печерський районний суд міста києва
Справа № 757/13994/21-к
19 березня 2021 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого другого відділу Управління з досудового розслідування військових кримінальних правопорушень Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
Слідчий другого відділу Управління з досудового розслідування військових кримінальних правопорушень Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 звернувся до суду із клопотанням про продовження строку відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади старшого оперуповноваженого 3 сектору 1 відділу управління контррозвідувальних заходів по боротьбі з тероризмом Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України.
Мотивуючи внесення клопотання прокурор вказує наступне.
Слідчими Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12020220480000803 від 25.02.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 146, ч. 2 ст. 189, ч. З ст. 189, ч. 2 ст. 365 КК України, у якому ОСОБА_5 вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 146, ч. 2 ст. 189 КК України.
У клопотанні прокурор вказує, що ОСОБА_5 проходить військову службу на посаді старшого оперуповноваженого 3 сектору 1 відділу Управління контррозвідувальних заходів по боротьбі з тероризмом Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України.
Відповідно до положень ст. 2 Закону України «Про контррозвідувальну діяльність» ОСОБА_5 як співробітник підрозділу, який здійснює контррозвідувальну діяльність, серед іншого зобов'язаний забезпечувати її мету, а саме попередження, своєчасне виявлення і запобігання зовнішнім та внутрішнім загрозам безпеці України, припинення розвідувальних, терористичних та інших протиправних посягань спеціальних служб іноземних держав, а також організацій окремих груп та осіб на державну безпеку України, усунення умов, що їм сприяють, та причин їх виникнення.
Для виконання визначених завдань, в ході контррозвідувальної діяльності ОСОБА_5 , відповідно до положень ст. 7 даного Закону, має право здійснювати контррозвідувапьний пошук, оперативно-розшукові заходи з використанням оперативних та оперативно-технічних сил і засобів. При цьому, надані йому права останній не може використовувати у протиправних цілях.
У клопотанні вказано, що старший оперуповноважений 3 сектору 1 відділу Управління контррозвідувальних заходів по боротьбі з тероризмом ДЗНД СБУ майор ОСОБА_5 , будучи службовою особою правоохоронного органу, в порушення вимог вищезазначених нормативно-правових актів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх діянь, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, переслідуючи особисті корисливі інтереси, у період з лютого по липень 2020 року, більш точний час досудовим розслідуванням не встановлений, вступивши у злочинну змову з іншими особами, умисно вчинив кримінальні правопорушення проти власності, волі честі та гідності особи за наступних обставин.
Так, у вересні 2019 року, більш точний час досудовим слідством не встановлено, у невстановлених на цей час досудовим розслідуванням осіб з числа власників фінансової партнерської інтернет-мережі «LEADS.SU», зареєстрованої в Російській Федерації, які виступили організаторами вчинення злочину, виник злочинний умисел, спрямований на незаконне заволодіння майном колишнього керівника представництва вказаної фінансової партнерської інтернет-мережі в Україні ОСОБА_7 , а саме, грошовими коштами в сумі 40 000 Євро та 1 600 000 грн.
В ході досудового розслідування у кримінальному провадженні винила необхідність у відстороненні підозрюваного ОСОБА_5 від займаної ним посади. Така необхідність обґрунтовується наступними доводами.
На цей час досудове розслідування у кримінальному провадженні триває, не встановлено всіх обставин вчинення злочину, не встановлені та не допитані усі свідки кримінального правопорушення, проводиться та заплановане проведення ряду слідчих дій з метою отримання доказів (речей та документів), які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
ОСОБА_5 перебуваючи на посаді старшого оперуповноваженого 3 сектору 1 відділу Управління контррозвідувальних заходів по боротьбі з тероризмом Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України ОСОБА_5 має доступ до засобів оперативно-розшукової діяльності, якими володіє Служба безпеки України, наділений повноваженнями на проведення оперативно-розшукової діяльності, які, зокрема, передбачені статтею 8 ЗУ «Про оперативно-розшукову діяльність», для впливу на свідків, знищення та спотворення доказів у кримінальному провадженні.
Крім того, слідчий вказує, що ОСОБА_5 вже використовував своє службове становище працівника СБ України для збирання інформації з метою підготовки злочину, пред'явив службове посвідчення працівника Сб України з метою змушування потерпілого ОСОБА_7 прослідувати із ним та його співучасниками до автомобіля, на якому у подальшому викрали потеплілого, використовував речі із символікою Служби безпеки України з метою створення у потерпілого реального сприйняття того, що його у майбутньому може бути притягнуто до кримінальної відповідальності Р за сфальсифікованим обвинуваченням у фінансуванні тероризму та незаконному зберіганні бойових припасів.
ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, будучи діючим працівником правоохоронного органу. Подальше перебування ОСОБА_5 на службі в правоохоронних органах може негативно позначитися на розслідуванні кримінального провадження. Зокрема, підозрюваний, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.
Крім того, на даний час не встановлено всіх співучасників вчинення злочину, а тому ОСОБА_5 використовуючи своє службове становище, з метою уникнення кримінальної відповідальності може здійснювати на них протиправний вплив та узгодити надання неправдивих показань, знищення та спотворення доказів.
Крім того, сам факт виконання підозрюваним ОСОБА_5 його функціональних обов'язків на посаді старшого оперуповноваженого 3 сектору 1 відділу управління контррозвідувальних заходів по боротьбі з тероризмом ДЗНД СБУ призведе до негативного резонансу у суспільстві в частині формування думки про безкарність працівників Служби безпеки України за вчинення ними кримінальних правопорушень.
Підставою для відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 від займаної посади є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення та наявність обставин, які дають підстави вважати, що він, перебуваючи на займаній посаді, матиме можливість: знищити чи підробити документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
В судовому засіданні прокурор просив задовольнити клопотання.
Захисник та підозрюваний в судовому засіданні просили відмовити в задоволенні клопотання.
Вислухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали судового провадження, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання про відсторонення від посади задоволенню не підлягає, виходячи із наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.
Відповідно до ст. 43 Конституції України, кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, а тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, у тому числі і відсторонення особи від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватися виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.
Для застосування цього заходу забезпечення кримінального провадження слідчий, прокурор зобов'язані довести наявність достатніх підстав вважати, що такий захід є необхідним для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, що мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Разом з тим, у судовому засіданні не встановлено та прокурором не доведено, що перебуваючи на посаді старшого оперуповноваженого 3 сектору 1 відділу управління контррозвідувальних заходів по боротьбі з тероризмом Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України може впливати на свідків, інших учасників кримінального провадження, або іншим чином негативно впливати на хід досудового розслідування.
За таких обставин, клопотання задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 107, 158, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого другого відділу Управління з досудового розслідування військових кримінальних правопорушень Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_6 про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - залишити без задоволення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення, а підозрюваним - в цей же строк з моменту вручення йому копії даної ухвали.
Слідчий суддя ОСОБА_1