24 травня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/1826/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглядаючи заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Шевченка, 109, код ЄДРПОУ 03197641)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії ,-
У провадженні Кіровоградського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №340/1826/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Вказане судове рішення набрало законної сили 30.03.2021 року.
До суду 21.05.2021 року надійшла заява ОСОБА_1 від 30.04.2021 року про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі, у якій він просить на підставі статті 382 КАС України зобов'язати Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 року.
До цієї заяви позивач долучив адресований йому лист Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради №1176/21 від 16.04.2021 року, в якому повідомлено, що на виконання рішення суду управлінням проведено розрахунок суми недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, розмір якої становить 6800 гривень. Виконати рішення суду в частині виплати коштів є неможливим, оскільки фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Згідно зі ст.23 Бюджетного кодексу України розпорядники коштів, яким є управління, одержують бюджетні асигнування відповідно до затвердженого розпису і проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань. Оскільки державним бюджетом не передбачені кошти для виплати недоплачених у 2020 році сум разової грошової допомоги до 5 травня за рішеннями судів, управління як розпорядник коштів нижчого рівня, що діє в межах наданих йому бюджетних асигнувань, не може провести виплату. Разом з тим, з метою виконання рішення суду в повному обсязі управління звернулось до Департаменту соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації з проханням вирішити питання виділення з державного бюджету необхідних коштів.
Розглядаючи заяву позивача про встановлення судового контролю за виконання судового рішення у цій справі, суд дійшов до таких висновків.
Відповідно до частини 5 статті 372 КАС України процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, вирішує суддя адміністративного суду одноособово, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановленому законом.
Статтею 382 КАС України передбачений судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах:
1. Суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
2. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
3. Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.
4. Питання про накладення штрафу вирішується за клопотанням позивача або за ініціативою судді у судовому засіданні з повідомленням сторін. Неприбуття у судове засідання сторін, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.
5. Суддя за клопотанням органу чи посадової особи, відповідальних за виконання рішення, на підставі відповідних доказів зменшує розмір штрафу, який стягується на користь Державного бюджету України за невиконання або неналежне виконання рішення, на суму штрафу, який було накладено за ці самі дії державним виконавцем відповідно до законодавства про виконавче провадження.
6. Ухвала суду про накладення штрафу, що набрала законної сили, направляється для виконання до державної виконавчої служби. З наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму заборгованості без додаткового рішення суду нараховується пеня у розмірі трьох відсотків річних з урахуванням індексу інфляції.
7. Сплата штрафу не звільняє від обов'язку виконати рішення суду і подати звіт про його виконання. Повторне невиконання цього обов'язку тягне за собою застосування наслідків, установлених частинами першою і другою цієї статті, але розмір нового штрафу при цьому збільшується на суму штрафу, який було або мало бути сплачено за попередньою ухвалою.
8. Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.
Оскільки судове рішення у цій справі набрало законної сили 30.03.2021 року та наразі відповідачем не виконане, суд вважає за доцільне встановити судовий контроль за його виконанням та на підставі частини 1 статті 382 КАС України зобов'язати відповідача подати звіт про його виконання у встановлений судом строк.
Керуючись статтями 248, 256, 294, 295, 382 КАС України, суд -
1. Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі задовольнити.
2. Зобов'язати Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради не пізніше 30 днів від дня отримання цієї ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 року в адміністративній справі №340/1826/20.
3. Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду, через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш