11 травня 2021 року Справа № 160/2445/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЮркова Е.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відокремленого підрозділу Державної податкової служби України - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу, -
18 лютого 2021 року ОСОБА_1 , в особі представника ОСОБА_2 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області з вимогами:
- визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 03 липня 2020 року № Ф-5653-25/61У, складену ГУ ДПС у Дніпропетровській області на ім'я ОСОБА_1 ;
- скасувати рішення ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області, а саме: Рішення №0009581702 від 20.04.2015 року; Рішення №0009591702 від 20.04.2015 року; Рішення №0009601702 від 20.04.2015 року; Рішення №0009611702 від 20.04.2015 року; Рішення №0009621702 від 20.04.2015 року; Рішення №0009631702 від 20.04.2015 року; Рішення №0009641702 від 20.04.2015 року; Рішення №0009651702 від 20.04.2015 року; Рішення №0009661702 від 20.04.2015 року;
- зобов'язати ГУ ДПС України в Дніпропетровській області виключити з інформаційно-телекомунікаційної системи Державної податкової служби України інформацію про наявність у ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) заборгованості (недоїмки) зі сплати ЄСВ у сумі 42934,52 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вимога про сплату боргу (недоїмки) від 03.07.2020 року № Ф-5653-25/61У є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки позивач з 2013 року не здійснював підприємницьку діяльність та реєстрацію як фізичної особи-підприємця припинив 21.11.2019 року. Зазначає, що необхідними умовами для сплати особою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є провадження такою особою, зокрема підприємницької діяльності та отримання доходу від такої діяльності. Крім того вказує, що рішення ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області №0009581702 від 20.04.2015 року, №0009591702 від 20.04.2015 року, №0009601702 від 20.04.2015 року, №0009611702 від 20.04.2015 року, №0009621702 від 20.04.2015 року, №0009631702 від 20.04.2015 року, №0009641702 від 20.04.2015 року, №0009651702 від 20.04.2015 року, №0009661702 від 20.04.2015 року, на підставі яких сформована вимога від 03.07.2020 року № Ф-5653-25/61У є протиправними та підлягають скасуванню. Отже, позивач вважає, що спірні рішення відповідача суперечать приписам чинного законодавства.
Ухвалою суду від 05.03.2021 року відкрито провадження у справі, та призначено справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 09.04.2021 року здійснено заміну первісного відповідача з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на відокремлений підрозділ Державної податкової служби України - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ВП 44118658); відповідно до частини 6 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд адміністративної справи розпочато з спочатку.
30.03.2021 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити повністю у задоволенні позовної заяви, посилаючись на те, що частиною 1 ст. 4 Закону № 2464 визначено, що платниками єдиного внеску: є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування; особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності. Відповідно до значених норм, позивач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та не отримання доходу з такої діяльності не є підставою для несплати ЄСВ. Також вказує, що за період з 05.06.2015 року по І квартал 2020 року позивачу нараховано єдиний внесок та спірними рішеннями застосовано штрафні санкції та пеню за несвоєчасну сплату ЄСВ. Станом на 03.07.2020 року згідно даних інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючого органу, у ФОП ОСОБА_1 недоїмка становить 236198,95 грн., штраф 1114,06 грн., пеня 5621,51 грн., разом - 42934,52 грн.
08.04.2021 року позивачем подано відповідь на відзив на позовну заяву, в якому вказує, що рішеннями Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справах № 160/12216/19 та № 160/7609/20 (вимога від 07.11.2019 року №Ф-5653-25/61У) скасовано вимоги, які були виставлені Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області, за той самий період. Станом на складання вимоги від 03.07.2020 року № Ф-5653-25/61У вимога від 07.11.2019 року №Ф-5653-25/61У була чинною, що вказує на задвоєння боргу. Також акцентує, що станом на виставлення вимоги ОСОБА_1 припинив діяльність як фізична особа-підприємець. Крім того вказано, що особа, яка зареєстрована як фізична особа-підприємець, проте господарську діяльність не веде та доходи не отримує, зобов'язана сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не нижче розміру мінімального страхового внеску незалежно від фактичного отримання доходу лише за умови, що така особа не є найманим працівником. В іншому випадку (якщо особа є найманим працівником), така особа є застрахованою і платником єдиного внеску за неї є її роботодавець, а мета збору єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування досягається за рахунок його сплати роботодавцем.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 у період з 21.10.2003 року по 21.11.2019 року був зареєстрований як фізична особа-підприємець, у тому числі у період з 01.01.2012 року по 30.06.2017 року перебував на спрощеній системі оподаткування.
