідками опрацювання матеріалів податкових органів щодо недотримання суб'єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, зібраних останніми в ході провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч.2 ст.156 КУпАП, порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами, а саме: торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами в приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або в інших місцях, визначених рішенням відповідного органу місцевого самоврядування, як таких, де роздрібна торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами заборонена, а так само торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами через торгові автомати чи неповнолітніми особами, а також продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв або тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років, або продаж тютюнових виробів в упаковках, що містять менш як 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар), або торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, винами столовими у заборонений рішенням відповідного органу місцевого самоврядування час доби, - тягне за собою накладення штрафу від ста до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно зі статтею 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 254 КУпАП передбачено, що про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до статті 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218 - 221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення за статтею 156 КУпАП мають право складати уповноважені на те посадові особи органів Національної поліції.
Згідно зі статтею 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно до статті 257 КУпАП протокол надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.
За змістом статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Верховний Суд у постанові від 10.06.2020 року (справа №815/5818/15) сформулював правовий висновок, відповідно до якого матеріали правоохоронних органів щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів є самостійно підставою для прийняття рішення про застосування штрафних санкцій, передбачених статтею 17 Закону №481/95. Разом з тим, протокол є основною і обов'язковою формою фіксації факту адміністративного правопорушення, який повинен відповідати вимогам, що висуваються до його процесуальної форми і змісту і регламентовані статтями 254-256 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Як свідчить зміст протоколу про адміністративне правопорушення серія АПР18 №504090 від 05.05.2020 року, складеного інспектором з ювенальної превенції сектору превенції патрульної поліції Новоархангельського ВП Голованівського ВП ГУНП Кіровоградської області Нетребою Т.В., у ньому зафіксовано факт реалізації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 алкогольного напою.
До цього протоколу в якості доказів додані пояснення ОСОБА_2 та позивача - ОСОБА_1 , згідно яких остання визнає та підтверджує факт продажу неповнолітньому пива "Львівське" 0,5 (а.с.31-32).
Тому, суд зауважує, що необхідною умовою для відповідальності суб'єктів господарювання, передбаченої ч.2 ст. 17 цього Закону, є факт реалізації алкогольного напою особі, яка не досягла 18 років, без наявності відповідної ліцензії.
Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у постанові від 09 березня 2021 року у справі №804/8054/17
Постановою №1 від 14.05.2021 року не спростовується вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, адже справу про адміністративне правопорушення закрито на підставі ч.7 ст.247 КУпАП.
Суд звертає увагу на те, що за своєю правовою природою звільнення від відповідальності у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення не є «реабілітуючою обставиною».
Також, слід зазначити, що доказів на підтвердження того, що позивач на момент складення протоколу про адміністративне правопорушення мав ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями суду не надано.
Поряд з цим, суд не бере до уваги посилання та обґрунтування позивача щодо недоліків та невідповідноісті Протоколу ст. 256 КУпАП, оскільки в даній справі інший предмет спору та доказування.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, в процесі розгляду справи судом підтверджено обставини, що свідчать про порушення позивачем положень ч.20 ст.15 та ст.15 прим. 3 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового. алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
Тому, у податкового органу були правові підстави для притягнення позивача до відповідальності за порушення вимог Закону № 481/95-ВР та застосування штрафної санкції.
Згідно з ч. 1-2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин у цій адміністративній справі та згаданих висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку, що позивач не довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, довів, що діяв у межах закону при прийнятті оскаржуваних рішень, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов не задовольняється.
VІ. Судові витрати.
Судові витрати відповідно до ст.139 КАС України відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та скасування податкових повідомлень - рішень - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя
Кіровоградського окружного
адміністративного суду Р.В. Жук