Рішення від 24.05.2021 по справі 480/1888/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2021 року Справа № 480/1888/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1888/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення відділу перерахунків пенсій №2 управління пенсійного забезпечення (м. Шостка) Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 9 від 12.01.2021 «Про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до стажу державної служби період роботи з 30.01.1981 по 30.08.1991 на посаді «секретарь-зав.отделом учащейся молодежи райкома комсомола» і перевести позивача на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", яку призначити та розрахувати відповідно до Закону України "Про державну службу", починаючи з 05.01.2021 року.

Свої вимоги мотивує тим, що вона є пенсіонером та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області. 05.01.2021 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про переведення з пенсії за віком згідно із Законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію згідно Закону України від 10.12.2015 №889-VІІІ "Про державну службу". Рішенням відділу перерахунків пенсій №2 управління пенсійного забезпечення головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 12.01.2021 № 9 позивачу було відмовлено в переведенні з одного виду пенсії на інший. В обґрунтування рішення зазначено, що посада «секретарь-зав.отделом учащейся молодежи райкома комсомола» не відноситься до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ та що станом на 01.05.2016 вона не має 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. Таке рішення позивач вважає протиправним у зв'язку з тим, що відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 р. № 229 стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону. Відповідно до пункту 8 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України "Про державну службу" стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством. Згідно пункту 3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року №283 (Порядок №283), до стажу державної служби включаються, також час роботи в організаціях, передбачених абзацом 4 пункту 3 Положення про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за вислугу років працівникам органів виконавчої влади та інших державних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1993 року №1049 (Положення №1049), відповідно до якого до стажу роботи, який дає право на одержання надбавки за вислугу років, зараховується стаж роботи в організаціях (крім роботи у кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених ст. 118 КЗпП України (зокрема, у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях). Вважає не включення до стажу державної служби періоду роботи на посаді «секретаря-зав.отделом учащейся молодежи райкома комсомола» протиправним. Позивач зазначає, що із записів у її трудовій книжці вбачається, що станом на 01.05.2016 вона працювала на посаді заступника голови Середино-Будської районної державної адміністрації Сумської області, тобто займала посаду державного службовця. Тому, враховуючи, що станом на 01.05.2016 року позивач займала посаду державного службовця та мала не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, відмова відповідача у переведенні їй пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ є протиправною.

Ухвалою суду від 15.03.2021 р. провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

11.05.2021 р. від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому, заперечуючи проти позову, посилається на те, що 01.05.2016 набув чинності Закон України від 10 грудня 2015 року № 889- VIII "Про державну службу" (далі - Закон № 889-VІІІ), підпунктом 1 пункту 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" якого визнано таким, що втратив чинність, Закон України "Про державну службу" № 3723 (далі - Закон № 3723) (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. Пунктом 10 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VІІІ передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Пунктом 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VІІІ передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Тобто, розділом XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу державної служби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Період роботи позивача з 30.01.1981 по 02.09.1991р.р. «секретар - зав. отделом учащейся молодежи Середино - Будского райкоми ЛКСМ Украины» не враховується до стажу державної служби, оскільки згідно постанови Кабінету Міністрів України № 229 від 25.03.2016 «Про затвердження порядку обчислення стажу державної служби», яка набрала чинності 01.05.2016, відмінено постанову Кабінету Міністрів України № 283 від 03.05.1994 «Про порядок обчисленння стажу державної служби» на яку, зокрема, посилається позивач та якою було передбачено зарахування до стажу державно служби періду роботи на виборних та інших відповідальних посадах в партійних профспілкових і виборних організаціях до припинення дії статті 6 Конституції УРСР, тобто 24.10.1990. Відтак вказана постанова не підлягає застосуванню. У позивача станом на 01.05.2016 року відсутній 10 років стажу на посадах, віднесеню до відповідних категорій посад державних службовців. Отже, позивач не має права на переведення на пенсію за віком відповідно до п. 17 розділ XI Закону № 889-VIII. У задоволенні позову просить відмовити.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

05.01.2021 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про переведення з пенсії за віком згідно із Законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію згідно Закону України від 10.12.2015 №889-VІІІ "Про державну службу".

