Рішення від 24.05.2021 по справі 200/4589/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2021 р. Справа№200/4589/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Крилової М.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

19 квітня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду, засобами поштового зв'язку, надійшов позов ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про:

- визнання протиправними дії щодо не зарахування до спеціального стажу роботи за Списком №1 проходження строкової військової служби з 10 травня 1984 року по 17 травня 1986 року;

- зобов'язання зарахувати до спеціального стажу роботи за Списком №1 проходження строкової військової служби з 10 травня 1984 року по 17 травня 1986 року;

- Зобов'язання зробити перерахунок, нарахування та виплату пенсії з урахуванням до спеціального стажу за Списком №1 про проходження строкової військової служби з 10 травня 1984 року по 17 травня 1986 року з моменту звернення із заявою про призначення пенсії, тобто з 08 липня 2015 року;

- визнання неправомірними дії щодо врахування величини оцінки одного року страхового стажу 1% при перерахунку пенсії позивача з 01 травня 2017 року на підставі п 4.3 Розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058 - ІV;

- зобов'язання виплачувати пенсію в основному розмірі за віком з 01 листопада 2017 року в розмірі 7368,33 грн. та провести індексацію цього розміру пенсії на підставі Постанови КМУ №124 з 20 лютого 2019 року.

В обґрунтування позову зазначив, що отримавши відповідь на звернення від Пенсійного фонду дізнався, що при призначенні пенсії йому не зараховано до пільгового стажу період проходження строкової військової служби з 10.05.1984 по 17.05.1986 у зв'язку з чим отримує меншу пенсію. Також вважає, що відповідачем неправомірно проведений перерахунок пенсії з 01.10.2017 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% замість 1.35%. Вважає дії відповідача протиправними та такими, що порушують його гарантовані Конституцією України права.

Відповідач правом на відзив не скористався.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 квітня 2021 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, витребувано у відповідача копії та докази.

Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 виданий Краснолуцьким УМВС України в Луганській області 22 січня 1996 року. (а.с. 7-8)

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Маріупольському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та з 08.07.2015 отримує пенсію за віком відповідно до ст.. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При призначенні пенсії її пенсію обчислено виходячи із: загального страхового стажу 31 роки 2 місяця 21 день, за списком 1 - 25 років; коефіцієнту стажу 0,56167 ((56 років х 12) + 2 місяць)) / (12 міс. х 100%), згідно зі ст. 25 цього Закону; коефіцієнту стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,75825 згідно зі ст. 25 Закону. Заробітну плату розраховано згідно зі ст. 40 Закону - згідно з даними персоніфікованого обліку з 01.09.2000 року по 31.05.2015 року, індивідуальний коефіцієнт після оптимізації - 3,28227. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 9717,55 грн. (3,28227 х (2960,62 грн. (середня заробітна плата (дохід) за 2012-2014 рік). Доплату за понаднормативний стаж розраховано згідно зі ст. 28 Закону, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловіка пенсія збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не біль як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, що складає 21 рік.

Розмір пенсії до 01 жовтня 2017 року склав 7593,87 грн., з них 7368,33 грн.. - розмір пенсії за віком 225,54 грн. - доплата за понаднормативний стаж 21 рік ;

З 01 жовтня 2017 року органом Пенсійного фонду України відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII проведено масовий перерахунок пенсій, в тому числі і пенсії позивача.

Під час такого перерахунку щодо пенсії позивача застосовано величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Коефіцієнт стажу склав 0,56167 ((56 роки х 12) + 2 місяці)) / (12 міс. х 100%), згідно зі ст. 25 Закону.

Розмір пенсії з 01 жовтня 2017 року склав 7593,87 грн., з них:

6939,87 грн. - розмір пенсії за ст. 27 Закону;

225,54 грн. - доплата за понаднормативний стаж 21 рік;

428,46 грн. - доплата до старого основного розміру пенсії.

З 01 березня 2019 року проведено індексацію пенсії.

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 14456,27 грн. (3,28227 х (3764,40 грн. (середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії) х 17% індексації) = 4404,35 грн.).

Розмір пенсії з 01 березня 2019 року склав 8434,02 грн., з них:

8119,65 грн. - розмір пенсії за віком ст. 27 Закону;

314,37 грн. - доплата за понаднормативний стаж 21 рік;

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

З 01 квітня 2020 року проведено перерахунок згідно з ч. 4 ст. 42 Закону; загальний страховий стаж, який враховано по 31.12.2017, склав 31 р. 7 м. 21 д., за списком №1 - 25 р.; коефіцієнт стажу склав: 0,56583, згідно зі ст. 25 Закону.

З 01 травня 2020 року проведено індексацію пенсії.

Про вказані обставини позивач дізналася з відповіді відповідача від 17 лютого 2021 року № 562-621/М-04/8-0580/21 на своє звернення щодо розміру пенсії.

