Рішення від 29.04.2021 по справі 460/7912/20

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2021 року м. Рівне №460/7912/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М.Недашківської, за участю: секретаря судового засідання Т.А. Самкової; позивача - ОСОБА_2 ; представника позивача - адвоката В.І. Данильчика; представника відповідача - Н.П. Охман; розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Поліського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови.

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі - позивач) до Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №208789 від 08.08.2020.

Заяви по суті справи.

Позовна заява, подана позивачем до суду 02.02.2021 (уточнена) (а.с. 94), обґрунтована тим, що 13 вересня 2020 року позивачем отримана Постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу від 08.09.2020 №208789 у розмірі 8500,00 грн. Відповідно до даної постанови позивач ніби допустив порушення статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» - 16.06.2019 на 382 км автодороги М-07. Тобто, постанова свідчить про те, що 19.06.2019 позивач керував транспортним засобом з перевищенням габаритно-вагових параметрів. Позивач вказує, що оскаржувана постанова не відображає дійсних обставин справи та винесена з грубим порушенням вимог чинного законодавства, оскільки факт порушення є надуманим та фальсифікованим. Позивач вказує, що він не був автомобільним перевізником; власником КТЗ є ОСОБА_3 , з яким позивач не перебуває у трудових відносинах. Вказує, що відповідач не мав жодних правових підстав для притягнення позивача до відповідальності саме 08.09.2020 за порушення, яке ніби вчинене 19.06.2019. просив задовольнити позов повністю.

Відзив на позовну заяву обґрунтованим тим, що під час рейдової перевірки був зупинений транспортний засіб марки Volvo номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом номерний знак НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_3 , який надав до перевірки наступні документи: посвідчення подія відповідної категорії серії НОМЕР_3 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки Volvo номерний знак НОМЕР_1 серії НОМЕР_4 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу напівпричепа номерний знак НОМЕР_2 серії НОМЕР_5 ; товарно-транспортну від 27.07.2020 №КЛ-127121, де зазначений автомобільний перевізник - ФОП ОСОБА_2 . За результатами здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки Volvo номерний знак НОМЕР_1 та напівпричепа номерний знак НОМЕР_2 встановлено, що навантаження на строєну вісь з одиночними шинами становило 23,600 тон при допустимих 22 тон, що підтверджується талоном зважування від 27.07.2020. На підставі талона зважування були складені відповідні документи, з якими водій ознайомлений. У подальшому позивач був належним чином викликаний (повідомлений) про розгляд 08.09.2020 справи про порушення законодавства у сфері автомобільного транспорту, проте на засідання не прибув, пояснень чи документів не надав. Тому, у контролюючого органу були усі правові підстави для винесення оскаржуваної постанови про накладення штрафу. Відповідач також вказав, що зазначення в оскаржуваній постанові дати подій 19.06.2019 є лише технічною помилкою при оформленні оскаржуваної постанови, що не є підставою для її скасування. Просив відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.

Ухвалою суду від 23.11.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні на 15.12.2020.

Ухвалою суду від 15.12.2020 допущено правонаступництво відповідача (а.с. 79).

Ухвалою суду від 15.12.2020, постановленою без виходу до нарадчої кімнати (протокол судового засідання від 15.12.2020 (а.с. 81)), у підготовчому засіданні оголошена перерва до 19.01.2021.

Підготовче засідання 19.01.2021 не відбулося через перебування головуючої судді на лікарняному.

Ухвалою суду від 01.02.2021 справу призначено до розгляду у підготовчому засіданні на 16.02.2021 (а.с. 89).

Ухвалою суду від 16.02.2021, постановленою без виходу до нарадчої кімнати (протокол судового засідання від 16.02.2021 (а.с. 105)), закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 09.03.2021.

Ухвалою суду від 09.03.2021 судове засідання відкладене на 30.03.2021 за клопотанням відповідача (а.с. 112).

Ухвалою суду від 30.03.2021 судове засідання відкладене на 15.04.2021 за клопотанням позивача (а.с. 119).

Ухвалою суду від 15.04.2021 судове засідання відкладене на 29.04.2021 за клопотанням позивача.

У судове засідання 29.04.2021 прибули позивач та його представник, підтримали заявлені позовні вимоги, та просили суд задовольнити позов у повному обсязі.

До суду також прибув представник відповідача, заперечив проти позовних вимог, та просив суд відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.

На підставі статей 243, 250 КАС України, вступна та резолютивна частини рішення проголошені у судовому засіданні 27.04.2021.