На підставі наказу ПАТ “Банк Восток” № 243-К від 02.08.2013 року ОСОБА_1 з 02.08.2013 року прийнятий на роботу до ПАТ “Банк Восток” водієм сектору автотранспорту відділу адміністративно-господарської діяльності.
Також, записами трудової книжки ОСОБА_1 серія НОМЕР_2 підтверджено, що 02.08.2013 року останнього прийнято на посаду водія сектору автотранспорту відділу адміністративно-господарської діяльності ПАТ “Банк Восток” (запис № 4).
Згідно довідки ПАТ “Банк Восток” № 09/122-зп від 01.04.2021 року, за період з 01.01.2014 року по 31.03.2021 року на користь ОСОБА_1 , як застрахованої особи, було сплачено/утримано ПАТ “Банк Восток” суми грошових коштів.
ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску:
№ 0009591702 від 20.04.2015 року на суму 918,21 грн. за період з 23.04.2013 р. по 20.02.2015 р.,
№ 0009601702 від 20.04.2015 року на суму 809,55 грн. за період з 23.07.2013 р. по 20.02.2015 р.,
№ 0009611702 від 20.04.2015 року на суму 700,89 грн., за період з 22.10.2013 р. по 20.02.2015 р.,
№ 0009621702 від 20.04.2015 року на суму 604,46 грн. за період з 21.01.2014 р. по 20.02.2015 р.,
№ 0009631702 від 20.04.2015 року на суму 398,14 грн. за період з 22.07.2014 р. по 20.02.2015 р.,
№ 0009641702 від 20.04.2015 року на суму 512,26 грн. за період з 23.04.2014 р. по 20.02.2015 р.,
№ 0009651702 від 20.04.2015 року на суму 282,76 грн. за період з 21.10.2014 р. по 20.02.2015 р.,
№ 0009661702 від 20.04.2015 року на суму 292,90 грн. за період з 21.01.2015 р. по 20.02.2015 р.
Головним управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області сформовано та направлено позивачу вимогу про сплату боргу (недоїмки) по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування № Ф-5653-25/61 від 03.07.2020 року на суму 42934,52 грн., у тому числі: недоїмка 36198,95 грн., штрафи 1114,06 грн., пеня 5621,51 грн.
Вирішуючи заявлений спір по суті, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 67 Конституції України встановлений обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Судом встановлено, що на підставі наказу ПАТ “Банк Восток” № 243-К від 02.08.2013 року ОСОБА_1 з 02.08.2013 року прийнятий на роботу до ПАТ “Банк Восток” водієм сектору автотранспорту відділу адміністративно-господарської діяльності.
Також, записами трудової книжки ОСОБА_1 серія НОМЕР_2 підтверджено, що 02.08.2013 року останнього прийнято на посаду водія сектору автотранспорту відділу адміністративно-господарської діяльності ПАТ “Банк Восток” (запис № 4).
Згідно довідки ПАТ “Банк Восток” № 09/122-зп від 01.04.2021 року, за період з 01.01.2014 року по 31.03.2021 року на користь ОСОБА_1 , як застрахованої особи, було сплачено/утримано ПАТ “Банк Восток” суми грошових коштів.
Отже, позивач є найманим працівником, однак за період квітень 2014 року - І квартал 2020 року йому, як фізичній особі-підприємцю, нараховувався до сплати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Проте слід звернути на те, що пунктом 14.1.195 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України дано визначення поняттю «працівник» - це фізична особа, яка безпосередньо власною працею виконує трудову функцію згідно з укладеним з роботодавцем трудовим договором (контрактом) відповідно до закону.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-VI) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
За змістом статті 2 Закону № 2464-VI його дія поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.
Згідно з абзацом другим пункту 1 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Так, пунктом 4 частини першої статті 4 Закону № 2464 з-поміж інших платників єдиного внеску визначено й фізичних осіб - підприємців, в тому числі й тих, які обрали спрощену систему оподаткування.
Відповідно до абзацу першого пункту 1 та пункту 3 частини першої статті 7 Закону № 2464-VI (в редакції, чинній з 1 січня 2017 року) єдиний внесок нараховується:
для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами;
для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
В той же час відносини щодо адміністрування єдиного внеску при одночасному перебуванні фізичної особи в трудових відносинах та наявності у неї статусу фізичної особи-підприємця Законом № 2464-VI не врегульовано.
