25 травня 2021 року м. Житомир справа № 240/1073/21
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Попової О. Г.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Семенівської сільської ради Бердичівського району Житомирської області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернулася до суду з позовом до Семенівської сільської ради Бердичівського району Житомирської області в якому просить:
- Визнати протиправною бездіяльність Семенівської сільської ради Бердичівського району, що виразилась у неприйняті на пленарному засіданні другої сесії Семенівської сільської ради VIII скликання 11 грудня 2020 року рішення № 12 "Про порядок виплати середньої заробітної плати на період працевлаштування ОСОБА_1 " за заявою ОСОБА_1 від 05.11.2020 року (Вх№209 від 06.11.2020) про збереження середньої заробітної плати за посадою Садківського сільського голови Бердичівського району на період працевлаштування, але не більше шести місяців відповідно ч.2 ст.33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».
- Зобов'язати Семенівську сільську раду Бердичівсього району (код ЄДРПОУ: 20525354) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) середньої заробітної плати, яку вона одержувала на посаді Садківського сільського голови Бердичівського району на період працевлаштування з дня звільнення але не більше шести місяців відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 29.02.2000 року її звільнено з КСП «Хлібороб» у зв'язку із обранням на посаду Садківського голови. Повторно була обрана Садківським сільським головою: 31.03.2002, 14.04.2006 та 12.11.2010 року. 12.11.2015 року переобрано Садківським сільським головою після чого 26.11.2020 року повноваження припинено на підставі п.п4 п.2 Розділу II «Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів та адміністративних громад». Садківська сільська рада включена до об'єднаної територіальної громади Семенківської ради, а Садківська сільська рада перебуває в стані припинення. З 2000 року КСП "Хлібороб" ліквідоване, а правонаступник Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Хлібороб" (13354, Житомирська область, Бердичівський с.Садки, вул.Леніна,5, код 30651694) визнаний банкрутом на підставі рішення Господарського Житомирської області у справі № 7/79-Б, що набрало законної сили 28.10.2008 про що внесено в реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 01.12.2008. Тому після припинення повноважень на виборній посаді поновлення на попереднє роботи «ветеринаром» стало неможливим.
У зв"язку з чим, 06.11.2020 року позивач звернулась до голови Семенівської сільської ради з заявою, в якій просить зберегти за нею на період працевлаштування середню заробітну плату протягом 6 місяців, яку вона отримувала на виборній посаді в Садківській сільській раді, на період працевлаштування. Листом від 21.12.2019 за вих.№1547 сільський голова Н.В.Семенюк повідомив що питання щодо виплати середньої заробітної плати в порядку ч.2 ст.33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» включено в порядок денний другої сесії Семенівської сільської ради, що відбулась 11.12.2020 року за результатами розгляду питання та голосування депутатами сільської ради рішення про виплату середньої заробітної плати не прийнято.
Позивач вважає, зо така бездіяльність відповідача порушує його права і соціальні гарантії.
Ухвалою судді від 03.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання у справі на 09.03.2021 року 10:30.
Підготовче засідання призначене на 09.03.2021 відкладено на 18.03.2021 у зв"язку з неявкою сторін.
11.03.2021 Семенівською сільською радою Бердичівського району Житомирської області до суду подано відзив на позов, в якому представник просить відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що позивач звернулася з заявою про виплату середньої заробітної плати передчасно 06.11.2020, оскільки повноваження сільського голови припинено 26.11.2020, про що свідчить копія трудової книжки, яка додана до позовної заяви. Позивачем не надано відповідачу трудову книжку для ознайомлення, не надано доказів звільнення з місця роботи (КСП «Хлібороб») за п.5 ст.36 КЗпП України (має бути відповідний запис у трудовій книжці у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю, пункт закону), не надано доказів про відсутність права на пенсійне забезпечення та не отримання нею пенсії. Відповідачем розглянуто заяву Позивача про збереження середньої заробітної плати на період працевлаштування та надані нею копії документів. Питання виплати середньої заробітної плати в порядку ч.2 ст.33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» було включено в порядок денний другої сесії VIII скликання Семенівської сільської ради, яка відбулась 11.12.2020, підготовлено проект відповідного рішення. За результатами розгляду питання та голосування депутатами сільської ради відповідно до Регламенту Семенівської сільської ради, рішення про виплату середньої заробітної плати не прийнято.