У період з 11.05.2021 по 21.05.2021 включно головуюча суддя перебувала на лікарняному.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

На підставі Направлення на рейдову перевірку від 24.07.2020 №009092 (а.с. 55) та у відповідності до Щотижневого графіка проведення рейдових перевірок (а.с. 56) контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області на 137 км автомобільної дороги Н-25 Городище-Рівне-Старокостянтинів проводилася рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів, в межах якої здійснювався габаритно-ваговий контроль вантажних транспортних засобів.

Під час рейдової перевірки був зупинений транспортний засіб марки Volvo номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом номерний знак НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_3 , який надав до перевірки наступні документи: посвідчення подія відповідної категорії серії НОМЕР_3 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки Volvo номерний знак НОМЕР_1 серії НОМЕР_4 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу напівпричепа номерний знак НОМЕР_2 серії НОМЕР_5 (а.с. 54); товарно-транспортну накладну від 27.07.2020 №КЛ-127121, де зазначений автомобільний перевізник ФОП ОСОБА_2 (а.с. 53).

За результатами здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки Volvo номерний знак НОМЕР_1 та напівпричепа номерний знак НОМЕР_2 встановлено, що навантаження на строєну вісь з одиночними шинами становило 23,600 тон при допустимих 22 тон, що підтверджується талоном зважування від 27.07.2020 (а.с. 49).

На підставі талону зважування контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області складені: Довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 27.07.2020 №034844 (а.с. 51), де зафіксовано показники проведеного зважування: навантаження на осі - (1) - 7, (2) - 10,15, (3) - 23,6; повна маса транспортного засобу 40,75 тон; та Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 27.07.2020 №034704: нормативно допустима маса - 40 тон, фактична - 40,75 тон; осьові навантаження 11 тон (норматив) - 7 тон (фактичне), 11 тон (норматив) - 10,15 тон (фактичне), 22 тони (норматив) - 23,6 тон (фактичне) (а.с. 50).

Контролюючим органом складений Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 27.07.2020 №227394 (а.с. 48), яким зафіксоване порушення - перевезення вантажів з перевищенням вагових параметрів (навантаження на строєну вісь становить 23,6 тон при допустимих 22 тони), у водія відсутній дозвіл, який дає право на проїзд автодорогами України з перевищенням вагових норм, чим порушено вимоги статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт»; відповідальність за порушення передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Контролюючим органом сформоване Повідомлення про час і місце розгляду справи про порушення чинного законодавства в сфері автомобільного транспорту, відповідно до якого розгляд справи призначений на 08.09.2020 (а.с. 47).

Вказане вище Повідомлення отримане позивачем 01.09.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 46).

За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт начальником Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області М.В. Коваленко прийнята Постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу від 08.09.2020 №208789 (далі - Постанова №208789), якою постановлено стягнути з позивача (автомобільного перевізника) штраф у розмірі 8500,00 грн за порушення статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» (а.с. 43).

Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу оскаржуваного рішення - Постанови №208789, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає таке.

Нормативно-правовим актом, який визначає засади організації та діяльності автомобільного транспорту є Закон України «Про автомобільний транспорт» №2344-III від 05.04.2001 (далі - Закон України №2344-III).

Відповідно до статті 1 Закону України №2344-III, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - перевірка транспортних засобів суб'єкта господарювання на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагові комплекси та інші об'єкти, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту).

Відповідно до частини дванадцятої статті 6 Закону України №2344-III, державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі) (частина чотирнадцята статті 6 Закону України №2344-III).

За правилами статті 48 Закону України №2344-III, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов'язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Судом встановлено, що автомобільним перевізником у даному випадку був саме позивач - фізична особа - підприємець ОСОБА_2 , що вбачається зі змісту наданої водієм ОСОБА_3 ТТН від 27.07.2020 №КЛ-127121.

Даний доказ спростовує посилання позивача на те, що автомобільним перевізником був ОСОБА_3 , а тому позивач не мав статусу автомобільного перевізника.

Нормативно-правовим актом, який визначає правові, економічні, організаційні та соціальні засади забезпечення функціонування автомобільних доріг, їх будівництва, реконструкції, ремонту та утримання в інтересах держави і користувачів автомобільних доріг, є Закон України «Про автомобільні дороги» №2862-IV від 08.09.2005 (далі - Закон України №2862-IV).

Відповідно до статті 33 Закону України №2862-IV, рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Нормативно-правовим актом, який визначає правові та соціальні основи дорожнього руху з метою захисту життя та здоров'я громадян, створення безпечних і комфортних умов для учасників руху та охорони навколишнього природного середовища, є Закон України «Про дорожній рух» №3353-XII від 30.06.1993 (далі - Закон України №3353-XII).

За правилами частини другої статті 29 Закону України №3353-XII, з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України «Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами» №30 від 18.01.2001 (далі - Правила №30), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

За приписами пункту 4 Правил №30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» через центри надання адміністративних послуг.