Відповідно до індивідаульних відомостей (Форма РС-право) позивачу не зараховано до пільгового стажу періоду проходження військової строкової служби з 10.05.1984 по 17.05.1986.

Згідно з трудовою книжкою ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 :

- 15.08.1983 року принятый электрослесарем черговим по ремонту обладнання 3 розряду. (запис № 1)

- 23.04.1984 року звільнений за ст.. 36 п.3 КЗоТ УССР (в Радянську армію) (запис №2)

- з 10.05.1984 року по 17.05.1986 року служба в рядах Радянської армії.

- 21.07.1986 року прийнятий учнем машиніста підземних установок з повним робочим днем під землею. (запис № 3).

Довідкою № 1-1/202 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки, або відповідних записів у ній підтверджено, що ОСОБА_2 в період з 15.08.1983 року по 23.04.1984 рік виконував гірничі роботи в виробництві на підземній дільниці мех.-цех за професією електрослюсар черговий по ремонту обладнання поверхні, що передбачено Списком №2 розділ І підрозділ 1.

Довідкою № 1-1/204 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки, або відповідних записів у ній підтверджено, що ОСОБА_2 в період з 21.07.1986 року по 23.12.1986 рік працював повний робочий день під землею та виконував гірничі роботи в виробництві на підземній дільниці № 1 за посадою учень машиніста підземних установок, що передбачено Списком № 1, розділ І, підрозділ 1.

Згідно з свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 ОСОБА_2 після укладення шлюбу присвоєно прізвище ОСОБА_3 .

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 1 Конституції України Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.

Стаття 3 Конституції України, відповідно, гарантує, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Офіційне тлумачення положення статті 1 Конституції України міститься у рішенні Конституційного Суду України № 3-рп/2012 від 25 січня 2012 року, згідно якого Основними завданнями соціальної держави є створення умов для реалізації соціальних, культурних та економічних прав людини, сприяння самостійності і відповідальності кожної особи за свої дії, надання соціальної допомоги тим громадянам, які з незалежних від них обставин не можуть забезпечити достатній рівень життя для себе і своєї сім'ї.

Відповідно до частин першої та другої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника,безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Положеннями статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон №1058-IV), пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Згідно до ч.ч. 1, 2 ст. 114 Закону №1058-IV, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Частиною четвертою статті 24 Закону №1058-IV передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до п/п «в» абз. 3 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи зараховується також: військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.

Згідно ст. 2 Закону України "Про внесення змін до деяких Законів України, щодо зарахування до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах, часу проходження строкової військової служби" № 2636-ІУ від 02.06.2005, час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення", на пенсію на пільгових умовах до набрання чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах.

Згідно з частиною 1 статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (абзац 2).

Постановою Ради міністрів СРСР від 03 серпня 1972 року № 590 затверджено Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій. Відповідно до пкту 109 цього Положення при призначенні на пільгових умовах або в пільгових розмірах пенсій по старості та інвалідності робітникам і службовцям, які працювали на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці та в гарячих цехах і на інших роботах з важкими умовами праці періоди строкової служби в Радянській армії прирівнюються за вибором яка звернулася за призначенням пенсії або до роботи, яка передувала даного періоду, або до роботи, яка слідувала за закінченням цього періоду.

Як вже було встановлено судом, та підтверджується записами у трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 та військового квитка серії НОМЕР_4 , в період з 10.05.1984 по 17.05.1986 позивач проходив дійсну строкову службу в лавах Радянської Армії.

Також, зі змісту трудової книжки позивача вбачається, що позивач до проходження строкової служби в період з 15.08.1983 по 23.04.1984 працював за посадою електрослюсарем черговим по ремонту обладнання 4 розряду, яка віднесена до Списку № 2 та після проходження строкової служб в період з 21.07.1986 по 02.08.1987 працював за посадою учня машиніста підземних установ з повним робочим днем під землею та був переведений машиністом підземним установ другого розряду з повним робочим днем під землею, які віднесені до Списку № 1.

Отже, враховуючи те, що періоди як да так і після проходження військової служби зарахований відносяться до пільгового стажу, суд приходить до висновку про наявність підстав для зарахування до пільгового стажу періоду проходження військової служби в рядах Радянської армії на підставі п. "к" ч. 1 та ч. 3 п. 109 Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затверджене Радою Міністрів СРСР від 03.08.1972 № 590.

Статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка визначає умови призначення пенсії за віком, передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення відповідного віку та за наявності відповідного страхового стажу.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 вказаного Закону в редакції, яка діяла до 01 жовтня 2017 року, коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

Кс = (См х Вс) / (100% х 12), де:

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08%.