Протокольною ухвалою від 18.03.2021 підготовче засідання відкладено на 07.04.2021 року о 12:00.
18.03.2021 позивачем подано до суду відповідь на відзив. Позивач просить задовольнити позовні вимоги з підстав викладених у позовній заяві.
30.03.2021 від відповідача до суду надійшли письмові заперечення, в яких зазначено, що Позивач звернулася з заявою про виплату середньої заробітної плати передчасно 05.11.2020, оскільки повноваження сільського голови припинено 26.11.2020, про що свідчить копія трудової книжки, яка додана до позовної заяви, але не була надана відповідачу. Також позивачем не надано Відповідачу трудову книжку для ознайомлення, доказів звільнення з місця роботи (КСП «Хлібороб») за п.5 ст.36 КЗпП України (має бути відповідний запис у трудовій книжці у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю, пункт закону), доказів про відсутність права на пенсійне забезпечення та не отримання нею пенсії. Вказує на відсутність підстав для задоволення позову.
30.03.2021 протокольною ухвалою судом закрито підготовче засідання та призначено розгляд справи по суті на 22.04.2021 о 14:00.
Протокольною ухвалою від 22.04.2021 судом оголошено перерву у розгляді справи до 29.09.2021 о 10:00.
29.04.2021 в судовому засіданні оголошено перерву до 07.05.2021 о 12:30.
Протокольною ухвалою суду від 07.05.2021 суд заслухавши думку учасників справи, перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Згідно з частиною четвертою статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Частиною п'ятою статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що згідно записів трудової книжки позивача 29.02.2000 року звільнено з КСП «Хлібороб» у зв'язку із обранням на посаду Садківського сільського голови (а.с.44).
29.02.2000 року та прийнято присягу державного службовця.
Позивач працювала на посаді сільського голови Садківської сільської ради Бердичівського району Житомирської області з 31.03.2002 до 26.11.2020 (а.с.45-47).
26.11.2020 ОСОБА_1 звільнено з посади голови у зв"язку із припиненням повноважень.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Житомирської області" від 12 червня 2020 р. № 711-р відповідно до абзацу першого пункту 71 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Житомирської області згідно з додатком.
Додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 р. № 711-р визначено, що до складу Семенівської територіальної громади (код КУУАТ: 1820882402) входять с. Семенівка, Іванковецька, Великонизгірецька, Закутинецька, Красівська, Садківська, Терехівська, Хажинська.
З 12.06.2020 року Семенівська сільська рада була визначена як правонаступник Садківської сільської ради.
06.11.2020 року ОСОБА_1 звернулась до голови Семенівської сільської ради з заявою, в якій просила зберегти за нею на період працевлаштування середню заробітну плату на період працевлаштування, але не більше 6 місяців з дня звільнення, яку вона отримувала на виборній посаді в Садківській сільській раді.
Листом від 21.12.2019 за вих.№ 1547 відповідач повідомив, що питання щодо виплати середньої заробітної плати в порядку ч.2 ст.33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» включено в порядок денний другої сесії Семенівської сільської ради, що відбулась 11.12.2020 року за результатами розгляду питання та голосування депутатами сільської ради рішення про виплату середньої заробітної плати не прийнято.
Позивач, вважаючи, що при звільненні з роботи з ним протиправно не проведено розрахунок по виплаті середньої заробітної плати за шість місяців на підставі ст.33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.
Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради визначає Закон України від 11 липня 2002 року №93-IV «Про статус депутатів місцевих рад» (далі - Закон №93-IV), який також встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону №93-IV депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
Депутат місцевої ради, обраний секретарем сільської, селищної, міської ради, головою, заступником голови районної, обласної, районної у місті ради, працює у відповідній раді на постійній основі і не може суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, у тому числі на громадських засадах (за винятком викладацької, наукової та творчої у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток, якщо інше не передбачено законом (частина друга статті 6 Закону №93-IV).
