Справа № 215/3321/21
3/215/1280/21
26 травня 2021 року суддя Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Науменко Я.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Полку патрульної поліції в місті Кривий Ріг Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 07.05.2021 серії ААБ №125763, 07.05.2021 о 15 год. 53 хв. в м. Кривий Ріг, по вул. Матросова, буд.141, водій ОСОБА_1 , будучи особою, яка отримала посвідчення водія на право керування транспортними засобами серії НОМЕР_1 , керував транспортним засобом «ВАЗ 2105», номерний знак НОМЕР_2 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд проводився на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора «Alcotest 6820» у присутності двох свідків, що підтверджує тест №291, результат огляду становить 0,46% проміле. Правопорушення зафіксовано на нагрудний відеореєстратор АЕ00091, 00099, відеореєстратор Ксіомі.
25.05.2021 до суду надійшло клопотання ОСОБА_1 про закриття провадження по справі, оскільки протокол про адміністративне правопорушення був складений з порушенням норм матеріального, процесуального права та на підставі неналежних та недопустимих доказів. Вказує, що спочатку поліцейський наполягав на проходженні огляду на стан сп'яніння саме в закладі охорони здоров'я. Потім поліцейські запропонували йому пройти огляд за допомогою газоаналізатора, який вони підготували для тесту в автомобілі та він не міг це бачити. Він заперечував проти результатів тесту. Огляд проводився без свідків, їх знайшли вже після його проведення. (вх.№10489 від 25.05.2021).
ОСОБА_1 у судове засідання 26.05.2021 не з'явився, клопотань від останнього про відкладення справи до суду не надходило, а тому у відповідності до ст. 268 КУпАП розгляд справи проведено без вказаної особи.
Дослідивши матеріали справи, ознайомившись з відеозаписами, приходжу до наступних висновків.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає у разі керування особою транспортним засобом в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, або у разі відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Згідно зі ст.245 КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
За змістом ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
На підтвердження вини ОСОБА_1 суду направлено: протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ №125763 від 07.05.2021; довідку щодо отримання посвідчення водія на право керування транспортними засобами та відсутності повторності вчинення адміністративного правопорушення; висновок технічного засобу Drager 6820 прилад ARHК - 0113, тест 291, згідно з яким у ОСОБА_1 результат позитивний - 0,46%; акт огляду на стан алкогольного сп'яніння в використанням спеціальних технічних засобів водія ОСОБА_1 ; пояснення свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які були запрошені працівниками поліції в якості понятих та пояснили, що в їх присутності водій ОСОБА_1 пройшов медичний огляд з використанням приладу Alcotest, результат складає 0,46% проміле; рапорт інспектора взводу 1 роти 1 батальйону №2 в м. Кривий Ріг УПП в Дніпропетровській області ДПП лейтенанта поліції Косяк Володимира; направлення на огляд від 07.05.2021 о 16год. 07хв., диск з відеозаписами.
Протокол про адміністративне правопорушення є процесуальним документом, в якому зазначається суть правопорушення та інші дані, необхідні для розгляду справи, і не може вважатися беззаперечним доказом вини особи.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ААБ №125763 від 07.05.2021 зазначено, що водій керував автомобілем у стані алкогольного сп'яніння, але не зазначено жодної ознаки алкогольного сп'яніння, яка могла б на це вказувати. Тоді як в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів вказано, що ОСОБА_1 пройшов огляд за допомогою спеціальних технічних засобів Alcotest 6280 прилад ARHК - 0113 в зв'язку з виявленими ознаками: запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук. Також, в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено за допомогою якого саме приладу Аlcotest 6820 проводився огляд водія ОСОБА_1 ..
Статтею 266 КУпАП встановлено, що особи, які керують транспортними засобами, і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
У разі відсторонення особи від керування транспортним засобом можливість керування цим транспортним засобом надається уповноваженій нею особі, яка має посвідчення водія відповідної категорії та може бути допущена до керування транспортним засобом.
Але до протоколу не додано доказів вручення направлення водію ОСОБА_1 до найближчого закладу охорони здоров'я для його огляду на стан алкогольного сп'яніння, враховуючи те, що при складанні протоколу він заперечував вживання алкоголю. Посилання ОСОБА_1 на те, що він не погодився з результатами огляду на приладі Драгер є слушними, оскільки дійсно переглянуті судом відеозаписи не містять повного відображення обставин подій 07.05.2021, а є їх фрагментами.
На переглянутих судом відеозаписах, що містяться на диску, долученому до матеріалів справи, не зафіксовано проходження ОСОБА_1 огляду за допомогою газоаналізатора. Крім того, з переглянутого судом відео з нагрудних камер інспекторів поліції не вбачається, яким чином останні встановили перелічені у протоколі ознаки алкогольного сп'яніння у ОСОБА_1 , враховуючи поведінку останнього на місці складення протоколу.
Все вищевказане вище в сукупності є численними порушеннями порядку оформлення матеріалів про адміністративні порушення, в тому числі і процесуального документу протоколу про адміністративне правопорушення.
З огляду на вищевикладене, у суду відсутні достовірні дані, на підставі яких суд має можливість встановити наявність фактів та обставин, що вказували б на наявність в діях особи, відносно якої складений адміністративний протокол, ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За таких обставин приходжу до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, тому на підставі ст. 247 КУпАП провадження відносно нього слід закрити.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у випадку встановлення відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 247, ст. 283, ч.1 п.3 ст. 284, ст. 289 КУпАП
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанову може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено, захисником протягом десяти Постанову може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено, захисником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Тернівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, щодо якої її винесено, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Тернівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Суддя