Рішення від 24.05.2021 по справі 320/757/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2021 року № 320/757/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бородянської селищної ради Бородянського району Київської області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Бородянської селищної ради Бородянського району Київської області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Бородянської селищної ради Бородянського району Київської області 7 скликання №2310-31-VII від 08.10.2020 про відмову ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства;

- зобов'язати Бородянську селищну раду Бородянського району Київської області надати дозвіл ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земельної ділянки запасу, комунальної власності, кадастровий номер 3221081000:02:002:1691 розташованої на території Дружнянської сільської ради Бородянського району Київської області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що рішення відповідача, яким клопотання позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га у власність для ведення особистого селянського господарства залишено без задоволення, не відповідає вимогам закону та є таким, що порушує законодавчо надане їй право на землю.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.01.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

На час прийняття рішення у даній справі відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Згідно з частиною 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Южноукраїнським МВ УМВС України в Миколаївській області від 10.08.2010.

24.01.2020 позивач звернулась до голови Бородянської селищної об'єднаної територіальної громади Бородянського району Київської області із заявою про надання їй дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 3221081000:02:002:1691 у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0 га за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту (комунальної власності), яка знаходиться Київська область, Бородянський район, Дружнянська сільська рада.

До вказаної заяви позивачем було додано такі документи:

- інформацію Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку 3221081000:02:002:1691 від 24.01.2020;

- графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування земельної ділянки;

- інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна № 197481969 від 24.01.2020;

- копії паспорту громадянки України серії НОМЕР_1 , виданий Южноукраїнським МВ УМВС України в Миколаївській області 10.08.2010 та картки фізичної особи - платника податків виданої Южноукраїнською ОДПІ від 16.11.2010.

Розглянувши звернення позивача Бородянська селищна рада, листом №01-30-488 від 17.02.2020, повідомила останній, що відповідно до наданих документів земельна ділянка, яку передбачається відвести у власність, є частиною сформованої земельної ділянки з кадастровим номером 3221081000:02:002:1691, площею 50,1463 га, та без виділення в окремий об'єкт цивільних прав шляхом поділу в порядку, передбаченому чинним законодавством України, не може бути передана у власність чи користування.

24.02.2020 представником позивача адвокатом Брагаром А.А. був направлений до Бородянської селищної ради адвокатський запит №24-02/А3-01, у якому останній просив повідомити:

- які висновки та рекомендації підготувала постійна комісій з питань земельних відносин, агропромислового комплексу, природокористування, екології, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам'яток Бородянської селищної ради, Бородянського району, Київської області за результатом розгляду звернення ОСОБА_1 від 24.01.2020 щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою? Надати копію витягу з протоколу засідання профільної комісії з вирішення вказаного земельного питання. За наявності надати копію висновків (рекомендацій) профільної комісії з вирішення вказаного земельног о питання.

- який результат розгляду на черговій сесії Бородянської селищної ради Київської області проекту рішення за результатом розгляду звернення ОСОБА_1 від 24.01.2020 щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою? Надати текст проекту рішення винесеного на розгляд ради та копію витягу з протоколу пленарного засідання ради з відповідного земельного питання.

У відповідь на адвокатський запит Бородянська селищна рада, листом від 03.03.2020 №01-30-648, повідомила, що як вбачається з поданих графічних матеріалів земельна ділянка, яку передбачається відвести у власність, є невиділеною частиною раніше сформованої земельної ділянки площею 50,1463 га, кадастровий номер 3221081000:02:002:1691, що унеможливлює її відведення у власність до поділу даної земельної ділянки та виділення в окремий об'єкт земельної ділянки площею 2,0 га, яку бажає отримати у власність гр. ОСОБА_1 .

Крім того зазначила, що відведення у власність земельної ділянки площею 2,0 га за рахунок раніше сформованої земельної ділянки, кадастровий номер 3221081000:02:002:1691, площею 50,1463 га, буде можливим лише після поділу даної земельної ділянки та формування новоутворених земельних ділянок у порядку, передбаченому чинним законодавством України. Вказане місце розташування земельної ділянки площею 2,0 га є 100% перекриттям меж раніше сформованої земельної ділянки площею 50,1463 га, що свідчить про невідповідність вимогам законів, схемам землеустрою.

Також повідомила, що аналогічного змісту земельне питання гр. ОСОБА_1 щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,0 га на території Дмитрівського старостинського округу, раніше розглядалось на засіданні постійної комісії з питань земельних відносин, агропромислового комплексу, природокористування, екології, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам'яток від 15.01.2020 (питання № 60 порядку денного), де було вирішено надати письмову відповідь із роз'ясненнями щодо порядку відведення у власність земельних ділянок, що є невиділеними частинами раніше сформованих земельних ділянок, ідо є комунальною власністю об'єднаної територіальної громади.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Бородянської селищної ради Бородянського району Київської області, в якому просила суд:

- визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати Бородянську селищну раду Бородянського району Київської області (07801, Київська область, смт. Бородянка, вул. Центральна 230; ідентифікаційний код 04363662) розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.01.2020р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0 га за рахунок земельної ділянки запасу, комунальної власності, кадастровий номер 3221081000:02:002:1691 розташованої на території Дружнянської сільської ради, Бородянського району, Київської області в порядку ст. 118 Земельного кодексу України та з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні;

- зобов'язати Бородянську селищну раду Бородянського району Київської області протягом одного місяця з дня набрання судовим рішенням законної сили подати звіт про виконання судового рішення.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 05.11.2020 у справі №320/3902/20 адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність та зобов'язано Бородянську селищну раду Бородянського району Київської області (07801, Київська область, смт. Бородянка, вул. Центральна 230; ідентифікаційний код 04363662) розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.01.2020р. про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0 га за рахунок земельної ділянки запасу, комунальної власності, кадастровий номер 3221081000:02:002:1691 розташованої на території Дружнянської сільської ради, Бородянського району, Київської області в порядку ст. 118 Земельного кодексу України, прийняти відповідне рішення за наслідками розгляду цієї заяви.

На виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 05.11.2020 у справі №320/3902/20 Бородянською селищною радою Бородянського району Київської області було повторно розглянуто заяву позивача про надання їй дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 3221081000:02:002:1691 у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0 га за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту (комунальної власності), яка знаходиться Київська область, Бородянський район, Дружнянська сільська рада, та прийнято рішення №2310-31-VII від 08.10.2020 про відмову у наданні гр. ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства на території Бородянської селищної ради Бородянського району Київської області (за межами с. Дружня).

Причиною відмови зазначено, що земельна ділянка площею 2,00 га, яку передбачається відвести у власність, є невиділеною частиною раніше сформованої земельної ділянки площею 50,1463 га, кадастровий номер 3221081000:02:002:1691, що унеможливлює її відведення у власність до поділу даної земельної ділянки і виділення в окремий об'єкт земельної ділянки площею 2,0 га, та є 100% перекриттям меж раніше сформованої земельної ділянки площею 50,1463 га, що порушує порядок формування земельної ділянки як об'єкта цивільних прав та свідчить про невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, враховуючи рекомендації постійної комісії з питань земельних відносин, агропромислового комплексу, природокористування, екології, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам'яток.

Судом встановлено, що представник позивача звернувся із адвокатським запитом до землевпорядної організації ТОВ «Експертний центр «Земсервісгруп» з питаннями: 1) чи можливо здійснити поділ сформованої земельної ділянки в результаті реалізації порядку безоплатної приватизації земельної ділянки? 2) чи має бути земельна ділянка попередньо сформована відповідного розміру для реалізації громадянином права на безоплатну приватизацію земельної ділянки?

Листом № 23-11/В2 від 23.11.2020 ТОВ «Експертний центр «Земсервісгруп» повідомило, що якщо земельна ділянка яка відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення «Згідно Статті 19 (Земельного кодексу України)», що належить місцевій громаді, була раніше сформована і є більшою ніж нормативний орієнтовний розмір 2,0 га, то з метою реалізації права на безоплатну передачу окремому громадянину України, орієнтовним розміром 2,0 га., із земель державної або комунальної власності «Згідно Статті 121 (Земельного кодексу України)», достатньо дозволу місцевого органу самоврядування для розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Технічно поділ земельної ділянки відбудеться при реєстрації земельної ділянки в ДЗК. Окремого рішення місцевого самоврядування на поділ не потрібно. Проект розробляється за рішенням про надання дозволу на його розробку.

У подальшому позивач звернулась з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у власність визначений нормами Земельного кодексу України.

Так, згідно частини 6 статті 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Як було встановлено судом, підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами, позивач звернулась до голови Бородянської селищної об'єднаної територіальної громади Бородянського району Київської області із заявою про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 3221081000:02:002:1691 у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0 га, яка є частиною сформованої земельної ділянки з кадастровим номером 3221081000:02:002:1691 площею 50,1463 га.

Згідно частини 1 статті 79-1 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

За змістом частини 2 статті 79-1 Земельного кодексу України, формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Згідно частини 4 статі 79-1 Земельного кодексу України, земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Відповідно до частини 5 статті 79-1 Земельного кодексу України, формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Положеннями частини 6 статті 79-1 Земельного кодексу України визначено, що формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про землеустрій»: проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом; технічна документація із землеустрою - сукупність текстових та графічних матеріалів, що визначають технічний процес проведення заходів з використання та охорони земель без застосування елементів проектування.

Відповідно до статті 25 Закону України «Про землеустрій» документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації. Видами документації із землеустрою є, зокрема: г) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок та й) технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.

Таким чином, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок є різними за своєю суттю документами із землеустрою, не є тотожними за процедурою виконання цієї документації.

Тобто, згідно з нормами Земельного кодексу України способами формування земельної ділянки, є: у порядку відведення земельної ділянки із земель державної, комунальної власності (за відсутності на даній частині земної поверхні сформованих та зареєстрованих земельних ділянок) та шляхом поділу раніше сформованої земельної ділянки. На одній частині земної поверхні неможливим є існування двох одночасно зареєстрованих земельних ділянок, координати яких перетинаються, оскільки ч. 2 ст. 79 ЗК України встановлює, що право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий шар.

Таким чином, надання дозволу на розробку проекту землеустрою має на меті лише формування земельної ділянки як окремого об'єкта. Натомість, коли йдеться про формування земельної ділянки з частини вже сформованого земельного масиву, що має кадастровий номер, її відведення відбувається на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки.

Із аналізу вищенаведених норм вбачається, що формування земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою, крім випадків, формування їх шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих ділянок, що, в свою чергу, здійснюється за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.

Вказана правова позиція узгоджуються з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 04.05.2020 по справі №802/1539/17-а.

Отже, враховуючи, що позивач звернулась із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 3221081000:02:002:1691 у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту (комунальної власності) на території Дружнянської сільської ради, Бородянський район Київська область, яка вже є сформованою та їй присвоєно кадастровий номер 3221081000:02:002:1691 (загальна площа земельної ділянки 50,1463 га), відповідач правомірно відмовив їй у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.

Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на зазначене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Василенко Г.Ю.