З 11 жовтня 2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (Закон України від 03 жовтня 2017 року №2148-VIII), яким у частині першій статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» друге речення абзацу п'ятого викладено в редакції, згідно з якою за період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Вказаним Законом розділ XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» доповнено, зокрема пунктом 43, згідно з яким пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.».

Отже, з 01 жовтня 2017 року всі пенсії, які були призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року №2148-VIII, підлягали перерахунку із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 09 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового.

Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього Суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2004 року (абзац шостий підпункту 2.1 пункту 2 Рішення).

Європейський суд з прав людини у рішенні від 03 червня 2014 року у справі за заявою Великода проти України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Отже, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Вирішення питання про відповідність Конституції України законів України та у передбачених цією Конституцією випадках інших актів віднесено до компетенції Конституційного Суду України (ст. 147 Конституції України).

Вказані норми законодавства щодо перерахунку з 01 жовтня 2017 року пенсій такої категорії пенсіонерів як позивач неконституційними не визнавалися, є чинними, а тому підлягали застосуванню на всій території України.

Застосовуючи щодо пенсії позивача такі положення законодавства суб'єкт владних повноважень діяв правомірно.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 05 лютого 2020 року в справі № 822/3781/17, де Суд зазначив, що Конституційний Суд України в рішенні №1-рп/99 від 09 лютого 1999 року у справі №1-7/99 зазначив, що дію в часі законів та інших нормативно-правових актів треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Перерахунок пенсії позивача із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% здійснено з 01 жовтня 2017 року, тобто з дати набрання чинності п. 43 розд. XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що виключає зворотну дію закону в часі.

Верховний Суд дійшов висновку про те, що оскільки ці норми не було визнано неконституційними, а отже у відповідача були відсутні підстави не застосовувати їх при перерахунку пенсії позивачу.

Висновки щодо застосування норм права, що викладені у вказаній постанові Верховного Суду, відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Посилання позивача на положення п. 44 розд. XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є неприйнятними, оскільки вони стосуються призначення пенсій з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року, тоді як пенсія позивачу була призначена до 01 жовтня 2017 року.

Разом з тим, судом встановлено, що після проведеного з 01 жовтня 2017 року перерахунку розмір пенсії позивача зменшився: так до 01 жовтня 2017 року він склав 7593,87 грн., а після перерахунку з 01 жовтня 2017 року - 7165,41 грн.

З 01 березня 2019 року розмір пенсії позивача склав 8434,02 грн. та розрахований у відповідності до вимог законодавства.

Відповідно до п. 4 розд. XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Вказані положення законодавства відповідачем враховані не були, що призвело до зменшення пенсії позивача за період з 01 жовтня 2017 року по 28 лютого 2019 року (тобто до перерахунку, який відбувся з 01 березня 2019 року).

З огляду на наведене порушені в цій частині пенсійні права підлягають захисту та відновленню шляхом визнання протиправними дій органу Пенсійного фонду щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії після перерахунку пенсії, який відбувся з 01 жовтня 2017 року, до наступного перерахунку, який відбувся з 01 березня 2019 року, в меншому розмірі, ніж встановлений до такого перерахунку, із зобов'язанням відповідача нарахувати та виплати позивачу пенсію за період з 01 жовтня 2017 року по 28 лютого 2019 року в розмірі, який було встановлено до 01 жовтня 2017 року, за вирахуванням виплачених сум пенсії.

Щодо позовних вимог провести індексацію розміру пенсії 3232,19 грн. на підставі Постанови КМУ №124 з 20 лютого 2019 року, суд зазначає наступне.

За правилами статті 1 Закону України від 03.07.1991 № 1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" (далі Закон № 1282) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону № 1282 передбачено, що пенсії є об'єктом індексації грошових доходів населення. Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною другою статті 42 Закону № 1058 визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" визначено, що:

- у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17;

- у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Зазначений коефіцієнт (1,17) визначений виходячи з індексу споживчих цін на товари і послуги у 2018 році - 9,8 % та зростання середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески у 2018 році - 24,5 %.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" визначено Пенсійному фонду України забезпечити:

- перерахунок пенсій, зазначених у пункті 2 цієї постанови, з 1 березня 2019 року;

- виплату одноразових доплати до пенсії, передбаченої пунктом 3 цієї постанови, одночасно з виплатою пенсії за березень та квітень 2019 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Порядок) затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124.

Вказаним Порядком відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно із положеннями пунктів 2 та 3 Порядку перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону № 1058, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону № 1058 (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).

Пунктом 5 Порядку встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Отже, з 1 березня 2019 року перерахунок пенсій здійснюється за умов, визначених пунктами 2, 3 та 5 Порядку, а саме - перерахунку підлягають пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, та для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 1 жовтня 2017 року.

Матеріали справи свідчать, що пенсія позивачу призначена з 07.11.2017 відповідно до Закону № 1058, що відповідає вимогам, визначеним пунктами 2 та 3 вказаного Порядку.

