про залишення позовної заяви без руху
24 травня 2021 рокум. ПолтаваСправа № 440/4943/21
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Бойко С.С., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
18 травня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про визнання протиправними дій в частині не донарахування та недоплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня, як особі з інвалідністю ІІ групи, передбаченої ч. 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в розмірі восьми мінімальних пенсії за віком, з урахуванням вже виплаченої суми допомоги у 2020 році та зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 05 травня, як особі з інвалідністю в наслідок війни ІІ групи, відповідно до ч. 6 ст. 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком з урахуванням вже виплаченої суми допомоги за 2020 рік в розмірі 11473,60 грн.
Відповідно до підпунктів 3, 5, 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
За приписами частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Статтею 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни. гарантії їх соціального захист" передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Частиною четвертою вказаної статті встановлено, що особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Частиною першою статті 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною другою вказаної статті передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до приписів частин першої та другої статті 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Згідно з частиною шостою статті 161 цього ж Кодексу у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Аналіз наведених норм Кодексу адміністративного судочинства свідчить про те, що законодавець передбачив, що в разі якщо особа не знала про допущене порушення, але з певної дати повинна була про нього дізнатися, перебіг строку обчислюється саме з моменту, коли особа повинна була дізнатися про відповідне порушення її прав.
Звернення ОСОБА_1 до відповідача із заявою про виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік та отримання відмови у вигляді листа від 28.04.2021 №К-129/9 як доказ дотримання строку звернення до суду до уваги приймається, виходячи з того, що отримавши грошову допомогу до 5 травня у 2020 році позивач міг дізнатися про порушення своїх прав. При цьому, 30 вересня 2020 року законом встановлено кінцевий строк, до якого могла бути здійснена вказана виплата і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми ніж йому була нарахована.
Отже, перебіг строку звернення до суду потрібно обраховувати з 30 вересня року виплати допомоги, а саме з 30 вересня 2020 року.
Аналогічний висновок зроблено у постанові Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 06 лютого 2018 року по справі №607/7919/17.
Враховуючи те, що перебіг строку звернення до суду з цим позовом слід обраховувати з 30 вересня 2020 року, а позивач звернувся до суду лише 18 травня 2021 року, тобто з пропуском встановленого строку звернення.
З клопотанням про поновлення строку звернення до суду з цим позовом ОСОБА_1 не звертався.
Згідно з частиною першою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, та таку належить залишити без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
Недоліки необхідно усунути шляхом надання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з даним позовом з доказами поважності причин пропуску строку або доказів на підтвердження факту дотримання такого строку.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.
Позивачеві усунути недоліки протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити позивачу, що в разі, якщо він не усуне недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, позовна заява буде йому повернута.
Копію ухвали направити позивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя С.С. Бойко