Ухвала від 26.05.2021 по справі 120/2122/21-а

УХВАЛА

26 травня 2021 р. Справа № 120/2122/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Сала П.І.,

за участю:

секретаря судового засідання Панасюк В.В.,

представника позивача Залокоцька В.Д.,

представника відповідача 1 Іванова Ю.В.,

представника відповідача 2 Кисляка А.В.,

розглянувши у підговчому засіданні в м. Вінниці питання про залучення третьої особи та витребування додаткових письмових доказів в адміністративній справі за позовом державного реєстратора відділу реєстрації управління "Центр надання адміністративних послуг" виконавчого комітету Жмеринської міської ради Вінницької області ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України (відповідач 1) та державного підприємства "Національні інформаційні системи" (відповідач 2) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

16.03.2021 поштою до суду надійшла позовна заява за підписом адвоката Залокоцької В.Д., подана від імені та в інтересах позивача - державного реєстратора відділу реєстрації управління "Центр надання адміністративних послуг" виконавчого комітету Жмеринської міської ради Вінницької області ОСОБА_1., до Міністерства юстиції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача державне підприємства "Національні інформаційні системи" (далі - ДП "НАІС"), про зобов'язання ДП "НАІС" надати позивачу ідентифікатори доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що наказом Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області від 19.01.2021 № 11 позивача звільнено з посади завідувача сектору з питань державної реєстрації Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області 21.01.2021 у порядку переведення до відділу реєстрації управління ЦНАП виконавчого комітету Жмеринської міської ради Вінницької області відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 41 Закону України "Про державну службу". Розпорядження виконавчого комітету Жмеринської міської ради Вінницької області від 21.01.2021 № 27-рк позивача призначено на посаду державного реєстратора відділу реєстрації управління "Центр надання адміністративних послуг" виконавчого комітету Жмеринської міської ради Вінницької області в порядку переведення зі Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області з 22.01.2021.

У зв'язку з цим виконавчий комітет Жмеринської міської ради Вінницької області звернувся до Вінницької регіональної філії ДП "НАІС" з листами від 26.01.2021 за № 02-5/10-743 та № 02-5/10-744, в яких просив надати позивачу доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно без проведення спеціальної перевірки діяльності державного реєстратора. Листом від 10.02.2021 № 208/27-06 відповідач 2 відмовив у наданні такого доступу, посилаючись на те, що спеціальна перевірка не проводиться у випадках переведення з посади державного реєстратора на іншу посаду державного реєстратора в межах одного суб'єкта державної реєстрації, чи переведення з посади державного реєстратора на іншу посаду державного реєстратора у зв'язку з реорганізацією або ліквідацією суб'єкта державної реєстрації, передачі або делегування повноважень і функцій від одного суб'єкта державної реєстрації до іншого. Тому позивачу запропоновано надати документи, що підтверджують успішне проходження ним спеціальної перевірки, з метою забезпечення доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Крім того, ДП "НАІС" зазначило, що спеціальна перевірка не проводиться у випадках переведення з посади державного реєстратора на іншу посаду державного реєстратора в межах одного суб'єкта державної реєстрації чи переведення у зв'язку з реорганізацією або ліквідацією суб'єкта державної реєстрації, тоді як Жмеринська районна державна адміністрація Вінницької області не перебуває в стані припинення. Також у своїй відповіді відповідач 2 зіслав на лист Міністерства юстиції України від 14.01.2021 № 110/19.2.2/35-21 щодо деяких питань, пов'язаних з наданням ідентифікаторів доступу.

Позивач не погоджується з діями Міністерства юстиції України та підпорядкованого йому ДП "НАІС" та вважає протиправною надану йому відмову у доступі до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Ухвалою суду від 22.03.2021 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху з підстав її невідповідності вимогам статті 160, 161 КАС України. При цьому позивачу запропоновано уточнити склад учасників справи та позовні вимоги, а також визначитись з належними відповідачами за такими вимогами. Для виконання виявлених недоліків позовної заяви позивачу встановлено 10-денний строк з дня отримання копії ухвали.

01.04.2021 від представника позивача до суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, до якої додано позовну заяву в новій редакції.

Згідно з уточненим позовом відповідачами зазначено Міністерство юстиції України та ДП "НАІС". Крім того, уточнено раніше заявлені позовні вимоги: позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Міністерства юстиції України, викладене у формі листа від 14.01.2021 за № 110/19.2.2/36-21 щодо деяких питань, пов'язаних з наданням ідентифікаторів доступу, та зобов'язати ДП "НАІС" надати позивачу ідентифікатори доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Таким чином, позивач усунув недоліки позовної заяви, про які було зазначено в ухвалі суду від 22.03.2021.

Ухвалою суду від 06.04.202021 відкрито провадження у цій справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження.

В підготовчому засіданні за ініціативою суду на обговорення сторін поставлено питання про необхідність залучення до участі у справі як третю особу без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача виконавчий комітет Жмеринської міської ради Вінницької області, який, як встановлено з наданих суду доказів, звертався до Міністерства юстиції України щодо проведення спеціальної перевірки діяльності державного реєстратора ОСОБА_1 та до ДП "НАІС" (в особі Вінницької регіональної філії) щодо надання йому доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Представники сторін підтримали необхідність залучення до справи вказаної третьої особи та вважають це доцільним.