Абзацом 1 частини першої статті 33 Закону №93-IV встановлено, що у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. Обраний на виборну посаду у відповідній раді, на якій він працює на постійній основі, депутат місцевої ради, який перебуває на службі у військових формуваннях чи правоохоронних органах держави, прикомандировується до місцевої ради із залишенням на цій службі.
Відповідно до абзаців 1-2 частини другої статті 33 Закону №93-IV депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.
У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді.
Гарантії для працівників, обраних на виборні посади, також встановлені статтею 118 КЗпП України, за приписами якої працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.
Аналіз наведених положень чинного законодавства України дає підстави для висновку, що законодавством гарантується право депутата місцевої ради на надання йому, після закінчення його повноважень за виборною посадою, попередньої або рівноцінної роботи (посади), а за її відсутності - збереження за ним середньої заробітної плати на строк не більше шести місяців або до дня його працевлаштування.
Вказана правова позиція відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постанові від 13.08.2020 (справа №174/445/16-а (2-а/174/18/2016).
Отже, гарантія щодо збереження середньої заробітної плати надається радою лише за умови неможливості реалізації гарантії щодо надання попередньої або рівноцінної роботи (посади) зі сторони підприємства, установи, організації, до яких звернувся колишній голова ради з метою повернення на попередню роботу. Шестимісячний строк, протягом якого гарантується збереження середньомісячної заробітної плати, визначається як період працевлаштування та, водночас, максимальний строк, протягом якого може тривати виплата середньомісячної заробітної плати колишньому голові, за умови, що він протягом цього часу не перебуватиме у трудових правовідносинах. Щодо останнього, то з фактом працевлаштування пов'язується й припинення вказаної виплати.
Як слідує з матеріалів справи, до обрання на виборну посаду голови сільської ради позивач працювала в КСП «ХЛІБОРОБ».
У свою чергу, з 2000 року КСП «Хлібороб» ліквідоване, а правонаступник Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Хлібороб" (13354, Житомирська область, Бердичівський с.Садки, вул.Леніна,5, код 30651694) визнаний банкрутом на підставі рішення Господарського Житомирської області у справі № 7/79-Б, що набрало законної сили 28.10.2008 про що внесено в реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 01.12.2008 (а.с.48-51).
Тобто, станом на день звернення позивача до Семенівської сільської ради Бердичівського району Житомирської області, позивач позбавлений можливості працевлаштуватися на підприємстві, в установі чи організації, де він працював до обрання, або ж рівноцінній роботі (посаді).
Також, позивач в силу віку не має права на пенсійне забезпечення.
В свою чергу, суд зазначає, що необхідною умовою реалізації права на збереження середньої заробітної плати за посадою сільського голови на період працевлаштування, але не більше шести місяців відповідно ч.2 ст.33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» є неможливість працевлаштування на підприємстві, в установі чи організації, де він працював до обрання, або ж рівноцінній роботі (посаді).
В зв'язку з зазначеним, оскільки позивач займав посаду Садківського сільського голови Бердичівського району на постійній основі, працевлаштування на попередній посаді КСП "Хлібороб" є неможливим, позивач не перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України, та не отримує ніяких видів пенсій, тому, за сукупності вказаних обставин, позивач має право на збереження середньої заробітної плати, яку він одержував раніше на виборній посаді у раді, на період працевлаштування, але не більше шести місяців.
Відтак, позивач має право на гарантовану ст.33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" виплату середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді у раді, на період працевлаштування.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату середньої заробітної плати, яку вона одержувала на посаді Садківського сільського голови Бердичівського району на період працевлаштування з дня звільнення але не більше шести місяців відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», суд зазначає таке.
Відповідно до пунктів 2, 4 та 10 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт чи окремі його положення; визнати бездіяльність суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язати вчинити певні дії; визначити інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Згідно з частиною четвертою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Згідно із вимогами ч. 15 ст. 46 Закону України 280/97-ВР, порядок проведення першої сесії ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради.
