Справа № 285/2243/21
провадження у справі 3/0285/1689/21
Іменем України
25 травня 2021 року м. Новоград-Волинський
Суддя Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області Мозговий В.Б., розглянувши матеріали, що надійшли з Новоград-Волинського ВРП ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрований та проживає по АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
30.04.2021 року від Новоград - Волинського районного відділу поліції ГУНП в Житомирській області до суду надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Згідно адміністративного протоколу, 28.04.2021 року, близько 05 год. 00 хв., гр. ОСОБА_1 за місцем свого проживаня, вчинив домашне насильство, відносно гр. ОСОБА_2 чим могла бути завдана шкода її психологічному здоров'ю, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
В матеріалах справи міститься заява ОСОБА_1 про розгляд справи без його участі. З пояснень, які викладені в протоколі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 вину у вчиненому правопорушені не визнає.
Дослідивши адміністративний матеріал, приходжу до наступного висновку.
В судовому засіданні встановлено, що на ОСОБА_1 28.04.2021 року було складено адміністративний протокол за вчинення ним домашнього насильства, однак в матеріалах справи відсутні жодні докази на підтвердження того, що ОСОБА_1 дійсно чинив насильство по відношенню до гр. ОСОБА_2 . Окрім письмових пояснень самої ОСОБА_2 .
Відповідно до вимог ст.ст. 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Відповідальність передбачена ч. 1 ст. 173-2 КУпАП наступає за вчинення насильства в сім'ї, тобто умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Виходячи з вищевикладеного, аналізуючи всі обставини справи, наявні в справі докази вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, а тому провадження в справі підлягає закриттю за відсутністю в його діях складу правопорушення.
Керуючись ст. 9, 173-2, 251, 280, 283, 284 КУпАП, -
Провадження в справі про вчинення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня винесення постанови .
Суддя В.Б. Мозговий