Рішення від 21.05.2021 по справі 520/4292/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

21 травня 2021 року № 520/4292/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області , третя особа: Управління державної казначейської служби України у Київському районі м. Харкова Харківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

установив:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом та просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області щодо підготування та направлення подання до Управління Державної казначейської служби України у Київському районі м. Харкова, Харківської області для повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування для проведення реєстрації права власності на житло;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області підготувати та направити подання до Управління Державної казначейської служби України у Київському районі м. Харкова, Харківської області для повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від його вартості у сумі 12354,00 грн.; стягнути судовий збір.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що під час нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу квартири сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1 % від вартості нерухомого майна за договором. Оскільки придбав житло вперше, ним подана заява до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області про повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. Листом ГУ ПФУ в Харківській області відмовлено в поверненні сплаченого збору з операції придбання нерухомого майна та повідомлено, що первинність придбавання нерухомого майна може бути встановлена в судовому порядку.

Ухвалою суду відкрито провадження по справі в порядку статті 257 КАС України.

Представник відповідача надав до суду відзив на позов, у якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв у відповідності до вимог чинного законодавства та просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Третя особа правом надання пояснень не скористалась.

Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.

На підставі договору купівлі-продажу квартири від 25.05.2020 року, позивач придбав у власність 3-кімнатну квартиру АДРЕСА_1 . Зазначений договір посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Харківської області Кернес Я.А. та зареєстрований за № 136 (а.с. 9-12).

Під час укладення договору купівлі-продажу квартири позивач перерахував збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1 % вартості нерухомого майна, що підтверджено копією квитанції № 6 від 25.05.2020 (а.с.8).

В подальшому позивач звернувся до ГУПФУ в Харківській області із заявою про повернення йому безпідставно сплаченого збору з операції придбання нерухомого майна.

Листом від 29.10.2020 № 8850-14055/Т-05/8-2000/20 ГУ ПФУ в Харківській області відмовило позивачу в поверненні сплаченого збору з операції придбання нерухомого майна, пославшись на відсутність повноважень перевіряти факт первинності придбання майна та внесення змін до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій від 03.11.1998 № 1740. Також повідомлено, що первинність придбавання нерухомого майна може бути встановлена в судовому порядку.

По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 9 частини першої статті 1 Закону України від 26.06.1997 №400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 400/97-ВР) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України (абзац 2 пункту 9 частини першої статті 1 Закону № 400/97-ВР).

Пунктом 8 статті 2 вказаного Закону встановлено, що об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону є вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.

Згідно з пунктом 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Пунктом 15-3 цього Порядку передбачено, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 03.12.2020 № 235280979 позивачу належить на праві власності квартира АДРЕСА_1 , яка придбана на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Кернес Я.А., реєстраційний номер 136 (а.с. 13-15).

Суд зазначає, що будь-якого нерухомого майна в результаті придбання за позивачем у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності не зареєстровано, крім права власності на нерухоме майно, при придбанні якого сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу квартири.

Щодо посилань у листі від 29.10.2020 № 8850-14055/Т-05/8-2000/20 та відзиві на позов на постанову КМУ від 23 вересня 2020 р. № 866 "Про внесення змін до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій", якою внесено зміни до Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, зокрема, пункт 15-3 було доповнено абзацом такого змісту: «нотаріальне посвідчення договорів купівлі - продажу нерухомого майна здійснюється без документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомого майна за наявності визначених у підпунктах «в» і «г» пункту 15-2 цього Порядку інформації та документів, що підтверджують звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування», суд зазначає, що вказаний нормативний акт набув чинності 26.09.2020, тобто після заключення договору купівлі-продажу, сплати збору та державної реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до частини другої статті 45 Бюджетного кодексу України Казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії, визначена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 3 вересня 2013 року №787 (надалі - Порядок № 787).

Пунктом 5 Порядку №787 передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили. Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. Подання за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.

Відповідно до підпункту 2 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року №215, Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Таким чином, оскільки повернення коштів, безпідставно або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є Пенсійний фонд України, то саме на Головне управління ПФУ покладено обов'язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Суд звертає увагу , що відповідно до абз.2 п.8, п.10 Порядку №787 подання про повернення коштів подається до відповідного головного управління Казначейства.

З огляду на наведене, враховуючи положення ст.9 КАС України, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для зобов'язання відповідача звернутися з відповідним поданням до Головного управління Державної казначейської служби України в Харківській області щодо повернення помилково сплаченого позивачем збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 12 354.00 гривень.

Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість та часткове задоволення позовних вимог.

Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до вимог ст. 139 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.241-247, 255,293,295,297 КАС України суд, -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , іпн. НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків, 61022 код ЄДРПОУ 14099344), третя особа: Управління державної казначейської служби України у Київському районі м. Харкова Харківської області (вул. Алчевських, буд. 44, корп. А,м. Харків,61024, код ЄДРПОУ 37999675) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області щодо підготування та направлення подання до Головного управління Державної казначейської служби України в Харківській області для повернення ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування для проведення реєстрації права власності на житло.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області підготувати та направити подання до Головного управління Державної казначейської служби України в Харківській області для повернення ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від його вартості у сумі 12 354.00 грн.

В іншій частині вимог позов залишити без задоволення.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Зоркіна Ю.В.