24 травня 2021 року о/об 10 год. 35 хв.Справа № 280/2160/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЕКСАНДР-АГРО 2" (70153, Запорізька область, Новомиколаївський район, с.Любицьке, вул.Маяковського, буд.3-А; код ЄДРПОУ 35215611)
до Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті (69083, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Музична, буд.2-А; код ЄДРПОУ 39816845)
про визнання дій протиправними, визнання протиправною та скасування постанови,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЕКСАНДР-АГРО 2" (надалі - позивач, ТОВ "АЛЕКСАНДР-АГРО 2") до Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті (надалі - відповідач), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки щодо складання акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 16.11.2020 за №031902; 2) визнати протиправним та скасувати розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту №031902 від 16.11.2020 на суму 1006,20 євро, складений Придніпровським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки; 3) визнати протиправною та скасувати постанову Придніпровського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки №225230 від 29.12.2020 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 34000,00 грн.
У позовній заяві зазначено наступне. Згідно Акту №251276 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 16.11.2020 працівниками Управління Укртрансбезпеки в Запорізькій області на пункті габаритно-вагового контролю, розташованому на автомобільній дорозі Н-08 (474 км), було проведено габаритно-ваговий контроль автомобіля МАЗ N3 6501С9, реєстраційний номер НОМЕР_1 , що перевозив карбамід с/г МБ за результатами якого зроблено безпідставний висновок про перевищення габаритно-вагових норм. Даний автомобіль МАЗ N3 6501С9 належить ТОВ "АЛЕКСАНДР-АГРО 2", код ЄДРПОУ 35215611, на підставі Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 . Відповідно до Акту №031902 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 16.11.2020, фактична маса автомобіля МАЗ складає 30,95 тон при нормативно допустимій масі - 40 т. Осьові навантаження, тон: фактичне: 7,05т, 12,35т та 11,55т, при нормативно допустимому навантажені: одиночна - 11т, здвоєні осі - 16 т. Відповідно до розрахунку до акту №031902 від 16.11.2020 плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування складає 1006,20 євро. Розрахунок здійснювався відповідно до затвердженої формули відповідно до п.31-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 за №879. Також, в 7 акту №031902 вказано маршрут: «м.Кам'янське (Дніпропетровська обл.) - с.Новоандріївка (Оріхівський р-н, Запорізька обл.) та в розрахунку до вищевказаного акту: «м.Кам'янське (дніпропетровська обл.) - ПГВК - м.Запоріжжя, пройдена відстань - 172 км, що не відповідає маршруту, який було пройдено транспортним засобом ТОВ "АЛЕКСАНДР-АГРО 2" до моменту його зупинки. Зупинка автомобіля МАЗ та габаритно-ваговий контроль здійснювався працівниками Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки 474 км а/д Н-08. Відповідно до розрахунку відстані від початку маршруту (м.Кам'янське) до місця зупинки приблизно 100 км. Відповідно до положень п.21 Порядку №879, нарахування плати за весь маршрут положеннями Порядку №879 не передбачено, що свідчить про протиправність дій працівників Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.
Позивач підтримав позовні вимоги.
Відповідачем не надано до суду відзив на позовну заяву. Про розгляд справи відповідач повідомлявся належним чином.
Ухвалою судді від 22.03.2021 в адміністративній справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Ухвалою суду від 24.05.2021 на підставі п.1 ч.1 ст.238 КАС України закрито провадження у справі у частині позовної заяви щодо визнання протиправним та скасування розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту №031902 від 16.11.2020 на суму 1006,20 євро, складеного Придніпровським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Придніпровським міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки Постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №225230 від 29.12.2020 до ТОВ "АЛЕКСАНДР-АГРО 2" застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 34000,00 грн. (а.с.11).
У вказаній Постанові про застосування адміністративно-господарського штрафу №225230 від 29.12.2020 зазначено: «… ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "АЛЕКСАНДР-АГРО 2" 16.11.20р., 474км. а/д Н-08, Акт №251276 допущено порушення ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» відповідальність за яке передбачена абз.16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» …».
Відповідно до Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 транспортний засіб марки МАЗ моделі 6501С9 з реєстраційним номером НОМЕР_1 на праві власності з 31.07.2020 належить ТОВ "АЛЕКСАНДР-АГРО 2" (а.с.15).
