Рішення від 24.05.2021 по справі 200/3017/21-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2021 р. Справа№200/3017/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Арестової Л.В., розглянувши у спрощеному позовному провадженні (у письмовому провадженні) в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) до Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області (місцезнаходження: вул. Миру, буд. 7б, с. Андріївка, Слов'янський район, Донецька область; код ЄДРПОУ: 04342045) про визнання бездіяльності протиправною,

УСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , 22 березня 2021 року звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області про:

- визнання протиправною бездіяльність Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області щодо несвоєчасного оприлюднення у формі відкритих даних на веб-сторінці http://andriivska.gromada.org.ua/news/1612530992/ офіційного веб-сайту http://andriivska.gromada.org.ua/ Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області рішень виконавчого комітету Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області, які були прийняті на його засіданні 26.01.2021 року;

- стягнення з Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області на користь ОСОБА_1 судові витрати, які складаються з витрат на професійну правничу допомогу.

У позовній заяві свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач всупереч вимогам законодавства вказане розпорядження від 26.01.2021 оприлюднив у формі відкритих даних на своїй веб-сторінці лише 22 лютого 2021 року, тобто через 26 днів після його затвердження замість п'яти робочих днів, як передбачено ч. 2 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації", чим порушує право позивача на своєчасний доступ до публічної інформації у формі відкритих даних, яке йому гарантоване Конституцією України.

Також позивач звернув увагу на те, що саме інформація може дати відповіді на такі типові питання, які цікавлять його як громадянина України, який хоче знати про події в тій чи іншій громаді, як: що відбувається в області/районі/місті/селі/селищі, наскільки ці процеси законні, чому вони відбуваються, яких наслідків потрібно очікувати, як використовуються спільні кошти/майно, наскільки результативною є влада, які плани у неї, яке ставлення територіальної громади до влади тощо.

Просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначав, що Рішення виконавчого комітету Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області були оприлюднені на офіційному веб-сайті Андріївської сільської ради 05 лютого 2021 року, що підтверджується завіреною копією (скріншотом) сторінки з веб-сайту.

Вказує, що вказане рішення могло не опубліковуватися на сайті сільської ради, так як виконавчий комітет не є розпорядником публічної інформації відповідно до ЗУ «Про доступ до публічної інформації», а сільська рада не наділена повноваженнями щодо опублікування актів інших (відмінних від рішень ради) органів та посадових осіб.

Зазначає, що обов'язок оприлюднення інформації вказаним Законом покладений на орган місцевого самоврядування, а саме на сільську раду. Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 15 Закону розпорядник інформації (сільська рада) зобов'язаний оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.

Зазначає також, що виконавчий комітет входить до системи місцевого самоврядування, проте не є органом місцевого самоврядування.

Також зазначає, що витрати на правничу допомогу жодним чином позивачем не підтвердженні, а тому в задоволені цієї частини позовних вимог слід відмовити.

Просив в задоволенні позову відмовити.

Позивач надав до суду відповідь на відзив, якою підтримав доводи позовної заяви. Вважав неприйнятними посилання відповідача на скріншот веб-сторінки як доказ, оскільки це лише зовнішнє посилання на веб-сторінку, де відсутній сам документ (розпорядження). В той же час як наданими позивачем доказами повністю підтверджується факт створення та розміщення розпорядження на веб-сторінці сервісу Google Drive адміністратором веб-сайту Андріївської сільської ради ОСОБА_2 22 лютого поточного року о 13 год. 03 хв. Докази позивачем подані до суду за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС) - "Електронний суд"; формування позову та наданих до нього електронних доказів в ЄСІТС-"Електронний суд" здійснювалося з накладанням електронного цифрового підпису, якій за правовим статусом прирівняний до власноручного підпису або печатки.

Щодо правничої допомоги зазначає, що всі наявні докази понесених витрат будуть надані суду у передбачений законом строк.

Просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

11 травня 2021 року на адресу суду позивачем надано заяву про уточнення позовних вимог, які є абсолютно ідентичні позовній заяві.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 березня 2021 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

З'ясовуючи те чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є громадянином України, паспорт серії НОМЕР_2 , рнокпп - НОМЕР_1 , отримувачем пенсії по інвалідності 1 групи, відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 .