Дозвіл оформлюється уповноваженим підрозділом Національної поліції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв'язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України «Про Правила дорожнього руху» №1306 від 10.10.2001 (далі - ПДР), за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» №879 від 27.06.2007 затверджено, зокрема, Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).

Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Порядку №879, вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Відповідно до підпункту 4 пункту 2 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно- вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Пунктом 3 Порядку №879 встановлено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Відповідно до пункту 28 Порядку №879, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками, виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Методику розрахунку плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту визначено пунктом 30 Порядку №879.

Пунктом 12 Порядку №879 передбачено, що вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

За приписами пункту 13 Порядку №879 під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.

У відповідності до пункту 18 Порядку №879, за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення. У разі пред'явлення водієм транспортного засобу міжнародного сертифіката зважування габаритно-ваговий контроль у частині зважування не здійснюється.

Відповідно до пункту 23 Порядку №879, власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.

Відповідно до пункту 31.1 Порядку №879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.

У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Згідно пункту 21 Порядку №879, у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

Відповідно до пунктів 21 та 22 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» №1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок №1567), у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).

У разі відмови уповноваженої особи суб'єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб'єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис.

За правилами пунктів 25, 26, 27 Порядку №1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

У разі виявлення вчиненого іноземним перевізником порушення посадова особа складає відповідний акт та приймає постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу, а інформацію про виявлені порушення та адміністративно-господарський штраф надсилає центральному органові виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної митної справи.

Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Судом встановлено, що Повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства від 31.08.2020, призначене на 08.09.2020, було отримане позивачем завчасно - 07.09.2020, проте позивач на засідання не прибув, жодних пояснень чи документів не надав.

Відповідно до абзацу 14 частини першої статті 60 Закону України №2344-III, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Оскаржуваною Постановою №208789 до позивача застосований штраф саме у розмірі 8500,00 грн у відповідності до вимог абзацу 14 частини першої статті 60 Закону України №2344-III.

За результатами здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки Volvo номерний знак НОМЕР_1 та напівпричепа номерний знак НОМЕР_2 встановлено, що навантаження на строєну вісь з одиночними шинами становило 23,600 тон при допустимих 22 тон, що підтверджується талоном зважування від 27.07.2020.

Тобто, факт перевищення вагових параметрів був встановлений та зафіксований належним чином та у порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до пункту 23 Порядку №879, власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.

Вказана норма свідчить про те, що приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб, є правом саме власника транспортного засобу або уповноваженої ним особи.

Тобто, ініціювання проведення часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб, відбувається саме за бажанням власника транспортного засобу або уповноваженої ним особи. Проведення дій по перевантаженню не є обов'язком контролюючого органу.

Матеріали справи свідчать про те, що водій КТЗ не скористався правом на приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами.

На обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що оскаржувана Постанова №208789 винесена з порушенням установленого порядку, оскільки 08.09.2020 позивача притягнуто до відповідальності за обставини (події), які мали місце 19.06.2019, про що вказано у тексті Постанови №208789.

Досліджуючи зміст оскаржуваної постанови судом з'ясовано, що у розділі «ураховуючи те, що» вказано: «СПД ОСОБА_2 19.06.2019 на 382 км а/д М-07 о 14 год. 09 хв.».

Представник відповідача у судовому засіданні пояснив, що таке зазначення є лише технічною помилкою при оформленні оскаржуваної Постанови №208789, що жодним чином не є підставою для її скасування.

Суд погоджується з такими доводами відповідача та зазначає, що наявність певних технічних описок чи помилок в оскаржуваній Постанові №208789 не свідчить та не може свідчити про її протиправність.

В свою чергу наявні в матеріалах справи документи, які оформлені контролюючим органом під час проведення рейдової перевірки свідчать про те, що факт порушення позивачем законодавства мав місце саме 27.07.2020; саме ці документи були предметом розгляду справи про порушення чинного законодавства в сфері автомобільного транспорту на засіданні 08.09.2020, коли і прийнята оскаржувана Постанова №208789.

Беручи до уваги те, що позивачем, як автомобільним перевізником, здійснено перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень без спеціального дозволу, суд дійшов висновку, що оскаржувана Постанова №208789 про застосування адміністративно-господарського штрафу є обґрунтованою, а тому підстави для її скасування відсутні.

За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачем доведено правомірність оскаржуваного рішення - Постанови №208789 у порядку статті 77 КАС України, а тому заявлені позовні вимоги не підлягають до задоволення.

Питання щодо розподілу судових витрат у порядку статті 139 КАС України не підлягає вирішенню.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_6 ) до Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (вулиця Небесної Сотні, 34, місто Рівне, 33013; код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови - залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 24 травня 2021 року

Суддя К.М. Недашківська