Рішення від 24.05.2021 по справі 280/1173/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

24 травня 2021 року Справа № 280/1173/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Василівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (71600, Запорізька обл., м.Василівка, вул.Соборна, 18), код ЄДРПОУ 09631073), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Запорізький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (69063, м.Запоріжжя, пров. Тихий, буд. 7; код ЄДРПОУ 07835529) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

10.02.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач або ОСОБА_1 ) до Василівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Запорізький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не оформлення документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років (відповідно до пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») та не направлення їх до третьої особи;

- зобов'язати відповідача оформити документи для призначення позивачу пенсії за вислугу років (відповідно до пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») та направити їх до третьої особи.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність щодо не оформлення документів для призначення пенсії позивача за вислугу років та не направлення їх до Запорізького обласного військового комісаріату, правонаступником якого наразі є Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Із посиланням на положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» та Інструкції з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України вважає, що має право на оформлення пакету документів для оформлення пенсії за вислугу років. У зв'язку з наведеним, просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 15.02.2021 позовну заяву у справі №280/1173/21 залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви строком 5 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.

Позивачем недоліки позовної заяви усунені у визначений судом строк.

Ухвалою суду від 09.03.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Відповідач позовні вимоги не визнав, 08.04.2021 надав до суду відзив на позовну заяву (вх.№20321), в якому зазначає, що відповідно до облікових даних, ОСОБА_1 в Збройних Силах України не служив, закінчив кафедру військової підготовки при Таврійській Державній агротехнічній академії (період з 01.09.1993 по 01.01.1996). На військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_1 (Василівський РВК) перебуває з 18.11.2015, як офіцер запасу. До постановки на військовий облік, відповідно до витягу з наказу Головного управління ДСНС України у Запорізькій області №578 від 07.11.2015 проходив службу в ДСНС та має вислугу - 13 років 06 місяців 20 днів. Також зазначає, що відповідно до заяви позивача 04.05.2019 позивачем було укладено контракт про проходження громадянином України служби у військовому резерві Збройних Сил України терміном на 1 рік 6 місяців. Василівським районним військовим комісаріатом була оформлена особова справа резервіста та направлена до військової частини. Відповідно до телеграми №102/1177/М від 19.08.2019 ТВО Військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату проекти контрактів кандидатів на проходження служби у військовому резерві офіцерського складу, які раніше підписали контракт з командиром військової частини НОМЕР_2 підлягали перепрацюванню та підписанню у офіцерів запасу. Особову справу кандидата з військової частини було повернуто до Василівського РВК для вжиття заходів, а дані вимоги було доведено до позивача. Відповідно до пункту 20 Положення про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України, затвердженого Указом Президента України від 29.10.2012 №618/2012 - перший контракт укладається, зокрема, із резервістами, прийнятими на посади офіцерського складу, - строком на 5 років. 12.11.2019 ОСОБА_1 власноруч на прийомі у відділенні офіцерів запасу і кадрів Василівського РВК була написана заява про те, що укладати контракт на більший строк він не бажає. На прийомі у відділенні офіцерів запасу і кадрів ОСОБА_1 неодноразово надавались роз'яснення про те, що укладення контракту на проходження військової служби в резерві у Збройних Силах України не є підставою для зарахування строку контракту до вислуги років військової служби. Більш того, з аналізу приписів статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших категорій осіб», яка визначає види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, служба у військовому резерві зараховується під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів (пункт «й» частина перша стаття 17). За таких обставин, Василівським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки всі заходи були вчинені у відповідності до вимог чинного законодавства України та жодної бездіяльності чи протиправних дій не було допущено. У зв'язку із вищевикладеним, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

16.04.2021 до суду від позивача надійшли письмові пояснення (вх.№21961), в якому зазначено, що відповідно до наказу від 04.05.2019 №23 з позивачем укладено контракт про проходження військової служби у військовому резерві на посадах офіцерського складу, прийнято на військову службу за контрактом та призначено заступником командира 113 окремого батальйону ІНФОРМАЦІЯ_2 , ВОС-0210003. Вважає, що неналежне оформлення контракту не може бути наслідком для позивача.