Рішенням відділу перерахунків пенсій №2 управління пенсійного забезпечення головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 12.01.2021 № 9 позивачу було відмовлено в переведенні з одного виду пенсії на інший. В обґрунтування рішення зазначено, що відповідно до п.10 розділу XI Закону, для осіб, які станом на 01.05.2016 року займають посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу” та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” №3723-ХІІ від 16.12.1993 року у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. В ході всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих для перерахунку пенсії документів встановлено, що до заяви від 05.01.2020 року було надано довідку від 22.12.2020р. №01-49/361 про стаж державної служби, виданої Середино-Будською районною державною адміністрацією, в якій зазначено, що Ви працювали з 30.01.1981 по 02.09.1991р.р. « секретар - зав. отделом учащейся молодежи Середино - Будского райкома ЛКСМ Украины» (так у документі). Вищезазначена посада не відноситься до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 №3723-ХІІ. Станом на 01.05.2016 року у заявниці не маєте 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.

Суд вважає таке твердження відповідача безпідставним.

Як вбачається з копії трудової книжки НОМЕР_1 (а.с.10), 30.01.1981 р. позивач була обрана «секретарем - зав.отделом учащейся молодежи райкома комсомола» та 30.08.1991 звільнена з займаної посади секретаря райкома комсомола.

14.06.2010 р. позивач була призначена на посаду заступника голови Середино- Будської районної державної адміністрації Сумської області (розпорядження голови Середино-Будської районної державної адміністрації від 14.06.2010 № 185). 19.06.2020 звільнена з займаної посади (розпорядження голови Середино-Будської районної державної адміністрації від 19.06.2020 № 19-к), що підтверджується записами в трудовій книжці НОМЕР_2 (а.с.11) та довідкою Середино-Будської районної державної адміністрації Сумської області від 22.12.2020 № 01-49/361 (а.с.15). Стаж державної служби на зазначеній посаді становить 7 років 5 місяців 1 день.

Згідно пункту 3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року №283 (Порядок №283), до стажу державної служби включаються, також час роботи в організаціях, передбачених абзацом 4 пункту 3 Положення про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за вислугу років працівникам органів виконавчої влади та інших державних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1993 року №1049 (Положення №1049), відповідно до якого до стажу роботи, який дає право на одержання надбавки за вислугу років, зараховується стаж роботи в організаціях (крім роботи у кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених ст. 118 КЗпП України (зокрема, у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях).

Постановою Кабінету Міністрів України № 229 від 25.03.2016 «Про затвердження порядку обчислення стажу державної служби», яка набрала чинності 01.05.2016, відмінено постанову Кабінету Міністрів України № 283 від 03.05.1994 «Про порядок обчисленння стажу державної служби».

Однак, відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 р. № 229 стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону.

Відповідно до пункту 8 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України "Про державну службу" стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Таким чином обрахування стажу державної служби позивача за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889- VIII повинно здійснюватися у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Відповідно до ст. 118 КЗпП України працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.

Згідно з роз'ясненнями Міністерства юстиції України від 03 червня 1994 року №4-5-1156, погодженими з Кабінетом Міністрів України, до стажу державної служби зараховують період роботи в цих органах лише на виборних та відповідальних посадах до припинення дії ст. 6 Конституції УРСР і внесення змін до ст. 7 Конституції УРСР(до 24 жовтня 1990 року).

Вказаними статтями за партійними, профспілковими і комсомольськими органами закріплювалося право на участь у здійсненні управлінських функцій.

Відповідальною вважають посаду, на яку приймають колегіальним органом (постановою конференції, зборів, комітету, бюро) партійних, комсомольських та профспілкових організацій.