Судом досліджено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 16.11.2020 за №031902, в якому, зокрема, зазначено: «… 1.Габаритно-ваговий контроль проводиться - Придніпровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки; 2.Місце проведення габаритно-вагового контролю - 474км. а/д Н-08; 3.Автомобіль (тягач) - МАЗ 6501С9 НОМЕР_1 ; … 5.Субєкт, що перевіряється: ТОВ "АЛЕКСАНДР-АГРО 2", Запорізька обл., Новомиколаївський р-н, с.Любицьке, вул..Маяковського, 3а, водій ОСОБА_1 НОМЕР_3 ; … 6.Найменування та вид вантажу, в тому числі небезпечного - карбамід; 7.Маршрут руху із зазначенням пройденої відстані дорогами загального користування, кілометрів - м.Кам'янське (Дніпропетровська обл.) - с.Новоандріївка (Оріхівський р-н), 172 км; 8.Повна маса, тонн: нормативно допустима - 40 т, фактична - 30,95 т; 9.Відстані між осями, метрів - 4, 1,5; 10.Осьові навантаження, тонн: нормативно допустиме - 11, 16, фактичне - 7,05, 12,35, 11,55 …» (а.с.7).
Вказаний Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 16.11.2020 за №031902 підписано водієм транспортного засобу ОСОБА_1 .
Також, судом досліджено: Розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування згідно накладної 16.11.2020, ТТН №1 (а.с.8); Видаткову накладну №798 від 16.11.2020 (а.с.16); Товарно-транспортну накладну від 16.11.2020 (Форма №1-ТН) (а.с.17); інші матеріали справи.
Як зазначено у ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов'язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Відповідно до п.22.5 «Правил дорожнього руху», затверджених 10.10.2001 постановою Кабінету Міністрів України №1306 (надалі - «Правила дорожнього руху»), за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється. Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Згідно з п.6 «Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної служби з безпеки на транспорті та її територіальних органів», затвердженого 20.05.2013 постановою Кабінету Міністрів України №422 (надалі - «Порядок зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної служби з безпеки на транспорті та її територіальних органів»), у разі виявлення порушень правил перевезення великогабаритних, великовагових і небезпечних вантажів посадові особи складають акти за формою згідно з додатками 2 і 3 до цього Порядку та повідомляють відповідний підрозділ Національної поліції про такі порушення.
Додатком 3 до «Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної служби з безпеки на транспорті та її територіальних органів» є Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів.
Відповідно до абз.16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як зазначено у ст.1 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільний перевізник - це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
За загальнодоступною інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 не є фізичною особою-підприємцем.
В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутня інформація про ОСОБА_1 .
Таким чином, суд вважає, що у Товарно-транспортній накладній від 16.11.2020 (Форма №1-ТН) безпідставно зазначено ОСОБА_1 як автомобільного перевізника.
Тобто, фактично за Товарно-транспортною накладною від 16.11.2020 (Форма №1-ТН) автомобільним перевізником є ТОВ "АЛЕКСАНДР-АГРО 2".
Протилежного позивачем не доведено.
Позивачем документально не спростовано перевищення 16.11.2020 транспортним засобом нормативних вагових параметрів.
За вказаних обставин, суд вважає, що відповідачем обґрунтовано Постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №225230 від 29.12.2020 застосовано до позивача адміністративно-господарський штраф у сумі 34000,00 грн.
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №225230 від 29.12.2020 відповідачем прийнято обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, розсудливо, а отже вона є правомірною.
При складанні Акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 16.11.2020 за №031902 відповідачем дотримано вимоги до форми та змісту Акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, визначеного у «Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної служби з безпеки на транспорті та її територіальних органів».
Оскільки, право на складання Акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів передбачено «Порядком зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної служби з безпеки на транспорті та її територіальних органів», то суд не вбачає протиправності дій відповідача щодо складання Акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 16.11.2020 за №031902.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Оскільки у задоволенні позовної заяви має бути відмовлено, то, відповідно, має бути відмовлено й у стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЕКСАНДР-АГРО 2" (70153, Запорізька область, Новомиколаївський район, с.Любицьке, вул.Маяковського, буд.3-А; код ЄДРПОУ 35215611) до Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з безпеки на транспорті (69083, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Музична, буд.2-А; код ЄДРПОУ 39816845) про визнання дій протиправними, визнання протиправною та скасування постанови - відмовити у повному обсязі.
У стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судових витрат - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Рішення виготовлено у повному обсязі 24.05.2021.
Суддя О.О. Прасов