Згідно з частинами першою, другою статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до ст.31-32 Регламенту роботи Семенівської сільської ради Бердичівського району Житомирської області, затвердженого рішенням сільської ради від 10.02.2017 року № 52 рішення сільської ради приймаються на пленарному засіданні після їх обговорення. Рішення сільської ради приймаються відкритим поіменним голосуванням або таємним голосуванням шляхом подачі бюлетенів.
Як встановлено судом, за підсумками відкритого поіменного голосування депутатів Семенівської сільської ради Бердичівського району Житомирської області на другій сесії восьмого скликання від 11.12.2020 року по питанню про порядок виплати середньої заробітної плати на період працевлаштування ОСОБА_1 рішення не прийнято.
В свою чергу ситуація, яка виникла, спричиняє правову невизначеність, оскільки заява позивача фактично залишається невирішеною через відсутність будь-якого конкретного рішення уповноваженого органу.
З іншої сторони такий результат голосування не можна розцінювати як виконання відповідачем свого обов'язку, оскільки відповідач був зобов'язаний прийняти рішення, зокрема прийняти рішення про збереження середньої заробітної плати за позивачем на шість місяців.
Водночас, діяльність органів державної влади регулюють закони та підзаконні акти, ці закони та підзаконні акти дають суб'єктам владних повноважень можливість користування певною свободою розсуду при вирішенні питань і встановлюють лише межі такої свободи, тобто наділяють їх дискреційними повноваженнями.
Завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності, тобто перевірки рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень на предмет дотримання ним при їх прийнятті (вчиненні) встановлених законом обов'язкових вимог.
Таким чином, позовна вимога щодо зобов'язання Семенівську сільську раду Бердичівського району здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 середньої заробітної плати, яку вона одержувала на посаді Садківського сільського голови Бердичівського району на період працевлаштування з дня звільнення але не більше шести місяців відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» є формою втручання в дискреційні повноваження та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а відтак в цій частині позовних вимог необхідно відмовити.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості й забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року №3-рп/2003).
Суд вважає за необхідне зазначити, що для ефективного захисту прав позивача необхідно зобов'язати відповідача прийняти рішення про збереження середньої заробітної плати за позивачем на шість місяців, яке прийнято відповідачем не було.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача, що виразилась у неприйняті на пленарному засіданні другої сесії Семенівської сільської ради VIII скликання 11 грудня 2020 року рішення № 12 "Про порядок виплати середньої заробітної плати на період працевлаштування ОСОБА_1 " за заявою ОСОБА_1 від 05.11.2020 року (Вх№209 від 06.11.2020) про збереження середньої заробітної плати за посадою Садківського сільського голови Бердичівського району на період працевлаштування, але не більше шести місяців відповідно ч.2 ст.33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та зобов'язання відповідача прийняти рішення про збереження середньої заробітної плати за ОСОБА_1 , яку вона отримувала на посаді Садківського сільського голови Бердичівського району Житомирської області, на період працевлаштування, але не більше шести місяців, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів суду правомірності своїх дій та рішень.
За вищевказаних обставин адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України у суду відсутні.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Семенівської сільської ради Бердичівського району Житомирської області (вул. Стадіонна, 1, Іванківці, Бердичівський район, Житомирська область, 13371, код ЄДРПОУ 04345463) про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльності Семенівської сільської ради Бердичівського району Житомирської області, що виразилась у неприйнятті на пленарному засіданні другої сесії Семенівської сільської ради VIII скликання 11 грудня 2020 року рішення № 12 "Про порядок виплати середньої заробітної плати на період працевлаштування ОСОБА_1 " за заявою ОСОБА_1 від 05.11.2020 року (Вх№209 від 06.11.2020) про збереження середньої заробітної плати за посадою Садківського сільського голови Бердичівського району на період працевлаштування, але не більше шести місяців відповідно ч.2 ст.33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».
Зобов'язати Семенівську сільську раду Бердичівського району Житомирської області прийняти рішення про збереження середньої заробітної плати за ОСОБА_1 , яку вона отримувала на посаді Садківського сільського голови Бердичівського району Житомирської області, на період працевлаштування, але не більше шести місяців, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду складено у повному обсязі: 25 травня 2021 року.
Суддя О.Г. Попова