Згідно з п. 2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах, зокрема, керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком.

Так, у вказаному додатку міститься перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, періоди роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби, до яких віднесено середіншого, виконавчі комітети місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управління, самостійні відділи, інші структурні підрозділи.

Діяльність ВЛКСМ була врегульована Статутом, прийнятим XIV з'їздом ВЛКСМ, із змінами, внесеними XV, XVII и XVIII з'їздами ВЛСМ.

Так, пунктом 11 цього Статуту було встановлено, що одним із керівних принципів організаційної побудови комсомолу є демократичний централізм, що означає, зокрема виборність усіх керівних органів комсомолу знизу доверху.

Пунктами 13,14 цього Статуту визначено, що вищим керівним органом комсомольської організації є: загальні збори (для первинних організацій), конференція (для районних, міських, окружних, обласних, крайових організацій), з'їзд (для комсомольських організацій союзних республік, для ВЛКСМ). Загальні збори, конференція або з'їзд обирають бюро або комітет, які є їх виконавчим органом та здійснює керівництво усією поточною роботою комсомольської організації.

Пунктом 41 цього Статуту встановлено, що окружний, міський, районний комітет комсомолу обирає бюро, в тому числі секретарів комітету.

30.01.1981 року позивач була обрана «секретарем-зав.отделом учащейся молодежи райкома комсомола» - протокол V пленума Середино-Будского районного комитета комсомола Сумская область от 29 января 1981 года (а.с.10).

30.08.1991 року позивач була звільнена «от занимаемой должности секретаря райкома комсомола" - протокол № 22 заседания бюро Середино-Будского районного комитета комсомола Сумская область от 02 сентября 1991 года (а.с.10 зворотній бік).

Затвердження на зазначені посади здійснювалося за результатами звітних - виборчих зборів шляхом таємного голосування - тобто ці періоди роботи є роботами на виборчій посаді.

Відтак, не включення до стажу державної служби періоду роботи на посаді «секретаря-зав.отделом учащейся молодежи райкома комсомола» є протиправним.

01.05.2016 набув чинності Закон України «Про державну службу» № 889-VIІІ, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 (далі - Закону № 3723-ХІІ).

Після 01.05.2016, відповідно до статті 90 Закон України «Про державну службу» № 889-VIІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з пунктом 12 Прикінцевих га перехідних положень Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статті 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723- ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статті 37 Закону № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Після 01.05.2016 (дата набрання чинності Закону № 889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, та мають передбачені частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ від 16.12.1993 вік і страховий стаж.

З записів у трудовій книжці позивача вбачається, що станом на 01.05.2016 вона працювала на посаді заступника голови Середино-Будської районної державної адміністрації Сумської області, тобто займала посаду державного службовця.

Тому, враховуючи, що станом на 01.05.2016 року вона займала посаду державного службовця та мала не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, відмова відповідача у переведенні її пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ є протиправною.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування рішення відділу перерахунків пенсій №2 управління пенсійного забезпечення (м. Шостка) Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 9 від 12.01.2021 «Про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший» та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 30.01.1981 по 30.08.1991 на посаді «секретарь-зав.отделом учащейся молодежи райкома комсомола» і перевести ОСОБА_1 на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", яку призначити та розрахувати відповідно до Закону України "Про державну службу", починаючи з 05.01.2021 року є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі ст.139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 908 грн., сплачений при зверненні до суду, що підтверджується квитанцією № 0.0.2036784554.1 від 02.03.2021 р. (а.с.4).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення відділу перерахунків пенсій №2 управління пенсійного забезпечення (м. Шостка) Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 9 від 12.01.2021 «Про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 30.01.1981 по 30.08.1991 на посаді «секретарь-зав.отделом учащейся молодежи райкома комсомола» і перевести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", яку призначити та розрахувати відповідно до Закону України "Про державну службу", починаючи з 05.01.2021 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) судовий збір в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Осіпова