Ухвала від 21.05.2021 по справі 675/591/21

Справа № 675/591/21

Провадження № 2/675/407/2021

УХВАЛА

21 травня 2021 року м. Ізяслав

Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі: головуючого судді Трасковського С.Л., за участю секретаря - Ящука О.І., позивача - ОСОБА_1 , представника позивача - адвоката Дацишиної М.В., представника відповідача - адвоката Карасевича В.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Ізяслав в режим відеоконференції в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» про захист прав споживача та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до АТ «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» про захист прав споживача та зобов'язання відповідача за свій рахунок встановити індивідуальний лічильник природного газу в належній їй квартирі АДРЕСА_1 .

Ухвалою суду від 12.04.2021 року прийнято вказану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд якої постановлено проводити за правила спрощеного позовного провадження.

29.04.2021 року засобами електронного зв'язку від представника відповідача надійшло клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Вказане клопотання обґрунтоване тим, що в разі задоволення судом позову, у АТ «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» виникне право вимоги до НКРЕКП включити витрати на встановлення лічильника у помешканні позивача до тарифу на розподіл, а в останнього - обов'язок включити такі витрати до тарифу АТ «Хмельницькгаз».

В судовому засіданні представник відповідача підтримав подане клопотання, просив його задовольнити.

Позивач та її представник проти задоволення клопотання заперечили, вказуючи на його безпідставність.

Суд, вислухавши позиції сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч.ч.1, 4, 5 ст.53 ЦПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.

У заявах про залучення третіх осіб і в заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

Таким чином, обов'язковою умовою залучення до участі у справі третьої особи без самостійних вимог на предмет спору є можливість виникнення впливу судового рішення на обсяг прав або обов'язків такої особи щодо однієї із сторін.

Разом з тим, наведене представником позивача обґрунтування щодо можливих наслідків прийняття судом рішення у справі та виникнення у НКРЕКП обов'язку включити витрати на встановлення лічильника газу в помешканні позивача до тарифу на розподіл природного газу не заслуговують на увагу, виходячи з наступного.

Так, ч.2 ст.2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку газу» передбачено, що з метою забезпечення комерційного обліку природного газу для населення суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, оснащують споживачів природного газу - фізичних осіб (населення) індивідуальними лічильниками газу.

Згідно ч.3 ст.6 вказаного Закону контроль за забезпеченням встановлення лічильників газу здійснює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Водночас, відповідно до п.1 ч.1 ст.2 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» на НКРЕКП покладено обов'язок державного регулювання, моніторингу та контролю за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема щодо діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу.

Згідно ч.1 ст.17 Закону України вказаного Закону до повноважень НКРЕКП належить, крім іншого, встановлення державних регульованих цін і тарифів на товари (послуги) суб'єктів природних монополій та інших суб'єктів господарювання, що проводять діяльність на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг, якщо відповідні повноваження надані Регулятору законом, та змінює їх за результатами перевірки або моніторингу.

Відповідно до положень ч.4 ст.17 Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» у разі застосування будь-якого способу державного регулювання цін порядки (методики) формування, розрахунку та встановлення тарифів повинні забезпечити покриття економічно обґрунтованих витрат, залучення необхідних інвестицій, дотримання екологічних вимог, вимог якості та безпеки, обґрунтованої прибутковості.

Методикою визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу, затвердженою постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 25.02.2016 року №236 встановлено, крім іншого, перелік витрат, які мають бути включені в структуру тарифу по розподілу газу, а також права суб'єктів, що здійснюють діяльність на ринку розподілу природного газу, в тому числі на подачу заяви про встановлення тарифу та його перегляд.

Крім того, відповідно до ч.1 ст.3 Закон України «Про забезпечення комерційного обліку газу» фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок: коштів суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території; коштів відповідного бюджету, крім коштів місцевих бюджетів; інших джерел, не заборонених законодавством.

Таким чином, саме на відповідача покладено обов'язок встановлення лічильників природного газу, лише він зобов'язаний вживати заходів щодо залучення джерел фінансування таких робіт та матеріалів. Тобто спірні правовідносини стосуються саме відповідача як оператора ГРМ та виконавця комунальної послуги, спрямованої на задоволення потреби фізичної особи у забезпеченні газопостачанням.

При цьому, на НКРЕКП діючим законодавством покладено обов'язок контролю за забезпеченням встановлення лічильників газу для населення та одночасно щодо встановлення тарифів на послуги, що надаються суб'єктами господарювання, які здійснюють розподіл природного газу на відповідній території. Відповідач не позбавлений можливості звертатися до Національної комісії із заявами про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу та його зміни.

Тобто, судове рішення у даній справі не може вплинути на права та обов'язки Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, адже на неї вже покладений діючим законодавством обов'язок щодо встановлення тарифу з урахуванням витрат суб'єктів господарювання, які здійснюють розподіл природного газу. Водночас, фінансування витрат на встановлення лічильників природного газу можливий не лише за рахунок таких суб'єктів господарювання.

Таким чином, представником відповідача не доведено, що рішення у даній справі може вплинути на права та обов'язки НКРЕКП щодо однієї із сторін в даній справі

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що в задоволенні клопотання представника відповідача слід відмовити.

Керуючись ст.ст.53, 260, 261 ЦПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні заяви представника відповідача про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складено 25.05.2021 року.

Суддя С.Л.Трасковський