Відповідно до довідки Міністерства охорони здоров'я України до акта огляду медико-соціальною експертною комісією Серії 12 ААБ № 415873 встановлено ОСОБА_1 першу групу інвалідності «Б» з 01.08.2019 року.

Позивач з офіційної сторінки Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області дізнався, що рішення виконавчого комітету Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області від 26 січня 2021 року № 1 "Про здійснення контролю у виконавчому комітеті Андріївської сільської ради за виконанням розпорядчих документів органів влади вищого рівня за 2020 рік" оприлюднено у формі відкритих даних на своїй веб-сторінці лише 22 лютого 2021 року (дата створення 22 лютого 2021 о 13:03 повний текст).

Вказане вважає порушенням його права на своєчасний доступ до публічної інформації.

Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 34 Конституції України кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.

Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про інформацію" кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та до інформації, що становить суспільний інтерес, визначено Законом України "Про доступ до публічної інформації".

Згідно зі ст. 1, п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Доступ до інформації забезпечується шляхом:

1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації:

в офіційних друкованих виданнях;

на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет;

на єдиному державному веб-порталі відкритих даних;

на інформаційних стендах;

будь-яким іншим способом;

2) надання інформації за запитами на інформацію.

Розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання (п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 вказаного Закону право на доступ до публічної інформації гарантується обов'язком розпорядників інформації надавати і оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до ч.ч. 1, 6 та 11 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Питання публічної інформації у формі відкритих даних врегульовано ст. 101 Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 101 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація у формі відкритих даних - це публічна інформація у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання.

Розпорядники інформації зобов'язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах.

Публічна інформація у формі відкритих даних є дозволеною для її подальшого вільного використання та поширення.

Будь-яка особа може вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати, у тому числі в комерційних цілях, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту, публічну інформацію у формі відкритих даних з обов'язковим посиланням на джерело отримання такої інформації.

Згідно з ч. 4 ст. 101 цього Закону перелік наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, вимоги до формату і структури таких наборів даних, періодичність їх оновлення визначаються Кабінетом Міністрів України. При цьому до такого переліку Кабінет Міністрів України обов'язково включає інформацію, доступ до якої у формі відкритих даних передбачено законом.

Створення та забезпечення функціонування єдиного державного веб-порталу відкритих даних здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері електронного урядування.

Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 835.

Відповідно до п. 3 цього Положення розпорядники інформації згідно з цим Положенням завантажують у формі відкритих даних набір даних, визначений у переліку наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, згідно з додатком, та будь-які інші наявні дані, що відповідають визначенню публічної інформації у формі відкритих даних.

Додатком до вказаного Положення є Перелік наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, де в розділі "Усі розпорядники інформації (у межах компетенції)" зазначений певний набор даних.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами.

Відповідно до п.п. 2, 51, 12 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати:

- нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності;

- перелік наборів даних, що оприлюднюються у формі відкритих даних;

- іншу інформацію про діяльність суб'єктів владних повноважень, порядок обов'язкового оприлюднення якої встановлений законом.

Як вже зазначалося акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" (ч. 11 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування").

З огляду на наведені положення законодавства неприйнятними є посилання відповідача про достатність опублікування назви рішення виконавчого комітету Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області від 26 січня 2021 року № 1 "Про здійснення контролю у виконавчому комітеті Андріївської сільської ради за виконанням розпорядчих документів органів влади вищого рівня за 2020" рік 05.02.2021 та необов'язковість оприлюднення саме тексту самого рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.

Рішення виконавчого комітету Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області від 26 січня 2021 року № 1 «Про здійснення контролю у виконавчому комітеті Андріївської сільської ради за виконанням розпорядчих документів органів влади вищого рівня за 2020 рік» не передбачено додатком до Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 835.

Разом з цим воно відповідає визначенню публічної інформації у формі відкритих даних (п. 3 вказаного Положення: "будь-які інші наявні дані, що відповідають визначенню публічної інформації у формі відкритих даних") та відноситься до іншої інформації про діяльність суб'єктів владних повноважень, обов'язкове оприлюднення якої встановлено законом - в даному випадку Законом України "Про місцеве самоврядування" (п. 12 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації").