Необхідними умовами для сплати особою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є провадження такою особою, зокрема, підприємницької діяльності та отримання доходу від такої діяльності, який і є базою для нарахування ЄСВ. Отже, саме дохід особи від такої діяльності є базою для нарахування, проте за будь-яких умов розмір ЄСВ не може бути меншим за розмір мінімального страхового внеску за місяць. При цьому, за відсутності бази для нарахування ЄСВ у відповідному звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, законодавство встановлює обов'язок особи самостійно визначити цю базу, розмір єдиного внеску не може бути меншим за розмір мінімальної заробітної плати.
Таким чином, метою встановлення розміру мінімального страхового внеску та обов'язку сплачувати його незалежно від наявності бази для нарахування є забезпечення у передбачених законодавством випадках мінімального рівня соціального захисту осіб шляхом отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Наведене правове врегулювання дає підстави для висновку, що, з урахуванням особливостей форми діяльності осіб, що зареєстровані як фізичні особи підприємці, проте фактично не здійснюють та не ведуть господарську діяльність та доходи не отримують, саме задля досягнення вищевказаної мети збору єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування законодавством встановлено обов'язок сплати особами мінімального страхового внеску незалежно від фактичного отримання доходу від їх діяльності.
З огляду на предмет спору у даній справі та вищевикладені висновки, шляхом системного тлумачення наведених норм права, суд вважає за необхідне сформулювати правовий висновок, відповідно до якого особа, яка зареєстрована як фізична особа-підприємець, проте господарську діяльність не веде та доходи не отримує, зобов'язана сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не нижче розміру мінімального страхового внеску незалежно від фактичного отримання доходу лише за умови, що така особа не є найманим працівником. В іншому випадку (якщо особа є найманим працівником), така особа є застрахованою і платником єдиного внеску за неї є її роботодавець, а мета збору єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування досягається за рахунок його сплати роботодавцем.
Інше тлумачення норм Закону № 2464-VI щодо необхідності сплати єдиного внеску особами, які перебувають на обліку в органах ДФС і зареєстровані як фізичні особи-підприємці (однак господарську діяльність не здійснюють і доходи не отримують), та які одночасно перебувають у трудових відносинах, спричиняє подвійну його сплату (безпосередньо особою та роботодавцем), що суперечить меті запровадженого державою консолідованого страхового внеску.
Вказаний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 04 грудня 2019 року у справі № 440/2149/19.
Крім того, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2020 року у справі № 160/12216/19 визнано протиправною та скасовано вимогу від 13 травня 2019 року № Ф-5653/61У про сплату боргу (недоїмки) єдиного соціального внеску в сумі 34600,04 грн..
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2020 року у справі № 160/7609/20 визнано протиправною та скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 07 листопада 2019 року №Ф-5653-25/61У, складену ГУ ДПС у Дніпропетровській області на ім'я ОСОБА_1 .
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на вищезазначені висновки суду, оскільки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області не доведено правомірність та обґрунтованість оскаржуваної вимоги, з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 .
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду в розмірі 1816,00 грн., що документально підтверджується квитанцією № 74141 від 18.02.2021 року та № 7564 від 25.02.2021 року.
За результатами розгляду справи суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому підлягає стягненню з Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача судовий збір у сумі 1816,00 грн.
У зв'язку з перебуванням головуючого судді у період з 04.05.2021 року по 07.05.2021 року у відпустці, рішення по справі було винесено 11.05.2021 року.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 193, 241-246, 250, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до відокремленого підрозділу Державної податкової служби України - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17-а, м. Дніпро, 49000, код ВП 44118658) про визнання протиправною та скасування вимоги та рішень - задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про сплату боргу (недоїмки) від 03 липня 2020 року № Ф-5653-25/61У.
Визнати протиправними та скасувати рішення ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0009581702 від 20.04.2015 року; №0009591702 від 20.04.2015 року; №0009601702 від 20.04.2015 року; №0009611702 від 20.04.2015 року; №0009621702 від 20.04.2015 року; №0009631702 від 20.04.2015 року; №0009641702 від 20.04.2015 року; №0009651702 від 20.04.2015 року; №0009661702 від 20.04.2015 року.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області виключити з інформаційно-телекомунікаційної системи Державної податкової служби України інформацію про наявність у ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) заборгованості (недоїмки) зі сплати ЄСВ у сумі 42934,52 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відокремленого підрозділу Державної податкової служби України - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17-а, м. Дніпро, 49000, код ВП 44118658) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) витрати на оплату судового збору у розмірі 1816,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 11 травня 2021 року.
Суддя Е.О. Юрков