Рішення від 24.05.2021 по справі 200/5017/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2021 р. Справа№200/5017/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Логойди Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати незаконним та скасувати рішення Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 04.03.2021 року №23 про відмову у переведенні його з пенсії за віком на пенсію за віком державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ;

- зобов'язати Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до стажу державної служби період роботи на посаді Новодмитровського сільського голови з 08.04.2002 року по 30.04.2016 року та призначити йому пенсію за віком державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ.

Позов обґрунтовував тим, що відповідач протиправно відмовив в переведенні його з пенсії за віком на пенсію за віком державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» через недостатність стажу державної служби, до якого неправомірно не зараховано період роботи на посаді Новодмитровського сільського голови. Вважав, що відповідачем неправильно застосовані положення Закону України «Про державну службу», зокрема не враховано п. 8 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону та правову позицію Верховного Суду, що викладена в постанові від 15.12.2020 року у справі № 560/2398/19.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому виклав зміст оскарженого рішення. Вважав, що воно відповідало вимогам законодавства. Також вважав, що не порушив пенсійні права позивача. Просив в задоволенні позову відмовити.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за віком.

25.02.2021 року він звернулася до відповідача із заявою про переведення на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ.

Рішенням Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 04.03.2021 року №23 в задоволенні заяви відмовлено у зв'язку з відсутністю на день звернення 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, та через те, що на час виходу на пенсію заявник не займає посади державної служби.

Рішення мотивовано наступним.

Станом на день звернення із заявою заявник з 06.11.1991 року працює на посаді посадової особи органів місцевого самоврядування - голови Новодмитрівської сільської ради Костянтинівського райвиконкому. Так, згідно з трудовою книжкою НОМЕР_1 від 23.12.1977 року за останнім місцем роботи рішенням сільської ради від 31.10.1991 року № XXX. 1/1-1 заявника обрано головою Новодмитрівської сільської ради; з 08.04.2002 року заявник прийняв присягу особи місцевого самоврядування на підставі ст. 11 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

На день звернення із заявою відповідно до даних пенсійної справи з урахуванням довідок, виданих Костянтинівською районною радою Донецької області, заявник має загальний стаж роботи - 49 років 02 місяці 16 днів, з них:

- стаж роботи на посадах державної служби - 10 років 05 місяців 01 день (з 07.11.1991 року по 07.04.2002 року);

- стаж роботи в органах місцевого самоврядування - 18 років 08 місяців 24 дні (з 08.04.2002 року по 31.12.2020 року).

Згідно із записами трудової книжки на останньому місці роботи за займаною посадою позивачу присвоєно 7 ранг IV згідно зі ст. 14, 15 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування та постанови Кабінету Міністрів України від 16.06.1996 року № 658 «Про затвердження положення «Про ранги державних службовців».

Отже, заявник має стаж державної служби 10 років 05 місяців 01 день та продовжує працювати на посаді сільського голови Новодмитрівської сільської ради Костянтинівського райвиконкому в органах місцевого самоврядування, що не дає йому право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Обставини, що встановлені оскарженим рішенням відповідача, підтверджуються записами в трудовій книжці позивача та не є спірними в даній справі. Спірними є висновки відповідача в оскарженому рішенні.

Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців визначається Законом України «Про державну службу» (Закон України від 10.12.2015 року № 889-VIII), який набрав чинності з 01.05.2016 року.

Відповідно до ст. 90 вказаного Закону України «Про державну службу» пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Пунктом 2 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону України «Про державну службу» визнано таким, що втратили чинність, зокрема Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до п.п. 10 та 12 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII:

- державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (п. 10);

- для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (п. 12).

Згідно зі ст. 37 Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Тобто, за наявності у особи станом на 01.05.2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 15.12.2020 року у справі № 560/2398/19.

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Пунктом 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 року № 229, визначено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII (тобто до 01.05.2016 року) обчислюється відповідно до п. 8 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII.

Відповідно до п. 8 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Отже, стаж державної служби за періоди роботи до 01.05.2016 року - дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII обчислюється відповідно до законодавства, що діяло раніше.

До 01.05.2016 року обчислення стажу державної служби визначалося Порядком обчислення стажу державної служби, що був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року № 283.

Пунктом 4 вказаного Порядку було визначено, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.

Відповідно до п. 2 цього Порядку до стажу державної служби зараховувалася робота (служба), зокрема на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Статтею 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачені такі посади, як посади сільських голів.

Відповідно до п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Отже, оскільки п. 8 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII передбачено, що стаж державної служби до набрання чинності цим законом (тобто, до 01.05.2016 року) обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством, тобто, відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.1994 року № 283, то до стажу державної служби має враховуватися служба в період з 08.04.2002 року по 30.04.2016 року (тобто, до 01.05.2016 року) на посадах в органах місцевого самоврядування, що передбачені ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», зокрема на посаді Новодмитрівського сільського голови, яку обіймав позивач.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 15.12.2020 року у справі № 560/2398/19.

Таким чином, період роботи позивача на посаді Новодмитровського сільського голови з 08.04.2002 року по 30.04.2016 року (який підтверджений трудовою книжкою позивача) відповідачем неправомірно не зарахований до стажу державної служби.

З урахуванням вказаного періоду станом на 01.05.2016 року - день набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII позивач мав більше 20 стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, досяг 62 років та набув відповідного страхового стажу (останнє відповідачем не заперечується).

Отже, на час звернення до відповідача із заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ позивач відповідав відповідним умовам, що дають право на призначення такого виду пенсії.

Оскільки таке право порушено, тому воно підлягає відновленню в судовому порядку шляхом визнання протиправним та скасування оскарженого рішення органу Пенсійного фонду України та зобов'язання відповідача повторно розглянути подану позивачем заяву із зарахування до стажу державної служби спірного періоду його роботи з 08.04.2002 року по 30.04.2016 року та перевести його на пенсію за віком державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ (п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).

Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, тому судові витрати, які оплачені позивачем в сумі 908 грн., підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - суб'єкта владних повноважень (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).

Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85113, Донецька обл., м.Костянтинівка, вул.Ціолковського, 25, код ЄДРПОУ 42171400) про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 04.03.2021 року №23, прийняте щодо ОСОБА_1 .

Зобов'язати Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.02.2021 року із зарахуванням до стажу державної служби періоду його роботи з 08.04.2002 року по 30.04.2016 року та перевести ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85113, Донецька обл., м.Костянтинівка, вул.Ціолковського, 25, код ЄДРПОУ 42171400) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн.

Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення судом складено 24 травня 2021 року.

Суддя Т.В. Логойда