18 травня 2021 року Справа № 480/567/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Діска А.Б.,
за участю секретаря судового засідання - Івах Я.А.,
представника позивача - Дерези М.Е.,
представника відповідача - Седєлєвої Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/567/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач), звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Сумській області), в якому просить:
1. Визнати протиправною та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Сумській області "Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою" від 09.10.2020 року № 18-30743/16-20-СГ, яким відмовлено у наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Великописарівської селищної ради Великописарівського району Сумської області.
2. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області надати дозвіл ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Великописарівської селищної ради Великописарівського району Сумської області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернулася до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Великописарівської селищної ради Великописарівського району Сумської області. Наказом від 09.10.2020 № 18-30743/16-20-СГ відповідач відмовив у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, оскільки бажана до відведення земельна ділянка має комунальну форму власності. Згідно пункту 1 статті 122 Земельного кодексу сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Позивач вважає прийнятий наказ протиправним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства України, оскільки бажана до відведення земельна ділянка є не сформованою, а тому не можливо зареєструвати на неї право комунальної власності.
Ухвалою суду від 22.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Представник відповідача подав до суду відзив, у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити у задоволенні позову та зазначив, що Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, розглянувши заяву позивача, спірним наказом відмовило у наданні дозволу у зв'язку з тим, що бажана до відведення земельна ділянка має комунальну форму власності. Згідно пункту 1 статті 122 Земельного кодексу сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Згідно із частиною четвертою ст. 122 Земельного кодексу України до повноважень Головного управління Держгеокадастру у Сумській області належать повноваження, щодо передачі у власність або у користування для всіх потреб земельних ділянок сільськогосподарського призначення тільки державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою ст. 122 ЗК України. Тобто, зазначеною нормою встановлено, що громадянам для ведення особистого селянського господарства безоплатно передаються відповідним органом виконавчої влади земельні ділянки тільки із земель державної власності. Розпорядниками земель комунальної власності є органи місцевого самоврядування, у комунальній власності яких знаходиться земельна ділянка.
Відповідач зауважив, що бажана до відведення у власність позивачу земельна ділянка знаходиться в межах смт. Велика Писарівка, а тому має комунальну форму власності, на підтвердження чого надав копію проекту встановлення меж сільських населених пунктів в межах Великописарівського району, викопіювання з кадастрової карти (плану).
Щодо вимоги зобов'язати відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою відповідач зазначив, що у разі задоволення такої вимоги позивача, це буде фактичним втручанням в дискреційні повноваження Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (а.с. 20-22).
Ухвалою суду від 16.04.2021 призначено у справі судове засідання на 21.04.2021 та витребувано у сторін додаткові докази.
Ухвалою суду від 21.04.2021, занесеною до протоколу судового засідання, для надання доказів по справі оголошно перерву до 18.05.2021.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову.
Суд, заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи, повно та об'єктивно оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою від 03.09.2020 про надання дозвлолу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Великописарівської селищної ради Великописарівського району Сумської області (а.с. 25).
Наказом від 09.10.2020 № 18-30743/16-20-СГ Головне управління Держгеокадастру у Сумській області відмовило позивачу в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, посилаючись на те, що бажана до відведення земельна ділянка має комунальну форму власності. Згідно пункту 1 статті 122 Земельного кодексу сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (а.с. 30).
Надаючи правову оцінку відносинам, що склалися, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам, зокрема, для ведення особистого селянського господарства.
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
З наведених норм вбачається, що проект землеустрою розробляється на підставі дозволу органу, до компетенції якого входить питання про передачу земельних ділянок громадянам. Відповідач в силу вимог Земельного кодексу України та покладених на нього обов'язків зобов'язаний в кожному випадку дослідити фактичні обставини повно та всебічно для з'ясування наявності чи відсутності встановлених законом підстав для відмови в задоволенні заяви та прийняти одне з двох рішень: надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність або надати мотивовану відмову у його наданні. При цьому у випадку надання відмови ГУ Держгеокадастру у Сумській області повинно керуватись лише тими підставами, виключний перелік яких визначено у ст. 118 Земельного кодексу України, з відповідним обґрунтуванням.
У відповідності до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Правовий статус Головних управлінь Держгеокадастру в областях визначено у Положенні про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженому наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 № 333 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 25.10.2016 за № 1391/29521 (далі - Положення).
На підставі п.п. 13 п. 4 Положення Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.
Згідно із п.п. "б" ч. 1 ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Судом встановлено, що розглянувши заяву позивача, відповідач наказом від 09.10.2020 № 18-30743/16-20-СГ відмовив в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, оскільки бажана до відведення земельна ділянка має комунальну форму власності (а.с. 30)
Як вбачається з матеріалів справи, Рішенням Сумської обласної ради двадцять четвертого скликання від 25.09.2003 (а.с. 31-32), було збільшено межі сільських населених пунктів Великописарівського району, у тому числі смт. Велика Писарівка, за рахунок земель, в складі яких знаходиться і бажана позивачем до відведення земельна ділянка.
На підтвердження вказаної обставини відповідачем надано суду викопіювання з кадастрової карти бажаного місця розташування земельної ділянки на території Великописарівської селищної ради Охтирського (Великописарівського) району Сумської області (а.с. 45) та копію витягу з проекту встановлення меж сільських населених пунктів в межах Великописарівського району Сумської області (а.с. 31-35), оригінал проекту надавався суду для огляду в судовому засіданні.
Суд також враховує, що згідно інформаційної довідки Міжрайонного управління у Великописарівському та Краснопільському районі № 3381/413-20 від 29.09.2020 земельна ділянка про надання дозвлолу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність якої просить позивач має комунальну форму власності та розташована в межах населеного пункту (а.с. 26).
Таким чином, повноваження щодо передачі у власність спірної земельної ділянки належить органу місцевого самоврядування, оскільки така земельна ділянка розташована в межах населеного пункту на території с. Велика Писарівка Охтирського району Сумської області.
У свою чергу, з огляду на положення ч. 4 ст. 122 ЗК України до повноважень відповідача не належить розпорядження земельними ділянками комунальної власності.
Доказів того, що бажана до відведення земельна ділянка розташована за межами населеного пункту позивачем суду не надано.
Посилання представника позивача на ту обставину, що відповідно до інформації з Публічної кадастрової карти України та з графічного викопіювання бажана до відведення земельна ділянка не є сформованою, а тому неможливо зареєструвати на неї право комунальної власності, суд вважає необгрунтованими, оскільки відповідно до п. 2 Розд. VІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Державний земельний кадастр" від 07.07.2011 № 3613-VI земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач не є розпорядником даної земельної ділянки, оспорюваний наказ є таким, що відповідає приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, тому за наведених обставин і правових норм вимоги позивача є необгрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 24.05.2021.
Суддя А.Б. Діска