Вирішуючи відповідне процесуальне питання, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 49 КАС України визначено, що якщо адміністративний суд встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Згідно з ч. 5 ст. 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Як з'ясувалось у підготовчому засіданні, 11.12.2020 виконавчий комітет Жмеринської міської ради Вінницької області звернувся до Міністерства юстиції України із запитом № 02-5/10-3236 щодо проведення спеціальної перевірки діяльності державного реєстратора ОСОБА_1 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно

За результатами проведеної перевірки відповідач 1 листом від 20.01.2021 № 2449/28340-26-20/19.2.2 повідомив виконавчий комітет Жмеринської міської ради Вінницької області про те, що, з урахуванням виявлених порушень у сфері державної реєстрації, ОСОБА_1 вважається таким, що не пройшов спеціальну перевірку у Державному реєстрі прав.

В подальшому виконавчий комітет Жмеринської міської ради Вінницької області звернувся до Вінницької регіональної філії ДП "НАІС" з листами від 26.01.2021 за № 02-5/10-743 та № 02-5/10-744, в яких просив надати ОСОБА_1 доступ до Єдиних та Державних реєстрів без проведення спеціальної перевірки. Листом відповідача 2 від 10.02.2021 № 208/27-06 у наданні такого доступу було відмовлено.

З огляду на викладене, а також беручи до уваги, що предмет позову у цій справі стосується надання позивачу доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно з метою виконання ним своїх повноважень на посаді державного реєстратора відділу реєстрації управління "Центр надання адміністративних послуг" виконавчого комітету Жмеринської міської ради Вінницької області, суд доходить висновку, що рішення у цій справі може вплинути на права, інтереси та обов'язки виконавчого комітету Жмеринської міської ради Вінницької області, як роботодавця позивача та ініціатора вищезазначених питань щодо проведення спеціальної перевірки позивача та надання йому доступу до реєстрів.

Відтак необхідним є залучення виконавчого комітету Жмеринської міської ради Вінницької області до участі у цій справі третьою особою без самостійних вимога на предмет спору на стороні позивача (статус третьої особи надалі може бути уточнено, враховуючи її позицію щодо існуючого спору).

Крім того, одночасно із залученням третьої особи, суд вважає за доцільне витребувати у неї додаткові письмові докази.

Так, одним з принципів адміністративного судочинства є офіційне з'ясування всіх обставин у справі. Цей принцип визначає особливості адміністративного судочинства і полягає у більш активній ролі суду: саме на суд покладено обов'язок вживати передбачені законом заходи, необхідні для всебічного з'ясування обставин у справі. Отже, адміністративний суд має повністю встановити обставини справи, щоб на засадах верховенства права ухвалити законне та обґрунтоване рішення.

Принцип офіційності реалізований, зокрема, у частині четвертій статті 11 КАС України, згідно з якою суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

В силу вимог ч. 3 ст. 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Про витребування доказів за власною ініціативою суд постановляє ухвалу (ч. 3 ст. 80 КАС України).

Враховуючи зазначені норми, для забезпечення повного та всебічного з'ясування всіх обставин у справі і постановлення законного та обґрунтованого рішення по суті спору, суд доходить висновку про необхідність витребування у третьої особи додаткових доказів.

У зв'язку з залученням третьої особи та необхідністю витребування додаткових доказів, в підготовочму засіданні, проведення якого вже розпочалося, необхідно оголосити перерву.

При цьому суд враховує, що відповідно до ч. 4 ст. 173 КАС України підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.

Таким чином, оскільки протягом шістдесяти днів проведення підготовчого засідання у цій справі є неможливим з об'єктивних та незалежних від суду причин, суд доходить висновку, що для належної підготовки справи до розгляду по суті строк проведення підготовчого засідання слід продовжити, але не більше ніж на тридцять днів.

При визначенні дати наступного підготовчого засідання враховується час, необхідний для подання учасникам процесу заяв по суті справи.

Керуючись ст.ст. 48, 72, 79, 80, 173, 180, 181, 193, 195, 205, 248, 256, 294 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Залучити до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача виконавчий комітет Жмеринської міської ради Вінницької області (місцезнаходження: вул. Центральна, 4, м. Жмеринка, 23100).

2. Встановити третій особі 3-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання пояснень щодо позову з дотриманням правил, встановлених частинами другою-четвертою статті 162 КАС України.

3. Встановити позивачу та відповідачам 2-денний строк з дня отримання пояснень третьої особи для подання відповіді на такі пояснення.

4. Витребувати з виконавчого комітету Жмеринської міської ради Вінницької області та зобов'язати його у 3-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали надати суду належним чином засвідчені копії усіх документів, що пов'язані з призначенням ОСОБА_1 на посаду державного реєстратора відділу реєстрації управління "Центр надання адміністративних послуг" виконавчого комітету Жмеринської міської ради Вінницької області, в тому числі документів, що стосуються звернення виконавчого комітету Жмеринської міської ради Вінницької області до Міністерства юстиції України щодо проведення спеціальної перевірки діяльності державного реєстратора ОСОБА_1 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та до державного підприємства "Національні інформаційні системи" в особі Вінницької регіональної філії щодо забезпечення вказаного державного реєстратора доступ до цього Реєстру.

5. Роз'яснити виконавчому комітету Жмеринської міської ради Вінницької області, що згідно з ч. 7, 8 ст. 80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення судової ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.

6. У зв'язку з залученням третьої особи та необхідністю витребування додаткових доказів оголосити в підготовчому засіданні перерву до 10.00 год 09 червня 2021 року.

7. Повідомити учасників справи, що розгляд справи в підготовчому засіданні відбудеться в залі судових засідань № 1 Вінницького окружного адміністративного суду за адресою: м. Вінниця, вул. Брацлавська, 14.

8. Копію ухвали надіслати сторонам, а залученій третій особі також копію позовної заяви.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Ухвала в повному обсязі складена 27.05.2021.

Суддя Сало Павло Ігорович