Справа № 500/2284/21
24 травня 2021 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі: головуючого судді Осташа А. В. за участю: секретаря судового засідання Шаблій Ю.П., позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Зборівського районного відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) про зобов'язання вчинити дії,
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулась з позовом ОСОБА_1 до відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ), в якому просить:
- зобов'язати Зборівський районний відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 №4 складеного Чистопадівською сільською радою Зборівського району Тернопільської області, а саме: в графі громадянство матері ОСОБА_2 змінити з "громадянства України" на "громадянство Російської Федерації".
Позивач вважає, що відмова відповідача щодо внесення змін до актового запису про народження є неправомірною, оскільки на даний час не може отримати паспорт громадянина України. Позивач просить задовольнити її позовні вимоги.
Ухвалою суду від 26.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання на 24.05.2021.
В судовому засіданні позивачка просила позовні вимоги задовольнити.
В судове засідання 24.05.2021 представник відповідача не прибув, подав 17.05.2021 клопотання про розгляд справи без участі їхнього представника.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши в сукупності письмові докази, суд встановив наступне.
Судом встановлено, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьки: ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , що є громадянкою Російської Федерації, що підтверджується посвідкою на постійне проживання НОМЕР_1 (аркуш справи 5) та паспортом Російської Федерації 51№6645917 (аркуш справи 6-7).
Відповідно до актового запису про народження позивачки №4 від 22.03.2001 складеного складеного Чистопадівською сільською радою Зборівського району Тернопільської області на громадянку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянство матері дитини значиться - "громадянка України".
Відповідно до Свідоцтва про народження ОСОБА_1 НОМЕР_2 , національність матері зазначено - росіянка.
ОСОБА_2 , 10.02.2021 звернулась до відповідача із заявою щодо внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_1 №4 складеного Чистопадівською сільською радою Зборівського району Тернопільської області, а саме: в графі громадянство матері ОСОБА_2 змінити з "громадянства України" на "громадянство Російської Федерації".
Відповідач надав відповідь від 12.02.2021, відмовив у внесенні змін до актового запису про народження, оскільки дитина є повнолітньою.
Позивач, не погодившись із відмовою відповідача, звернулась до суду з цим позовом.
Спірні правовідносини між сторонами виникли з приводу внесення змін до актового запису про народження.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 49 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 №435-IV встановлено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану врегульовано Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 1 липня 2010 р. № 2398-VI (далі - Закон №2398-VI).
Згідно з статтею 2 Закону №2398-VI актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Частиною першою статті 6 Закону №2398-VI закріплено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану (частина 4 статті 6).
Відповідно до статті 9 Закону №2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Згідно з частиною 1 статті 22 Закону № 2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку. Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану (частина 6 статті 22 Закону № 2398-VI).
Частиною 5 статті 9 Закону №2398-VI встановлено, що правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджено наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011 р. та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за № 55/18793 (далі - Правила).
Пунктом 1.1. Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Пунктом 1.5 Правил передбачено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на яких заявники за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у них, проставляють власні підписи. Заяви іноземців, які постійно проживають в Україні, про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, складених органами державної реєстрації України, розглядаються відділом державної реєстрації актів цивільного стану на загальних підставах.
Згідно з пунктом 2.1 Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України) при пред'явленні паспорта або паспортного документа.
Іноземці, особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, подають заяву про внесення змін до актового запису цивільного стану, складеного органом державної реєстрації актів цивільного стану України, до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання.
Пунктом 2.3 Правил визначено, що відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України не вправі відмовити громадянину в прийнятті та розгляді заяви про внесення змін.
Пунктом 2.6 Правил встановлено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Відповідно до пункту 2.12 Правил на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Таким чином орган державної реєстрації актів цивільного стану зобов'язаний прийняти заяву про внесення змін до актового запису цивільного стану, розглянути її у спосіб та в порядку, визначеному законодавством, та за результатами такого розгляду скласти письмовий висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
Перелік підстав для внесення змін в актові записи цивільного стану визначений пунктом 2.13. Правил. Згідно з підпункту 2.13.3 пункту 2.13 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану районного, районного в місті, міського (міст обласного значення), міськрайонного, міжрайонного управління юстиції або дипломатичного представництва чи консульської установи України.
Пунктом 2.15 Правил встановлені випадки, коли висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається, зокрема, відповідно до підпункту 2.15.9 цього пункту, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).
Абзац п'ятий пункту 1.5 Правил закріплює, зокрема, що працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником.
Таким чином на відповідача покладається детальне вивчення документів наданих позивачем для внесення змін до актового запису цивільного стану окремо та у їх сукупності.
Відповідно до посвідки на постійне проживання НОМЕР_1 та паспорта Російської Федерації 51№6645917, ОСОБА_2 (мати позивачки) є громадянкою Російської Федерації.
Відповідно до актового запису про народження позивачки №4 від 22.03.2001 складеного складеного Чистопадівською сільською радою Зборівського району Тернопільської області на громадянку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянство матері дитини значиться - "громадянка України".
При цьому відповідач у листі про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану, що полягає у внесені змін щодо громадянства матері позивачки, причиною відмови вказує - оскільки дитина є повнолітньою.
В ході судового розгляду справи судом достовірно встановлено, що ОСОБА_2 видано паспорт громадянина Російської Федерації. Тобто, на час вчинення актового запису про народження №4 від 22.03.2001 мати позивачки була громадянкою Російської Федерації та в подальшому як громадянин РФ отримувала дозвіл на постійне проживання в Україні, що підтверджене відповідними відмітками в паспортних документах позивача.
За таких обставин, суд вважає обґрунтованими доводи позивача щодо невідповідності відомостей про громадянство її матері, зазначених в актовому записі про її народження №4 від 22.03.2001. Відмова відповідача у внесенні виправлень до актового запису про народження з підстав, наведених у листі від 12.02.2021, не відповідає встановленим судом обставинам справи, а тому не може бути визнана правомірною.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінюючи докази по справі суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача шляхом зобов'язання Зборівського районного відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 №4 складеного Чистопадівською сільською радою Зборівського району Тернопільської області, а саме: в графі громадянство матері ОСОБА_2 змінити з "громадянства України" на "громадянство Російської Федерації".
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Зборівський районний відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 №4 складеного Чистопадівською сільською радою Зборівського району Тернопільської області, а саме: в графі громадянство матері ОСОБА_2 змінити з "громадянства України" на "громадянство Російської Федерації".
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Зборівського районного відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) в користь ОСОБА_1 понесені судові витрати у вигляді судового збору за подання позову в сумі 908 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 24 травня 2021 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: с. Чистопади,Зборівський район, Тернопільська область,47285 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_3 );
відповідач:
- Зборівський районний відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) (місцезнаходження/місце проживання: вул. Б. Хмельницького, 47,м. Зборів,Тернопільська область,47201 код ЄДРПОУ/РНОКПП );
Головуючий суддя Осташ А.В.