Станом на 01.03.2019 розмір пенсії позивача становить 8434,02 грн, а саме: 8119,65 грн - основний розмір пенсії; доплата за понаднормовий стаж - 314,37 грн..

Загальний стаж позивача становить - 56 р. 2 м. 21 д., індивідуальний коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1 - 0,56167.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

Кс=См х Вс/100%х12, де

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Тобто, на дату перерахунку пенсії (01.03.2019 року) величина оцінки одного року страхового стажу становить 1.

Відповідно до п. 6 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.

Таким чином, Постановою КМУ від 20.02.2019 № 124 визначено, що показник величини оцінки одного року страхового стажу, визначається на дату проведення перерахунку, а не на дату призначення пенсії, як вказує позивач.

Судами встановлено, що відповідачем при проведенні перерахунку позивачу з 01.03.2019 враховано, що на коефіцієнт підвищується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з урахуванням якої визначено заробітну плату для обчислення пенсії. При цьому, при проведенні перерахунку застосовано величину оцінки одного року страхового стажу, яка передбачена статтею 25 Закону №1058 на дату проведення перерахунку, тобто 1,0 %.

При перерахунку застосовується величина оцінки одного року страхового стажу на дату проведення перерахунку, тобто 1 %. Особам, пенсії яким призначені з урахуванням коефіцієнту 1,35 % (звернення за призначенням, які надійшли у 4 кварталі 2017 року), перерахунки будуть проведені лише у тих випадках, якщо розмір пенсії, з урахуванням коефіцієнту вартості одного року 1 % та величини нової осучасненої заробітної плати будуть вищі ніж до перерахунку. Якщо внаслідок перерахунку, розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується при наступному збільшенні показника середньої заробітної плати.

Враховуючи, що позивачу була призначена пенсія 08.07.2015 при врахуванні величини оцінки одного року страхового стажу 1,35 - розмір пенсійної виплати не перераховується.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що дана позовна вимога задоволенню не підлягає.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення (постанова Верховного Суду України від 16 вересня 2015 року у справі №826/4418/14).

З огляду на вимоги Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини (Спорронг та Льонрот проти Швеції) до правовідносин щодо отримання пенсії слід застосовувати засади юридичної визначеності, зокрема, в частині права особи на розумні очікування мирного володіння майном.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі Чахал проти Об'єднаного Королівства Європейський суд з прав людини зазначив, що стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Відповідно до частини другої статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про, зокрема, визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Враховуючи викладене, а також висновки суду щодо неправомірності дій відповідача щодо незарахування до пільгового стажу позивача, суд дійшов висновку, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача на отримання пенсійної виплати у належному розмірі буде зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії за віком з дня її призначення 08.07.2015 із зарахуванням до спеціального (пільгового) та страхового стажу спірних періодів та зобов'язання Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області нарахувати та виплати ОСОБА_4 пенсію за період з 01 жовтня 2017 року по 28 лютого 2019 року в розмірі, який було встановлено до 01 жовтня 2017 року, з вирахуванням виплачених сум пенсії.

Разом із тим, суд відмовляє у задоволенні вимоги про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу пенсію з 08.07.2015, оскільки вказана вимога є передчасною, так як такий перерахунок ще не зроблено і у відповідача, станом на момент розгляду даної справи, обов'язок проведення виплати донарахованих сум пенсії позивача ще не настав, а суд не вирішує питання про захист прав, які можливо будуть порушені у майбутньому.

Крім цього, проведення перерахунку на підставі даного рішення саме по собі є підставою для проведення відповідачем відповідних виплат.

Отже позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, яка регулює питання розподілу судових витрат, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не зарахування до спеціального стажу роботи проходження строкової військової служби з 10 травня 1984 року по 17 травня 1986 року.

Визнати протиправними дії Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії після перерахунку пенсії, який відбувся з 01 жовтня 2017 року, до наступного перерахунку, який відбувся з 01 березня 2019 року, в меншому розмірі, ніж встановлений до такого перерахунку.

Зобов'язати Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, буд. 72-А; код ЄДРПОУ 42171861) зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) з урахуванням до пільгового стажу період проходження строкової військової служби з 10 травня 1984 року по 17 травня 1986 року з моменту призначення пенсії, тобто з 08 липня 2015 року.

Зобов'язати Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, буд. 72-А; код ЄДРПОУ 42171861) нарахувати та виплати ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) пенсію за період з 01 жовтня 2017 року по 28 лютого 2019 року в розмірі, який було встановлено до 01 жовтня 2017 року, за вирахуванням виплачених сум пенсії.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (87548, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а, код ЄДРПОУ 42171861) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) судові витрати в розмірі 726,40 (сімсот двадцять шість, 40) грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до пункту 3 розділу VІ "Прикінцевих положень" Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя М.М. Крилова