Рішення від 24.05.2021 по справі 500/2372/21

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2372/21

24 травня 2021 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі: головуючого судді Осташа А. В. за участю: секретаря судового засідання Шаблій Ю.П., представника позивача - Покотило Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Скалатської міської ради третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі-позивач, ОСОБА_1 ) до Скалатської міської ради (далі - відповідач) в якому просить суд:

- зобов'язати Скалатську міську раду прийняти на пленарному засіданні Скалатської міської ради рішення, яким вирішити питання надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок загальною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства, розташованих на території Городницької сільської ради на підставі поданої заяви ОСОБА_1 та доданих до неї документів, що були зареєстровані Скалатською міською радою за вх.№3-41-020 від 19.01.2021.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивач звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок загальною площею 2,0000 га, з яких: 1) земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,1000 га; 2) земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,9000 га розташованих на території Городницької сільської ради та до заяви долучено відповідні документи.

Разом з тим, відповідачем, всупереч імперативним вимогам ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, рішення за результатом розгляду клопотання позивача в місячний строк не прийнято. Вказана обставина підтверджується листом Скалатської міської ради від 04.03.2021, яким позивача було повідомлено щодо питання надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства на території Городницької сільської ради розглядалось на сесії Скалатської міської ради 23 лютого 2021 року і в результаті голосування рішення не прийнято.

Ухвалою суду від 28.04.2021 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання на 24.05.2021.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що це клопотання було розглянуто на комісії з питань містобудування, будівництва, архітектури, земельних відносин та охорони природи та за рішенням комісії включилося до порядку денного чергової сесії Скалатської міської ради 23 лютого 2021 року. За результатами голосування депутатами проект рішення про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельних ділянок не прийнятий.

У проекті рішенні Скалатська міська рада надає вмотивовану відмову заявнику, оскільки відповідно до ч.7, ст. 118 Земельного кодексу України чітко визначений перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а саме невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів. Саме ці ділянки, які хоче у власність позивач, розташовані за межами села Городниця, а Скалатська міська рада є розпорядником земель, які знаходяться в межах населеного пункту.

Невідповідність місця розташування об'єкта вимогам прийнятих відповідно до цих законів нормативно-правових актів підтверджує Проект встановлення меж населеного пункту с. Городниця, який розроблено на підставі Проекту встановлення меж населеного пункту в межах території Городницької сільської ради народних депутатів Підволочиського району в 1994 році з метою внесення відомостей про межі адміністративно-територіальної одиниці с. Городниця. Дані земельні ділянки не були включені в межі населеного пункту і на даний час не є землями комунальної власності сільськогосподарського призначення міської ради, тому Скалатська міська рада не є їх розпорядниками. У відомостях публічно кадастрової карти (шари - адміністративно-територіальний устрій) ці земельні ділянки знаходяться за межами населеного пункту села Городниця. На даний час розпорядником цих земель за межами населеного пункту є Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області.

Скалатська міська рада вважає, що вимога гр. ОСОБА_1 про прийняття рішення, яким зобов'язати прийняти на пленарному засіданні Скалатської міської ради рішення щодо вирішення питання надання дозволу на розробку проекту землеустрою про відведення у власність земельних ділянок загальною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства, розташованих на території Городницької сільської ради не підлягає задоволенню, оскільки згідно ч.7 ст.118 та ч.1 ст. 122 Земельного кодексу України (невідповідність місця розташування об'єкта вимогам прийнятих відповідно до законів нормативно-правових актів) дана земельна ділянка розташована поза межами населеного пункту села Городниця.

Окрім того, Скалатська міська рада повідомляє, що клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та додатки до нього передаються на розгляд постійних комісій ради та за рішенням комісій включаються до порядку денного чергової або позачергової сесії ради. На сесії депутати шляхом голосування приймають рішення про надання дозволу або відмову в наданні дозволу на розробку проектуземлеустрою, щодо відведення земельної ділянки. Вплинути на голосування депутатів Скалатська міська рада ніяким чином не може і не має права згідно чинного законодавства.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, проте від третьої особи надійшли письмові пояснення у яких просить справу розглядати за відсутності представника.

В судовому засіданні 24.05.2021 представник позивача просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.

Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі обставини справи.

Як випливає із матеріалів справи, позивач звернулась 19.01.2021 до відповідача із заявою про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок загальною площею 2,0000 га, з яких: 1) земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,1000 га; 2) земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,9000 га розташованих на території Городницької сільської ради Підволочиського району Тернопільської області та до заяви долучено відповідні документи (аркуш справи 9).

