про повернення позовної заяви
24 травня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1934/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., перевіривши матеріали за адміністративним позовом Головного управління Національної поліції в Луганській області до ОСОБА_1 про стягнення вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився,
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Національної поліції в Луганській області до ОСОБА_1 , в якому позивач просив суд:
- стягнути з ОСОБА_1 на користь ГУНП в Луганській області вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився у розмірі 4487,14 грн.
Ухвалою суду від 13.04.2021 адміністративний позов Головного управління Національної поліції в Луганській області залишено без руху. Встановлено Головному управлінню Національної поліції в Луганській області строк для усунення недоліків протягом десяти календарних днів з дня отримання копії даної ухвали шляхом надання суду: заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду разом з доказами на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до суду; доказів про сплату судового збору у розмірі 2270,00 грн на вказані реквізити.
На виконання ухвали суду від 13.04.2021 позивачем надано платіжне доручення №1598 від 15.04.2021 на суму 2270,00 грн та заяву щодо строків звернення до суду.
В обґрунтування заяви щодо строків звернення до суду, позивач зазначив, що вважає, що відповідно до абзацу 2 частини другої статті 122 КАС України, встановлено, що для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень. На підставі викладеного, ГУНП в Луганській області вважає, що звернулось в строк визначений КАС України.
Оцінюючи вказані доводи ГУНП в Луганській області, суд зазначає наступне.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Відповідно до пункту 17 частини першої статті 4 КАС України публічною службою є публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Згідно частини першої статті 59 Закону України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року № 580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Отже служба в поліції є публічною службою.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в Національній поліції України та наказом ГУНП в Луганській області від 22.02.2021 №101 о/с було звільнено зі служби в поліції за пунктом 7 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (за власним бажанням), з 01.03.2021, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 07 років 02 місяці 13 днів, у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги): 11 років 01 місяці 28 днів, з виплатою компенсації за невикористану в році звільнення відпустку у кількості 05 діб, встановивши відсоток премії за березень 2021 року 0% сума відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, складає 4487,14 гривень.
За правилами статті 20 Закону № 580 поліцейські мають єдиний однострій, який отримується безоплатно. Правила носіння та норми належності однострою поліцейських затверджує Міністр внутрішніх справ України.
Механізм забезпечення поліцейських одностроєм згідно з нормами належності однострою поліцейських (у мирний час), організацію його використання та обліку визначає Порядок забезпечення поліцейських одностроєм (у мирний час), затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України 12 вересня 2017 року № 772 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 24 грудня 2019 року № 1100) та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03 жовтня 2017 року за № 1224/31092 (далі - Порядок № 772).
Пунктом 2 розділу І Порядку № 772 встановлено, що однострій - це загальна назва форменого одягу поліцейського, що складається з предметів, які видаються в тимчасове користування для виконання службових завдань, тренувань, навчань, занять тощо (інвентарне майно), та предметів особистого користування, які видаються в постійне користування і не використовуються як інвентарне майно.
Згідно з пунктом 3 Розділу І Порядку №772, одностроєм згідно із цим Порядком забезпечуються поліцейські, зокрема, які проходять службу на відповідних посадах у Національній поліції України.
Відповідно до пункту 10 розділу V Порядку №772, поліцейським у випадку звільнення зі служби в поліції за власним бажанням здійснюється відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, з урахуванням термінів його експлуатації.
З системного аналізу вищенаведених норм Порядку №772 встановлено, що в разі звільнення поліцейського зі служби, ним повинна відшкодовуватись вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився.
Тобто, видача предметів однострою особистого користування особі, так само як і відшкодовування нею вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, нерозривно пов'язане із проходженням такою особою публічної служби.
Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з частиною п'ятою статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
І за характером спірних правовідносин, і за їх суб'єктним складом цей спір є публічно-правовим спором з приводу проходження і звільнення з публічної служби, оскільки пов'язаний з питаннями реалізації правового статусу особи, яка перебувала на посаді публічної служби, від моменту її прийняття на посаду і до звільнення з публічної служби, зокрема, й питаннями, що призвели до стягнення грошових коштів за вартість предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився.
А отже місячний строк звернення до суду розповсюджується як на позови, подані фізичними особами, так і на позови, подані суб'єктами владних повноважень.
Враховуючи те, що відповідача звільнено 01.03.2021 наказом від 22.02.2021 №101 о/с, тому починаючи з 01.03.2021 розпочався перебіг саме місячного строку на реалізацію позивачем свого права на звернення до суду з позовом про стягнення вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився.
З вказаним адміністративним позовом позивач звернувся лише 08 квітня 2021 року, тобто з пропуском місячного строку, встановленого частиною п'ятою статті 122 КАС України.
Посилання ГУНП в Луганській області на те, що до спірних правовідносин має застосовуватися не місячний, а тримісячний строк звернення до суду, визначений у частині другій статті 122 КАС України, суд оцінює як неприйнятні з огляду на те, що звернення позивача до суду з цим позовом зумовлене саме проходженням відповідачем публічної служби в поліції, забезпеченням його відповідними предметами однострою особистого користування, та подальшим не поверненням останнім після звільненню його зі служби в поліції вартості таких предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився.
При цьому, суд вважає за доцільне зауважити, що у разі віднесення цього спору, за доводами позивача, саме до категорії спорів про майнові права позивача, а не до спорів, пов'язаних з публічною службою, яким наразі і являється цей спір, підстави для його розгляду саме в порядку адміністративного судочинства були б відсутні.
Суд зауважує, що позивачем не надано належних доказів на підтвердження обставин незалежних від позивача, які унеможливили його своєчасне звернення до суду з даною позовною заявою та взагалі не подана заява про поновлення строку звернення до суду.
Згідно частин першої-другої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Отже, враховуючи те, що позивач не подав заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду, а його доводи про своєчасне звернення до суду є хибними, суд дійшов висновку про наявність підстав для повернення позовної заяви з усіма доданими до неї матеріалами позивачу.
Суд звертає увагу на те, що згідно з приписами частини восьмої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Щодо сплаченого позивачем судового збору у розмірі 2270,00 грн, суд роз'яснює, що відповідно до статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду, зокрема, в разі повернення заяви або скарги, а тому позивач не позбавлений права звернутись до суду з відповідною заявою про повернення сплаченого судового збору.
Керуючись статтею 123, 169, 241, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Головного управління Національної поліції в Луганській області до ОСОБА_1 про стягнення вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився повернути позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали разом з позовною заявою і доданими до неї документами невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяН.М. Басова