Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про залишення позовної заяви без руху
24 травня 2021 р. Справа № 520/8689/21
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Кухар М.Д., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Коломацького районного суду Харківської області, Голови Коломацького районного суду Харківської області про визгнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду, в якому просить суд:
- визнати протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і скасувати його;
- зобов'язати відповідача зареєструвати заяву ОСОБА_1 від 19.04.2021 р в АСДС з реєстрацією судової справи, застосувавши аналогію Закону № 1618-ІУ 18.03.2004р. "Цивільно-процесуальний кодекс України", де є спеціальний розділ і статті щодо відновлення втраченого судового провадження, в КАСУ - не має взагалі. Тобто, прошу застосувати і аналогію закону і норми Конституції України (ст. 8, ст. 217, Конв. параграф 1 ст. 6, ст. 13) при прийнятті постанови за позовом позивача;
- постановити окрему ухвалу, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод і інтересів людини і громадянина від порушень з боку відповідача. Тим паче, що Коломацького району вже не має, а районний суд чомусь є, що протирічить ч. 3 ст. ЗУ № 2453;
- звільнити від сплати судового збору ;
- розгляд справи здійснювати за відсутністю позивача.
Дослідивши заяву та додані до неї документи, суддя дійшов висновку про необхідність залишення позовної заяви без руху, керуючись наступним.
Стаття 1 КАС України визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.
Вимогами статті 5 КАС України передбачено право на звернення до суду та способи судового захисту.
Відповідно до п. 1 та п. 2 ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
Частиною 3 ст. 5 передбачено, що до суду можуть звертатися в інтересах інших осіб органи та особи, яким законом надано таке право.
Як вбачається зі змісту поданого позову, а саме: п.1 прохальної його частини позивач просить суд визнати протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і скасувати його, посилаючись на однин з додатків.
Проте, не зазначає ані дати, ані номеру рішення та якого суб'єкта владних повноважень просить скасувати позивач.
В п. 2 прохальної частини позову ОСОБА_1 просить суд зобов'язати відповідача зареєструвати заяву ОСОБА_1 від 19.04.2021 р в АСДС з реєстрацією судової справи. Проте, позивач не конкретизує, до якого саме відповідача звернена дана позовна вимога.
В пункті 3 вимог заявленого позову позивач просить суд постановити окрему ухвалу, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод і інтересів людини і громадянина від порушень з боку відповідача.
Проте, у зазначеному пункті позову не конкретизовано, відносно яких саме осіб позивач просить постановити окрему ухвалу, а також не конкретизовано які саме права позивача були порушені відповідачами.
Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Крім того, відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Так, вимоги щодо форми та змісту позовної заяви передбачені положеннями статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України.
Як вбачається зі статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
В позовній заяві зазначаються:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень;
4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору;
7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;
10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт;
11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Якщо позовна заява подається представником, то у ній додатково зазначаються відомості, визначені у пункті 2 частини п'ятої цієї статті стосовно представника.
У позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.
Як вбачається з поданої скарги ОСОБА_1 не дотримано вимоги п. 2 ч. 5 статті 160 КАС України, оскільки позивачем не зазначено адресу та реєстраційний номер облікової картки платника податків співвідповідача по справі.
В порушення вимог п. 9 ч. 5 ст. 160 КАС України, позивач не обґрунтував порушення оскаржуваним рішенням відповідача її прав, свобод та інтересів; не зазначив, які саме протиправні дії порушують права та свободи позивача.
Крім того, суд зазначає, що в порушення приписів ст. 160 КАС України звернення до адміністративного суду ОСОБА_2 оформлено у формі скарги, тоді як Кодекс адміністративного судочинства України чітко визначає форму, вимоги та зміст звернення до адміністративного суду у формі позовної заяви.
Суд вважає за необхідне зазначити, що приписами ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" унормовані пільги щодо сплати судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст.133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Наведена норма кореспондується зі статтею 8 Закону України "Про судовий збір", згідно якої, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: військовослужбовці; батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
З наданих до заяви документів судом не вбачається, що позивач є особою, якій надано право на звільнення від сплати судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст. 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем не надано додатків до позовної заяви для співвідповідача .
Згідно пункту 11 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
В порушення зазначеної вище норми позивачем до позовної заяви не додано власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Відповідно до пункту частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно частини 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Для усунення вказаних вище недоліків позивачу необхідно оформити позовну заяву відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України, із зазначенням суб'єктного складу учасників справи, уточнити позовні вимоги стосовно того, яке саме розпорядження та якого відповідача оскаржує позивач, які саме дії та яких осіб позивач вважає протиправними, а також надати до суду копію уточненого позову відповідно до кількості учасників процесу з додатками; надати до суду оригінал квитанції про сплату судового збору у розмірі 908,00 грн. за кожну вимогу немайнового характеру, перерахованого на розрахунковий рахунок за наступними реквізитами: одержувач - УК Основ"ян/мХар Основ"янсь/22030101, код 37999628, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок UA778999980313131206084020011, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу - "*;101; (код платника); судовий збір за позовом (ім'я/назва платника), Харківський окружний адміністративний суд", або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, зазначити адресу та реєстраційний номер облікової картки платника податків співвідповідача по справі; власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Керуючись статтями 160,161,169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Коломацького районного суду Харківської області, Голови Коломацького районного суду Харківської області про визгнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу термін для усунення недоліків позовної заяви - п'яти днів з моменту отримання ухвали.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.
Повідомити позивача про необхідність виправити зазначені недоліки у визначений термін.
Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання ухвали суду у зазначений строк позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу з усіма доданими до неї документами.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Кухар М.Д.