28.04.2021 до суду від відповідача надійшли заперечення (вх.№24522), в яких зазначає, що на момент написання заяви про бажання укласти контракт про проходження служби у військовому резерві та на момент розгляду справи в судовому порядку жодним нормативно-правовим документом України не передбачено, що служба у військовому резерві зараховується при обчисленні пенсії.

Від третьої особи пояснення до суду не надходили.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступне.

12.10.2020 від ОСОБА_1 до Василівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надійшла заява, в якій позивач повідомив про закінчення строку дії контракту про проходження військової служби у військовому резерві та просив підготувати пакет документів для подачі до органів Пенсійного фонду України щодо призначення пенсії.

Заява розглянута Василівським районним військовим комісаріатом та 30.10.2020 року за вих №3/2963 направлено відповідь, в якій надано роз'яснення щодо порядку призначення пенсії за вислугу років із зазначенням переліку документів, які необхідно надати та до кого звернутися.

26.11.2020 позивач засобами поштового зв'язку направив на адресу Василівського районного військового комісаріату заяву про призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Листом Василівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 30.11.2020 №ФС/145 позивачу відмовлено у задоволенні заяви.

Вказане зумовило звернення позивача із цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.

За правилами частини першої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Відповідно до статей 1 та 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ), військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).

Частиною першою статті 1 Закону №2262-XII визначено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Згідно із частиною першою статті 1-1 цього Закону, законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Статтею 10 цього Закону встановлено, що призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Пунктом «б» частини першої статті 12 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д» статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Статтями 17-1 та 17-2 Закону № 2262-XII визначено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.

Перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі - Постанова №393), для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються: час роботи в державних органах у разі переходу на службу в органи внутрішніх справ на посади начальницького складу, на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки за направленням Кабінету Міністрів України, Ради Міністрів Республіки Крим, Представника Президента України в області, містах Києві та Севастополі згідно з переліками посад і на умовах, затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ і Центральним управлінням Служби безпеки.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №3-1).

Пунктом 7 Порядку №3-1 встановлено, що для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи:

- заява про призначення пенсії (додаток 1);

- грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби;

- військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію);

- документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом «б» статті 12 Закону ( 2262-12 );

- довідка МСЕК про визнання особи інвалідом;

- копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);

- довідка ВАТ «Ощадбанк» або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ «Ощадбанк»;

- копія паспорта.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до заяви про призначення пенсії та безпосередньо до матеріалів справи не надано жодного доказу, що підтверджує його право та підстави для призначення пенсії.

Згідно з пунктом «й» частини першої статті 17 Закону №2262-ХІІ, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д» статті 12 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються: служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Аналізуючи вказану норму, суд відзначає, що служба у військовому резерві зараховується під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Натомість, в матеріалах справи відсутні докази безпосередньої участі позивача в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Як зазначено відповідачем та підтверджено матеріали справи, капітан резерву ОСОБА_1 проходив тільки навчальні збори оперативного резерву другої черги в період з 13.05.2019 по 23.05.2019 у військовій частині НОМЕР_3 - 113 батальон територіальної оборони, який розташований в Камянко-Дніпровському районі, Запорізької області.

Таким чином, під час розгляду даної адміністративної справи судом не встановлено порушень відповідачем вимог чинного законодавства, а отже вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Василівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не оформлення документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років (відповідно до пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») та не направлення їх до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та зобов'язання Василівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки оформити документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років (відповідно до пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») та направити їх до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994, серія A, № 303-A, пункт 29).

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, питання розподілу судових витрат в порядку статті 139 КАС України не вирішується.

Керуючись статтями 2, 5, 9, 77, 139, 241, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Василівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (71600, Запорізька обл., м.Василівка, вул.Соборна, 18), код ЄДРПОУ 09631073), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Запорізький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (69063, м.Запоріжжя, пров. Тихий, буд. 7; код ЄДРПОУ 07835529) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення в повному обсязі виготовлено та підписане суддею 24.05.2021.

Суддя М.С. Лазаренко