Ухвала від 25.05.2021 по справі 140/16264/20

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

25 травня 2021 року м.Р і в н е №140/16264/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Л.А. Жуковська, розглянувши заяву Волинського окружного адміністративного суду у справі за адміністративним позовом

ОСОБА_1

до Волинського окружного адміністративного суду

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області

про стягнення суддівської винагороди

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Волинського окружного адміністративного суду, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області про стягнення суддівської винагороди.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 17.03.2021 позовну заяву задоволено повністю. Стягнуто з Волинського окружного адміністративного суду на користь ОСОБА_1 суддівську винагороду в сумі 139698,99 грн. (сто тридцять дев'ять тисяч шістсот дев'яносто вісім гривень 99 коп.) (сума вказана без урахування сплати податків та інших обов'язкових платежів, які підлягають стягненню під час її виплати) за період з 18.04.2020 по 27.08.2020 включно.

20.05.2021 Волинським окружним адміністративним судом подано заяву про відстрочення виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 17.03.2021 у справі №140/16264/20 до 01.10.2021.

В обґрунтування поданої заяви зазначає, що бюджетні призначення, передбачені планом асигнувань Волинського окружного адміністративного суду на 2021 рік, не забезпечують одночасне виконання рішення суду у справі №140/16364/20 та виплату в повному обсязі суддівської винагороди та допомоги на оздоровлення в період з травня по вересень 2021 року, що призведе до щомісячного виникнення кредиторської заборгованості. Враховуючи викладене, просить відстрочити виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 17.03.2021 у справі №140/16264/20 до 01.10.2021

Ухвалою суду від 21.05.2021 заяву призначено до розгляду на 25.05.2021 на 11:30 год.

У судове засідання, призначене на 25.05.2021, учасники справи не прибули про дату, час і місце розгляду заяви повідомленні належним чином, подали заяви про розгляд даного питання без їх участі.

Відповідно до ч.2 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Таким чином, суд вважає за можливе розглянути заяву про відстрочення виконання судового рішення без участі учасників справи, у порядку письмового провадження.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріли по заяві, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви, з огляду на наступне.

Згідно з ч.3-4 ст.378 КАС України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Відповідно до ч.1 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності - за її межами.

Таким чином, підставами для відстрочення або розстрочення виконання рішення суду можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Задоволення заяви про відстрочення або розстрочення виконання рішення суду можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин. При цьому, з огляду на відсутність передбачених конкретних критеріїв для визначення поважності таких підстав, прийняття відповідних рішень є дискреційним повноваженням суду, яке він реалізує за власними переконанням, виходячи з конкретних обставин справи.

Фактично, відстрочення виконання рішення є однією з процесуальних гарантій захисту та відновлення захищених судом прав та інтересів фізичних і юридичних осіб.

Вирішуючи питання про відстрочення виконання судового рішення, суд повинен враховувати, крім іншого, матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, можливі негативні наслідки для боржника при виконанні рішення у встановлений строк тощо.

Судом встановлено, що на підставі рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 17.03.2021 у справі №140/16264/20, яке набрало законної сили 17.04.2021, підлягає стягненню з Волинського окружного адміністративного суду на користь ОСОБА_1 недоплачена сума суддівської винагороди у розмірі 139698,99 грн.

Відповідно до ст. 149 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суди фінансуються згідно з кошторисами і щомісячними розписами видатків, затвердженими відповідно до вимог цього Закону, у межах річної суми видатків, визначених Державним бюджетом України на поточний фінансовий рік, у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України.

Частиною 1 статті 23 Бюджетного кодексу України встановлено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Згідно з абз.1 ст.48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами

Відповідно до ч.1 ст. 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Пунктом 25 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №845 від 03.08.2011 передбачено, що безспірне списання коштів з рахунка боржника здійснюється в першочерговому порядку. Проведення платежів з рахунка боржника здійснюється після безспірного списання у разі наявності коштів на рахунку.

Долученими до справи письмовими доказами підтверджено той факт, що кошторисом доходів і видатків на утримання Волинського окружного адміністративного суду на 2021 рік (зі змінами) за КЕКВом 2113 "суддівська винагорода" передбачені асигнування в сумі 19561300 грн. За рахунок виділених асигнувань здійснюється нарахування та виплата суддівської винагороди суддям відповідно до вимог чинного законодавства в повному обсязі. Відповідно до помісячного плану асигнувань Волинського окружного адміністративного суду на 2021 рік за КЕКВом 2113 на травень 2021 року передбачені асигнування становлять 1404,0 тис. грн., на червень 2021 року - 1550,4 тис. грн., на липень 2021 року - 1551,5 тис. грн., на серпень 2021 року - 1550,4 тис. грн., на вересень 2021 року - 2033,4 тис, грн., на жовтень 2021 року - 1952,3 тис. грн., на листопад 2021 року - 1683,6 тис. грн., на грудень 2021 року - 1610,3 тис. грн.

Згідно з плановим розрахунком місячний фонд суддівської винагороди становить - 1538,9 тис. грн.

При наданні щорічних відпусток відповідно до графіку відпусток суддів Волинського окружного адміністративного суду на 2021 рік суддям протягом травня - вересня 2021 року буде виплачуватись допомога на оздоровлення. Загальна сума коштів на виплату допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу чотирнадцятьом суддям (згідно штату) становитиме 971,1 тис. грн.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що бюджетні призначення, передбачені планом асигнувань Волинського окружного адміністративного суду на 2021 рік, не забезпечать одночасне виконання рішення суду у справі №140/16264/20 та виплату в повному обсязі суддівської винагороди та допомоги на оздоровлення в період з травня по вересень 2021 року, що призведе до щомісячного виникнення кредиторської заборгованості.

Дані факти беззаперечно підтверджують неможливість виконання судового рішення до 01.10.2021, що є підставою для його відстрочення.

При цьому, суд враховує не лише недостатність відповідних бюджетних асигнувань, а й добросовісність намірів заявника щодо реального виконання судового рішення.

Суд переконаний, що саме таким чином, буде дотриманий принцип "пропорційності" втручання держави у приватні права на володіння майном, оскільки воно буде проведене не тільки у відповідності з національним законодавством і в інтересах суспільства, але і буде дотримано розумної пропорційності між втручанням у право особи та інтересами суспільства. Такий захід буде ефективним з точки зору розв'язання проблеми суспільства, і водночас пропорційним щодо прав боржника як приватної особи, оскільки дозволяє досягти легітимної мети за допомогою заходів, які є менш обтяжливими для прав і свобод боржника, для якого ці заходи не стають надмірними. Також цим самим забезпечується виконання самого судового рішення, а за практикою Європейського суду з прав людини право на виконання судового рішення є складовою права на доступ до суду, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як невід'ємна частина судового розгляду (Рішення у справі "Шмалько проти України" від 20.07.2004). Невиконання ж судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом.

Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви Волинського окружного адміністративного суду про відстрочення виконання судового рішення.

Керуючись статтями 241, 256, 294, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву Волинського окружного адміністративного суду від 20.05.2021 про відстрочення виконання рішення суду у справі №140/16264/20 задовольнити.

Відстрочити виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 17.03.2021 у справі №140/16264/20 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Волинського окружного адміністративного суду ( вул. Словацького, 3, м. Луцьк, Волинська область, 43025, ЄДРПОУ 35123898), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області (вул. Стрілецька, 4а, м.Луцьк, Волинська область, 43005, ЄДРПОУ 38009371) про стягнення суддівської винагороди - до 01.10.2021.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.

Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст ухвали складений 25.05.21

Суддя Л.А. Жуковська