Отже, на вказане рішення поширюються вимоги законодавства щодо його обов'язкового оприлюднення у формі відкритих даних (в електронній формі) відповідачем як розпорядником інформації та щодо строків такого оприлюднення.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи Рішення виконавчого комітету Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області від 26 січня 2021 року № 1 "Про здійснення контролю у виконавчому комітеті Андріївської сільської ради за виконанням розпорядчих документів органів влади вищого рівня за 2020 рік» відповідачем, як розпорядником інформації оприлюднено у формі відкритих даних на веб-сайті Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області у форматі файлу .pdf 22 лютого 2021 року о 13 год. 04 хв., тобто з порушенням встановленого законодавством строку, а саме поза межами цього строку.

Посилання відповідача на іншу дату оприлюднення - 05 лютого 2021 року є неприйнятними, оскільки спростовано дослідженими судом доказами (в тому числі інформацією на офіційному веб-сайті відповідача), які підтверджують те, що у вказаний день на офіційному веб-сайті відповідача було лише опубліковано заголовок (назва): «Рішення засідання виконавчого комітету № 1 від 26 січня 2021 року», під яким написано: "Дата: 05.02.2021 15:15", при цьому сам текст розпорядження до вказаного заголовку в цей день додано не було.

Отже, недотримання відповідачем як розпорядником інформації вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації", що стало підставою для звернення до суду з даним позовом, мало місце і призвело до порушення права позивача на своєчасний доступ до публічної інформації у формі відкритих даних, яке включає право будь-якої особи вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати, у тому числі в комерційних цілях, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту, публічну інформацію у формі відкритих даних з обов'язковим посиланням на джерело отримання такої інформації (ч. 2 ст. 101 Закону України "Про доступ до публічної інформації").

Враховуючи наведені положення ч. 2 ст. 101 Закону України "Про доступ до публічної інформації" (право будь-якої особи) посилання відповідача на те, що позивач не проживає на території Андріївської територіальної громади і не є її членом є неприйнятними.

З огляду на наведене порушені права позивача підлягають захисту та відновленню шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не оприлюднення у формі відкритих даних Рішення виконавчого комітету Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області від 26 січня 2021 року № 1 «Про здійснення контролю у виконавчому комітеті Андріївської сільської ради за виконанням розпорядчих документів органів влади вищого рівня за 2020 рік» на веб-сайті Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області у встановлений законодавством строк (п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).

Вирішуючи спір та обираючи спосіб захисту порушеного права судом враховані правові висновки, що викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 березня 2019 року в справі № 800/369/17, де зазначено, що право особи на доступ до публічної інформації включає в себе не тільки право на отримання відповідної інформації, а й право на своєчасність її отримання.

Згідно з вказаною постановою не вчинення розпорядником інформації у встановлений Законом України "Про доступ до публічної інформації" строк відповідних дій є протиправною бездіяльністю.

Згідно з нормами частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п'ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.

Відповідно до ч. 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Крім того, згідно ч. 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Оцінюючи докази в їх сукупності, Суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо витрат на професійну правничу допомогу

Згідно з ч. 7 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Оскільки на час винесення судового рішення позивачем не подано доказів, необхідних для вирішення питання щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - суб'єкта владних повноважень витрат на професійну правничу допомогу (яке заявлялося позивачем), тому дане питання не вирішується. Однак воно може бути вирішено шляхом ухвалення додаткового рішення за умови подання позивачем відповідних доказів з цього питання протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду (ч. 7 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).

Розподіл судових витрат не здійснюється у зв'язку зі звільненням позивача від їх сплати в силу Закону України «Про судовий збір».

На підстав наведеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) до Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області (місцезнаходження: вул. Миру, буд. 7б, с. Андріївка, Слов'янський район, Донецька область; код ЄДРПОУ: 04342045) про визнання бездіяльності протиправною - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області щодо несвоєчасного оприлюднення у формі відкритих даних на веб-сторінці http://andriivska.gromada.org.ua/news/1612530992/ офіційного веб-сайту http://andriivska.gromada.org.ua/ Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області рішень виконавчого комітету Андріївської сільської ради Слов'янського району Донецької області, які були прийняті на його засіданні 26.01.2021 року.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 24 квітня 2021 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Л.В. Арестова