Відповідач листом від 13.03.2021 № 615 повідомив, що дане питання розглядалося на сесії міської ради 23.02.2021 і в результаті голосування рішення не прийнято (аркуш справи 7).

Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною та такою, що порушує права позивача, звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи справу по суті позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно з вимогами ст.116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Відповідно до вимог ст. 12 ЗК України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Положеннями ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" закріплено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

За змістом п.34 ч.1ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений статтею 118 Земельного кодексу України. Відповідно до ч.ч. 6, 7 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

В силу вимог ст.123 ЗК особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею186-1 цього Кодексу.

Як вже встановлено судом, що позивач звернувся 19.01.2021 до відповідача із заявою про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок загальною площею 2,0000 га, з яких: 1) земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,1000 га; 2) земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,9000 га розташованих на території Городницької сільської ради та до заяви долучено відповідні документи.

Це клопотання було розглянуто на комісії з питань містобудування, будівництва, архітектури, земельних відносин та охорони природи та за рішенням комісії включилося до порядку денного чергової сесії Скалатської міської ради 23 лютого 2021 року. За результатами голосування депутатами проект рішення про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельних ділянок, не прийнятий.

Разом з тим, діючим законодавством не передбачено прийняття іншого рішення при вирішення даного питання крім надання дозволу чи відмови у наданні дозволу на складення проекту землеустрою.

При цьому суду звертає увагу відповідача, про те, що навіть у випадку відсутності у Скалатської міської ради повноважень щодо розпорядження спірною земельною ділянкою, необхідно прийняти відповідне рішення, яким вмотивовано відмовити позивачці в наданні такого дозволу.

В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, бездіяльність Скалатської міської ради щодо не прийняття на сесії ради 23 лютого 2021 року рішення по заяві ОСОБА_1 від 19.01.2021, зареєстрованої за вх.№З-41-020, про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок загальною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства, за результатами голосування якого одного з передбачуваних ст. 123 Земельного кодексу рішень по даному питанню не прийнято, є протиправною та такою, що порушують права позивача.

Виходячи із наведеного, суд дійшов висновку, що внаслідок такої бездіяльності міської ради, а саме не прийняття рішення під час голосування, клопотання позивача не розглянуто та жодного із передбачених Законом рішень по даному питанню не прийнято.

Згідно з вимогами ч.2ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Положеннями ч.10 ст.47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що за результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії.

Крім того, рішення постійних комісії носять рекомендаційний характеру та їх відсутність свідчить є лише про недотримання вимог Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Чинним законодавством не передбачено обов'язку сесії місцевої ради приймати лише ті рішення, які рекомендовані їй висновками відповідної постійної комісії.

Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановленні обставини справи, суд вважає, що бездіяльність Скалатської міської ради щодо не прийняття на сесії ради 23 лютого 2021 року рішення по заяві ОСОБА_1 від 19.01.2021, зареєстрованої за вх.№З-41-020, про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок загальною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства., за результатами голосування якого одного з передбачуваних Законом рішень по даному питанню не прийнято є протиправною та такою, що порушує права позивача.

А відтак, для належного захисту прав позивача, позовні вимоги підлягають задоволенню, шляхом визнання протиправною бездіяльність Скалатської міської ради щодо не прийняття на сесії ради 23 лютого 2021 року рішення по заяві ОСОБА_1 від 19.01.2021, зареєстрованої за вх.№З-41-020, про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок загальною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства та внаслідок чого, зобов'язати Скалатську міську раду прийняти черговій сесії рішення по заяві ОСОБА_1 від 19.01.2021, зареєстрованої за вх.№З-41-020, щодо надання чи відмови в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок загальною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства.

В силу частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, перевіривши та проаналізувавши матеріали справи і надані сторонами докази за правилами, встановленими статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Скалатської міської ради щодо не прийняття на сесії ради 23 лютого 2021 року рішення по заяві ОСОБА_1 від 19.01.2021, зареєстрованої за вх.№З-41-020, про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок загальною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства.

3. Зобов'язати Скалатську міську раду прийняти черговій сесії рішення по заяві ОСОБА_1 від 19.01.2021, зареєстрованої за вх.№З-41-020, щодо надання чи відмови в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок загальною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Скалатської міської ради в користь ОСОБА_1 понесені судові витрати у вигляді судового збору за подання позову в сумі 908 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 24 травня 2021 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач:

- Скалатська міська рада (місцезнаходження/місце проживання: вул. Грушевського, 2,м. Скалат,Тернопільська область,47851 код ЄДРПОУ/РНОКПП 04058445);

Головуючий суддя Осташ А.В.