Рішення від 18.05.2021 по справі 500/994/21

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/994/21

18 травня 2021 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В. за участю:

секретаря судового засідання Куриляк М.Г.

представника відповідача Горбатюк А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шумської міської ради про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Шумської міської ради (надалі, відповідач) в якому просив визнати рішення про відмову Шумської міської ради щодо не нарахування та невиплати середньомісячної заробітної плати з моменту припинення ОСОБА_1 повноважень на посаді Шумського міського голови, на час працевлаштування протиправною, зобов'язати Шумську міську раду виплатити середню заробітну плату, яку ОСОБА_1 отримував на посаді Шумського міського голови до припинення повноважень, на час працевлаштування протягом шести місяців з моменту закінчення повноважень.

Позов обґрунтований тим, що після закінчення повноважень у відповідача відсутня можливість працевлаштування позивача, а у виплаті середньої заробітної плати за шість місяців, як це передбачено частиною другої ст.33 Закону України "Про статус місцевих депутатів" йому було відмовлено. Просить врахувати, що обрання позивача на виборні посади, де він безперервно працював до 2020, підтверджується трудовою книжкою.

Ухвалою суду від 10.03.2021 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання необхідних документів на адресу суду. У вказаний судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.

Ухвалою суду від 24.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що до обрання на посаду міського голови позивач працював па виборній посаді заступника міського голови, що не передбачало отримання гарантій встановлених статтею 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», а саме збереження його шестимісячного середнього заробітку на посаді міського голови з бюджету Шумської міської ради. Вказав, що посаду міського голови ОСОБА_1 обіймав в період з 25.04.2006 дo 26.11.2020. Вважає, що охорона трудових прав міського голови починається на етапі його обрання, та саме від правильного звільнення з попереднього місця роботи залежить, чи зможе він у разі настання певних обставин, скористатися передбаченою цією статтею гарантією. Просить врахувати, що звільнення особи з попереднього місця роботи за власним бажанням чи за угодою сторін на підставі статті 36 Кодексу законів про працю України не гарантує виплат, передбачених статтею 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Така позиція викладена у постанові Верховного суду від 23.05.2018 у справі №219/2204/2016-ц. Таким чином, на думку представника відповідача, відсутні підстави для рішення щодо виплати позивачу середньомісячної заробітної плати за шість місяців.

Ухвалою суду від 19.04.2021 постановлено розгляд даної справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи. Судове засідання у справі призначено на 06.05.2021 о 12:00 год.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що підставою звільнення був перехід на іншу обрану посаду, а не звільнення за згодою сторін, як про це помилково зазначає відповідач. Просить врахувати, що позивач, обіймаючи посаду голови Шумської міської ради Тернопільської області у період з 25.04.2006 по 26.11.2020 проходив службу в органах місцевого самоврядування.

06.05.2021 у відкритому судовому засіданні розгляд справи відкладено до 18.05.2021 о 14:30 год.

18.05.2021 позивач не прибув, подав письмове клопотання, в якому просив справу розглядати без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача у відкритому судовому засіданні проти позову заперечила, просила відмовити в його задоволенні повністю з мотивів, наведених у відзиві на позовну заяву.

Судом встановлено, що у відповідності до Рішення Шумської міської ради Тернопільської області №4 від 24.04.2002, позивача затверджено заступником міського голови з питань діяльності виконавчого комітету, а 25.04.2006 звільнено з посади заступника міського голови в зв'язку з обранням на посаду міського голови.

Згідно Рішення Шумської міської ради Тернопільської області №2 від 25.04.2006 сесії Шумської міської ради Тернопільської області, з 25.04.2006 розпочато повноваження голови ради ОСОБА_1 і депутатів ради, обраних 26.03.2006 і припинення повноважень голови, секретаря та депутатів ради четвертого скликання.

З 26.11.2020 позивач звільнений з посади у зв'язку із закінченням строку повноважень на підставі рішення сесії №1 від 26.11.2020, що підтверджується записом №30 в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 .

У відповідь на заяву позивача щодо виплати середньої заробітної плати за шість місяців відповідно до частини другої статті 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", відповідач листом від 25.02.2021 повідомив, що міська рада не вправі застосувати вимоги частини другої статті 33 Закони України "Про статус депутатів місцевих рад" та виплатити середню заробітну плату за шість місяців , оскільки це призведе до порушення бюджетного законодавства згідно пункту 24 статті 116 Бюджетного кодексу України.

Не погоджуючись із відмовою відповідача, оформленою листом, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280/97-ВР) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Відповідно до частини першої ст.10 Закону №280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно з частиною другою ст.12 Закону №280/97-ВР сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.

Частиною п'ятою ст.12 Закону №280/97-ВР визначено, що на сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.

Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради визначає Закон України від 11 липня 2002 року №93-IV «Про статус депутатів місцевих рад» (далі - Закон №93-IV), який також встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.

Відповідно до частин 1, 2 ст.4 Закону №93-IV депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".

Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Відповідно до частин першої, другої ст.33 Закону України №93-IV у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. Обраний на виборну посаду у відповідній раді, на якій він працює на постійній основі, депутат місцевої ради, який перебуває на службі у військових формуваннях чи правоохоронних органах держави, прикомандировується до місцевої ради із залишенням на цій службі.

З працівником, якого прийнято на роботу (посаду), що її виконував (займав) депутат місцевої ради, укладається строковий трудовий договір; цей договір розривається у разі повернення депутата місцевої ради на роботу, але не пізніш як через три місяці після припинення повноважень депутата місцевої ради.

Депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.

У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді.

Час, коли колишній депутат тимчасово не працював у зв'язку з неможливістю надання йому попередньої або рівноцінної роботи (посади) безпосередньо після закінчення строку його повноважень, зараховується, але не більше шести місяців, до страхового стажу і стажу роботи (служби) за спеціальністю, за якою депутат працював до обрання у місцеву раду, де він виконував свої обов'язки на постійній основі.

Тобто, право на отримання середнього заробітку, отриманого на виборній посаді, має особа, якщо вона не є пенсіонером та не була забезпечена роботою після припинення повноважень. Такий заробіток зберігається на період 6 місяців і підлягає виплаті з відповідного місцевого бюджету.

Відповідно до ч.5 ст.12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" на сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.

Гарантії для працівників, обраних на виборні посади, також встановлені статтею 118 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України), за приписами якої працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.

Під рівноцінною роботою (посадою) треба розуміти роботу (посаду), не нижче за кваліфікацією чи посадою, за якою особа працювала до обрання на виборну посаду (відповідного голови/секретаря).

Аналіз наведених положень чинного законодавства України дає підстави для висновку, що законодавством гарантується право депутата місцевої ради на надання йому, після закінчення його повноважень за виборною посадою, попередньої або рівноцінної роботи (посади), а за її відсутності - збереження за ним середньої заробітної плати на строк не більше шести місяців або до дня його працевлаштування.

Вказана правова позиція відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постанові від 13.08.2020 (справа №174/445/16-а (2-а/174/18/2016).

За змістом Закону №93-IV збереження протягом шести місяців середнього заробітку не звільняє адміністрацію установи, де працював депутат місцевої ради (голова ради), від обов'язку вжити заходи до його працевлаштування. Закон №93-IV покладає на роботодавця обов'язок забезпечити депутату, строк повноважень якого завершився, надання попередньої роботи (посади) і лише в разі її відсутності - іншої рівноцінної роботи (посади) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.

Водночас строки, протягом яких відповідач має виконати зазначений обов'язок запропонувати надати рівноцінну роботу, нормативно не встановлений. До часу працевлаштування такій особі повинна бути збережена середня заробітна плата, але не більше 6 місяців. У разі відмови особи від працевлаштування обов'язок роботодавця зі збереження такого заробітку особи припиняється.

Водночас, на думку суду, відповідач, в силу вимог ст.33 Закону України №93-IV, зобов'язаний був на період працевлаштування позивача, або до отримання відмови останнього у працевлаштуванні, зберегти за ним, але не більше шести місяців, середню заробітну плату, яку він одержував на виборній посаді у раді.

Натомість, відповідачем відмовлено у виплаті середньої заробітної плати за шість місяців, оскільки це призведе до порушення бюджетного законодавства згідно пункту 24 статті 116 Бюджетного кодексу України.

Водночас, як слідує з листа Шумської міської ради Тернопільської області від 30.04.2021 №02-13/852, на даний час відсутня рівноцінна посада, та за згодою позивача можливе працевлаштування в структурному підрозділі виконавчого комітету Шумської міської ради, що на думку суду, не є пропозицією працедавця рівнозначної посади.

Належних доказів надання позивачу пропозиції попередньої або рівноцінної роботи (посади) чи збереження за ним середньої заробітної плати на строк не більше шести місяців або до дня його працевлаштування, відповідачем суду не подано та судом не здобуто.

Відповідно до частини першої ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною другою статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов ОСОБА_1 до Шумської міської ради про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2.Визнати протиправним рішення, оформлене листом Шумської міської ради Тернопільської області від 25.02.2021, про відмову у нарахуванні та виплаті середньомісячної заробітної плати ОСОБА_1 з моменту припинення повноважень позивача на посаді Шумського міського голови, на час працевлаштування протягом шести місяців з моменту закінчення повноважень.

3.Зобов'язати Шумську міську раду виплатити середню заробітну плату ОСОБА_1 , яку він отримував на посаді Шумського міського голови до припинення повноважень, на час працевлаштування протягом шести місяців з моменту закінчення повноважень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено та підписано 24 травня 2021 року.

Копію рішення надіслати позивачу.

Реквізити учасників справи:

позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 );

відповідач - до Шумської міської ради (місцезнаходження: вул. Українська, 59, м. Шумськ, Тернопільська область,47101 код ЄДРПОУ:04396259).

Головуюча суддя Дерех Н.В.